Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 26 kwietnia 2024 (Piątek)
01:40 Zakończone  Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Miejsce dobrej pamięci" odc.277 Logo TVP Historia
09:37 Było,nie minęło-kronika zwiadowców historii-Zapomniana bitwa Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Z wydarzeniami historycznymi jest tak, że jedne mają obfitą dokumentację, inne zaś to strzępy informacji i perspektywa żmudnego trudu dla amatorów ich zbadania. Na szczęście w przypadku pól bitewnych milczenie źródeł jest w stanie zastąpić pamięć ziemi. Dziś także ruszamy ze wsparciem dla pasjonata historii, który od lat tropi zapomnianą bitwę powstania styczniowego. 12 maja 1863 roku doszło do starcia oddziałów polskich z armią carską. Nieopodal obecnej kopalni soli w Kłodawie stoczono wówczas trzydniową potyczkę. Są dowody na to, że była to bitwa niezwykle zacięta - to znaleziska wykopane tu około roku temu. Bitwa skończyła się zwycięstwem strony polskiej, co tym bardziej skłania do jej dokładnego opisania i upamiętnienia.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Reklama
Program TV na 27 kwietnia 2024 (Sobota)
01:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Pułtusk z Napoleonem w tle Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Magazyn historyczny prezentujący wydarzenia i różne aspekty dawnej i najnowszej historii Polski. W programie podejmowane są zatarte, zagubione, zakłamane wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Okazuje się, że wiele odpowiedzi leży w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi. Program mobilizuje do poszukiwań lokalne środowiska miłośników historii, których nie brakuje w żadnym zakątku kraju.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
01:50 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "O krok od rozstrzygnięć" odc. .228 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Program TV na 28 kwietnia 2024 (Niedziela)
17:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Lublin
Czas trwania: 22min. / 2024
Program TV na 30 kwietnia 2024 (Wtorek)
01:10 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Latające muzeum" odc. 275 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W Gliwicach powstało pierwsze w Polsce Muzeum Szybowców, którego zasadą jest przywracanie sprawności historycznym konstrukcjom. A tych polski przemysł lotniczy - zwłaszcza szybowcowe Zakłady Doświadczalne w Bielsku - budował wiele. Jastrząb, Jaskółka, Bocian powoli odchodzą w niepamięć i oczywiście trzeba zrobić wszystko, by ten proces zatrzymać. Po remoncie powraca do lotów tym razem jako eksponat muzealny legendarny Zefir - szybowiec, na którym Edward Makula i Jerzy Popiel zdobyli podwójne mistrzostwo świata, a Makula za przelot ponad 700 kilometrów Medal Lilienthala. Pokażemy naszym widzom testowe loty.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Każdego roku nad Sokołdą odc. 250 Logo TVP Dokument
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
18:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Polowa lekcja hiostorii odc.283 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Kock to ziemia dotknięta wyjątkowo mocno przez ostatnią wojnę. Tu rozegrał się dramat Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie, a później Niemcy rozpętali tu falę straszliwych zbrodni. Ich też szlakiem ruszymy dzisiaj. Miejscowi regionaliści tu zorganizowali dla młodzieży rajd rowerowy z przystankami w miejscach martyrologii. Dzięki temu wspomnimy dziś takie wydarzenia jak pacyfikacja Talczyna, mord na 74 Polakach dokonany przez Niemców w odwecie za zabicie przez miejscową partyzantkę jednego oficera niemieckiego czy spalenie wsi Bronisławów. Nie wiemy, jak trwałe ślady pozostaną w umysłach młodych ludzi odbywających tę podróż w przestrzeni i czasie. Ale odjeżdżamy skąd z przekonaniem, że była to dobra lekcja historii.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Program TV na 1 maja 2024 (Środa)
01:10 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Na polu chwały" odc. 310 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 1. Pierwszy Pułk Morski. W miejscowości Kołaki Kościelne znajduje się pomnik cmentarz dziewięciu młodych marynarzy; mieli po 19 - 20 lat i zginęli po 17 września 1939 roku w bitwie z rosyjskimi agresorami pod wioską Wróble - Arciszewo. Okoliczni chłopi pochowali ich na wojennym cmentarzyku, ale znali tylko jedno nazwisko Kazimierz Burzyński. Pozostali pochowani są bezimienni.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:15 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Działo się w Chęcinach Logo TVP Dokument
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
Reklama
07:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Dopisać losy" odc. 311 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Ten odcinek nosi tytuł - "Dopisać losy" i podaje nowe ustalenia w sprawie śmierci majora Dobrzyńskiego "Hubala" pod Anielinem w lasach spalskich. Prawdopodobnie Hubal nie zginął od przypadkowej serii z PM - a. Doszło tam raczej do dłuższej strzelaniny, w której Polacy ulegli niemieckiej obławie i zginęło prawdopodobnie 4 ułanów. Ekipa filmowa przyjeżdża do mauzoleum hubalczyków zwanego "Szańcem Hubala", dziś otoczonego już kamiennym murem. Podejmiemy bardzo trudne wyzwanie odnalezienia materialnych śladów ostatniej walki stoczonej przez legendarnego majora "Hubala" pod Anielinem. Do zlikwidowania niewielkiego oddziału "Hubala" Niemcy zaangażowali znaczne siły. Z 372. Dywizji Piechoty Wehrmachtu wyznaczyli dwa bataliony złożone z żołnierzy 650 i 651. Pułku Piechoty. Pod koniec kwietnia Niemcy tropili hubalczyków w okolicach Anielina. Jednym z żołnierzy, który był wówczas u boku majora Dobrzańskiego był wachmistrz Rodziewicz. On też pozostawił wspomnienia o wydarzeniach, jakie miały miejsce 29 kwietnia koło Anielina. "Naszymi koszarami jest mały zagajnik, w którym zamierzamy odpocząć kilka godzin. Wystawiamy posterunki i zapadamy w sen. Ostatnie trzy doby byliśmy w ruchu, uchodząc tropiącym nas Niemcom. Tymczasem nad ranem: "Strzały! A może to sen? Widzę pochylonego nad sobą majora Hubala, coś mówi. Nic nie rozumiem. Trzęsie mnie za ramiona. Przytomnieję i słyszę: Niemcy! Major robi skok w bok, coś krzyczy do Alickiego. Biegnę do konia. Siodło. Koń staje dęba. Chwytam za chlebak i z visem w dłoni biegnę w kierunku strzałów. Wywalam część magazynka, rzucam granat. Wokół zamieszanie. Strzały, wybuchy granatów, nawoływania. Jest nas kilku podążających w kierunku Pilicy. W nocy dochodzą inni: jest Alicki, Lech, Madej, ks. Ptaszyński, Bem i Zemsta. Od ostatniego dowiadujemy się, że gdy stał na warcie, wszedł nań Niemiec z obławy, przystawiając mu do piersi karabin z bagnetem. Zemsta wyrywa Niemcowi broń i biegnie do swoich, by ich ostrzec. Sypią się strzały i do zagajnika wpadają Niemcy. Dowiadujemy się o śmierci Hubala, którego Niemcy znaleźli w zagajniku". Ten opis przynosi obraz dosyć intensywnej potyczki i pozwala mieć nadzieję na niezwykle znaleziska. Uczestnicy poszukują z wykrywaczami metalu łusek po tamtych zdarzeniach i o dziwo znajdują kilka. Ktoś stwierdza, że jednak historię trzeba pisać ciągle od nowa bo ciągle dowiadujemy się rzeczy, które ją zmieniają. Na "Szaniec Hubala" przyjeżdża mnóstwo ludzi każdego dnia.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
12:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Dopisać losy Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Dziś opowieść zaczynamy 3 września 1939 roku, kiedy to nad ranem 16. Pułk Ułanów Wielkopolskich otrzymuje od generała Stanisława Grzmota - Skotnickiego, dowódcy Pomorskiej Brygady Kawalerii rozkaz osłaniania w miejscowości Bykowiec odwrotu polskich oddziałów w kierunku Bydgoszczy. Zgodnie z naszą filozofią nie zajmujemy się szerokimi bitewnymi panoramami, ale koncentrujemy na jednym szczególe. Pod Krojantami zajmiemy się poszukiwaniem miejsca jednej tankietki, osłaniającej szarżę polskiej kawalerii.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Program TV na 2 maja 2024 (Czwartek)
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Iść za swoim marzeniem. odc. 252 Logo TVP Dokument
Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
09:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 23min. / 2024
23:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Tajemnica kapliczki (odc. 295) Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Tajemnica kapliczki" Kiedy w roku 1920 umilkły strzały polskich pułków przepędzających bolszewików na wschód, mieszkańcy mazowieckiej wsi Strachówka przy trakcie ciągle noszącym ślady straszliwych zmagań postawili kapliczkę wotywną, dziękując za ocalenie. Na bocznej ścianie fundamentów wmurowali tablicę, dziękując w inskrypcji opatrzności. Kiedy w roku 1939 we wrześniu ponownie pojawili się tu Sowieci, zażądali usunięcia tablicy. Mieszkańcy zwlekali, a niebawem pojawili się Niemcy, którym napis nie wadził. Kapliczka przetrwała nienaruszona do lata roku 1944. Mając w pamięci niedawne doświadczenia, kiedy czołówki pancerne Armii Czerwonej zbliżały się do Strachówki, mieszkańcy tablicę z kapliczki zdjęli i zakopali. W czasach komuny woleli o sprawie milczeć. Dziś dysponujemy tylko wtórnymi przekazami, ale zdecydowani jesteśmy podjąć poszukiwania.

Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn historyczny
Program TV na 3 maja 2024 (Piątek)
01:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Zamordowany pomnik Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): "Zamordowany pomnik" Tym razem twórcy cyklu podejmują próbę odwrócenia skutków niesamowitego barbarzyństwa, jakiego dopuścili się sowieci w ramach realizowanej przez siebie polityki historycznej. Kiedy zimą 1945 roku podeszli pod Kazimierzę Wielką z haubicy rozstrzelali pomnik czynu legionowego, niszcząc go niemal zupełnie. Nie bacząc na ryzyko, dwaj mieszkańcy miasta ukryli orła wieńczącego monument. Twórcy podejmują jego poszukiwania, a finalnie chcą zainicjować odbudowę pomnika. Mają nadzieję na odszukanie georadarem zakopanych w ziemi fragmentów obelisku.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
07:10 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "wyprawa ratunkowa" odc. 314 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W tym odcinku przyjeżdżamy na Podkarpacie w poszukiwaniu kół napędowych do silników stałych, które są wykorzystywane przez Grzegorza Smelę, właściciela Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowie. Adam Kania, który miał odpowiednie koła, ogłosił, że może je podarować pasjonatowi.Drugi temat to bolszewickie natarcie w 1920 roku, w kierunku Warszawa. Piękny krajobraz Łomży i Zambrowa. Marynarze z 1. Batalionu Morskiego odpierają sowietów i przepędzają dowództwo rosyjskie. Miejscowa ludność dokonuje prowizorycznych pochówków polskich żołnierzy, a potem przenosi zwłoki na cmentarz w Kołakach Kościelnych. Dziś, po latach tutejsi mieszkańcy na czele z księdzem proboszczem organizują okazałą uroczystość i budują nowy grób, by oddać hołd polskim marynarzom, którzy poświęcili swe życie tak daleko od morza. Ignacy Śmigielski - historyk regionalista opowiada o walkach, jakie miały miejsce w tych rejonach w sierpniu 1920 roku. Głos zabierają też: Tomasz Miegoń - dyrektor Muzeum Morskiego w Gdyni, Sylwester Jaworowski - wójt gminy Kołaki Kościelne i Dariusz Szymanowski ze Stowarzyszenia Wizna.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
Program TV na 4 maja 2024 (Sobota)
01:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Pamięć odnaleziona odc. 254 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): "Pamięć odnaleziona" Dziś, mówiąc o odnalezionych nazwiskach, na myśli mamy nazwiska żołnierzy poległych w bitwie I wojny światowej pod Nową Słupią. Wspólnie z członkami Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej zajmiemy się porządkowaniem cmentarza, ale nie tylko. Po porównaniu archiwaliów z rzeczywistością okazuje się, że dziesięciu żołnierzy pochowano pod omyłkowo zamienionymi tablicami. Zechcemy naprawić ten błąd, pamiętając, iż są rodziny, które ciągle szukają miejsca spoczynku swych krewnych.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
Program TV na 5 maja 2024 (Niedziela)
17:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Przebudzenie stulatka" odc. 307 Logo TVP3 Lublin

Opis (streszczenie): O historii, wzorem niegdysiejszych kronikarzy, zwykliśmy dotąd myśleć w kategorii zbrojnych mężów i wielkiej polityki. Z coraz większym jednak impetem przebija się ku nam pamięć o niezwykłych, polskich konstruktorach, natchnionych inżynierach i romantycznych przemysłowcach podejmujących bardzo ryzykowne wyzwania. Ich dzieła przepracowały w potulnym mozole dziesiątki lat. I jak zamierzamy dziś widzom pokazać, wcale nie wybierają się na milczącą emeryturę. Odwiedzimy Muzeum Silników Stacjonarnych w Konieczkowej i przynajmniej spróbujemy zaprezentować niesamowitą aurę tego miejsca.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn historyczny
Reklama
Program TV na 7 maja 2024 (Wtorek)
01:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Kryptonim T - 4" odc. 315 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Kryptonim T - 4"Hitler podpisał stosowną dyrektywę wraz z wybuchem wojny z Polską - 1 września 1939 r. Dotyczyła ona ludzi niepełnosprawnych umysłowo i ruchowo. Do roku 1945 roku hitlerowcy zamordowali ponad 200 tysięcy Polaków, Żydów, Rosjan, Włochów i Niemców z frontu wschodniego, którzy zwariowali lub udawali niepełnosprawnych umysłowo. Niemcy z wrodzoną sobie poetycką finezją określili akcję T - 4 jako "eliminację życia niewartego życia". Mechanizm zbrodni poznajemy dzięki dokumentom oraz wspomnieniom obsługi szpitala psychiatrycznego "Dziekanka" w Gnieźnie. Najpierw przeznaczonym do eksterminacji podawano zastrzyki oszałamiające, o potem ładowano ich do ciężarówek po 40 - 60 osób i podłączano spaliny. Komora gazowa udawała wóz do przewozu kawy, wóz miał napis - "Caises Kaffe". Zagazowanych przewożono do przygotowanych dołów, gdzie zwłoki przesypywano palonym wapnem. W latach 1943 - 44, gdy hitlerowcy zdali już sobie sprawę, że nie wygrają wojny, zwłoki były wykopywane, a szczątki palone. Robiły to żydowskie komanda z Inowrocławia. Żydzi mieli jeszcze rozdeptywać kości i rozwozić popioły po okolicznych lasach i jeziorach. Nie wszystkich ludzi zabijał gaz - stąd w rejonach, gdzie próbowano ukryć szczątki, do dziś można znaleźć dużo łusek od pocisków, którymi dobijano ofiary.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Wrona - ostatni sprawdzian odc. 255 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): "Wrona - ostatni sprawdzian" Historycy lotnictwa od lat zadają sobie pytanie, jak to było możliwe, że obrabowany, zniszczony przez wojnę kraj, jakim była odradzająca się w 1918 roku Polska, w ciągu dwudziestu lat dołączył do ekskluzywnego, światowego klubu eksporterów nowoczesnych samolotów? Zwykle padają dwie odpowiedzi: pierwsza wskazuje na studentów - marzycieli. Zyskali oni mocne wsparcie ze strony doświadczonej kadry profesorskiej. Druga odpowiedź to wojsko świadome po doświadczeniach wojny z bolszewikami tego, co oznacza lotnictwo w realiach nowego pola walki. Lektura rejestru polskich statków powietrznych musi wywołać oszołomienie. Spis samych szybowców zamyka numer 1380. I nieuchronnie ciśnie się na usta pytanie: co z tego zostało? Praktycznie nic, dlatego z takim entuzjazmem śledzimy odradzanie się świadectw wielkości tamtego czasu. Odwiedzamy warsztat Jerzego Gruchalskiego, gdzie odtwarzany jest szybowiec szkolny Wrona.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
18:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Pod krzakiem dzikiej róży" odc. 317 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): "Pod krzakiem dzikiej róży" Czterdziestu dziewięciu. Ta liczba to straty poniesione w ciągu jednego dnia przez 28. pułk Strzelców Kaniowskich, w dniu1 sierpnia 1920 roku, podczas walki z bolszewikami na obrzeżach majątku Mazury koło Wysokiego Mazowieckiego. W starciu z wrogą kawalerią, po wystrzeleniu ostatnich naboi, Polacy zostali zmasakrowani przez sowiecką kawalerię. Problem w tym, że poza jedną mogiłą dowódcy tej kompanii - na cmentarzu w Jabłonce Kościelnej, ciągle nie wiemy, gdzie spoczywa pozostałych czterdziestu dziewięciu. Pewne tropy prowadzą do miejscowych kolaborantów z wiejskiego Rewkomu, czyli komitetu rewolucyjnego, który zatarł ślady pochówku. Będziemy tego miejsca szukać.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
Program TV na 8 maja 2024 (Środa)
01:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Patent nr 532" odc. 316 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Popławy 1807 odc. 256 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Badanie dziejów Pułtuska w epoce napoleońskiej to jeden z naszych projektów, które prowadzimy etapowo. Gród nad Narwią dwukrotnie stał się teatrum zmagań cesarza z Rosją, a wagę tych zdarzeń podkreśla stosowna inskrypcja na paryskim Łuku Triumfalnym. Z polskiego punktu widzenia nie były to zmagania obcych potęg na naszych, zabranych przez zaborców ziemiach, ale nowa, realna szansa na jakąś formę, przynajmniej po części odzyskanej, niepodległości. Dziś badamy teren zwycięskiej bitwy na Popławach.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
08:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Ten święty, pułkowy znak" odc. 308 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Dzisiejszy odcinek nosi tytuł "Ten święty, pułkowy znak". To wręcz niewiarygodne, iż wydarzenia wojenne odległe o dziesiątki lat i trzy pokolenia ciągle mogą tak niezwykle silnie oddziaływać na nasze emocje. Nie możemy już co prawda mieć wpływu na ich przebieg, ale możemy dopisać do końca niejasne wątki, a przy okazji zadziwić się nad siłą charakteru naszych ojców i dziadków. Odwiedzamy małą roztoczańską wioskę pod Tomaszowem Lubelskim. To tu, ostatni chorąży pocztu sztandarowego 73. pułku piechoty z Katowic, porucznik Edward Cebulski ukrył, we wrześniu 1939 roku, ten święty, pułkowy znak. Ruszymy też szlakiem odwrotowym oddziałów, które nie zdecydowały się na kapitulację po bitwie pod Tomaszowem. Celem jest Masyw Borowca i nieistniejąca już gajówka Głuchy.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
12:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Śmierć przyszła letnią nocą... Logo TVP Wilno
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Program TV na 9 maja 2024 (Czwartek)
01:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Szukamy tego sztandaru" odc. 309 Logo TVP Historia
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn historyczny
01:40 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Mroczna tajemnica lasu. odc. 257 Logo TVP Dokument
Czas trwania: 22min. / 2021 / magazyn historyczny
Reklama
09:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Białystok
Program TV na 10 maja 2024 (Piątek)
01:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Kłodawa 1863 odc. 258 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Kłodawa 1863. Miejsce akcji wieś Bierzwienna Długa Kolonia w gminie Kłodawa. Tu koledzy poszukiwacze zebrali z pola około sześciuset pocisków. To tu w 1863 roku odbyła się ogromna bitwa, o której historia i tradycja lokalna nie mówią nic. Sumienne badanie literatury historycznej pozwala wynaleźć informacje, że w okresie powstania styczniowego bił się w tych okolicach z oddziałem w sile dwóch tysięcy ludzi płk Ludwik Oborski. Dziś kontynuujemy badania tego terenu.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
01:40 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Paradyż znaczy Raj" odc. 318 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
09:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Białystok
Program TV na 11 maja 2024 (Sobota)
01:15 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Taka rodzinna historia" odc. 319 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Odzyskany pomnik odc. 259 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Kiedy we wrześniu 1939 roku Niemcy wkroczyli do wsi Wola Wiązowa w powiecie Bełchatów, rozpoczęli swoje rządy od zniszczenia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, odsłoniętego rok wcześniej. Popiersie z brązu i krzyż Virtuti Militari zabrali na złom, a sam monument obalili. Zapobiegliwi mieszkańcy granitową bryłę przysypali piaskiem i tak przetrwała wojnę i czasy komuny. Ostatnio grupa miłośników historii postanowiła pomnik odszukać. Po wielu próbnych wykopach udało się go odnaleźć. Dziś sprawą otwartą jest przywrócenie go na dawne miejsce i do dawnej świetności.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
Program TV na 12 maja 2024 (Niedziela)
17:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Lublin
Program TV na 14 maja 2024 (Wtorek)
01:15 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Nadzieja umiera ostatnia" odc. 320 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 1/ Poszukiwanie sztandaru 29. Pułku Artyleriii Lekkiej, który w rejonie Świerży Górnej został zakopany podczas wycofywania się wojsk polskich na prawy brzeg Wisły przed napierającymi dywizjami niemieckimi w dniach 12 - 14 września 1939 roku. Polskie jednostki porzuciły w tym rejonie cały ciężki sprzęt. Zaledwie kilka armat przewieziono na znalezionej barce. W latach 90. do Muzeum Wojska Polskiego trafiły orzeł i głowica sztandaru 29. PAL - u. Niestety, sztandaru nadal nie odnaleziono.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Zemsta" w scenerii naturalnej. odc. 260 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Któż z nas nie pamięta świetnych kwestii z "Zemsty" Aleksandra Fredry? Ale niewielu zna prawdziwe tło historyczne realnego konfliktu, który skłócił rodziny Skotnickich (rejent) i Firlejów (cześnik). Dlatego zbierzemy widzów do zamku Kamieniec, by pokazać ów mur, o który przez dziesiątki lat przed sądami i trybunałami toczyła się prawdziwa wojna. Opowiemy o prawdziwych losach budowli i jej dzisiejszym przeznaczeniu.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
18:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Zdarzyło się pod Złotym Potokiem. odc. 322 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
Program TV na 15 maja 2024 (Środa)
01:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Szkice do podlaskiej mapy pamięci" odc. 321 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Dziś autorzy programu przy pomocy dwóch historyków z Podlasia - Tomasza i jego syna Ignacego Śmigielskich, którzy od wielu lat nagrywali i zbierali różne relacje od starych ludzi, robią przejazd po kilku historycznych miejscach w rejonie Ostrowi Mazowieckiej, Zambrowa i okolicznych wsi. W miejscowości Golasze - Puszcza 10 września jechały czołgi Guderiana. Niemcy zastrzelili na drodze żołnierza. Po zwłokach przejechali. We wsi zginęło jeszcze dwóch polskich żołnierzy. Po przejeździe czołgów mieszkańcy wsi zebrali ciała ich wszystkich i pochowali w przydrożnej mogile. Piotr Karsznia - malarz artysta namalował obraz opowiadający o tych wydarzeniach. Guderian dążył w wojskami jak najszybszym marszem do Brześcia, gdzie miał się spotkać z niemieckimi wojskami zamykającymi kleszcze od południa. W pobliskiej wsi Dąbrowa, a właściwie w jej okolicach rozegrała się 12 września 1939 r. potężna bitwa między wojskami pancernymi Guderiana i zgromadzonymi tam kilkoma jednostkami Wojska Polskiego. Polacy zniszczyli trzy niemieckie czołgi lekkie. Miejscowi pod lasem pochowali po bitwie trzech zabitych polskich żołnierzy, obsługę polskiego działka p.panc. Również w tym rejonie doszło do bratobójczego starcia polskich oddziałów - 71. pp z Zambrowa i 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Próbujący powstrzymać walkę ppłk Jan Hipolit Litewski, dowódca 1. Pułku Ułanów Krechowieckich został zabity serią z polskiego karabinu maszynowego. Mieszkańcy wioski Gogole, przez lata jadąc do kościoła, zatrzymywali się zawsze przy jego grobie, by oddać mu hołd. Potem zwłoki pułkownika Litewskiego ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny. Jest to program o niezwykłej sile polskiego społeczeństwa i przywiązaniu do polskości.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Narol. Tajemnica pałacu odc. 261 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): 12 lutego 1945 roku w pałacu w Narolu NKWD osaczyło grupę partyzantów z oddziału WiN Kostka. Pojmanych zostało 7 żołnierzy wyklętych. Autorzy badają najbliższe otoczenie pałacu, by odpowiedzieć na pytanie, jakie rozmiary miała stoczona tu walka. Poszukiwania są tłem do opowieści o niezwykłym dowódcy, Karolu Kosteckim ps. Kostek. Kostek walczył z niemieckim okupantem we wrześniu 1939 r. , był kurierem ZWZ na obszar okupacji sowieckiej, żołnierzem AK i dowódcą kompanii Narol. Jego oddział współpracował z partyzantami sowieckimi i bronił polskiej ludności przed napadami UPA, rozgrywając regularną bitwę z Ukraińcami w obronie Narola. Podczas akcji "Burza" walczył ze swym oddziałem pod Bełżcem i Tomaszowem Lubelskim. Po wkroczeniu Rosjan, Kostecki pozostał w konspiracji, walczył z komunistami w Lubaczowie, a jego podkomendni zostali okrążeni i schwytani w pałacu w Narolu. Sam Kostek awansował na komendanta Rejonu I, a potem Rejonu V w strukturach WiN. Był dowódcą udanej akcji rozbicia aresztu UB w Tomaszowie Lubelskim i uwolnienia stamtąd więźniów. Zatrzymany przez komunistów został skazany na wielokrotną karę śmierci, zamienioną potem na 15 lat więzienia.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
08:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Jan Szal - konstruktor natchniony. odc. 324 Logo TVP Historia
Czas trwania: 22min. / 2023 / magazyn historyczny
12:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - 2S7 PION - przebudzenie. Logo TVP Wilno
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Reklama
Program TV na 16 maja 2024 (Czwartek)
01:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Jeszcze jedno zwycięstwo nad czasem. odc. 323 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Kegresse odc. 262 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): 135 sztuk podwozi terenowych o niezwykłych właściwościach zakupiła we Francji armia II Rzeczpospolitej na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku. Mowa o pojazdach niezwykłych, bowiem świat zaszokowały możliwości radzenia sobie przez nie w bardzo trudnym terenie. Odniosły sukcesy w rajdach Paryż - Pekin, pokonując bezdroża Himalajów, wygrywały na piaskach Sahary. Patent Kegresse polegał na kombinacji przodu klasycznego samochodu osobowego z tylnym napędem gąsienicowym. Dodatkowo w przednim zderzaku umieszczono walec ułatwiający pokonywanie rowów. W naszej armii podwozia wykorzystano do budowy samochodów pancernych i holowników armat. Po kampanii wrześniowej Niemcy sporą cześć tych maszyn wywieźli do Norwegii i stamtąd jeden mocno zniszczony egzemplarz zdobył komandor Sebastian Draga. Obecnie pracuje przy jego rekonstrukcji. Złożymy widzom raport z przebiegu tych prac.

Czas trwania: 22min. / 2021 / magazyn historyczny
09:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Białystok
Program TV na 17 maja 2024 (Piątek)
01:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Kapelan Polski Walczącej odc. 263 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Jest taki niezwykły sztych z roku 1863 przedstawiający kapłana w szatach liturgicznych, który z uniesionym w ręku krzyżem prowadzi oddział powstańczy przez ciasną zabudowę jakiegoś miasta. Obraz funkcjonuje bez podpisu, w różnych miejscach, jako ilustracja ogólna postawy wielu kapłanów w Powstaniu. Wiemy jednak, że w ilustracjach prasowych tamtego czasu zawsze zalążkiem pracy grafika było konkretne wydarzenie i konkretna postać - rozpoczęliśmy więc szczegółowe poszukiwania. I tak dotarliśmy do postaci niezwykłej acz zapomnianej - księdza Serafina Szulca, kapelana oddziału Apolinarego Kurowskiego, później całego zgrupowania powstańczego Dionizego Czachowskiego. Ruszymy tym śladem, poczynając od Sosnowca, a przy okazji opowiemy o gromadzie pasjonatów historii skupionych wokół Forum dla Zagłębia. Starają się w swoim środowisku popularyzować i historię Powstania, i innych ważnych wydarzeń narodowych. Praca to trudna, bo dla całych pokoleń Polaków dyspozycyjni historycy PRL malowali obrazy Zagłębia jako kolebki komunizmu. Prawda jest jednak zupełnie inna, z tym że trzeba o nią powalczyć.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn historyczny
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Raport z pola bitwy. odc. 325 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
09:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Białystok
Program TV na 18 maja 2024 (Sobota)
01:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Przestrzele las mrocznych tajemnic odc. 264 Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Po latach poszukiwań udało się odnaleźć leśną mogiłę dwóch polskich rodzin zamordowanych przez Niemców za pomoc Armii Krajowej. Ich najbliżsi przez prawie siedem dziesięcioleci usiłowali odnaleźć miejsce egzekucji, pomógł dopiero georadar. Pogrzeb z honorami wojskowymi odbył się na cmentarzu w Jedwabnem. Chcemy widzom opowiedzieć historię tych dwóch rodzin.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Wartość dodana. odc. 326 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
Program TV na 19 maja 2024 (Niedziela)
17:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Logo TVP3 Lublin
Program TV na 21 maja 2024 (Wtorek)
00:50 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Na skraju legendarnego świata. odc. 327 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W programie są podejmowane zagubione wątki polskiej historii. Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o naszą wspólną przeszłość. Wiele odpowiedzi znajduje się w rodzinnych archiwach, zdjęciach, dokumentach i wspomnieniach ludzi.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Na pancernym szlaku odc. 265 Logo TVP Dokument
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn historyczny
18:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Konspiracyjny azyl. odc. 328 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
Program TV na 22 maja 2024 (Środa)
01:15 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Gdzie te mogiły? Sokołda. odc. 330 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
01:35 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Ku fundamentom legendy odc. 266 Logo TVP Dokument
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
08:00 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Kogutek" powraca. odc. 331 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
12:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Epitafium dla Karasia odc. 271 Logo TVP Wilno
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Program TV na 23 maja 2024 (Czwartek)
01:10 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Kogutek" powraca. odc. 331 Logo TVP Historia
01:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Księżnej Izabeli świat zaginiony Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): "Księżnej Izabeli świat zaginiony"

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
Program TV na 24 maja 2024 (Piątek)
01:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Dopisać losy Logo TVP Dokument
01:25 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Konfederatów dzikowskich wyprawa nad odrę" odc. 302 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn historyczny
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii.

Poprzednie emisje Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii w telewizji

Emisja Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii miała miejsce:

2024-04-26 01:40 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Miejsce dobrej pamięci" odc.277 Logo TVP Historia
2024-04-26 01:15 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Na ścieżkach pamięci Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W tym odcinku pt. "Na ścieżkach pamięci" głównym bohaterem opowieści jest generał broni Stanisław Szeptycki, jedna z najciekawszych postaci wojska II Rzeczpospolitej. Karierę zaczynał w c.k. armii austro - węgierskiej, ale w momencie narodzin Legionów natychmiast poprosił o przeniesienie do nich. 4 listopada 1918 roku Rada Regencyjna mianowała go generałem dywizji i inspektorem generalnym broni oraz powierzyła mu tymczasowo dowództwo nad wszystkimi oddziałami Wojska Polskiego na obszarze byłej okupacji austro - węgierskiej, a także tej części Galicji, która znajdowała się pod polską władzą. 16 listopada 1918 roku Józef Piłsudski mianował go szefem Sztabu Generalnego. Dalej w karierze zaliczył stanowisko ministra Spraw Wojskowych, a co ciekawe po II wojnie światowej, już w wieku niemal 80 lat, ciągle działał społecznie w PCK. Był świetnym żołnierzem i wielkim patriotą. W Korczynie planujemy poszukiwania na terenie pałacowych ogrodów, a znalezione przedmioty będą zalążkiem ekspozycji muzealnej w gnieździe rodowym wielkiego generała.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
2024-04-25 09:25 Było,nie minęło-kronika zwiadowców historii-Galicyjskie Eldorado Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): "Galicyjskie Eldorado". Ignacy Łukasiewicz to człowiek, o którym można powiedzieć, że wyrwał cały region podkarpacki ze szponów galicyjskiej nędzy. Ten dociekliwy lwowski aptekarz, którego fascynowała czarna maź sącząca się ze skalistych zboczy, został tu dobrze zapamiętany. Pamięć i wdzięczność towarzyszy tu postaci Łukasiewicza przez kolejne pokolenia. A opowieść o nim zaczyna się od źródeł w Bóbrce, gdzie zbudował pierwszą kopalnię.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
2024-04-25 01:55 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Tylawa - reduta pamięci" odc.279 Logo TVP Historia
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
2024-04-25 01:20 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Ciąg dalszy nastąpił Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): W tym odcinku o tytule "Ciąg dalszy nastąpił" - to dla nas wielki dzień. Kilka miesięcy temu z podziemi dawnego banku w Krośnie wydobyliśmy ważący prawie trzy tony silnik stacjonarny, który napędzał kiedyś rezerwowy generator prądu. Milczał, bo nie był potrzebny przez prawie siedemdziesiąt lat. Został również pozbawiony wielu istotnych części. Przez cztery miesiące uczniowie i nauczyciele ze szkoły technicznej w Krośnie remontowali go. O tym remoncie opowiemy w programie i oczywiście podejmiemy próbę uruchomienia silnika. Nasza wyprawa w okolice Boguchwały i Czudca ma także za zadanie uczulić widzów na zabytki techniki, które ciągle można odnaleźć w naszym otoczeniu. Pierwszym przykładem będzie zabytkowy most - jeden z tych nielicznych ocalałych po wojnach, który został zbudowany w technice nitowania na gorąco. Dziś mało kto pamięta, że byliśmy liderami w budowie nowoczesnych mostów i że jako pierwsi zaczęliśmy je budować metodą spawania. Tę piękna kartę historii techniki przypomnimy. Pokażemy również liczącą ponad sto lat starą cegielnię i jej urządzenia techniczne.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
2024-04-24 12:05 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Księżnej Izabeli świat zaginiony Logo TVP Wilno
2024-04-24 07:55 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - odc. 284 Kiedy źródła milczą... Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): Zamek w Pułtusku to miejsce, o którym trudno znaleźć informacje w źródłach. Gdy te zawodzą, z pomocą przychodzi nam geofizyka. To nie pierwszy nasz pobyt w tym miejscu. Najczęściej jednak interesowała nas militarna historia okolicy. Dziś zajmiemy się samym zamkiem. Budowla położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie niegdyś znajdowała się przeprawa przez Narew. Tutaj mógł istnieć strzegący jej gród. Najstarsze ślady osadnictwa, jakie udało się tu odkryć archeologom, sięgają XIII wieku.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny
2024-04-24 01:15 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - Na powstańczym szlaku Logo TVP Dokument

Opis (streszczenie): Historia jednej z tych bitew powstania styczniowego, która rozegrała się w najbardziej niedostępnych matecznikach Puszczy Białowieskiej. Trudna topografia, skomplikowane badania, ale stawką jest odnalezienie mogił 32 poległych powstańców. A za wskazówkę służy nam pamiętnik Ignacego Aramowicza, uczestnika boju. Do akcji mobilizujemy poszukiwaczy z całej Polski i najnowszy sprzęt elektroniczny.

Czas trwania: 23min. / 2021 / magazyn historyczny
2024-04-24 00:45 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - " Kamień i pamięć" odc.281 Logo TVP Historia
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn historyczny
2024-04-23 18:30 Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii. - "Gloria Vickers" odc. 282 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): W miejscowości Kasina byliśmy wielokrotnie, zawsze z myślą o wrześniowych pancerniakach i niezwykłym dziele czołgów Vickers. Po wrześniowych wydarzeniach został tu niezwykły pomnik. Jego siła polega na tym, że elementem konstrukcji jest autentyczny fragment czołgu - to właśnie wieża Vickersa. I gdy wydawało się, że Vickersy będzie można już oglądać tylko na zdjęciach i archiwalnych filmach, uruchomił się niezwykły łańcuch ludzi dobrej woli. Części czołgu wydobywane w różnych miejscach Polski przez zapaleńców i poszukiwaczy zostały złożone w jedną całość i do Kasiny powrócił piękny Vickers, w którym ponad 50% części to oryginały. Przy okazji wspomnimy szlak bojowy 121. Samodzielnej Kompanii Czołgów Lekkich kapitana Stanisława Rączkowskiego, dywagując, gdzie dokładnie zakończył swój żywot ostatni Vickers?

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn historyczny

Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii gdzie obejrzeć?

Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry