Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 17 grudnia 2024 (Wtorek) Program TV na 18 grudnia 2024 (Środa)Opis (streszczenie): Dwie gwiazdy wirują wokół siebie, coraz szybciej i bliżej. W końcu wpadają jedna na drugą z impetem, który w potężnym rozbłysku łączy je w jedno. Takie zderzenia gwiazd to zjawisko odkryte w ostatnich latach przez polskiego astronoma. Łączy się z nimi także jedna z najbardziej fascynujących historii w całych dziejach polskiej astronomii. W "Astronarium" o tajemnicach zderzeń gwiazd.
Czas trwania: 24min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Dlaczego doba ma akurat dwadzieścia cztery godziny? Czy cień może nam zastąpić zegarek? I co wspólnego mogą mieć GPS i ogólna teoria względności? Wszystkie te pytania mają jeden wspólny mianownik - czas. W "Astronarium" pokażemy, jakie są astronomiczne podstawy rachuby czasu i co sprawia, że wskazówki zegarów tak nieubłaganie prą do przodu.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Wszechświat - wraz z rozwojem badań wiemy coraz więcej na jego temat. Kolejne odkrycia sprawiają, że kosmos wydaje się coraz większy i coraz bardziej zdumiewający. W jubileuszowym, 100. odcinku programu pokażemy najważniejsze odkrycia z ostatnich 100 lat.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Cykl popularnonaukowy prezentujący dorobek polskich instytucji badawczych, zwłaszcza w dziedzinie astronomii. Ekipa Bogumiła Radajewskiego odwiedza miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Sekrety wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Opowiadają o nim nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci astronomii. Odcinek pt. "Odległości w kosmosie"
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Ziemia i Wenus siostrzane planety. Dwa światy, które na pierwszy rzut oka wydają się wprost bliźniaczo podobne. W rzeczywistości warunki na Wenus okazują się jednak skrajnie nieprzyjazne. W tym programie pokażemy na czym polegają różnice między Wenus a Ziemią. I dlaczego tak podobne planety spotkał tak odmienny los.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Cykl popularnonaukowy prezentujący dorobek polskich instytucji badawczych, zwłaszcza w dziedzinie astronomii. Ekipa Bogumiła Radajewskiego odwiedza miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Sekrety Wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Opowiadają o nim nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci astronomii. Komputery zrewolucjonizowały całą naszą cywilizację, ale czy mogą zrewolucjonizować także naszą wiedzę o Wszechświecie?
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Komety to jedne z najbardziej intrygujących zjawisk na niebie, budzące lęk i zdumienie. Odcinek prezentuje polskie odkrycia komet oraz najnowsze badania tych obiektów.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): magazyn astronomicznyKsiężyc, nasz naturalny satelita. To dosłownie i w przenośni najbliższe nam ciało niebieskie. Losy Księżyca i Ziemi są nierozłącznie związane. W tym programie pokażemy, jak zmieniała się nasza wiedza na temat Srebrnego Globu. I jaka może być jego rola w przyszłości.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Kiedy patrzymy w gwiazdy, wydaje się, że migoczą. To jednak tylko złudzenie wywołane przez ziemską atmosferę. Ale są i takie gwiazdy, których blask rzeczywiście ulega zmianom. Astronomowie mówią o nich gwiazdy zmienne. W tym programie dowiemy się, co takiego pozwalają nam zrozumieć spośród praw rządzących wszechświatem.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Od drobin pyłu do całych systemów planetarnych. Najnowsze odkrycia gruntownie zmieniły naszą wiedzę o powstawaniu planet. Astronomowie usiłują lepiej zrozumieć proces ich narodzin. W tym programie pokażemy, co może nam to powiedzieć o przeszłości Układu Słonecznego oraz planet krążących wokół innych gwiazd.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Światło to główne źródło naszej wiedzy o Wszechświecie. Astronomowie wykorzystują każdy sposób, by ze światła gwiazd i innych ciał niebieskich wyczytać ich sekrety. Jednym z najciekawszych jest mierzenie jego polaryzacji. W programie pokażemy, skąd bierze się to zjawisko. I w jaki sposób może nam pomóc zrozumieć tajemnice Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Ekipa Bogumiła Radajewskiego odwiedza miejsca, w których każdy może się przekonać, co kryje przestrzeń kosmiczna. Sekrety wszechświata jeszcze nigdy nie były tak blisko. Opowiadają o nim nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci astronomii.
Czas trwania: 22min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego to jedne z najlepszych przyrządów pozwalających odkrywać tajemnice Wszechświata. Powstają dzięki wspólnym wysiłkom kilkunastu krajów, w tym Polski. Problem w tym, że znajdują się tysiące kilometrów stąd. Znacznie bliżej jest jednak miejsce, które pozwala poznać ich sekrety. W tym programie odwiedzimy siedzibę Europejskiego Obserwatorium Południowego i niezwykłe centrum nauki, które ma przybliżyć jego odkrycia.
Czas trwania: 22min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Misja, której zadaniem jest zbadanie miliardów gwiazd w naszej galaktyce. Kosmiczne obserwatorium mające stworzyć najdokładniejszą mapę Drogi Mlecznej. Właśnie taki cel ma Gaia - niezwykłe obserwatorium Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tym programie pokażemy, jak działa i w jaki sposób może zrewolucjonizować naszą wiedzę o galaktyce.
Czas trwania: 22min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): W 1978 roku Mirosław Hermaszewski postawił pierwszy polski krok w przestrzeni kosmicznej. Ciągle czekamy jednak na jego następców. Czy dziś są szanse na pojawienie się nowych polskich astronautów? W tym programie poszukamy kandydatów na kolejnego Polaka w kosmosie.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Obserwatorium nowego rodzaju, ogromna sieć teleskopów obserwująca Wszechświat w promieniach niosących największe energie. Właśnie tak ma wyglądać CTA - sieć teleskopów Czerenkova - największych astronomicznych projektów na świecie. Jego częścią jest także Polska. W tym programie sprawdzimy, co takiego ma nam pokazać obserwatorium CTA.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tak wyglądał Mikołaj Kopernik - ogłoszono w mediach w 2005 roku, prezentując zrekonstruowany wizerunek twarzy astronoma. Ale czy tajemnica grobu Kopernika rzeczywiście została definitywnie rozstrzygnięta? Niezwykła zagadka miejsca pochówku wielkiego astronoma jest tematem odcinka.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Czy w dobie sond kosmicznych można dokonać jakiegokolwiek odkrycia prostymi środkami? W odcinku pokażemy zaskakujące sukcesy, jakie w odkrywaniu zagadek kosmosu odnoszą, wydawałoby się, zupełni amatorzy.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Niebo to drogowskaz dla marynarzy. Od wieków to właśnie na podstawie ciał niebieskich określano pozycję statków na morzach i oceanach. Ta niezwykła sztuka nosi miano astronawigacji. W tym programie pokażemy, na czym polega. I w jaki sposób prawa rządzące ruchem ciał niebieskich wyznaczają ruch statków na morzu.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Odc. 3 "Meteoryty". Czelabińsk, Rosja, rok 2013 - to najlepiej udokumentowane uderzenie meteorytu w historii. Czy o tych niszczycielskich głazach z kosmosu wiemy dość dużo, aby spać spokojnie? O meteorytach opowiedzą geolodzy i astronomowie z Poznania.
Czas trwania: 23min. / 2015 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Największy radioteleskop świata i jedno z najważniejszych odkryć współczesnej astronomii. Dowód na to, że układ słoneczny nie jest jedyny we wszechświecie. W tym odcinku ekipa "Astronarium" udaje się do obserwatorium Arecibo, aby spotkać się z Aleksandrem Wolszczanem - odkrywcą pierwszych planet pozasłonecznych.
Opis (streszczenie): Na Wenus znaleziono ślady życia. Taka sensacyjna wiadomość obiegła świat we wrześniu 2020 roku. Powodem były doniesienia o odkryciu w atmosferze tej planety fosforowodoru. To substancja, którą na Ziemi produkują wyłącznie niektóre gatunki bakterii. Czy zatem na Wenus też możemy się ich spodziewać? W tym programie przyjrzymy się bliżej tym hipotezom.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: