Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 18 stycznia 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Teleskop, który będzie obserwował całe niebo przez wiele lat, dostarczając największego w dziejach zbioru danych astronomicznych. Właśnie takie zadanie ma obserwatorium Very Rubin - placówka, która może zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. W tym programie pokażemy na czym polega jej zadanie.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Drgania świadczące o procesach zachodzących pod powierzchnią naszej planety. Sejsmologia zajmuje się badaniem zjawisk we wnętrzu Ziemi. Wiedza, jakiej dostarcza, może być jednak wykorzystana także w kosmosie. W tym programie pokażemy, czego możemy się w ten sposób dowiedzieć.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Wszechświat wypełniają miliardy galaktyk. Ale tylko niektóre z nich widoczne są także na falach radiowych. Astronomowie nazywają je radiogalaktykami. W tym programie pokażemy skąd się biorą i jakie skrywają sekrety.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Katastrofa, która wstrząsnęła światem nauki. Pod koniec 2020 roku zawalił się jeden z najbardziej znanych i najbardziej zasłużonych instrumentów badawczych, radioteleskop Arecibo. W tym programie przypomnimy najważniejsze odkrycia, dokonane przy pomocy tego wyjątkowego przyrządu.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Planetoida Apophis OPIS: Obiekt, który wywołał strach przed kosmiczną katastrofą. O planetoidzie Apophis świat usłyszał, gdy pojawiło się podejrzenie, iż może ona uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy, że na razie tak się nie stanie. Ale ten pokaźny obiekt minie nas zaledwie o włos. W tym programie pokażemy jak może to pomóc w rozwoju obrony planetarnej.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Na szczycie góry, pośrodku pustyni Atakama, powstaje przyrząd do badania Wszechświata, jakiego świat jeszcze nie widział. Ekstremalnie Wielki Teleskop będzie czterokrotnie większy od jakichkolwiek poprzedników. Pozwoli zajrzeć dalej i zobaczyć więcej niż kiedykolwiek przedtem. W tym programie sprawdzimy jakie technologie i rozwiązania były potrzebne, aby zbudować tak gigantyczny instrument. I czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć na temat Wszechświata
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): magazyn astronomiczny
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Pojawiają się na niebie bez ostrzeżenia, widoczne tylko przez chwilę, są świadectwem najbardziej fascynujących procesów we wszechświecie. Astronomowie nazywają je zjawiskami tymczasowymi. W programie pokażemy, co się za tym kryje.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Wszechświat jest pełen zapierających dech w piersiach obrazów. Ich uwiecznianiem zajmuje się astrofotografia. Jak się okazuje, zdjęcia ciał niebieskich wykonywane przez pasjonatów mogą być jednak pomocne także w badaniach astronomicznych. W tym programie pokażemy czego możemy się dzięki nim dowiedzieć.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Pole magnetyczne - niewidoczna sieć, która otacza naszą planetę i inne obiekty we Wszechświecie. Jego źródłem jest niezwykły mechanizm. To tak zwane dynamo magnetohydrodynamiczne. W tym programie pokażemy, jak działa. I jakie jest jego znaczenie dla warunków na Ziemi i w naszym kosmicznym otoczeniu.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Cykl popularnonaukowy prezentujący dorobek polskich instytucji badawczych, zwłaszcza w dziedzinie astronomii. Ekipa Bogumiła Radajewskiego odwiedza miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Sekrety Wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Opowiadają o nim nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci astronomii. Rozbłyski gamma to najpotężniejsze eksplozje we Wszechświecie. Potrafią na moment przyćmić blask całej galaktyki. To gigantyczne emisje promieniowania, które obserwujemy z bardzo daleka.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Od drobin pyłu do całych systemów planetarnych. Najnowsze odkrycia gruntownie zmieniły naszą wiedzę o powstawaniu planet. Astronomowie usiłują lepiej zrozumieć proces ich narodzin. W tym programie pokażemy, co może nam to powiedzieć o przeszłości Układu Słonecznego oraz planet krążących wokół innych gwiazd.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Pogoda to zjawisko, które widzimy wszędzie wokół. Ale zupełnie inaczej wygląda oglądane z kosmosu. To dlatego satelity meteorologiczne otworzyły nowe możliwości w badaniu zjawisk w atmosferze Ziemi. W tym programie pokażemy, na czym polega ich rola.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy pozostałe po śmierci innych gwiazd. Zdumiewające zlepki materii tak gęstej, jak nic innego we wszechświecie. Tak najprościej można opisać gwiazdy neutronowe. To bez wątpienia jedne z najbardziej egzotycznych obiektów w przestrzeni kosmicznej. W tym programie pokażemy, co wiemy o gwiazdach neutronowych. I jakie może być ich znaczenie dla życia na ziemi.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Cykl popularnonaukowy prezentujący dorobek polskich instytucji badawczych, zwłaszcza w dziedzinie astronomii. Ekipa Bogumiła Radajewskiego odwiedza miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Sekrety wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Opowiadają o nim nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci astronomii. W tym odcinku przyjrzymy się bliżej aktywności Słońca. Nasza dzienna gwiazda zapewnia nam światło i ciepło potrzebne do życia, ale jej wpływ na warunki panujące na Ziemi jest znacznie szerszy. Sprawdzimy, co to dla nas oznacza i jak możemy to badać.
Czas trwania: 22min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Czy w dobie sond kosmicznych można dokonać jakiegokolwiek odkrycia prostymi środkami? W odcinku pokażemy zaskakujące sukcesy, jakie w odkrywaniu zagadek kosmosu odnoszą, wydawałoby się, zupełni amatorzy.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Skąd właściwie wiadomo, że Ziemia jest kulista? I jak zaobserwować efekty jej ruchu w Układzie Słonecznym? Zjawiska świadczące o podstawowych własnościach naszej planety są wszędzie wokół. W tym programie pokażemy gdzie można je odnaleźć.
Opis (streszczenie): Odc. 3 "Meteoryty". Czelabińsk, Rosja, rok 2013 - to najlepiej udokumentowane uderzenie meteorytu w historii. Czy o tych niszczycielskich głazach z kosmosu wiemy dość dużo, aby spać spokojnie? O meteorytach opowiedzą geolodzy i astronomowie z Poznania.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Rakiety kosmiczne - to właśnie one pozwoliły nam sięgnąć gwiazd. Ale czy to możliwe, by budować je także w Polsce? W tym programie pokażemy projekty polskich rakiet. I sprawdzimy, jakie są szanse, że uda im się sięgnąć kosmosu.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Czy w kosmosie istnieją nieznane nam pierwiastki? Substancje, jakich nie znajdziemy na Ziemi? Astronomom wydawało się, że znaleźli sposób na ich poszukiwanie. Efekty okazały się jednak zaskakujące. W tym programie pokażemy historię koronium i nebulium, pierwiastków, które - jak się okazało - nie istnieją. Mimo to pozwoliły nam lepiej zrozumieć działanie Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Moment, kiedy jedno ciało niebieskie zasłania inne. Właśnie tak przebiegają zjawiska zakryciowe. Mogą w nich brać udział różne obiekty. Za każdym razem jest to okazja, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W tym programie pokażemy na czym polegają badania zjawisk zakryciowych.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy zrośnięte niczym kosmiczne bliźnięta syjamskie. Zdumiewające obiekty, które o dziwo okazują się niezwykle powszechne. Właśnie tak wyglądają gwiazdy kontaktowe. To jedne z najbardziej zagadkowych gwiazd w naszej Galaktyce. W tym odcinku "Astronarium" pokażemy, jakie tajemnice kryją te dziwaczne twory. A także jak wielką rolę w ich poznaniu odegrali polscy naukowcy.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Niezwykłe zjawisko, które każdy mógł zobaczyć na niebie. Najjaśniejszy taki obiekt od ponad dwudziestu lat. Kometa NEOWISE przyciągnęła uwagę niemal całego świata. W tym programie pokażemy, skąd wziął się ten zdumiewający przybysz. I w jaki sposób zainspirował ludzi wpatrzonych w nocne niebo.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: