Emisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 maja 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Psierociniec to takie miejsce, do którego trafiają zwierzęta po przejściach. Stare, schorowane i bardzo niechciane. Tym się jednak Psierociniec różni od innych takich miejsc, że życie płynie tu jak w bajce. Zwierzęta mają swoje pokoje, towarzystwo i sporo miłości. Więcej niż czasem potrafią udźwignąć. Dosłownie. Każdy mieszkaniec tego domu staje się bohaterem filmów, które trafiają do internetu i niemal natychmiast staje się gwiazdą facebooka. Tu zwierzęta mają być szczęśliwe i są. Tu mają doświadczać przygód i zainteresowania, jakiego nie miały przez całe swoje życie. I doświadczają. Teraz będą kręcić film: O czerwonym kapturku.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Owczarek podhalański jest bardzo starą rasą regionalną. Sylwetkę tego psa przedstawia opracowane na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku godło polskiego związku kynologicznego. Owczarek podhalański jest psem pastersko - stróżującym, charakteryzującym się umiejętnością samodzielnej pracy. Podhalańczyki są czujne i dostatecznie sprowokowane potrafią być zdecydowane i gwałtowne. Łagodne i przyjazne wobec znanych im ludzi i zwierząt, nieufne są w stosunku do obcych, na swoim terytorium nieznane im osoby i zwierzęta traktują jako intruzów i zagrożenie, któremu potrafią stawić czoła. Dziś pełnią dwie role. Jedną tradycyjną w owczych stadach, drugą - psa ozdobnego. Chociaż na salonowca to owcar średnio się nadaje.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni. Zjechać z autostrady, zboczyć z głównej ulicy, zabłądzić wśród podwórek po to by poznać z pozoru zwyczajne życie mieszkających na uboczu społeczności. Zrozumieć specyfikę i klimat małych ojczyzn. Odkryć lokalnych liderów, pokazać zapomnianych artystów i animatorów kultury.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Uchodzi za "głowę całej wioski". Urodziła się jeszcze przed wojną, ale jest bardzo sprawna, "nosi się" na młodzieżowo, czasem na ludowo. Pomaga mieszkańcom w różnych sprawach (głównie służy radami, ale też wymyśla imprezy organizowane przez koło gospodyń wiejskich) Wciąż jest aktywna w zespole ludowym, do którego chodziła jeszcze jako panienka, i który, jak twierdzi, uchronił ją przed depresją (4 dzieci i niewyobrażalna bieda w domu; na próby chodziła jak tylko zdążyła obrobić pole i położyć dzieci spać.). Pani Genowefa Welon, nestorka całej wsi jest niekwestionowaną "celebrytką" w Kroczycach.
Czas trwania: 12min. / 2025 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Randia i Piotr są specjalistami od rekonstrukcji historycznej. Szyją stroje, wyroby rymarskie oraz zajmują się wyrobem biżuterii, plakiet, elementów srebrnych wykonanych nieistniejącą już techniką repusowania. Piotr pełni honorową funkcję kasztelana na zamku w Inowłodzu. Cieszy się dużym poważaniem wśród miejscowych. Randa i Piotr uciekli kilka lat temu z wielkiego miasta. Dzięki ich działaniom, mieszkańcy Inowłodza czują własną tożsamość i są bliżej siebie. Na murach Inowłodza powstają kopie średniowiecznych iluminacji, na jednej z chat pojawił się szyld Czarna kura - galeria sztuki. Co roku wokół zamku gromadzą się rycerze w zbrojach odbywający turnieje, a w przydrożnych kramach można kupić wyroby rzemieślnicze wyprodukowane według najstarszych technologii. Znajdziemy tu powroźnika, warsztaty ceramiczne, wikliniarzy, mincerów (bicie monet), kowali, tkaczy. Każdy jest ubrany w ręcznie szyty kostium z epoki.
Czas trwania: 11min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Empatia, wrażliwość i pomocna dłoń mogą zdziałać cuda. Tomek przez wiele lat był w kryzysie bezdomności. Doświadczył piekła choroby alkoholowej. Jak mówi o sobie: Ja nie mam nic do ukrycia, nawet tego, że byłem w stanie agonalnym, przypięty pasami do szpitalnego łóżka, że miałem próby samobójcze, 63 detoksy, 4 terapie w tym jedna długoterminowa, niezliczona ilość wizyt w szpitalach w całej Polsce (szczerze, nie powinno mnie już być na tym świecie ha ha, a jednak Stwórca zaplanował coś zgoła innego). Kilka lat temu dzięki bezinteresownemu wsparciu ludzi dobrego serca stanął na nogi. Wyszedł z nałogu, znalazł pracę, dach nad głową i wciąż odkrywa w sobie nowe pasje. Ale nie poprzestał na samodoskonaleniu. Pomógł już ośmiu osobom w wyjściu z bezdomności.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Niesamowita przyjaźń, która trwa już 25 lat, przyjaźń genialnego terapueuty i jego podopiecznego Piotra. Piotr jest niepełnosprawny. Po porażeniu mózgowym. Kilka dni temu Maciej został właśnie opiekunem prawnym Piotra, bo jego mama niedawno zmarła. Maciej zrobił genialny amatorski film o Piotrze. Zdobyli już kilka nagród na festiwalach. Druga ich pasja to góry - Maciej jeździ z Piotrem na wspinaczki. Bo przyjaźń tak ma.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Dwoje dzieci i dwie tragedie. Państwu Malinowskim z Pabianic zmarł 7 - letni syn, chory na tzw. dziecięcego Alzheimera. Kiedy padła diagnoza, matka była w kolejnej ciąży. Córka odziedziczyła tę samą chorobę, spowodowaną uszkodzeniem genów obojga rodziców. Teraz dziewczynka już nie chodzi i tylko niezwykle drogi lek utrzymuje ją przy życiu. Zrozpaczeni rodzice walczą o każdą chwilę z córeczką.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Jak ktoś powie Kaśka z tąpań, to wszyscy wiedzą, o kim jest mowa. Często słyszy: cześć, Kasia, Szczęść Boże, a ona nawet nie wie, kto to jest, bo wszyscy na dole wyglądają tak samo brudni, na głowach hałery. Jest jedną z nielicznych kobiet, która systematycznie zjeżdża na dół. Na początku załoga miała problem, by się z nią oswoić, bo wiadomo baba na pokładzie, ale teraz już traktują ją jak swojego i często podczas rozmów mówią Kasia, chłopie. Katarzyna Stodolska ma 35 lat i pracuje w kopalni Mysłowice - Wesoła. Jest nadsztygarem do spraw tąpań. Zajmuje się badaniem wstrząsów górotworu indukowanych, które powstają podczas eksploatacji górniczej. Ukończyła studia o kierunku geofizyka na Uniwersytecie Śląskim, choć nie był to kierunek pierwszego wyboru.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Fizyczna niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji nawet najbardziej, wydawałoby się, nieprawdopodobnych marzeń. Grupa przyjaciół, mieszkańców Pomorza Środkowego, w większości osób przykutych do wózka inwalidzkiego, ale także niedowidzących i słabo słyszących tworzy niezwykłą ekipę płetwonurków. Spotykają się regularnie na jeziorze Ińsko i tam oddają się swojej pasji.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Z zawodu elektronik, kiedyś konstruował urządzenia dla marynarki wojennej, zapoczątkował sieć łączności ratownictwa górskiego w Tatrach. Prywatnie zajmował się m.in. odszumianiem sygnału stacji Wolna Europa. Dziś, w wieku 75 lat, z wielką pasją zajmuje się renowacją starych, lampowych radioodbiorników, z ogromną precyzją przywracając im całkowitą sprawność. Wykonana przez niego radiostacja umożliwia mu kontakt z całym światem. Elektronika, to cały jego świat. Ubolewa, że prawdziwych fachowców już nie ma.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Cykl reporterski tworzony przez najlepszych dziennikarzy z Oddziałów TVP o tematyce społecznej opowiadający o ciekawych inicjatywach, ludziach i miejscach. Warto zwolnić dosłownie i w przenośni.
Emisja CAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA miała miejsce:
Opis (streszczenie): 16 lat temu stracił obie ręce. Wcześniej także nie było mu łatwo. W dzieciństwie zmarła mu matka, porzucił ojciec, wychowywała go babcia, do której przeprowadził się na wieś. Dorosłe życie Przemek rozpoczynał w Łodzi, gdzie czuł się gorszy. Żeby zaimponować kolegom, pił, brał narkotyki, próbował niebezpiecznych zachowań. To zaprowadziło go na tory kolejowe. W wypadku stracił ręce. Trochę potrwało, zanim uwierzył, że niepełnosprawność nie musi ograniczać. Rozpoczął studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna. Zaczął uprawiać sport. Został wicemistrzem Europy i świata w para - taekwondo. Później przyszła pora na muzykę - rap z przesłaniem do młodych ludzi. Poznał osoby, z którymi występuje na ulicach Polski, rapując o Bogu i o tym, jak wartościowo żyć.
Opis (streszczenie): Stracona w 1620 roku w Szczecinie. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia (podobno obiecał jej maleństwo, po czym z obietnicy się wycofał). Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię.
Czas trwania: 8min. / 2023 / cykl reportażyCAŁKIEM NIEZŁA HISTORIA można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: