Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 lutego 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Lądowanie na Marsie, wybuchy supernowych czy historia początku Wszechświata - astronomia nieustannie dostarcza fascynujących tematów do rozmowy. My każdego roku zajmujemy się ich pokazywaniem. W tym programie przypomnimy, o czym mówiliśmy w roku 2018. I pokażemy nowe fragmenty rozmów z udziałem wybitnych badaczy kosmosu.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Księga, która zmieniła świat. "O obrotach" Mikołaja Kopernika to jedna z najważniejszych prac naukowych w dziejach świata. W tym programie podążymy śladem zachowanych w Polsce egzemplarzy pierwszego wydania tego dzieła, starając się zgłębić ich sekrety.
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdozbiory - niezwykłe figury pokrywające nocne niebo. Od zarania dziejów staramy się nadawać im znaczenie, dopatrując się wśród nich zwierząt i mitycznych postaci. W tym programie pokażemy, skąd wziął się podział nieba na gwiazdozbiory. I do czego jest nam potrzebny.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Wszechświat wypełniają miliardy galaktyk. Ale tylko niektóre z nich widoczne są także na falach radiowych. Astronomowie nazywają je radiogalaktykami. W tym programie pokażemy skąd się biorą i jakie skrywają sekrety.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczne cząstki pędzące z ogromną prędkością, bombardujące atmosferę naszej planety. Właśnie tak wygląda promieniowanie kosmiczne. Naukowcy na całym świecie budują aparaturę do badań tego zjawiska. W tym programie pokażemy niezwykły projekt polskich badaczy, który sprawia, że każdy może się włączyć w obserwacje promieniowania kosmicznego.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): magazyn astronomiczny
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Teleskop na pokładzie... samolotu. Ten podniebny przyrząd naukowy to SOFIA (ang. Stratospheric Observatory For Infrared Astronomy) - Stratosferyczne Podczerwone Obserwatorium Astronomiczne. W tym programie udamy się na niezwykłe spotkanie z tym latającym instrumentem.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Ziemia i Wenus siostrzane planety. Dwa światy, które na pierwszy rzut oka wydają się wprost bliźniaczo podobne. W rzeczywistości warunki na Wenus okazują się jednak skrajnie nieprzyjazne. W tym programie pokażemy na czym polegają różnice między Wenus a Ziemią. I dlaczego tak podobne planety spotkał tak odmienny los.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Na czym polega inteligencja? I czy inteligentne formy życia istnieją jeszcze gdzieś indziej we Wszechświecie? Poszukiwania śladów pozaziemskiej inteligencji budzą ogromne emocje. W tym programie zastanowimy się jakie mogą mieć szanse powodzenia.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Czarne dziury, jedne z największych zagadek Wszechświata. Obiekty o tak silnej grawitacji, że nie jest z nich w stanie uciec nawet światło. W tym programie sprawdzimy, co wiadomo na temat czarnych dziur. I jakie są wyniki najnowszych badań tych niezwykłych obiektów.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Skąd wzięło się życie? Jak rozwinęło się na Ziemi? I gdzie jeszcze możemy go szukać? To pytania, jakimi zajmuje się astrobiologia. W tym programie pokażemy w jaki sposób ta niezwykła dziedzina przybliża nas do rozwikłania być może największej kosmicznej zagadki - pozaziemskiego życia.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Ogromna antena, którą można skierować w dowolny punkt na niebie. Radioteleskop w niemieckim Effelsbergu to wyjątkowe narzędzie do badań kosmosu. Mierząca sto metrów średnicy antena przez dziesięciolecia pozostawała największym ruchomym radioteleskopem na świecie. W tym programie pokażemy jakie są jego możliwości. I jakie tajemnice kosmosu pozwolił nam zgłębić.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Czy nasz Wszechświat jest jedynym, jaki istnieje? A może stanowi tylko jeden z wielu? To pytania, jakie leżą u postaw koncepcji wieloświata. W tym programie pokażemy, jakie są jej naukowe podstawy i możliwe konsekwencje.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): 5 lipca 2023 roku w swój ostatni lot udała się rakieta Ariane 5. Przez ponad 25 lat ta europejska konstrukcja wynosiła w przestrzeń kosmiczną kluczowe satelity i najważniejsze misje naukowe. W tym programie pokażemy na czym polegał fenomen rakiety Ariane 5 i jakie możliwości zaoferuje jej następczyni.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Światło to główne źródło naszej wiedzy o Wszechświecie. Astronomowie wykorzystują każdy sposób, by ze światła gwiazd i innych ciał niebieskich wyczytać ich sekrety. Jednym z najciekawszych jest mierzenie jego polaryzacji. W programie pokażemy, skąd bierze się to zjawisko. I w jaki sposób może nam pomóc zrozumieć tajemnice Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Pojawiają się dosłownie w mgnieniu oka. Tajemnicze sygnały z kosmosu, których źródło pozostaje nieznane. Tak zwane szybkie błyski radiowe to jedna z największych zagadek Wszechświata. W tym programie pokażemy, co wiadomo na ich temat.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Wyładowania, burze, huragany - to znane z Ziemi gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Ich odpowiedniki znajdziemy jednak także na innych obiektach Układu Słonecznego. W tym programie pokażemy, w jaki sposób badania procesów zachodzących w ziemskiej atmosferze pozwalają zrozumieć także to, co dzieje się w kosmosie.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Drgania świadczące o procesach zachodzących pod powierzchnią naszej planety. Sejsmologia zajmuje się badaniem zjawisk we wnętrzu Ziemi. Wiedza, jakiej dostarcza, może być jednak wykorzystana także w kosmosie. W tym programie pokażemy, czego możemy się w ten sposób dowiedzieć.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): To wyprawa po jedne z największych tajemnic Układu Słonecznego. Misja JUICE powstała z myślą o zbadaniu lodowych księżyców Jowisza. W tym specjalnym odcinku pokażemy start tej największej europejskiej misji badawczej i wyjaśnimy, na czym będzie polegać jej zadanie.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Ich praca pomogła przygotować misję do jednego z najciekawszych miejsc w Układzie Słonecznym. JUICE to sonda Europejskiej Agencji Kosmicznej stworzona do zbadania lodowych księżyców Jowisza. W tym programie pokażemy, na czym polega polski udział w tym wyjątkowym przedsięwzięciu.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Człowiek, który pokazał, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata. Mikołaj Kopernik dokonał jednego z największych naukowych przełomów w dziejach ludzkości. W tym programie pokażemy, na czym tak naprawdę polegała rewolucja kopernikańska.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Czarne dziury - tajemnicze twory, których grawitacji nic nie jest się w stanie wymknąć. Kiedyś były jedynie teoretyczną ciekawostką. Dziś wiemy, że istnieją naprawdę. W 2020 roku fundamentalne wyniki w tej dziedzinie uhonorowano Nagrodą Nobla. W tym programie pokażemy, czego się dzięki nim dowiedzieliśmy.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Miały powstać tuż po narodzinach Wszechświata i mogłyby stanowić rozwiązanie wielu z jego zagadek. Pierwotne czarne dziury to obiekty, o których spekulowali naukowcy tacy jak Stephen Hawking. Ich istnienie to jedynie hipoteza. Ale grupa polskich naukowców ma pomysł, jak ją sprawdzić. W tym programie pokażemy, w jaki sposób proponują szukać śladów pierwotnych czarnych dziur.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Skąd wzięła się woda na Ziemi? Naukowcy podejrzewają, że na powierzchnię naszej planety mogły ją dostarczyć zbudowane z lodu komety. Dotychczasowe badania tych obiektów nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi. W tym programie pokażemy projekt polskiego satelity, który ma udzielić odpowiedzi na pytania o kosmiczne źródło wody na Ziemi.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Od drobin pyłu do całych systemów planetarnych. Najnowsze odkrycia gruntownie zmieniły naszą wiedzę o powstawaniu planet. Astronomowie usiłują lepiej zrozumieć proces ich narodzin. W tym programie pokażemy, co może nam to powiedzieć o przeszłości Układu Słonecznego oraz planet krążących wokół innych gwiazd.
Opis (streszczenie): Wszechświat jest pełen zapierających dech w piersiach obrazów. Ich uwiecznianiem zajmuje się astrofotografia. Jak się okazuje, zdjęcia ciał niebieskich wykonywane przez pasjonatów mogą być jednak pomocne także w badaniach astronomicznych. W tym programie pokażemy czego możemy się dzięki nim dowiedzieć.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Na Wenus znaleziono ślady życia. Taka sensacyjna wiadomość obiegła świat we wrześniu 2020 roku. Powodem były doniesienia o odkryciu w atmosferze tej planety fosforowodoru. To substancja, którą na Ziemi produkują wyłącznie niektóre gatunki bakterii. Czy zatem na Wenus też możemy się ich spodziewać? W tym programie przyjrzymy się bliżej tym hipotezom.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: