Emisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 lipca 2025 (Sobota) Program TV na 6 lipca 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Rafał Pelc jest rolnikiem z dziada pradziada. Gospodaruje w Kupiatyczach na Podkarpaciu razem z żoną, a na roli pomagaim szóstka dzieci (cztery córki i dwóch synów). Wybrał wieś, bo to jego miejsce na ziemi. Rafał Pelc - bohater reportażu - został wybrany starostą tegorocznych dożynek prezydenckich. W tym roku reprezentuje na święcie plonów wszystkichrolników. Jego historia będzie więc symboliczną opowieścią o polskiej wsi i polskich rolnikach. Opowieścią, która każdego roku kończy się świętowaniem podczas dożynek. Opowieścią o człowieku, którego życie opiera się na pasji, tradycji i rodzinie.
Opis (streszczenie): To romskie małżeństwo jest kwintesencją szczęścia i rodzinnego spełnienia. On mówi o sobie, że jest białym Cyganem, ona odpowiedziała na jego zaloty TAK, gdy 38 lat temu, przy pierwszym spotkaniu dostała od niego jabłuszko. Bogdan Trojanek jest założycielem i liderem zespołu Terne Roma, jego żona Samanta od początku istnienia grupy śpiewa i tańczy wraz z mężem. Mieszkają w Szczecinku i w swoim środowisku bardzo dbają o dobry wizerunek Roma. Dlatego Bogdan organizuje czasami otwarte próby zespołu, na które zaprasza nie - Romów. To jest Trojankowy sposób na tolerancję i integrację. Udało się spotkać szczęśliwych Cyganów.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 13 maja 2022 roku minęło 30 lat od ostatniej wyprawy Wandy Rutkiewicz. W 1992 roku w czasie samotnego ataku szczytowego na Kangdzendzongę zaginęła najwybitniejsza himalaistka świata: Wanda Rutkiewicz. Została uznana za zaginioną 13 maja 1992 roku, a za zmarłą w 1996 roku. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Wracamy do tamtych dni, wczesnej wiosny 1992 roku, gdy pod kierownictwem Carlosa Carsolio, meksykańsko - polska wyprawa wyruszyła do Nepalu. W składzie wyprawy poza Carlosem Carsolio i jego żoną Elsą i Wandą byli dwaj inni Meksykanie i młody himalaista z Zakopanego Arek Gąsienica - Józkowy. Zaczniemy od relacji Sławy Terzyula, ukraińskiego himalaisty. zdobywcy 12 ośmiotysięczników.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Zaczęło się od jednej świnki - Hani. Dziś jest ich 80. Każda z innym imieniem i inną historią. Wszystkie - pokrzywdzone niegdyś przez człowieka. Katarzyna Trotzek kilka lat temu założyła azyl dla świń pod Toruniem. To miejsce, w którym zwierzęta odnalazły spokój i miłość. Początkowo Katarzyna sama realizowała swoją misję, później dołączyła do niej Dobrawa. Obie panie w małej wsi każdego dnia przygotowują posiłki dla swoich podopiecznych, karmią je, dbają o ich zdrowie, przede wszystkim poświęcają im swój czas, ofiarując czułość, której, jak się okazuje, potrzebują także świnie. Napoleon jest najodważniejszy z całej gromady, Gaja uwielbia się przytulać, a Brodka też musi mieć coś w sobie, skoro dostała takie imię. Jedne z nich to nietrafione prezenty, innym człowiek zgotował okrutniejszy los - zagłodzone, ostatkiem sił trafiły do azylu. Tutaj na nowo uczą się ufać ludziom, których bez przerwy zaskakują, przede wszystkim swoją inteligencją.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Piotr Nowak lubi nazywać siebie barberem albo staroświecko - cyrulikiem, ponieważ czasami musi opatrywać rany, a jego grzebień zahacza o szwy na głowie po interwencji chirurga. Za niemałe pieniądze ukończył kurs fryzjerski tylko po to, aby strzyc życiowych rozbitków w Domu Nadziei w Opolu. Ich jedyną zapłatą jest pozamiatanie własnych włosów z podłogi. Raz w tygodniu ściągają do niego z miasta ci, którym się w życiu powinęła noga: biedacy, więźniowie po odsiadce, bezdomni alkoholicy, osoby, którym los w jakiś sposób dał popalić. Podczas swej pracy Piotr widzi wyraźnie, jak cienka bywa linia dzielącą tak zwany normalny świat od piekła życiowego marginesu. Przez długi czas marzył o mobilnym salonie fryzjerskim dla bezdomnych, czyli po prostu trójkołówce ze skrzynką na przybory fryzjerskie oraz fotelem dla klienta. I marzenie się spełniło dzięki zbiórce w sieci. Teraz w poniedziałki pełni dyżur w Domu Nadziei, a w każdą sobotę w samym centrum Opola pod chmurką, nie opodal ekskluzywnego domu handlowego, strzyże i goli biednych oraz rozbitków, nadając im nowe oblicze, tak że czasem sami siebie nie poznają w lustrze. Jest głęboko wierzący, ma ciekawe życiowe przemyślenia.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni. Zjechać z autostrady, zboczyć z głównej ulicy, zabłądzić wśród podwórek po to by poznać z pozoru zwyczajne życie mieszkających na uboczu społeczności. Zrozumieć specyfikę i klimat małych ojczyzn. Odkryć lokalnych liderów, pokazać zapomnianych artystów i animatorów kultury.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Jeszcze kilka lat temu na Warmii, po warnijsku, czyli w gwarze warmińskiej, mówili tylko starzy Warmiacy, których z upływem lat jest coraz mniej. Jednak odkąd w 2016 roku nasza gwara została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, warmińsko godka przeżywa renesans. Gwary warmińskiej coraz częściej uczą się dzieci, które recytują, śpiewają i rozmawiają po warnijsku. Po warnijsku chcą śpiewać artyści. Do wpisania gwary warmińskiej na listę i do jej renesansu przyczyniły się wieloletnie starania jej najbardziej znanego propagatora, gawędziarza i autora różnych publikacji Edwarda Cyfusa. Edward też ma już swoje lata, ale dochował się godnego następcy, Łukasza Rucha. Wspólnie organizują kursy i konkursy gwary warmińskiej. Tłumaczą teksty, które wyśpiewują okoliczne zespoły. Po prostu uczą mowy, którą posługiwali się Seweryn Pieniężny, Maria Zientara - Malewska i Erwin Kruk.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Mieszkają obok nas. Czasem chodzą z nami na grzyby albo spacery. Lubimy z nimi rozmawiać, ale nigdy nie zdradzają nam wszystkiego o sobie... Ich dziadkowie zostali tutaj, by pilnować zrabowanych skarbów. Mówi się się o nich, że są "strażnikami depozytów". Pytanie tylko czy istnieją naprawdę? Czy są tylko wytworem wyobraźni? Czy chcemy wierzyć w ich istnienie? I tylko wierzyć? Ten reportaż będzie opowieścią o ludziach, którzy naprawdę znają takich "strażników". I takich, którzy wiedzą, gdzie takie depozyty były albo mogą być do dzisiaj...
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W sercu Chorzowa, wśród murów i codziennego pośpiechu, istnieje miejsce niezwykłe - Ośrodku Pomocy Medycznej dla Bezdomnych i Wykluczonej im. św. Rity. Tu każdego wita uśmiech, ciepła herbata i bezwarunkowa serdeczność wolontariuszy. To tu - poza systemem, ale w samym centrum człowieczeństwa - leczy się nie tylko ciało, ale i duszę. Ośrodek, który jest ewenementem na skalę Polski - który działa, leczy i zmienia życie.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Na początku było marzenie. Marzenie, które wynikało z troski o przyszłość swoich wiecznych dzieci. Nazywają je tak, bo chociaż ich pociechy to często dorośli ludzie, ale ze względu na swoją niepełnosprawność są i pozostaną zależni od innych do końca życia. Rodzice niepełnosprawnych intelektualnie dzieci skupieni w Stowarzyszeniu Razem zamarzyli o budowie domu, w którym ich dzieci mogłyby godnie mieszkać kiedy ich zabranie. I tak 20 lat temu zaczęli powoli realizować swoje marzenie. Po 13 latach powstał Ośrodek rehabilitacyjno - rekreacyjny. Od pięciu lat funkcjonuje już wymarzony dom stałego pobytu dla podopiecznych. W domu panuje prawdziwie rodzinna atmosfera. Są komfortowe pokoje, zajęcia terapeutyczne, artystyczne, sportowe. Podopieczni wyjeżdżają często na wycieczki i turnusy. Dzieci, dziś najczęściej w dojrzałym już wieku, mówią, że mają dwa domy. Często nie chcą nawet wracać na weekend do rodziny, bo tak im tam dobrze. A rodzice mówią, że czują wielką ulgę, że mogą odejść spokojnie, bo ich dzieci mają zapewnioną najlepszą opiekę.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni.
Opis (streszczenie): Poznajmy niezwykłego artystę, Tomka Łukianowskiego, który od dziecka pokazuje swoje życie i problemy przez tworzone filmy. Najpierw były to animacje, które robi wraz z całą swoją rodziną, później bardziej dojrzałe filmy. W wieku 5 lat miał zdiagnozowany autyzm, później przeszedł także chorobą nowotworową. Chłopca poznajemy w jednym z jego ulubionych miejscu w Polsce czyli Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Towarzyszymy mu także podczas 9 krakowskiego festiwalu FilmON, gdzie zdobywa drugie miejsce.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Poznali się w Kenii. Bartek nie wiedział, że jego wybranka jest kenijską piosenkarką. Becky dla miłości porzuciła dotychczasową karierę w Afryce, by wspólnie z mężem zacząć tutaj od nowa. Dziś buduje swoją pozycję na nowo i mówi, że Polska jest jej domem. Właśnie nagrała płytę...
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Dawno temu, jeszcze zanim wielka wojna zmiotła tamten świat z powierzchni ziemi, było ich tak wielu, że na jedno podwórko przypadało półtora kataryniarza. Po wojnie nie było już ani kataryniarzy, ani podwórek, gdzie mogliby wciąż grać. Aż znalazł się jeden odważny i kupił katarynkę. A potem podupadł na zdrowiu i na jego drewnianym pudełku harcowały koty. Katarynka obrastała kurzem, a miech powoli parciał. I wtedy pojawił się ktoś, kto postanowił, że spróbuje. I tak od 24 lat rozwesela ludzi, jak dawniej, rzewną muzyką na korbkę. Razem z nim zapomniane oficyny odwiedza jego wierny towarzysz Carlos, który lubi orzechy, psikusy i jest papugą. Opowieść o dwóch kataryniarzach: Piotrze Bolcie i Marku Lewandowskim, ale także o dawnych czasach, gdy nie było dnia, by choć przez chwilę na zapomnianych podwórkach nie rozległ się dźwięk katarynki.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Grzegorz Surdy wiecznie walczy. Działał w NZS w Krakowie. Był jednym z najczęściej zatrzymywanych studenckich działaczy opozycyjnych w Polsce. Protestował nie tylko w latach 80. jako student, ale i w 2012 roku głodował przeciwko zmniejszaniu liczby godzin historii w szkołach. W życiorysie ma dwa więzienia, relegowanie z uczelni, prowadzenie solidarnościowego radia, wiele akcji ulotkowych, dwie głodówki, epizod z próbą podpalenia pomnika Lenina. 18 września 2020 roku Stowarzyszenie NZS 80, powołane nie tylko po to, by ocalić pamięć o walczących o demokrację studentach, ale i by realnie pomagać tym, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, zostało uhonorowane Krzyżem Wolnościi Solidarności. Mija właśnie 40 lat od powstania Niezależnego Stowarzyszenia Studentów.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W 1947 roku władza ludowa zorganizowała sieć pięciu składnic księgozbiorów zabezpieczonych. Zrobiono to w celu instytucjonalnej ochrony i odbudowy księgozbiorów. Było to konieczne ze względów ideologicznych i społecznych, a wiązało się z polonizacją ziem Zachodnich. Z polecenia Ministerstwa Oświaty prowadzone były jednak akcje oczyszczania księgozbiorów z literatury niechcianej, czyli takiej, której treść pozostawała w sprzeczności z celami władzy ludowej. Wśród badaczy, bibliotekarzy i pracowników składnic byli jednak ludzie, którym los tej literatury nie był obojętny. W tajemnicy przed przełożonymi wynosili z miejsca pracy tomy, które uznawali za cenne. Wśród tych ludzi był pierwszy powojenny dyrektor muzeum w Chorzowie. Stanisław Wallis otrzymał pozwolenie na prowadzenie badań w składnicach akt zabezpieczonych i udało mu się uratować wiele bezcennych tomów.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl reportażyEmisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA miała miejsce:
Opis (streszczenie): Gdyby mieszkała w Afryce - ratowałaby słonie. Asia pochodzi jednak z Rudy Śląskiej, gdzie w starych pokopalnianych ruinach pomocy potrzebują koty. Historia kobiety żyjącej pośród 80 mruczków i 2 psów, walczącej o to, by porzucone zwierzęta znalazły dom...
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Robili to tak: nocą, gdy księżyc zasłaniały chmury, smarowali twarze sadzą. I wchodzili do niewielkiej łodzi wydłubanej z pnia drzewa. Podpływali cichutko do flisaków, którzy tratwami spławiali towary do Gdańska. Niewidoczni dla ludzi podkradali, co się dało i uciekali. Nocami rabowali, a za dnia spali w jamach wygrzebanych przy brzegu. Towary sprzedawali i wracali znowu uprawiać piractwo. Przyłapani uciekali do rzeki. Prawie nigdy nikt ich nie złapał, tylko ludzie opowiadali sobie legendy o diabłach, które napadają flisaków nocami i zabierają to, co przewożą. Ich potomek mówi dziś o sobie: jestem ostatnim piratem na Wiśle. Witold Łożewski z Bydgoszczy zna Wisłę jak mało kto. Dziś jest jednym z ostatnich, który spławia towary barką po tej rzece. Kiedyś było ich prawie siedmiuset. Dziś dzielnie broni honoru rodziny, chociaż i jego czas powoli się kończy. Razem z nim na emeryturę odejdzie legenda o diabłach i piratach, którzy łupili każdego, kto miał coś cennego.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl reportażyCAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: