W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Chuligan Literacki
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Chuligan Literacki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Andrzej Dobosz rusza na wycieczkę polskimi tropami w Paryżu, gdzie spędził dużą część swojego życia. Opowiada anegdoty o środowisku paryskiej Kultury, o tym, jakie książki dostawał zamiast wynagrodzenia za pracę i o terminowaniu u paryskich krawców.
Czas trwania: 20min. / 2017 / magazyn o książkachOpis (streszczenie): Gościem programu jest Andrzej Dobosz, odtwórca legendarnej roli Filozofa w filmie "Rejs" Marka Piwowskiego, aktor nieprofesjonalny (jak sam się określa), pisarz, erudyta jest Wraz z Mateuszem Matyszkowiczem wsiadają służbowo na statek i odbywają wspólnie rejs po Wiśle. Andrzej Dobosz podpowiada nam, ile czasu trzeba uczyć się chodzić w sutannie, by wiarygodnie zagrać rolę księdza, jak zagrać czwartego pacjenta w poczekalni u dentysty (jego rola w "Stawiam na Tolka Banana"), a także odtwarza tylko dla nas kultowe sceny z "Rejsu".
Czas trwania: 25min. / 2017 / magazyn o książkachOpis (streszczenie): Rozmowa o nowościach książkowych z ich autorami.
Czas trwania: 26min. / 2018 / magazyn o książkachOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku Chuligana literackiego odwiedzimy w Sandomierzu jednego z pionierów sztuki performance w Polsce. W kościele św. Jacka prowadzący - Mateusz Matyszkowicz - przepyta Zbigniewa Warpechowskiego - malarza, poetę, autora książek o teorii sztuki współczesnej. To twórca aktywny artystycznie już od 50 lat. Wykonał ponad trzysta performance’ów na całym świecie w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Zasłynął z licznych kontrowersji obecnych od jego pierwszychwystąpień. Motyw dociekań religijnych, analizy podejścia do tradycji jest częsty w twórczości Warpechowskiego. Dlatego, jak sam siebie określa, jest konserwatystą awangardowym - artystą, którego nie można zakwalifikować do żadnej prostej kategorii, wymykającym się podziałom i prostym sądom.
Opis (streszczenie): Czy pochodzący z Bliskiego Wschodu człowiek może być francuskim obywatelem? Co jest jądrem francuskiej tożsamości i jakie są kryteria, aby móc nazwać się Francuzem? Na te i inne pytania w kolejnym wydaniu "Chuligana literackiego" odpowiada ceniony francuski arabista i pisarz Gilles Kepel.
Czas trwania: 23min. / 2019 / magazyn o książkachOpis (streszczenie): Gościem programu jest Gilles Kepel - jeden z najwybitniejszych współczesnych francuskich arabistów. W rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem poddaje analizie wpływ kolonializmu na rozwój terroryzmu.
Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku "Chuligana Literackiego" gościem Mateusza Matyszkowicza jest Kristina Sabaliauskaite, litewska pisarka i historyk sztuki, autorka popularnej także w Polsce tetralogii "Silva Rerum", opisującej dziejelitewskiej rodziny od czasów potopu szwedzkiego aż po upadek I Rzeczpospolitej. Z autorką rozmawiamy nie tylko o jej powieściach, ale również o spuściźnie Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jej znaczeniu dla Litwinówi Polaków.
Opis (streszczenie): Z Mirą Marcinów, filozof, autorką książki poświęconej "Historii polskiego szaleństwa"w programie będziemy rozmawiać o tym, co to smutnodur, posępnica i o tym w jaki sposób w dawnych czasach leczono chorych psychicznie.
Opis (streszczenie): W drugiej części rozmowy z socjologiem Michelem Wieviorką zastanawiamy się nad ciemną stroną ruchów społecznych, nad obecnym w nich pierwiastku destrukcyjnym. Prowadzący Mateusz Matyszkowicz razem ze swoim gościem dotykają również drażliwego tematu francuskiego współczesnego antysemityzmu.
Opis (streszczenie): Żółte kamizelki stanowią poważny problem dla lewicowych intelektualistów, są ruchem społecznym, który wmyka się spod przyjętych przez nich kategorii? O tym czym są ruchy społeczne i jakie mają znaczenie dla współczesnych koncepcji filozoficznych i socjologicznych z ich badaczem Michelem Wieviorką, rozmawia Mateusz Matyszkowicz.
Opis (streszczenie): Gościem kolejnego odcinka Chuligana Literackiego jest uczeń Jacques ' a Derridy i Althussera z École Normale Superieure, jeden z najwybitniejszych francuskich filozofów religii Jean - Luc Marion. Mateusz Matyszkowicz rozmawia z Marionem o jego fenomenologii religii, Bogu i kryzysie współczesnej filozofii.
Opis (streszczenie): Czy Paryż jest wielokulturowy i jak się w nim odnaleźć, kiedy żyją obok siebie przedstawiciele różnych wyznań i różnych narodów? Rozmawiamy o tym w Chuliganie literackim z Karimem Miske - francuskim pisarzem, autorem powieści "Arab jazz".
Czas trwania: 27min. / 2019 / magazyn o książkachChuligan Literacki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Wrocław
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: