Emisja Bystrzak będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 13 stycznia 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Słońce emituje energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego. Błękit nieba to jedna z form tej energii. Słońce emituje energię w postaci promieniowania elektromagnetycznego. Światło widzialne i dostrzegane przez nas kolory są jedną z form tej energii. Słońce jest błękitne, ponieważ kolor niebieski ma najkrótszą długość fali.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Niesporczaki to mikroskopijne zwierzęta wodne o długości 1 mm. W 2007 r. kilka osobników przetrwało w kosmosie na powierzchni rakiety. Niesporczaki to mikroskopijne zwierzęta wodne o długości 1 mm. W 2007 r. kilka osobników poleciało w kosmos na powierzchni rakiety. Przez 10 dni były wystawione na działanie promieniowania słonecznego oraz próżni. O dziwo wielu z tych podróżników przeżyło.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Obecny w roślinach chlorofil odbija fale światła zielonego obecne w świetle słonecznym. Tak powstaje zielony kolor roślin. Obecny w roślinach chlorofil pobiera energię ze światła słonecznego. Pochłania fale o kolorze czerwonym i niebieskim, ale odbija zielone. W efekcie rośliny mają zielony kolor.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Matematyk i kryptograf Alan Turing opracował chemiczną teorię morfogenezy, aby wyjaśnić skąd się wzięły plamy lampartów. Matematyk i kryptograf Alan Turing opracował chemiczną teorię morfogenezy, aby wyjaśnić skąd się wzięły plamy lampartów. Teoria nie została udowodniona, ale biochemicy odkryli ostatnio substancje chemiczne działające zgodnie z jego przewidywaniami.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Pszczoły posiadają oczy mozaikowe, jednak nie widzą barwy czerwonej. Dostrzegają za to ultrafiolet, którego my nie widzimy. Pszczoły posiadają oczy mozaikowe, jednak nie widzą barwy czerwonej. Dostrzegają za to ultrafiolet, którego my nie widzimy. Kwiaty, które dla nas wyglądają normalnie, dla pszczół są wyjątkowe, a ich barwy prowadzą do pysznego nektaru.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Wielkie Źródło Pryzmatyczne w parku Yellowstone w USA to gorące źródło mieniące się barwami tęczy. Wszystko dzięki obecności sinic. Wielkie Źródło Pryzmatyczne w parku Yellowstone w USA to gorące źródło mieniące się barwami tęczy. Kolory nadają mu ciepłolubne organizmy nazywane sinicami, a także inne organizmy i bakterie zawierające różnobarwne substancje chemiczne.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Bioluminescencja to zdolność żywych organizmów do tworzenia i emitowania światła drogą reakcji chemicznej. Bioluminescencja to zdolność żywych organizmów do tworzenia i emitowania światła drogą reakcji chemicznej. Około 90% zwierząt zamieszkujących głębiny oceaniczne jest zdolna do jakiejś formy bioluminescencji. Podobnie jak świetliki oraz niektóre muchówki i grzyby.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Grobla Olbrzyma w Irlandii Północnej składa się z 40 000 ciasno ułożonych kolumn bazaltowych o kształcie sześciokątów. Grobla Olbrzyma w Irlandii Północnej składa się z 40 000 ciasno ułożonych kolumn bazaltowych o kształcie sześciokątów. Przyroda jest bardzo wydajna i stosuje sześciokątne ułożenie między innymi w pęcherzykach i plastrach miodu.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Wzrok superbohaterów wykorzystuje promienie rentgenowskie. Na prześwietleniach widzimy cienie obiektów, przez które przechodzą promienie X. Promienie X to rodzaj promieniowania rentgenowskiego. W 1895 r. odkrył je Wilhelm Roentgen, doprowadzając do gwałtownego rozwoju medycyny. Na prześwietleniach widzimy cienie obiektów, przez które przechodzą promienie X – to samo widzą na co dzień superbohaterowie.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Pleśń jest sprytniejsza, niż może się wydawać, mimo że nie ma oczu, szkieletu i układu nerwowego – a nawet mózgu. Pleśń jest sprytniejsza, niż może się wydawać, mimo że nie ma oczu, szkieletu i układu nerwowego – a nawet mózgu. To organizmy jednokomórkowe. Na całym świecie występuje ich ponad 900 gatunków.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W trakcie prażenia w ziarnach kakaowca zachodzi reakcja Maillarda, która zmienia ich gorzki smak w czekoladowy aromat, który tak lubimy. W trakcie prażenia w ziarnach kakaowca zachodzi reakcja Maillarda, która zmienia ich gorzki smak w czekoladowy aromat, który tak lubimy. Reakcja ta jest również źródłem smaku, zapachu, a także złotej skórki tostów, ciast oraz grillowanego i pieczonego mięsa.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Cykady wieloletnie stosują liczby pierwsze, by przetrwać. Po 13 lub 17 latach życia pod ziemią wychodzą na powierzchnię, by się rozmnożyć. Cykady wieloletnie stosują liczby pierwsze, by przetrwać. Przez 13 do 17 lat żyją pod ziemią, a następnie wychodzą na powierzchnię w celu reprodukcji. Proces jest tak zsynchronizowany, aby wygrzebywały się jednocześnie, w celu ochrony przed drapieżnikami.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Tęcze są okrągłe, jednak z ziemi widzimy tylko górną część ich łuków. Wygląd tęczy zależy od naszego punktu obserwacyjnego w odniesieniu do Słońca. Czerwień ma największą długość fali światła widzialnego, a fiolet najkrótszą. Wszystkie tęcze są okrągłe, jednak z ziemi widzimy zazwyczaj tylko górną część ich łuku.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Dzięki pleśni stworzyliśmy penicylinę, odkryty przez Alexandra Fleminga antybiotyk, który uratował tysiące istnień. Znamy tysiące gatunków pleśni, jednak wszystkie żywią się materią organiczną i potrzebują wilgoci, by przeżyć. Odgrywają kluczową rolę w przywracaniu składników odżywczych do ekosystemu. Jeden jej rodzaj, penicylina, uratowała tysiące istnień jako antybiotyk.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Chleb wzrasta dzięki drożdżom i reakcji chemicznej o nazwie „fermentacja”. Drożdże zamieniają cukry z ciasta w dwutlenek węgla. Chleb wzrasta dzięki drożdżom i reakcji chemicznej o nazwie „fermentacja”, podczas której cukier z ciasta zamieniamy jest w dwutlenek węgla i etanol. Dwutlenek węgla jest zatrzymywany przez elastyczną sieć glutenową, dzięki czemu ciasto się rozrasta.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Każda liczba w ciągu Fibonacciego to suma dwóch poprzednich. Wzorzec ten występuje u wielu roślin. Każda liczba w ciągu Fibonacciego to suma dwóch poprzednich. Jest bardzo bliska złotego podziału wynoszącego 1,618. Taki wzorzec występuje u wielu roślin.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Aby się rozprzestrzeniać, fale dźwiękowe potrzebują ośrodka. Ponieważ kosmos to olbrzymia pustka, fale te nie mogą w nim występować. Aby się rozprzestrzeniać, fale dźwiękowe potrzebują ośrodka. Ponieważ kosmos to olbrzymia pustka, fale te nie mogą w nim występować. Przez próżnię mogą jednak podróżować inne rodzaje fal.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Plankton stanowi podstawę morskiego łańcucha pokarmowego. Bez niego, nic nie mogłoby przetrwać. Plankton stanowi podstawę morskiego łańcucha pokarmowego. Bez niego, nic nie mogłoby przetrwać. Jedna łyżeczka wody morskiej może zawierać ponad milion żywych organizmów.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Proch jest jednym z najważniejszych składników sztucznych ogni. Źródłem ich barw są sole różnych metali. Fajerwerki zostały wynalezione w Chinach i pierwotnie wierzono, że pomagają się pozbyć złych duchów i przynoszą szczęście. Jednym z najważniejszych składników sztucznych ogni jest proch. Źródłem ich barw są sole różnych metali.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Fraktal to wzór, który powtarza się na różnych poziomach. Kalafior romanesco to wspaniały przykład naturalnego fraktala. Fraktal to wzór, który powtarza się na różnych poziomach. Kalafior romanesco to wspaniały przykład naturalnego fraktala. W przyrodzie jest wiele fraktali: występują na przykład w paprociach, rzekach, linii brzegowej, górach i chmurach.
Czas trwania: 3min. / Nature, Animals, Science, TechnologyEmisja Bystrzak miała miejsce:
Bystrzak można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Da Vinci
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: