Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 maja 2025 (Niedziela) Program TV na 26 maja 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Droga Mleczna to galaktyka, w której mieszkamy. Ale nasz kosmiczny dom nie podróżuje przez Wszechświat samotnie. Drogę Mleczną otaczają dziesiątki innych galaktyk tworzących tak zwaną Grupę Lokalną. W tym programie pokażemy, jakie jest ich znaczenie. I co mogą nam one powiedzieć o ostatecznym losie, jaki czeka naszą własną galaktykę.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Pierwiastki chemiczne to cegiełki, z których zbudowany jest cały otaczający nas świat. Ale nie byłoby ich, gdyby nie zjawiska, jakie obserwujemy we wszechświecie. W tym programie pokażemy, jak powstały pierwiastki, które znamy w przyrodzie. I jakie jest ich kosmiczne pochodzenie.
Czas trwania: 24min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Jednym z najważniejszych pytań, jakie stawiamy odnośnie Wszechświata, jest to, czy gdzieś wśród gwiazd istnieją planety podobne do naszej własnej. W tym programie pokażemy, jak wyglądają poszukiwania takiej drugiej Ziemi. I jak bliscy jesteśmy jej odnalezienia.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Odległe anteny połączone w jeden, wirtualny instrument. Radioteleskopy oddalone o setki, a nawet tysiące kilometrów, które razem pozwalają dostrzegać szczegóły niedostępne innymi metodami. To unikatowe możliwości, jakie daje niezwykła technika używana w radioastronomii - tak zwana interferometria wielkobazowa. W tym programie pokażemy, czego możemy się dzięki niej dowiedzieć.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Obrazy ukazujące najdalsze zakątki Wszechświata. Niezwykłe badania, które pozwalają sięgać daleko nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Dzięki głębokim przeglądom nieba astronomowie obserwują galaktyki sprzed miliardów lat. W tym programie pokażemy, co może nam to powiedzieć o początkach świata, w którym dziś żyjemy.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Od studenckich projektów, przez naukowe instrumenty, aż po komercyjne urządzenia prywatnych firm. To wszystko przykłady pierwszych polskich satelitów. W tym programie pokażemy nowe urządzenia, jakie trafiły z Polski na orbitę. I zastanowimy się, jaka może być ich przyszłość.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Teleskop, który zamiast światła będzie skupiał promienie rentgena. Kosmiczny instrument nowej generacji, zdolny pokazać niewidoczną stronę wszechświata. Właśnie tak ma wyglądać ATHENA - rentgenowski teleskop przyszłości budowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. W tym programie pokażemy, w jaki sposób w jego tworzenie są zaangażowani polscy naukowcy.
Czas trwania: 22min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Stowarzyszenia, fundacje, kluby. Oddolne zrzeszenia, które łączy jedno - fascynacja kosmosem. W tym programie pokażemy, na czym polega rola organizacji związanych z astronomią. I jak pomagają budzić zainteresowanie Wszechświatem.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Rozgwieżdżone niebo - widok, który zachwycał ludzkość od zarania dziejów. Dziś coraz trudniej go jednak podziwiać. Zanieczyszczenie światłem sprawia, że na nocnym niebie widać coraz mniej. W tym programie pokażemy, jakie niesie to zagrożenia. I jak wygląda ochrona ciemnego nieba.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Teleskop, który ma zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. Po wielu latach oczekiwania w przestrzeń kosmiczną trafił teleskop Jamesa Webba - największy i najdroższy instrument naukowy wysłany w kosmos przez człowieka. W programie pokażemy, jak powstał ten niezwykły przyrząd. I w jaki sposób może nam otworzyć nowe okno na Wszechświat.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Fale grawitacyjne, niewielkie zmarszczki w samej czasoprzestrzeni, dające wgląd w nieznane dotąd tajemnice Wszechświata. Ich odkrycie było wielkim przełomem. Teraz przyszła pora na kolejny krok. W tym programie opowiemy o nowych badaniach i nowych odkryciach związanych z falami grawitacyjnymi.
Czas trwania: 24min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Na szczycie góry, pośrodku pustyni Atakama, powstaje przyrząd do badania Wszechświata, jakiego świat jeszcze nie widział. Ekstremalnie Wielki Teleskop będzie czterokrotnie większy od jakichkolwiek poprzedników. Pozwoli zajrzeć dalej i zobaczyć więcej niż kiedykolwiek przedtem. W tym programie sprawdzimy jakie technologie i rozwiązania były potrzebne, aby zbudować tak gigantyczny instrument. I czego możemy się dzięki niemu dowiedzieć na temat Wszechświata
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Satelity i teleskopy przekazujące informacje zakodowane dzięki zdumiewającym prawom fizyki. Tak najprościej można opisać działanie kwantowej komunikacji. W tym programie pokażemy, na czym polega ta niezwykła technologia.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Jak wygląda galaktyka, w której mieszkamy? Odpowiedzi na to pytanie dostarczyła unikatowa, trójwymiarowa mapa Drogi Mlecznej. Opracowali ją polscy astronomowie. W tym programie pokażemy, jak powstała. I co zmieniła w naszej wiedzy na temat galaktyki.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Księgi, które pomogły wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię. Nic nie jest w stanie opowiedzieć historii rewolucyjnej teorii Mikołaja Kopernika tak, jak dzieła, które tworzył i z których korzystał. W programie pokażemy, gdzie ich szukać. I czego możemy się z nich dowiedzieć o największym polskim astronomie.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Woda to jedna z substancji, których najbardziej poszukujemy we Wszechświecie. Skąd właściwie się bierze? I jak wygląda jej podróż na powierzchnię planet podobnych do Ziemi? W tym programie poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Świetlista otoczka, widoczna jedynie podczas całkowitego zaćmienia Słońca. Słoneczna korona to równie piękny, co tajemniczy twór. W tym programie pokażemy, co wiemy na jej temat. I w jaki sposób możemy ją badać.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? To pytanie od lat zaprząta umysły i wyobraźnię ludzi na całym świecie. W tym programie pokażemy, w jaki sposób naukowcy poszukują śladów pozaziemskiej inteligencji.
Czas trwania: 24min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Odkrycie, o którym mówił cały świat. Pierwszy obraz ukazujący, jak wygląda czarna dziura. A właściwie jej cień. Dzięki współpracy naukowców z całego świata udało się dokonać czegoś, co wydawało się niemożliwe. W tym programie pokażemy, co udało się w ten sposób potwierdzić.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazynOpis (streszczenie): Czarne dziury, jedne z największych zagadek Wszechświata. Obiekty o tak silnej grawitacji, że nie jest z nich w stanie uciec nawet światło. W tym programie sprawdzimy, co wiadomo na temat czarnych dziur. I jakie są wyniki najnowszych badań tych niezwykłych obiektów.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy. Kiedy widzimy je na niebie, wydają się niezmienne i odwieczne. Prawda jest jednak inna. W czasie swojego życia gwiazdy zmieniają się pod wpływem reakcji jądrowych w ich wnętrzu - rosną, kurczą się i zmieniają barwę. A w końcu umierają. W tym programie pokażemy, jak można badać tę gwiezdną ewolucję.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): magazyn astronomiczny
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Wszechświat wypełniają miliardy galaktyk. Ale tylko niektóre z nich widoczne są także na falach radiowych. Astronomowie nazywają je radiogalaktykami. W tym programie pokażemy skąd się biorą i jakie skrywają sekrety.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Astronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: