Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 15 kwietnia 2025 (Wtorek) Program TV na 16 kwietnia 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Kosmiczny bąbel otaczający nasz układ planetarny. Heliosfera to obszar, w którym Słońce roztacza swój wpływ na okoliczną przestrzeń. W tym programie pokażemy, jak powstaje. I w jaki sposób może oddziaływać na naszą planetę.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Misja, która ma przed nami odsłonić największe tajemnice Marsa. Perseverance to nowy łazik amerykańskiej agencji kosmicznej. W tym programie pokazujemy, jakie ma zadania. I dlaczego misja może się okazać przełomowa dla naszej wiedzy na temat Czerwonej Planety.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Gdzie kończy się Układ Słoneczny? I co takiego tam znajdziemy? Astronomowie od lat starają się badać dalekie zakątki naszego systemu planetarnego. Ale dopiero od niedawna wiemy o nich coś więcej. W tym programie pokażemy, co kryje się na rubieżach Układu Słonecznego.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczna technologia, która wskazuje nam drogę do celu. Satelity nawigacyjne pozwalają dokładnie określić naszą pozycję na Ziemi. W tym programie pokażemy, jak działają i do czego można je wykorzystać.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): magazyn astronomiczny
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Teleskopy do badań naukowych i miejsca służące pasjonatom nocnego nieba. To przykłady nowych obserwatoriów, jakie w ostatnim czasie powstały na ternie naszego kraju. W tym programie pokażemy, w jaki sposób takie miejsca mogą nam przybliżać tajemnice Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Jak daleko są gwiazdy i galaktyki, które widzimy na niebie? Aby mierzyć dystans we Wszechświecie, astronomowie posługują się specjalnym narzędziem. To tak zwana drabina odległości. W tym programie pokażemy projekt polskich naukowców, który pozwolił ją udoskonalić.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Woda to jedna z substancji, których najbardziej poszukujemy we Wszechświecie. Skąd właściwie się bierze? I jak wygląda jej podróż na powierzchnię planet podobnych do Ziemi? W tym programie poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Stowarzyszenia, fundacje, kluby. Oddolne zrzeszenia, które łączy jedno - fascynacja kosmosem. W tym programie pokażemy, na czym polega rola organizacji związanych z astronomią. I jak pomagają budzić zainteresowanie Wszechświatem.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Obrazy ukazujące najdalsze zakątki Wszechświata. Niezwykłe badania, które pozwalają sięgać daleko nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Dzięki głębokim przeglądom nieba astronomowie obserwują galaktyki sprzed miliardów lat. W tym programie pokażemy, co może nam to powiedzieć o początkach świata, w którym dziś żyjemy.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Cząstki pędzące przez Wszechświat z niewyobrażalną wręcz prędkością. Pojedyncze drobiny materii niosące ze sobą energie, o jakich na Ziemi nawet nam się nie śniło. To tak zwane promieniowanie kosmiczne. W programie pokażemy, czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć. I jaki może mieć ono wpływ na naszą planetę.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Droga Mleczna to galaktyka, w której mieszkamy. Ale nasz kosmiczny dom nie podróżuje przez Wszechświat samotnie. Drogę Mleczną otaczają dziesiątki innych galaktyk tworzących tak zwaną Grupę Lokalną. W tym programie pokażemy, jakie jest ich znaczenie. I co mogą nam one powiedzieć o ostatecznym losie, jaki czeka naszą własną galaktykę.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Rakiety budowane i wysyłane przez prywatne firmy, tysiące satelitów świadczących usługi dostępne dla każdego, a w końcu załogowe loty na pokładzie komercyjnych statków kosmicznych - to wszystko zwiastuny nadejścia nowej ery w eksploracji kosmosu. Ery, która może być zdominowana przez prywatne inicjatywy. W tym programie pokażemy, jak może ona wyglądać.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdozbiory - niezwykłe figury pokrywające nocne niebo. Od zarania dziejów staramy się nadawać im znaczenie, dopatrując się wśród nich zwierząt i mitycznych postaci. W tym programie pokażemy, skąd wziął się podział nieba na gwiazdozbiory. I do czego jest nam potrzebny.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Czy nasz Wszechświat jest jedynym, jaki istnieje? A może stanowi tylko jeden z wielu? To pytania, jakie leżą u postaw koncepcji wieloświata. W tym programie pokażemy, jakie są jej naukowe podstawy i możliwe konsekwencje.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Jeden parametr, od którego zależy nasze rozumienie całego Wszechświata. Tak zwana stała Hubble’a mówi nam, w jakim tempie kosmos się rozszerza. Jej wartość stanowi klucz do największych zagadek współczesnej nauki. W tym programie pokażemy, na czym polega problem z wyznaczeniem stałej Hubble’a. I czego możemy się dzięki niej dowiedzieć.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Pole magnetyczne - niewidoczna sieć, która otacza naszą planetę i inne obiekty we Wszechświecie. Jego źródłem jest niezwykły mechanizm. To tak zwane dynamo magnetohydrodynamiczne. W tym programie pokażemy, jak działa. I jakie jest jego znaczenie dla warunków na Ziemi i w naszym kosmicznym otoczeniu.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Katastrofa, która wstrząsnęła światem nauki. Pod koniec 2020 roku zawalił się jeden z najbardziej znanych i najbardziej zasłużonych instrumentów badawczych, radioteleskop Arecibo. W tym programie przypomnimy najważniejsze odkrycia, dokonane przy pomocy tego wyjątkowego przyrządu.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Czarne dziury tajemnicze twory, których grawitacji nic nie jest się w stanie wymknąć. Kiedyś były jedynie teoretyczną ciekawostką. Dziś wiemy, że istnieją naprawdę. W 2020 roku fundamentalne wyniki w tej dziedzinie uhonorowano Nagrodą Nobla. W tym programie pokażemy czego się dzięki nim dowiedzieliśmy.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Pojawiają się dosłownie w mgnieniu oka. Tajemnicze sygnały z kosmosu, których źródło pozostaje nieznane. Tak zwane szybkie błyski radiowe to jedna z największych zagadek Wszechświata. W tym programie pokażemy, co wiadomo na ich temat.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Światło to główne źródło naszej wiedzy o Wszechświecie. Astronomowie wykorzystują każdy sposób, by ze światła gwiazd i innych ciał niebieskich wyczytać ich sekrety. Jednym z najciekawszych jest mierzenie jego polaryzacji. W programie pokażemy, skąd bierze się to zjawisko. I w jaki sposób może nam pomóc zrozumieć tajemnice Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Ziemia i Wenus siostrzane planety. Dwa światy, które na pierwszy rzut oka wydają się wprost bliźniaczo podobne. W rzeczywistości warunki na Wenus okazują się jednak skrajnie nieprzyjazne. W tym programie pokażemy na czym polegają różnice między Wenus a Ziemią. I dlaczego tak podobne planety spotkał tak odmienny los.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Na Wenus znaleziono ślady życia. Taka sensacyjna wiadomość obiegła świat we wrześniu 2020 roku. Powodem były doniesienia o odkryciu w atmosferze tej planety fosforowodoru. To substancja, którą na Ziemi produkują wyłącznie niektóre gatunki bakterii. Czy zatem na Wenus też możemy się ich spodziewać? W tym programie przyjrzymy się bliżej tym hipotezom.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy zrośnięte niczym kosmiczne bliźnięta syjamskie. Zdumiewające obiekty, które o dziwo okazują się niezwykle powszechne. Właśnie tak wyglądają gwiazdy kontaktowe. To jedne z najbardziej zagadkowych gwiazd w naszej Galaktyce. W tym odcinku "Astronarium" pokażemy, jakie tajemnice kryją te dziwaczne twory. A także jak wielką rolę w ich poznaniu odegrali polscy naukowcy.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Rakiety kosmiczne - to właśnie one pozwoliły nam sięgnąć gwiazd. Ale czy to możliwe, by budować je także w Polsce? W tym programie pokażemy projekty polskich rakiet. I sprawdzimy, jakie są szanse, że uda im się sięgnąć kosmosu.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Pogoda to zjawisko, które widzimy wszędzie wokół. Ale zupełnie inaczej wygląda oglądane z kosmosu. To dlatego satelity meteorologiczne otworzyły nowe możliwości w badaniu zjawisk w atmosferze Ziemi. W tym programie pokażemy, na czym polega ich rola.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Teleskop, który ma zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. Po wielu latach oczekiwania w przestrzeń kosmiczną trafił teleskop Jamesa Webba - największy i najdroższy instrument naukowy wysłany w kosmos przez człowieka. W programie pokażemy, jak powstał ten niezwykły przyrząd. I w jaki sposób może nam otworzyć nowe okno na Wszechświat.
Opis (streszczenie): Planetoida Apophis OPIS: Obiekt, który wywołał strach przed kosmiczną katastrofą. O planetoidzie Apophis świat usłyszał, gdy pojawiło się podejrzenie, iż może ona uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy, że na razie tak się nie stanie. Ale ten pokaźny obiekt minie nas zaledwie o włos. W tym programie pokażemy jak może to pomóc w rozwoju obrony planetarnej.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): 5 lipca 2023 roku w swój ostatni lot udała się rakieta Ariane 5. Przez ponad 25 lat ta europejska konstrukcja wynosiła w przestrzeń kosmiczną kluczowe satelity i najważniejsze misje naukowe. W tym programie pokażemy na czym polegał fenomen rakiety Ariane 5 i jakie możliwości zaoferuje jej następczyni.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Za każdym razem, gdy w ręce naukowców trafia nowe narzędzie do badania Wszechświata, odkrywamy nieznane prawdy na jego temat. Kolejny taki przełom ma się stać faktem za sprawą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. W tym programie pokażemy, do czego posłuży ten niezwykły instrument i jakie odkrycia mogą stać się dzięki niemu możliwe.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: