Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 3 lipca 2025 (Czwartek) Program TV na 4 lipca 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Misja, której zadaniem jest zbadanie miliardów gwiazd w naszej galaktyce. Kosmiczne obserwatorium mające stworzyć najdokładniejszą mapę Drogi Mlecznej. Właśnie taki cel ma Gaia - niezwykłe obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tym programie pokażemy, jak działa i w jaki sposób może zrewolucjonizować naszą wiedzę o galaktyce.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): magazyn astronomiczny
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Co by się stało, gdyby gwiazdę o masie Słońca ścisnąć do rozmiarów Ziemi? Odpowiedzią są białe karły. To pozostałości po ewolucji gwiazd podobnych do naszej własnej. W tym programie pokażemy, co wiadomo na temat tych niezwykłych obiektów.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Czy nasz Wszechświat jest jedynym, jaki istnieje? A może stanowi tylko jeden z wielu? To pytania, jakie leżą u postaw koncepcji wieloświata. W tym programie pokażemy, jakie są jej naukowe podstawy i możliwe konsekwencje.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Planety pokryte oceanem lub zbudowane z żelaza, gazowe olbrzymy przytulone do swoich gwiazd i samotne światy w pojedynkę przemierzające kosmiczną pustkę. To przykłady tego, jak zdumiewające okazują się planety pozasłoneczne. W tym programie pokażemy jedne z najdziwniejszych egzoplanet odkrywanych przez astronomów.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Teleskop, który będzie obserwował całe niebo przez wiele lat, dostarczając największego w dziejach zbioru danych astronomicznych. Właśnie takie zadanie ma obserwatorium Very Rubin - placówka, która może zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. W tym programie pokażemy na czym polega jej zadanie.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczna technologia, która wskazuje nam drogę do celu. Satelity nawigacyjne pozwalają dokładnie określić naszą pozycję na Ziemi. W tym programie pokażemy, jak działają i do czego można je wykorzystać.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Niebo to drogowskaz dla marynarzy. Od wieków to właśnie na podstawie ciał niebieskich określano pozycję statków na morzach i oceanach. Ta niezwykła sztuka nosi miano astronawigacji. W tym programie pokażemy, na czym polega. I w jaki sposób prawa rządzące ruchem ciał niebieskich wyznaczają ruch statków na morzu.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Skąd wzięła się woda na Ziemi? Naukowcy podejrzewają, że na powierzchnię naszej planety mogły ją dostarczyć zbudowane z lodu komety. Dotychczasowe badania tych obiektów nie dały jednak jednoznacznej odpowiedzi. W tym programie pokażemy projekt polskiego satelity, który ma udzielić odpowiedzi na pytania o kosmiczne źródło wody na Ziemi.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy, które wydają się nagle rozbłyskać na niebie. Właśnie tak na pierwszy rzut oka wyglądają gwiazdy nowe. Tak naprawdę to potężne, kosmiczne wybuchy, do których dochodzi w niezwykłych okolicznościach. W tym programie pokażemy, co wiadomo na temat gwiazd nowych. I jakie zagadki mogą nam pomóc rozwikłać.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Na szczycie góry, pośrodku pustyni Atakama, powstaje przyrząd do badania Wszechświata, jakiego świat jeszcze nie widział. Ekstremalnie Wielki Teleskop będzie czterokrotnie większy od jakichkolwiek poprzedników. Pozwoli zajrzeć dalej i zobaczyć więcej niż kiedykolwiek przedtem. W tym programie sprawdzimy jakie technologie i rozwiązania były potrzebne, aby zbudować tak gigantyczny instrument. I czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć na temat Wszechświata
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Gdzie kończy się Układ Słoneczny? I co takiego tam znajdziemy? Astronomowie od lat starają się badać dalekie zakątki naszego systemu planetarnego. Ale dopiero od niedawna wiemy o nich coś więcej. W tym programie pokażemy, co kryje się na rubieżach Układu Słonecznego.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Niezwykłe zjawisko, które każdy mógł zobaczyć na niebie. Najjaśniejszy taki obiekt od ponad dwudziestu lat. Kometa NEOWISE przyciągnęła uwagę niemal całego świata. W tym programie pokażemy, skąd wziął się ten zdumiewający przybysz. I w jaki sposób zainspirował ludzi wpatrzonych w nocne niebo.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Miały powstać tuż po narodzinach Wszechświata i mogłyby stanowić rozwiązanie wielu z jego zagadek. Pierwotne czarne dziury to obiekty, o których spekulowali naukowcy tacy jak Stephen Hawking. Ich istnienie to jedynie hipoteza. Ale grupa polskich naukowców ma pomysł, jak ją sprawdzić. W tym programie pokażemy, w jaki sposób proponują szukać śladów pierwotnych czarnych dziur.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Europa, Ganimedes czy Enceladus to księżyce gazowych planet - olbrzymów, które łączy niezwykła cecha. Pod ich skutą lodem powierzchnią mogą się kryć oceany płynnej wody. W tym programie pokażemy, co o nich wiadomo i jakie są szanse, by w tych księżycowych głębinach odnaleźć ślady życia.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Planetoida Apophis OPIS: Obiekt, który wywołał strach przed kosmiczną katastrofą. O planetoidzie Apophis świat usłyszał, gdy pojawiło się podejrzenie, iż może ona uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy, że na razie tak się nie stanie. Ale ten pokaźny obiekt minie nas zaledwie o włos. W tym programie pokażemy jak może to pomóc w rozwoju obrony planetarnej.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Człowiek, który pokazał, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata. Mikołaj Kopernik dokonał jednego z największych naukowych przełomów w dziejach ludzkości. W tym programie pokażemy, na czym tak naprawdę polegała rewolucja kopernikańska.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczne obłoki towarzyszące gasnącym gwiazdom tak najprościej można opisać mgławice planetarne. W ich wnętrzach kryją się odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ewolucji gwiazd podobnych do naszego Słońca i naszej własnej kosmicznej przyszłości. W tym programie pokażemy co wiadomo na temat mgławic planetarnych.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczne obłoki towarzyszące gasnącym gwiazdom - tak najprościej można opisać mgławice planetarne. W ich wnętrzach kryją się odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ewolucji gwiazd podobnych do naszego Słońca i naszej własnej kosmicznej przyszłości. W tym programie pokażemy, co wiadomo na temat mgławic planetarnych.
Opis (streszczenie): Skąd właściwie wiadomo, że Ziemia jest kulista? I jak zaobserwować efekty jej ruchu w Układzie Słonecznym? Zjawiska świadczące o podstawowych własnościach naszej planety są wszędzie wokół. W tym programie pokażemy gdzie można je odnaleźć.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kosmiczne obserwatorium, które śledzi wszystko, co nas otacza. Sonda GAIA dostarczyła danych na temat niemal dwóch miliardów gwiazd w Drodze Mlecznej. To największy przegląd naszego kosmicznego otoczenia, jaki kiedykolwiek wykonano. W tym programie pokażemy, czego możemy się dowiedzieć dzięki danym z misji GAIA.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Błyskawiczne komunikaty o tym, że na niebie wydarzyło się coś ciekawego. Właśnie tak działają alerty astronomiczne, powiadomienia o nowych odkryciach rozsyłane do naukowców na całym świecie. W tym programie pokażemy, jak pozwalają badać zjawiska, które inaczej pozostawałyby nieuchwytne.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: