Emisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 15 kwietnia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Porozrzucane w lasach, polach i stojące przy drogach. Często zniszczone, zamalowane farbą, zapomniane. Kiedyś fundowane z okazji ustania zarazy cholery, zniesienia pańszczyzny, urodzenia dziecka, ozdrowienia czy powrotu z wojny. Dzięki pasji Grzegorza Ciećki z Huty Złomy na Podkarpaciu spisano historię blisko tysiąca bruśnieńskich krzyży. Dzięki jego pasji i zaangażowaniu powstała wyjątkowa baza wiedzy na temat kamieniarki bruśnieńskiej. Dziś jest stypendystą ministra kultury. Jak sam mówi wciąż do odkrycia ma kolejne historie, które go fascynują i chce by wpisano krzyże na listę Unesco jako przykład zabytku rozproszonego.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni. Zjechać z autostrady, zboczyć z głównej ulicy, zabłądzić wśród podwórek po to by poznać z pozoru zwyczajne życie mieszkających na uboczu społeczności. Zrozumieć specyfikę i klimat małych ojczyzn. Odkryć lokalnych liderów, pokazać zapomnianych artystów i animatorów kultury.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Podobno nie wolno zbierać jej zbyt wcześnie z pola, przerabiać jeszcze w listopadzie czy używać nowoczesnych beczek. Podobno koniecznie trzeba zebrać dopiero, kiedy przyjdą pierwsze przymrozki, udeptać nogami i dodawać tylko soli. I podobno kiedy się ją zrobi, to można już odpoczywać, bo nic do zrobienia przed zimą z przetworów nie zostało. A kto w roli głównej: kapusta! Niepozorna pani z wierszyka, o której mówiło się, że rozumem nie grzeszy. Jednak dawniej żadna gospodyni nie wyobrażała sobie bez niej własnej piwnicy. Dawniej kiszenie kapusty nie tylko było ważnym elementem życia w gospodarstwie, ale przez wieki wpisywało się w rytm życia na wsi.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Rodzina Fedaków powstała z miłości do muzyki ludowej. Iga i Kuba (małżeństwo) oraz Karolina (siostra Kuby) stworzyli folkowe trio, grają na ludowych instrumentach z drewna, śpiewają białym głosem, ich celem jest przypomnienie ludziom o ich korzeniach. Nie poznaliby się, gdyby nie zespoły ludowe. Dzisiaj działają aktywnie w społeczności skupiającej różnych ludzi z jedną pasją. W ambasadzie muzyki tradycyjnej nawiązują się miłości, przyjaźnie i inne relacje. Ich działania są adekwatne do okoliczności i pór roku. Tym razem tworzą pieśni wielkopostne wywodzące się z dawnych zwyczajów ludowych.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, a także o ludziach i miejscach.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni.
Opis (streszczenie): Jest taki jeden dzień w całym roku, kiedy w kuźni rodu Gąsienicy - Makowskich milkną wszystkie kowadła. I nikt tego dnia nie pracuje. Jeszcze w Wielki Czwartek wieczorem kuźnie się dokładnie sprząta, a potem w wielkopiątkowy ranek wszyscy mężczyźni z tego rodu przychodzą do kuźni ubrani w śnieżnobiałe koszule, by zrobić jedną jedyną rzecz tego dnia: wykuć trzy gwoździe na pamiątkę męki Chrystusa. Potem te gwoździe zostają wbite w futrynę drzwi od kuźni. I pozostaną tam na zawsze. Zwyczaj ten, kultywowany na Podhalu przed wiekami wskrzesił ich ojciec. Władysław Gąsienica - Makowski legenda Podhala, przyjaciel Papieża. Po jego śmierci tradycję wykuwania gwoździ w Wielki Piątek podtrzymują jego synowie.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Halina Banasiak, nauczycielka z Torunia, w obozie koncentracyjnym Stutthof napisała książkę z bajkami dla swoich dzieci. Był to sposób na przetrwanie rozłąki i ogromnej tęsknoty za dziećmi. W dniu wybuchu wojny miała 26 lat. Była już mamą trójki dzieci - córki Zosi i dwóch synów - Janka i Maćka. Działała w konspiracji - w Związku Walki Zbrojnej. Gestapo aresztowało ja zimą w 1943 r. Potem trafiła do Sztutowa. W Bajkach nie znajdziemy ogromu cierpienia, z jakim mierzyła się w obozowej codzienności. To ciepłe, czasem żartobliwe utwory, które mogą być czytane przed snem każdemu dziecku. Pokazują świat, w którym dobro zwycięża. W styczniu 1945 r. nie wzięła udziału w pieszej ewakuacji. Została w obozie, by opiekować się chorymi na tyfus. W kwietniu 1945 roku została ewakuowana drogą morską - pod eskortą SS dotarła na barce z chorymi więźniarkami do portu w Flensburgu. Po przejęciu transportu przez Szwedzki Czerwony Krzyż dostała się do Malmö, gdzie zachorowała na tyfus i zmarła 3 VI 1945 roku. Swoich dzieci już nigdy nie zobaczyła.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Czasem spada na nas znienacka i staje się nie do zniesienia; bywa jednak, że dźwigamy go niemal od samych narodzin. Czasem dostajemy go na własne życzenie, ale zdarza się, że przynosi nam go splot nieszczęśliwych wydarzeń w życiu. I nie jest ważne, czy dotyczy to osoby wierzącej, czy takiej, której nie po drodze z Bogiem. Jest nawet takie powiedzenie: każdy niesie swój krzyż. Czy rzeczywiście każdy z nas go niesie? I jaki bywa: czy lekki, a może przygniata do samej ziemi. Najważniejsze, żeby go podnieść.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Od trzystu lat w Ostropie w Poniedziałek Wielkanocny jeźdźcy objeżdżają na koniach pola w błagalnej procesji. W trakcie gospodarze modlą się o dobre urodzaje, pogodę oraz ochronę swoich plonów. Jeźdźców zdobią wieńce wykonane wcześniej przez panny z bukszpanu i białych, bibułowych kwiatów, Kawalerzy odznaczają się dwoma skrzyżowanymi na piersiach wieńcami. Procesja kończy się krótkim nabożeństwem, po którym jeźdźcy - kawalerowie rzucają wieńce na krzyż misyjny. Według lokalnej tradycji, ten którego wieniec zawiśnie na krzyżu, jeszcze w tym samym roku lub w najbliższym czasie pozna wybrankę serca.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W sierpniu br. minęło 20 lat konsekracji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Dokonał jej św. Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do kraju. Przekazał wtedy światu orędzie Bożego Miłosierdzia, w którym sformułował swoje przesłanie na trudne czasy XXI wieku. Codziennie o godz. 15:00 na antenie TVP3 widzowie oglądają transmisję Koronki do Miłosierdzia Bożego z Łagiewnik. W reportażu zobaczymy kulisy realizacji telewizyjnej tego cieszącego się olbrzymią popularnością przekazu. Dowiemy się, co codzienna obecność kamer zmieniła w życiu sióstr zakonnych. Poznamy idee pojawienia się Koronki, jej znaczenie i odbiór na całym świecie.
Czas trwania: 9min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ewa Cieniak jest mistrzynią haftowanych postaci, potrafi dokładnie odwzorować rysy twarzy, elementy anatomiczne. Teraz podjęła się największego wyzwania, czyli stworzenia 20 - metrowej panoramy społecznej Koluszek, złożonej z mieszkańców miasta. Znajdzie się na nim około 100 osób. Na ten projekt otrzymała grant Ministerstwa Kultury.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl reportażyEmisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA miała miejsce:
Opis (streszczenie): Na przestrzeni ostatnich sześciu lat w Jaworznie zamieszkało blisko 200 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. To wszystko za sprawą działań Gminy i Zakładu Zoologi Systematycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie rodzą się chomiki, które potem przywożone są do Jaworzna. Ale skąd całe zamieszanie i dlaczego to właśnie Jaworzno wybrano na chomiczą stolicę Polski?
CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: