Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 4 maja 2025 (Niedziela) Program TV na 5 maja 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Pojawiają się dosłownie w mgnieniu oka. Tajemnicze sygnały z kosmosu, których źródło pozostaje nieznane. Tak zwane szybkie błyski radiowe to jedna z największych zagadek Wszechświata. W tym programie pokażemy, co wiadomo na ich temat.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Światło to główne źródło naszej wiedzy o Wszechświecie. Astronomowie wykorzystują każdy sposób, by ze światła gwiazd i innych ciał niebieskich wyczytać ich sekrety. Jednym z najciekawszych jest mierzenie jego polaryzacji. W programie pokażemy, skąd bierze się to zjawisko. I w jaki sposób może nam pomóc zrozumieć tajemnice Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Ogromna antena, którą można skierować w dowolny punkt na niebie. Radioteleskop w niemieckim Effelsbergu to wyjątkowe narzędzie do badań kosmosu. Mierząca sto metrów średnicy antena przez dziesięciolecia pozostawała największym ruchomym radioteleskopem na świecie. W tym programie pokażemy jakie są jego możliwości. I jakie tajemnice kosmosu pozwolił nam zgłębić.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Moment, kiedy jedno ciało niebieskie zasłania inne. Właśnie tak przebiegają zjawiska zakryciowe. Mogą w nich brać udział różne obiekty. Za każdym razem jest to okazja, by dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W tym programie pokażemy na czym polegają badania zjawisk zakryciowych.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Ziemia i Wenus siostrzane planety. Dwa światy, które na pierwszy rzut oka wydają się wprost bliźniaczo podobne. W rzeczywistości warunki na Wenus okazują się jednak skrajnie nieprzyjazne. W tym programie pokażemy na czym polegają różnice między Wenus a Ziemią. I dlaczego tak podobne planety spotkał tak odmienny los.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdozbiory - niezwykłe figury pokrywające nocne niebo. Od zarania dziejów staramy się nadawać im znaczenie, dopatrując się wśród nich zwierząt i mitycznych postaci. W tym programie pokażemy, skąd wziął się podział nieba na gwiazdozbiory. I do czego jest nam potrzebny.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Na Wenus znaleziono ślady życia. Taka sensacyjna wiadomość obiegła świat we wrześniu 2020 roku. Powodem były doniesienia o odkryciu w atmosferze tej planety fosforowodoru. To substancja, którą na Ziemi produkują wyłącznie niektóre gatunki bakterii. Czy zatem na Wenus też możemy się ich spodziewać? W tym programie przyjrzymy się bliżej tym hipotezom.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Pierwiastki chemiczne to cegiełki, z których zbudowany jest cały otaczający nas świat. Ale nie byłoby ich, gdyby nie zjawiska, jakie obserwujemy we wszechświecie. W tym programie pokażemy, jak powstały pierwiastki, które znamy w przyrodzie. I jakie jest ich kosmiczne pochodzenie.
Czas trwania: 24min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy zrośnięte niczym kosmiczne bliźnięta syjamskie. Zdumiewające obiekty, które o dziwo okazują się niezwykle powszechne. Właśnie tak wyglądają gwiazdy kontaktowe. To jedne z najbardziej zagadkowych gwiazd w naszej Galaktyce. W tym odcinku "Astronarium" pokażemy, jakie tajemnice kryją te dziwaczne twory. A także jak wielką rolę w ich poznaniu odegrali polscy naukowcy.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Rakiety kosmiczne - to właśnie one pozwoliły nam sięgnąć gwiazd. Ale czy to możliwe, by budować je także w Polsce? W tym programie pokażemy projekty polskich rakiet. I sprawdzimy, jakie są szanse, że uda im się sięgnąć kosmosu.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Pogoda to zjawisko, które widzimy wszędzie wokół. Ale zupełnie inaczej wygląda oglądane z kosmosu. To dlatego satelity meteorologiczne otworzyły nowe możliwości w badaniu zjawisk w atmosferze Ziemi. W tym programie pokażemy, na czym polega ich rola.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Pojawiają się na niebie bez ostrzeżenia, widoczne tylko przez chwilę, są świadectwem najbardziej fascynujących procesów we wszechświecie. Astronomowie nazywają je zjawiskami tymczasowymi. W tym programie pokażemy co się za tym kryje. Mowa o zjawiskach tymczasowych.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Niezwykłe zjawisko, które każdy mógł zobaczyć na niebie. Najjaśniejszy taki obiekt od ponad dwudziestu lat. Kometa NEOWISE przyciągnęła uwagę niemal całego świata. W tym programie pokażemy, skąd wziął się ten zdumiewający przybysz. I w jaki sposób zainspirował ludzi wpatrzonych w nocne niebo.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Skąd wzięło się życie? Jak rozwinęło się na Ziemi? I gdzie jeszcze możemy go szukać? To pytania, jakimi zajmuje się astrobiologia. W tym programie pokażemy w jaki sposób ta niezwykła dziedzina przybliża nas do rozwikłania być może największej kosmicznej zagadki - pozaziemskiego życia.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Niebo to drogowskaz dla marynarzy. Od wieków to właśnie na podstawie ciał niebieskich określano pozycję statków na morzach i oceanach. Ta niezwykła sztuka nosi miano astronawigacji. W tym programie pokażemy, na czym polega. I w jaki sposób prawa rządzące ruchem ciał niebieskich wyznaczają ruch statków na morzu.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Rakiety budowane i wysyłane przez prywatne firmy, tysiące satelitów świadczących usługi dostępne dla każdego, a w końcu załogowe loty na pokładzie komercyjnych statków kosmicznych - to wszystko zwiastuny nadejścia nowej ery w eksploracji kosmosu. Ery, która może być zdominowana przez prywatne inicjatywy. W tym programie pokażemy, jak może ona wyglądać.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Misja, której zadaniem jest zbadanie miliardów gwiazd w naszej galaktyce. Kosmiczne obserwatorium mające stworzyć najdokładniejszą mapę Drogi Mlecznej. Właśnie taki cel ma Gaia - niezwykłe obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tym programie pokażemy, jak działa i w jaki sposób może zrewolucjonizować naszą wiedzę o galaktyce.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Wszechświat - wraz z rozwojem badań wiemy coraz więcej na jego temat. Kolejne odkrycia sprawiają, że kosmos wydaje się coraz większy i coraz bardziej zdumiewający. W jubileuszowym, 100. odcinku programu pokażemy najważniejsze odkrycia z ostatnich 100 lat.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Czas i przestrzeń to wszystko, co nas otacza. Ale dopiero Albert Einstein zaproponował, by traktować to jako jedno i to samo. Tak powstała koncepcja czasoprzestrzeni. W tym programie pokażemy co tak naprawdę oznacza. I w jaki sposób zmieniła nasze rozumienie Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczny bąbel otaczający nasz układ planetarny. Heliosfera to obszar, w którym Słońce roztacza swój wpływ na okoliczną przestrzeń. W tym programie pokażemy, jak powstaje. I w jaki sposób może oddziaływać na naszą planetę.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Wracamy na Księżyc, tym razem, by zostać na stałe. Taki ambitny plan ogłosiły w 2019 roku władze Stanów Zjednoczonych. Człowiek ma ponownie stanąć na powierzchni Srebrnego Globu - po raz pierwszy od zakończenia programu Apollo. Może to być jednak zaledwie początek znacznie większej wyprawy. W tym programie pokażemy, jak ma wyglądać powrót na Księżyc. I nowa era lotów kosmicznych, którą może otworzyć.
Czas trwania: 24min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Solaris i Pirx - polska gwiazda i planeta. Dwa ciała niebieskie, których nazwy wyłoniono w konkursie Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Nieprzypadkowo właśnie one zostały wybrane dla Polski. Odkrycia planety Pirx dokonał polski astronom. W tym programie udamy się wraz z nim w podróż do niezwykłego miejsca, z którego prowadzi swoje badania. I dowiemy się, jak wygląda poszukiwanie takich nowych, nieznanych światów.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Od niewielkich bąbli gorącego gazu, aż po ogromne plamy, rozmiarami większe od Ziemi. To wszystko zjawiska, jakie możemy zobaczyć na powierzchni Słońca. W tym programie sprawdzimy, co wiadomo na ich temat. I w jaki sposób pomagają nam zrozumieć wpływ Słońca na Ziemię.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Na czym polega inteligencja? I czy inteligentne formy życia istnieją jeszcze gdzieś indziej we Wszechświecie? Poszukiwania śladów pozaziemskiej inteligencji budzą ogromne emocje. W tym programie zastanowimy się jakie mogą mieć szanse powodzenia.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Nagroda Nobla to najbardziej prestiżowe wyróżnienie świata nauki. W 2019 roku tym zaszczytnym tytułem uhonorowano dwa odkrycia z dziedziny astronomii. W programie pokażemy, jakie odkrycia docenił Komitet Noblowski.
Czas trwania: 24min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Cząstki pędzące przez Wszechświat z niewyobrażalną wręcz prędkością. Pojedyncze drobiny materii niosące ze sobą energie, o jakich na Ziemi nawet nam się nie śniło. To tak zwane promieniowanie kosmiczne. W programie pokażemy, czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć. I jaki może mieć ono wpływ na naszą planetę.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Maleńkie ziarna rozsiane w przestrzeni kosmicznej. Drobiny, które mimo małych rozmiarów mogą odgrywać ogromną rolę we Wszechświecie. Kosmiczny pył możemy oglądać w postaci ciemnych obłoków na nocnym niebie. Ale jego znaczenie jest dużo bardziej istotne. W tym programie przyjrzymy się bliżej pyłowi, jaki znajdziemy w kosmosie.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Teleskop, który zamiast światła będzie skupiał promienie rentgena. Kosmiczny instrument nowej generacji, zdolny pokazać niewidoczną stronę wszechświata. Właśnie tak ma wyglądać ATHENA - rentgenowski teleskop przyszłości budowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. W tym programie pokażemy, w jaki sposób w jego tworzenie są zaangażowani polscy naukowcy.
Czas trwania: 22min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Jednym z najważniejszych pytań, jakie stawiamy odnośnie Wszechświata, jest to, czy gdzieś wśród gwiazd istnieją planety podobne do naszej własnej. W tym programie pokażemy, jak wyglądają poszukiwania takiej drugiej Ziemi. I jak bliscy jesteśmy jej odnalezienia.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Odległe anteny połączone w jeden, wirtualny instrument. Radioteleskopy oddalone o setki, a nawet tysiące kilometrów, które razem pozwalają dostrzegać szczegóły niedostępne innymi metodami. To unikatowe możliwości, jakie daje niezwykła technika używana w radioastronomii - tak zwana interferometria wielkobazowa. W tym programie pokażemy, czego możemy się dzięki niej dowiedzieć.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Obrazy ukazujące najdalsze zakątki Wszechświata. Niezwykłe badania, które pozwalają sięgać daleko nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Dzięki głębokim przeglądom nieba astronomowie obserwują galaktyki sprzed miliardów lat. W tym programie pokażemy, co może nam to powiedzieć o początkach świata, w którym dziś żyjemy.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Od studenckich projektów, przez naukowe instrumenty, aż po komercyjne urządzenia prywatnych firm. To wszystko przykłady pierwszych polskich satelitów. W tym programie pokażemy nowe urządzenia, jakie trafiły z Polski na orbitę. I zastanowimy się, jaka może być ich przyszłość.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Stowarzyszenia, fundacje, kluby. Oddolne zrzeszenia, które łączy jedno - fascynacja kosmosem. W tym programie pokażemy, na czym polega rola organizacji związanych z astronomią. I jak pomagają budzić zainteresowanie Wszechświatem.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Czarne dziury tajemnicze twory, których grawitacji nic nie jest się w stanie wymknąć. Kiedyś były jedynie teoretyczną ciekawostką. Dziś wiemy, że istnieją naprawdę. W 2020 roku fundamentalne wyniki w tej dziedzinie uhonorowano Nagrodą Nobla. W tym programie pokażemy czego się dzięki nim dowiedzieliśmy.
Opis (streszczenie): Gdzie kończy się Układ Słoneczny? I co takiego tam znajdziemy? Astronomowie od lat starają się badać dalekie zakątki naszego systemu planetarnego. Ale dopiero od niedawna wiemy o nich coś więcej. W tym programie pokażemy, co kryje się na rubieżach Układu Słonecznego.
Czas trwania: 24min. / 2021 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: