Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 17 listopada 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Teoria, która zmieniła współczesną naukę. Genialna myśl jednego z najwybitniejszych umysłów XX wieku, Alberta Einsteina. Ogólna teoria względności rzuciła nowe światło na to, jak działa Wszechświat. W tym programie pokażemy, co takiego koncepcja Einsteina mówi nam o kosmosie. I gdzie możemy zobaczyć jej efekty.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Czy to możliwe, że brakuje nam kawałka Wszechświata, a materia, którą znamy najlepiej, gdzieś nam się zagubiła? Zagadka brakujących barionów w tym odcinku programu.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Tak wyglądał Mikołaj Kopernik - ogłoszono w mediach w 2005 roku, prezentując zrekonstruowany wizerunek twarzy astronoma. Ale czy tajemnica grobu Kopernika rzeczywiście została definitywnie rozstrzygnięta? Niezwykła zagadka miejsca pochówku wielkiego astronoma jest tematem odcinka.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Nie od dziś wiemy, że Wszechświat jest naprawdę ogromny. Ale prawdziwym szokiem było odkrycie, że ciągle się rozszerza. Ta tak zwana ekspansja wywróciła do góry nogami całe nasze wyobrażenie na temat natury Wszechświata. W tym programie pokażemy jak udało się odkryć, że kosmos się rozszerza. I jakie są tego konsekwencje.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Dwa odkrycia i dwie wielkie sensacje. Planeta podobna do Ziemi na orbicie Proximy Centauri. I aż siedem takich planet w układzie TRAPPIST - 1. W obu przypadkach możliwość istnienia życia. O Proximie - B i układzie TRAPPIST - 1 mówiło się na całym świecie. W tym programie pokażemy, co łączy oba te odkrycia. Spróbujemy również ustalić, czy faktycznie znajdziemy tam życie.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Obserwatorium nowego rodzaju, ogromna sieć teleskopów obserwująca Wszechświat w promieniach niosących największe energie. Właśnie tak ma wyglądać CTA - sieć teleskopów Czerenkova - największych astronomicznych projektów na świecie. Jego częścią jest także Polska. W tym programie sprawdzimy, co takiego ma nam pokazać obserwatorium CTA.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): 21 centymetrów - na fali radiowej takiej długości znajdziemy sygnał o szczególnym znaczeniu dla astronomii. Pochodzi od obłoków neutralnego wodoru. Dociera do nas ze wszystkich stron, choć wydawało się, że w ogóle nie ma prawa istnieć. W tym programie pokażemy, czego można się dowiedzieć dzięki nasłuchiwaniu tego właśnie sygnału.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Niezwykłe badania. Przełomowe odkrycia. Wybitne autorytety. To właśnie "Astronarium", program o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają. W tym odcinku przypomnimy najciekawsze tematy i najbardziej niezwykłe miejsca, jakie odwiedziliśmy w naszej drodze do poznania kosmosu.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Życie, niezwykły cud otaczający nas ze wszystkich stron. Wśród licznych pytań, jakie stawiamy na temat Wszechświata, chyba żadne nie fascynuje tak bardzo, jak to o istnienie życia poza naszą planetą. W tym programie przyjrzymy się temu, jak naukowcy starają się odszukać jego ślady.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): "Ciemna materia" Planety, gwiazdy, galaktyki to wszystko elementy, z których składa się Wszechświat. Oprócz nich jest jednak coś jeszcze coś, czego nie widać. To tak zwana ciemna materia zagadkowy, brakujący składnik Wszechświata. Naukowcy od lat próbują ustalić czym jest. Jak dotąd bez skutku. W tym programie pokażemy badania, które mają nas przybliżyć do rozwiązania tej wielkiej zagadki.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Za każdym razem, gdy spoglądamy w niebo, tak naprawdę patrzymy w przeszłość. Jest jednak coś, co pozwala nam zajrzeć w czasy wyjątkowo odległe. To mikrofalowe promieniowanie tła sygnał pozostały po Wielkim Wybuchu. Dociera do nas ze wszystkich stron, niosąc bezcenne informacje o początku Wszechświata. W tym programie pokażemy polskiego uczonego, który bierze udział w najbardziej zaawansowanych badaniach promieniowania tła na świecie i dowiemy się co udało się w ten sposób ustalić na temat naszego kosmicznego początku.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Teleskopy Europejskiego Obserwatorium Południowego to jedne z najlepszych przyrządów pozwalających odkrywać tajemnice Wszechświata. Powstają dzięki wspólnym wysiłkom kilkunastu krajów, w tym Polski. Problem w tym, że znajdują się tysiące kilometrów stąd. Znacznie bliżej jest jednak miejsce, które pozwala poznać ich sekrety. W tym programie odwiedzimy siedzibę Europejskiego Obserwatorium Południowego i niezwykłe centrum nauki, które ma przybliżyć jego odkrycia.
Czas trwania: 22min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Gwałtowna, kosmiczna eksplozja. Zjawisko o takiej sile, że potrafi zabłysnąć jaśniej niż cała galaktyka. Oto supernowe, wybuchające w ogromnym rozbłysku gwiazdy. Są to jedne z najbardziej gwałtownych zjawisk we Wszechświecie. W tym programie pokażemy, jak dochodzi do wybuchów supernowych. I co takiego mogą nam one powiedzieć o naturze Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Potrzeba naprawdę ciemnego nieba, aby zobaczyć ją w całej okazałości. Jest to widok jedyny w swoim rodzaju. Droga Mleczna, świetlista wstęga dzieląca nieboskłon na dwie części. Fascynowała nas od tysięcy lat. Dziś wiemy, że tak naprawdę to obraz Galaktyki, w której mieszkamy. W tym programie pokażemy, co takiego wiemy na temat Drogi Mlecznej.
Czas trwania: 23min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Grawitacja, zjawisko tak powszechne, że bierzemy je za oczywistość. Nikogo nie dziwi, jak to się dzieje, że przedmioty rzucone w powietrze spadają z powrotem na ziemię. Recz w tym, że działanie grawitacji wcale się na tym nie kończy. To fundamentalne oddziaływanie rządzi obrotami ciał niebieskich i działaniem całego Wszechświata. W tym programie omówimy przykłady badań, które pokazują, jak zrozumienie działania grawitacji pomaga rozwiązywać zupełnie nowe zagadki Wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Gwiazdy zaklęte w maszynie. Tak najprościej można opisać, czym jest planetarium. To niezwykłe miejsce, które pozwala w dowolnym momencie przenieść się pod rozgwieżdżone niebo i zrozumieć rządzące nim zasady. W tym programie pokażemy, jak udaje się przenieść gwiazdy pod zamkniętą kopułę.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Całe pola zastawione antenami, rozsiane w różnych miejscach Polski i Europy. Właśnie tak wygląda LOFAR, zupełnie nowy rodzaj radioteleskopu. To urządzenie, które może otworzyć nam nowe okno na Wszechświat. W tym programie pokażemy, jak działa i jakie tajemnice może pozwolić nam rozwikłać.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Wielki Wybuch. Czy to w ogóle jest możliwe, by zbadać jego tajemnice? Okazuje się, że istnieje urządzenie, które na to pozwala. Wielki Zderzacz Hadronów - największy przyrząd naukowy na świecie. W tym odcinku pokażemy, jak za jego pomocą z najdrobniejszych składników materii udaje się odtworzyć tajemnice powstania całego wszechświata.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku ekipa cyklicznego programu "Astronarium" odwiedza obserwatorium Virgo we Włoszech. Udajemy się tam śladem odkrycia fal grawitacyjnych - niezwykłych zmarszczek w czasoprzestrzeni, przewidzianych jeszcze przez Alberta Einsteina. Sprawdzimy, dlaczego odkrycie fal grawitacyjnych bywa określane jednym z największych przełomów współczesnej nauki.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynOpis (streszczenie): Dzięki najnowszym odkryciom astronomicznym wiemy, że Układ Słoneczny nie jest jedynym we Wszechświecie. Poznajemy kolejne, nowe układy planetarne, jedne podobne, inne całkiem odmienne od naszego. Co mówią nam one o Wszechświecie i o nas samych? W tym programie pokażemy, jak naukowcy odkrywają całe systemy planet i czego się w ten sposób dowiadujemy.
Czas trwania: 23min. / 2016 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Astronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: