Emisja Astronarium będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 lipca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Planetoida Apophis OPIS: Obiekt, który wywołał strach przed kosmiczną katastrofą. O planetoidzie Apophis świat usłyszał, gdy pojawiło się podejrzenie, iż może ona uderzyć w Ziemię. Dziś wiemy, że na razie tak się nie stanie. Ale ten pokaźny obiekt minie nas zaledwie o włos. W tym programie pokażemy jak może to pomóc w rozwoju obrony planetarnej.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Miały powstać tuż po narodzinach Wszechświata i mogłyby stanowić rozwiązanie wielu z jego zagadek. Pierwotne czarne dziury to obiekty, o których spekulowali naukowcy tacy jak Stephen Hawking. Ich istnienie to jedynie hipoteza. Ale grupa polskich naukowców ma pomysł, jak ją sprawdzić. W tym programie pokażemy, w jaki sposób proponują szukać śladów pierwotnych czarnych dziur.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Pojawiają się na niebie bez ostrzeżenia, widoczne tylko przez chwilę, są świadectwem najbardziej fascynujących procesów we wszechświecie. Astronomowie nazywają je zjawiskami tymczasowymi. W tym programie pokażemy co się za tym kryje. Mowa o zjawiskach tymczasowych.
Czas trwania: 23min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Człowiek, który pokazał, że Ziemia nie jest centrum Wszechświata. Mikołaj Kopernik dokonał jednego z największych naukowych przełomów w dziejach ludzkości. W tym programie pokażemy, na czym tak naprawdę polegała rewolucja kopernikańska.
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Na czym polega inteligencja? I czy inteligentne formy życia istnieją jeszcze gdzieś indziej we Wszechświecie? Poszukiwania śladów pozaziemskiej inteligencji budzą ogromne emocje. W tym programie zastanowimy się jakie mogą mieć szanse powodzenia.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczne obłoki towarzyszące gasnącym gwiazdom tak najprościej można opisać mgławice planetarne. W ich wnętrzach kryją się odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ewolucji gwiazd podobnych do naszego Słońca i naszej własnej kosmicznej przyszłości. W tym programie pokażemy co wiadomo na temat mgławic planetarnych.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczne obłoki towarzyszące gasnącym gwiazdom - tak najprościej można opisać mgławice planetarne. W ich wnętrzach kryją się odpowiedzi na wiele pytań dotyczących ewolucji gwiazd podobnych do naszego Słońca i naszej własnej kosmicznej przyszłości. W tym programie pokażemy, co wiadomo na temat mgławic planetarnych.
Opis (streszczenie): Skąd właściwie wiadomo, że Ziemia jest kulista? I jak zaobserwować efekty jej ruchu w Układzie Słonecznym? Zjawiska świadczące o podstawowych własnościach naszej planety są wszędzie wokół. W tym programie pokażemy gdzie można je odnaleźć.
Czas trwania: 23min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Kosmiczny bąbel otaczający nasz układ planetarny. Heliosfera to obszar, w którym Słońce roztacza swój wpływ na okoliczną przestrzeń. W tym programie pokażemy, jak powstaje. I w jaki sposób może oddziaływać na naszą planetę.
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Pierwsza planeta wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Odkrycie 51 Pegasi b rozpoczęło epokę masowego poszukiwania egzoplanet. W roku 2019 osiągnięcie to uhonorowano Nagrodą Nobla z fizyki. W tym programie spotkamy się z odkrywcami planety 51 Pegasi b.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Skąd wzięło się życie? Jak rozwinęło się na Ziemi? I gdzie jeszcze możemy go szukać? To pytania, jakimi zajmuje się astrobiologia. W tym programie pokażemy w jaki sposób ta niezwykła dziedzina przybliża nas do rozwikłania być może największej kosmicznej zagadki - pozaziemskiego życia.
Czas trwania: 24min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Pierwsze gwiazdy, jakie powstały we Wszechświecie. Astronomowie od dawna poszukują tak zwanych gwiazd trzeciej populacji. Uformowały się tuż po Wielkim Wybuchu i mogły odegrać decydującą rolę dla losów całego Wszechświata. W tym programie pokażemy, jak wygląda polowanie na te najdawniejsze gwiazdy.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Teleskop, który ma zrewolucjonizować naszą wiedzę o Wszechświecie. Po wielu latach oczekiwania w przestrzeń kosmiczną trafił teleskop Jamesa Webba - największy i najdroższy instrument naukowy wysłany w kosmos przez człowieka. W programie pokażemy, jak powstał ten niezwykły przyrząd. I w jaki sposób może nam otworzyć nowe okno na Wszechświat.
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W maju 2022 roku naukowcy pokazali pierwszy obraz supermasywnej czarnej dziury, jaka znajduje się w samym sercu naszej galaktyki. W tym programie pokażemy, jak udało się go uzyskać i co wiemy na temat wpływu centralnych czarnych dziur na losy galaktyk.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynEmisja Astronarium miała miejsce:
Opis (streszczenie): Mars, planeta, w stronę której spoglądamy ze szczególnym zainteresowaniem. Właśnie tam upatrujemy miejsca, w którym chcielibyśmy wykonać kolejny mały krok dla człowieka, a zarazem wielki skok dla ludzkości. W tym programie sprawdzimy, czego potrzeba, by lot na Marsa stał się możliwy.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Europa, Ganimedes czy Enceladus to księżyce gazowych planet - olbrzymów, które łączy niezwykła cecha. Pod ich skutą lodem powierzchnią mogą się kryć oceany płynnej wody. W tym programie pokażemy, co o nich wiadomo i jakie są szanse, by w tych księżycowych głębinach odnaleźć ślady życia.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynAstronarium można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: