Emisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 lutego 2025 (Piątek) Program TV na 22 lutego 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): 70-letni Marek Radzki z Włocławka jest jednym z nielicznych już złotników w kraju, którzy z pasją i zaangażowaniem pracują w zawodzie. Po prostu lubi pracować. Rzemiosła uczył się od ojca, a dziś swoją wiedzę przekazuje synowi. Własnoręcznie wykonuje biżuterię ze złota i srebra, codziennie naprawia liczne pierścionki, bransoletki i naszyjniki. Prowadzi niewielki zakład na głównej ulicy Włocławka, licznie odwiedzany przez stałych i nowych klientów. Kiedyś zawód złotnika traktowany był jako rzemiosło, a na czeladnika czy mistrza złotnictwa trzeba było zdać trudne egzaminy.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni. Zjechać z autostrady, zboczyć z głównej ulicy, zabłądzić wśród podwórek po to by poznać z pozoru zwyczajne życie mieszkających na uboczu społeczności. Zrozumieć specyfikę i klimat małych ojczyzn. Odkryć lokalnych liderów, pokazać zapomnianych artystów i animatorów kultury.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Leśne Studio Filmowe to mała wytwórnia filmowa Lasów Państwowych zajmująca się produkcją filmów szkoleniowych, ale przede wszystkim filmów przyrodniczych. Lokalizacja - wieś Bedoń koło Łodzi. I stąd wyjeżdżają w Polskę, by realizować filmy o wilkach, łosiach, żółwiach, lisach, niedźwiedziach oraz roślinach i miejscach charakterystycznych dla bogatej polskiej przyrody. W dwudziestoletniej historii Leśnego Studia Filmowego powstało już kilkadziesiąt filmów, które jakością i atrakcyjnością zyskały uznanie licznych międzynarodowych jury. Autorzy LSF w samym tylko ubiegłym roku otrzymali 5 nagród na festiwalach, m. in. w RPA, Hiszpanii, Niemczech, Słowacji. Przy skromnych środkach budżetowych i technicznych ta 5 - osobowa grupa pasjonatów przyrody i filmu realizuje produkcje porównywalne z filmami jakże bogatszego BBC.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Na przestrzeni ostatnich sześciu lat w Jaworznie zamieszkało blisko 200 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. To wszystko za sprawą działań Gminy i Zakładu Zoologi Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie rodzą się chomiki, które potem przywożone są do Jaworzna. Ale skąd całe zamieszanie i dlaczego to właśnie Jaworzno wybrano na chomiczą stolicę Polski?
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Janina przyjechała podziękować za długie życie z czerniakiem, Antoni odzyskał tu wzrok, a Jacek ofiaruje 50 km swojego marszu w intencjach Matki Bożej. Mowa tu o małej warmińskiej wsi - Gietrzwałd. Jedno z dwunastu na świecie zatwierdzonych przez Kościół miejsc, gdzie objawiła się Matka Boża. Tryska tam cudowne źródełko i co roku we wrześniu zjeżdżają pielgrzymi, by wspólnie świętować urodziny Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Kierowcy, którzy są do rond nieprzyzwyczajeni, czasami żartują, że od jeżdżenia przez ronda, można dostać zawrotów głowy. Gdyby tak było naprawdę, to w Rybniku na Górnym Śląsku zawroty głowy byłyby zjawiskiem masowym, a tak nie jest! Ale rond w Rybniku jest całkiem sporo. A rekordzistą, jeśli chodzi o ronda, jest portugalskie miasto Viso, gdzie mają ich aż 400. A ile jest w Polsce rond? Gdyby przeanalizować polską mapę drogową GPS, to dostaniemy informację, że jest ich około tysiąca.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Nauczyciele szkoły specjalnej odkrywają wspólną pasję gry na instrumentach i śpiewu. Do zespołu dołączają uczniowie, a muzyka pomału zmienia ich życie.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Pochodzący z Podlasia Wiktor Kabac nazywa siebie malarzem Puszczy Białowieskiej. Mieszkając w Hajnówce, która leży na jej skraju bardzo, często przemierza ten wspaniały las w poszukiwaniu tematów kolejnych prac. Oprócz malarstwa zajmuje się także rzeźbą i płaskorzeźbą, wykorzystując do tego znalezione korzenie drzew, stare deski, kamienie, szkło i metal. W 2020 roku Wiktor Kabac obchodzi swoje 85. urodziny.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): "Mijały lata. Olbrzymy wymarły. Pozostały po nich jedynie ogromne kamienne grobowce zwane przez ludzi megalitycznymi grobami olbrzymów"... Zwano je też łożami olbrzymów albo mieszkaniami troili czy gnomów. Dziś naukowcy przekonują, że owszem piramidy egipskie są interesujące, ale równie - o ile nie bardziej - starsze od piramid - megality, których tysiące zbudowano na terenie dzisiejszej Polski. "Od ponad 10 lat w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego realizowany jest projekt poświęcony grobowcom megalitycznym. Działania podjęte w jego ramach pokazały dobitnie, że dotychczasowe mapy uwzględniające występowanie grobowców megalitycznych potrzebują z pewnością korekty" - pisze w swojej książce poświęconej megalitom zachodniopomorskim dr Agnieszka Matuszewska.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Iga do niedawna prowadziła życie jak z bajki. Koncerty, bankiety, spotkania ze znanymi ludźmi kultury i sztuki. Cały dochód z koncertów fortepianowych swojej przyjaciółki, z którą wspólnie prowadziły Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, przekazywała na ratowanie zwierząt. Po śmierci pianistki została z całym przytuliskiem sama. Dziś boi się, że wkrótce zabraknie jej pieniędzy na utrzymanie zwierząt.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Karolina zawsze marzyła o tym żeby zostać mamą. Niestety, każda czterech z ciąż, w którą zaszła kończyła się wczesnym poronieniem. Już wtedy pracowała jako fotografka rodzinna, ciążowa i noworodkowa. Mimo swoich trudnych doświadczeń robi to do dziś Jak mówi, praca z kobietami w ciąży i dziećmi to dla niej forma terapii. Słuchając historii pań, które przychodzą do niej na sesje i które nierzadko także doświadczyły straty, postanowiła stworzyć projekt w ramach którego sfotografuje mamy, po przejściach, wraz ze swoimi dziećmi - by dać nadzieję innym kobietom marzącym o macierzyństwie. W reportażu poznajemy historie pięciu bohaterek. Historie, które rozdzierają serca, ale pokazują, że nawet po największej burzy, wychodzi słońce.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyEmisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zapora we Włocławku już od ponad 50 lat samotnie stawia czoła wodom Wisły, co nie pozostaje bez znaczącego wpływu na stan techniczny obiektu. Tama była częścią projektu kaskada dolnej Wisły, który zakładał wybudowanie kolejnych stopni od Wyszogrodu do Gdańska. Projekt zakładał uregulowanie rzeki, tak aby możliwa była żegluga i aby zapobiegać powodziom. Polska centralna i północna z kolei miała mieć zapewniona czystą energię z elektrowni wodnych. Po wybudowaniu tamy w 1970 roku dalsze plany rozbudowy jednak porzucono. W czasie kiedy budowano tamę, nikt nie zakładał, że włocławska tama zostanie sama. W ciągu 10 lat miała zostać podparta kolejnym stopniem w Nieszawie. Dziś włocławska zapora wodna samotnie zmaga się z problemami technicznymi, choćby z powodu erozji dna Wisły na włocławskim zbiorniku. Pracuje tam nie tylko obsługa techniczna, ale też nurkowie i inni specjaliści. Od wielu lat powraca sprawa pilnej potrzeby podparcia stopnia we Włocławku. Obecnie trwają prace nad planem budowy stopnia wodnego w Siarzewie
CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: