W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Chleba naszego powszedniego
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Chleba naszego powszedniego miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Piękny filmowy poemacik, jakby przypowieść, ballada, fantazja wpisana w aktualne realia" - tak krytyka określiła jeden z wcześniejszych filmów Janusza Zaorskiego (w telewizji debiutował w 1971 roku filmem "Na dobranoc"; debiut fabularny reżysera to "Uciec jak najbliżej", rok 1972). Przypowieść na temat "chłopskości", tego, co stanowi istotę tego pojęcia - przywołuje świat prostych, elementarnych wartości, takich jak rodzina, praca, tradycja, jak szacunek dla chleba, dla wszelkiego żywego stworzenia. Te wartości, potrzebne ludziom jak "chleb nasz powszedni", uosabia patriarchalny chłop, spoglądający na współczesny świat z wyżyn wielowiekowej tradycji. Bohater, kreowany przez Bolesława Płotnickiego, przybywa do Warszawy wraz z synem. Zatrudniają się na budowie Trasy Łazienkowskiej, zamieszkują w hotelu robotniczym. Wiejskie przysmaki owinięte w czyste płótno, celebrowanie codziennych czynności, odmienna kultura bycia rodem z tradycyjnej polskiej wsi - budzą zdumienie tutejszego towarzystwa. Przybysze, zwłaszcza ojciec, wcale nie wstydzą się swego pozornego "zacofania". Przeciwnie, to właśnie on, pełen dostojeństwa chłop, sceptycznie ocenia miejskie zwyczaje i mentalność. Jego upór, rzetelność, wrodzona szlachetność, przywiązanie do ziemi utożsamianej z ojczyzną - czynią z niego postać monumentalną. Gdy w olbrzymim kożuchu i czapie spaceruje po mieście, to choć jest tylko stróżem na moście Łazienkowskim, przypomina legendarnego Piasta Kołodzieja.
Czas trwania: 51min. / 1974 / film TVPOpis (streszczenie): (N) Przypowieść na temat "chłopskości", tego, co stanowi istotę tego pojęcia - przywołuje świat prostych, elementarnych wartości, takich jak rodzina, praca, tradycja, jak szacunek dla chleba, dla wszelkiego żywego stworzenia.
Czas trwania: 50min. / Polska / 1974 / film TVPOpis (streszczenie): Historia Józefa, polskiego chłopa, który wraz z synem wyjeżdża do Warszawy, aby pracować tam przy budowie Trasy Łazienkowskiej. Mężczyzna wbrew wszystkim oczekiwaniom nie wstydzi się swojego pochodzenia, wręcz przeciwnie, dumnie zaznacza swoją wiejską tożsamość, na którą składają się szacunek do ziemi i wszelkich istot, pielęgnowanie tradycji i szlachetność.
Czas trwania: 50min. / Polska / 1974 / Dramat obyczajowyOpis (streszczenie): Przypowieść na temat "chłopskości", tego, co stanowi istotę tego pojęcia - przywołuje świat prostych, elementarnych wartości, takich jak rodzina, praca, tradycja, jak szacunek dla chleba, dla wszelkiego żywego stworzenia.
Chleba naszego powszedniego można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):