W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Czas w las
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Czas w las miała miejsce:
Opis (streszczenie): Cykl wypraw z którego można dowiedzieć się, jak zadbać o bezpieczeństwo i poznać nieznane dotąd oblicze lasu. Puszcza Białowieska, ostatni naturalny las nie tylko w Polsce, ale też w Europie. To także dom największego ssaka lądowego - żubra. Spacer po Puszczy Białowieskiej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO to wyjątkowe doświadczenie.
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Tematem drugiego odcinka będą dzikie pszczoły w polskich lasach. Ich historia jest bardzo długa, bo współczesne pszczelarstwo wywodzi się z bartnictwa - gospodarki pszczelarskiej prowadzonej w barciach na terenach leśnych. Bartnictwo zanikło w Polsce i niemal w całej Europie pod koniec XIX wieku. Obecnie m.in. dzięki leśnikom ta zapomniana profesja odradza się w polskich lasach. Tak dzieje się m.in. w Nadleśnictwie Złoczew. Według leśników przywrócenie bartnictwa przynosi korzyści dla lasów gospodarczych poprzez korzystanie z naturalnych zapylaczy, jakimi są leśne pszczoły miodne. Bartnictwo stanowi także atrakcję turystyczną lasu, a miód bartny jest cennym przysmakiem o wyjątkowych walorach leczniczych. Sławomir Makaruk wspólnie z przedstawicielami Nadleśnictwa Złoczew, leśniczym Zbigniewem Wzgardą oraz inżynierem nadzoru Danielem Palmą, pokażą, jak wyglądają prace mające na celu stworzenie dzikim pszczołom jak najlepszych warunków do życia w lesie. Nie zabraknie też przysmaków regionalnej kuchni; panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich gminy Burzenin przygotują smaczne potrawy z lokalnych upraw. Dopełnieniem biesiadowania na łonie natury będzie degustacja rozmaitych odmian miodu.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Seria prezentująca najciekawsze i najważniejsze tematy dotyczące polskich lasów. Gospodarze programu ruszają w podróż po Polsce i wspólnie z przedstawicielami nadleśnictw opowiadają m.in. o różnorodności flory i fauny, ochronie gatunkowej, ofercie turystycznej, gospodarce leśnej oraz wielu innych zagadnieniach będących w gestii Lasów Państwowych. Prowadzący: Magdalena Turowska, iławianka znad Jezioraka i Sławomir Makaruk Makaron, podróżnik, koordynator wypraw. W pierwszym odcinku Magdalena Turowska i Sławomir Makaruk odwiedzają Leśny Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Kole, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Paweł Kowalski, edukator leśny z Nadleśnictwa Piotrków, udziela tu pomocy wielu zwierzętom, najczęściej zagubionym młodym osobnikom oraz tym, które ucierpiały wskutek kolizji drogowych. Ośrodek w Kole ma własny gabinet weterynaryjny i wyposażoną w niezbędny sprzęt salę zabiegową, co pozwala na skuteczną pomoc poszkodowanym mieszkańcom lasu. Nie wszystkie rehabilitowane tu zwierzęta mogą jednak wrócić na wolność, część musi zostać w ośrodku na stałe pod troskliwą opieką Pawła. W programie zobaczymy też wspólne biesiadowanie z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich. Jego członkinie w sztuce kulinarnej wykorzystują również dary lasu. Smakołyki lokalnej kuchni przybliżą Norbert Dudek oraz Dorota Krześlak, którzy wspólnie z prowadzącymi zasiądą do stołu i opowiedzą o przygotowanych potrawach, m.in. z grzybami i ziołami.
Czas trwania: 20min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): "Leśny patrol". Czy można wjechać samochodem do lasu? Gdzie szukać informacji, czy droga jest publiczna, czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania w dzisiejszym odcinku. Cykl wypraw, z którego można dowiedzieć się, jak zadbać o bezpieczeństwo i poznać nieznane dotąd oblicze lasu.
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Cykl wypraw z którego można dowiedzieć się, jak zadbać o bezpieczeństwo i poznać nieznane dotąd oblicze lasu. Drony w lasach. Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne wyposażone w kamery, umożliwiają wgląd w miejsca, gdzie wzrok nie sięga. Zdjęcia i nagrania są cennym źródłem informacji o kondycji lasu, uszkodzeniach drzewostanu czy liczebności zwierzyny. Nic więc dziwnego, że leśnicy korzystają z dronów coraz chętniej.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynCzas w las można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Nauka
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: