W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Co wy wiecie o zabawkach
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Co wy wiecie o zabawkach miała miejsce:
Opis (streszczenie): Czego nie może zabraknąć w teatrze kukiełkowym? Jak w starożytnym Rzymie wykpiwano cezara? Co łączy kukiełki i postacie z kreskówek? Marioni czy Maria, komedia czy dramat? Czego nie może zabraknąć w teatrze kukiełkowym? Jak w starożytnym Rzymie wykpiwano cezara i senat? Co łączy kukiełki i postacie z kreskówek? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): W jaki sposób pluszaki stały się symbolem ochrony środowiska? Co łączy emigrantów z Rosji i Theodore'a Roosevelta, prezydenta USA? W jaki sposób pluszaki stały się symbolem ochrony środowiska? Skąd wziął się pierwszy pluszowy miś? Co łączy emigrantów z Rosji i Theodore'a Roosevelta, prezydenta USA? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Jak pewien mechanik amerykańskiej marynarki wojennej zmienił branżę zabawkarską? Dlaczego slinky schodzi po schodach? Jak opuściła Ziemię? Co spotkało mechanika amerykańskiej marynarki wojennej, który zrewolucjonizował branżę zabawkarską? Dlaczego sprężynka slinky schodzi po schodach? Jak wyleciała w kosmos? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Co to jest „super piłeczka”? Co pewien chemik robił po godzinach? Jaki to ma związek z wyścigiem kosmicznym? Co to właściwie jest „super piłeczka”? Co pewien chemik robił w laboratorium po godzinach? Jaki to ma związek z wyścigiem kosmicznym? Kto wymyślił materiał o nazwie Zectron? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Kto wymyślił pierwsze hula-hoop? Co wyszłoby z naprawdę długiego kręcenia? Dlaczego hula-hoop kręci cały świat, z wyjątkiem Japonii? Kto wymyślił pierwsze hula-hoop? Grobowce faraonów, antyczne wazy czy australijskie dzieci? Co wyszłoby z naprawdę długiego kręcenia obręczą? Dlaczego hula-hoop kręci cały świat, z wyjątkiem Japonii? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Kim są starożytni Sumerowie? Jak powstało malarstwo monumentalne? W jaki sposób mozaiki rozwijają dziecięcą kreatywność? Kim są starożytni Sumerowie? Jak powstało malarstwo monumentalne? Jak wyglądają zabawki Froebla? W jaki sposób mozaiki rozwijają dziecięcą kreatywność? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Dlaczego bączek wiruje i się nie przewraca? Które prawo fizyki za to odpowiada? W jaki sposób pomaga statkom i samolotom utrzymać kurs? Dlaczego bączek wiruje i się nie przewraca? Zgodnie z którym prawem mechaniki się zachowuje? Dlaczego wymyślono go w starożytnych Chinach? W jaki sposób pomaga statkom i samolotom utrzymać kurs? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Czym jest ciecz nienewtonowska? Dlaczego ludzie boją się śluzu? Jak wykonać domowym sposobem dekoracje na Halloween? Czym jest ciecz nienewtonowska? Co łączy fikcyjnego Cthulhu ze śluzem? Dlaczego ludzie boją się tego drugiego? Jak wykonać domowym sposobem dekoracje na Halloween? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Co łączy Dżyngis-chana, Aleksandra Wielkiego i Napoleona? Jak jazdy na koniu uczyły się dzieci królów i cesarzy? Co łączy Dżyngis-chana, Aleksandra Wielkiego i Napoleona? Jak jazdy konnej uczyły się dzieci królów i cesarzy? Dlaczego koń na biegunach tak dobrze wpływa na rozwój motoryczny dziecka? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Jaka jest idealna wielkość stołu do gry w piłkarzyki? Co podczas hiszpańskiej wojny domowej robił w szpitalu poeta Alejandro Finistre? Jaka jest idealna wielkość stołu do gry w piłkarzyki? Co podczas hiszpańskiej wojny domowej robił w szpitalu poeta Alejandro Finistre? Za co odpowiada Międzynarodowa Federacja? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Dlaczego wraz z robotami nadchodzi nowa era ludzkości? Co łączy kadm z mitycznymi smokami? Jak powstał pierwszy dystrybutor wody? Dlaczego wraz z robotami nadchodzi nowa era ludzkości? Dlaczego w mitach kadm kojarzy się ze smokami? Dlaczego pierwszy w dziejach dystrybutor wody powstał w starożytnej Grecji? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Czym są rysunki chodnikowe? Czemu pałeczki kredy rzadko kiedy zawierają główny składnik kredy? Co łączy malowidła skalne i freski? Czym są rysunki chodnikowe? Czemu pałeczki kredy rzadko kiedy zawierają węglan wapnia, główny składnik kredy? Co wybrać do rysowania: pastele czy sangwiny? Co łączy malowidła skalne i freski? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Co było pierwsze: lalka czy homo sapiens? Które lalki czczono jako bożki? Czy lalki-roboty wyznaczają początek ery sztucznej inteligencji? To najstarsza znana zabawka na świecie! Co było pierwsze: lalka czy homo sapiens? Które lalki czczono jako bożki? Które budziły w ludziach strach? Czy lalki-roboty wyznaczają początek ery sztucznej inteligencji? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Jak wynaleziono piłkę? Kto jako pierwszy wziął udział w grze zespołowej? Jak piłka nożna zmieniła porządek świata? To jedna z najstarszych zabawek na świecie. Jak wynaleziono piłkę? Kto jako pierwszy wziął udział w grze zespołowej? W jakie gry grali Majowie i Aztecy? Jak piłka nożna zmieniła porządek świata? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Zabawka, broń, urządzenie meteorologiczne, strach na wróble lub sztuczka rybaków – czym jest ta cudowna rzecz? Jak zbudować latawiec? Zabawka, broń oblężnicza, urządzenie meteorologiczne, strach na wróble lub sztuczka rybaków – czym jest ta cudowna rzecz? Jak wykorzystać swoją pomysłowość do budowy latawca i wzlecieć w niebo? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku.
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Jo-jo – wspaniała zabawka, która podbiła świat. Skąd pochodzi? Dlaczego stała się tak popularna? W czym znalazła zastosowanie? Jo-jo – wspaniała zabawka, która podbiła świat. Skąd pochodzi? Dlaczego stała się tak popularna? W czym znalazła zastosowanie we współczesnym świecie? W tym odcinku poznasz historię jo-jo.
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Gry wideo stanowią najpopularniejszą rozrywkę XXI wieku. Kiedy powstała pierwsza gra komputerowa? Jak konsole pomogły w wynalezieniu peceta? Gry wideo stanowią najpopularniejszą rozrywkę XXI wieku. Kiedy powstała pierwsza gra komputerowa? Jak konsole do gier przyczyniły się do wynalezienia peceta? Dlaczego gry online współtworzą kulturę? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Jak zbudować w domu arcydzieło architektury? Czemu w skład zestawu konstrukcyjnego wchodzi młotek? Dlaczego produkcja wzrosła po pożarze? Jak zbudować w domu arcydzieło światowej architektury? Czemu w skład zestawu konstrukcyjnego wchodzi młotek? Dlaczego produkcja zabawek konstrukcyjnych wzrosła 10-krotnie po pożarze? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 6min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Żaden z przywódców antycznego świata nie obyłby się bez żołnierzyków. Poznaj historię i drogę do popularności tej wspaniałej zabawki. Żaden z przywódców antycznego świata nie obyłby się bez żołnierzyków. Dzięki nim wygrano setki bitew. W tym odcinku poznasz historię i drogę do popularności tej wspaniałej zabawki!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Dla wielu deska na kółkach okazała się przedmiotem kultowym. Czym są „ollie”, „flip” i „grind”? Co łączy jazdę na deskorolce z surfingiem? To zaskakujące, że zwykła deska na kółkach okazała się przedmiotem kultowym dla milionów miłośników sportów ekstremalnych na całym świecie. Czym są „ollie”, „flip” i „grind”? Co łączy jazdę na deskorolce z surfingiem? To i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Pociągi pojawiły się przed torami. Stały się inspiracją dla powstania modelarstwa kolejowego. Poznaj drogę do sławy zabawkowej kolejki. Pociągi pojawiły się przed torami. Stały się inspiracją dla powstania modelarstwa kolejowego, biznesu wartego miliony. Na tym pomyśle oparto wiele filmów, musicali i kreskówek. W tym odcinku poznasz początki, historię i drogę do sławy zabawowej kolejki.
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Ta łamigłówka to najlepiej sprzedająca się zabawka XX wieku. Jak stała się światową marką? Jak rozwiązać ją w 5 sekund? Ta łamigłówka to najlepiej sprzedająca się zabawka XX wieku. Jak to się stało, że z prostego pomysłu narodziła się światowa marka? Czym jest „boski algorytm”? Jak rozwiązać łamigłówkę w 5 sekund? To wszystko i wiele więcej w tym odcinku!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): W czym rzeźby podobne są do kitu, którym uszczelniamy okna? Jaką rolę w sztukach pięknych odgrywa plastelina? Jakie twierdzenie łączyło wszystkie starożytne cywilizacje? W czym rzeźby podobne są do kitu, którym uszczelniamy okna? Jaką rolę w sztukach pięknych odgrywa plastelina? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): W co grali Indianie? Jak wspinano się po drabinie społecznej we Francji za czasów Ludwika XV? Co Tołstoj napisał w „Wojnie i pokoju”? W co grali Indianie? Jak można było wspiąć się po drabinie społecznej we Francji pod panowaniem Ludwika XV? Co Lew Tołstoj napisał w „Wojnie i pokoju”? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): W czym tkwi sekret najpopularniejszej układanki świata? Puzzle tekturowe czy drewniane? Kto je wymyślił? I co mają do tego lekcje geografii? W czym tkwi sekret najpopularniejszej układanki świata? Co lepsze - puzzle tekturowe czy drewniane? Kto je wymyślił? I co mają do tego lekcje geografii? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyOpis (streszczenie): Jak powstała jedna z najstarszych form rekreacji? W jaki sposób dzięki planszówkom powstała nowa branża, oparta na literaturze? Jak powstała jedna z najstarszych form rekreacji? Co było pierwsze: warcaby czy tryktrak? W jaki sposób dzięki planszówkom powstała nowa branża, oparta na literaturze? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania!
Czas trwania: 7min. / program kulturoznawczyCo wy wiecie o zabawkach można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Da Vinci
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: