Czy o tym wiecie godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Czy o tym wiecie w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Czy o tym wiecie będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 28 kwietnia 2024 (Niedziela)
10:24 Czy o tym wiecie - Osikowa Dolina Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Filmowe ciekawostki Śląska. Czy wiecie, że ubrana w tę piękną suknię modelka, w 2019 roku wzbudziła niedowierzanie i zachwyt gości Międzynarodowych Targów Poznańskich? Trudno w to uwierzyć, ale suknia ta wykonana została z osikowego drewna. A wszystko zaczęło się w 2006 roku w Koziegłowach, gdy dla uczczenia Dni tej miejscowości upleciono gigantyczny osikowy kapelusz, który natychmiast stał się turystyczna atrakcją. To nakrycie głowy w wersji maksi miało 6, 5 metra średnicy, 22 metry obwodu i 2, 5 metra wysokości. Trudno się dziwić, że wkrótce kapelusz wpisany został do Księgi Rekordów Ginessa. Wówczas powstał pomysł stworzenia w Koziegłowach Osikowej Doliny, dzięki której miejscowość wkrótce zyskała międzynarodową sławę. Tak się stało, bo produkcja wyrobów z osiki, jak dotąd nie rozwinęła się nigdzie, poza tą miejscowością. Ale początki nie były łatwe. Osika to drzewo magiczne. To także jedno z drzew biblijnych. Podobno krzyż na którym zmarł Chrystus wykonany był z drewna osikowego, na osice powiesił się Judasz, a w myśl ludowych przypowieści, osikowe kołki służyły także do przebijania wampirów. Tyle legenda, a dziś by wykonać takie cudeńka, potrzebna są maszyny strugające drewno na na warstwy o przekroju 0, 2 milimetra. Wówczas osiąga ono grubość kartki papieru. Odpowiednich do tego narzędzi nie udało się znaleźć nigdzie na świecie, toteż wyprodukowano je na miejscu, a ich technologia stanowi pilnie strzeżoną tajemnicę. Podobnie jak sposób wyplatania, którego młodzi uczą się od starszych, doświadczonych artystek ludowych, takich, jak 89 - letnia dziś Zofia Noszczyk. Osikowe dzieła oparte są o tradycję, ale wzornictwo, to autorskie pomysły pochodzące właśnie stąd. Tajemnica sukcesu, w dużym stopniu tkwi w przygotowaniu drewna, a nie każde się do tego nadaje. Osikę sprowadza się do Koziegłów z różnych stron świata, a umiejętność oceny jego przydatności do takich wyrobów, jest także pilnie strzeżoną tajemnicą. 2 maja 2019 roku ulicami Warszawy przemaszerował korowód dla uczczenia 3 - majowego święta. I znów sensacją okazał się wyjątkowy projekt - osikowy Orzeł Biały wzorowany na polskim godle. Instalacja o wysokości 3, 5 metra i 3 metrach szerokości. Ten symbol zarówno patriotyzmu, jak i niezwykle cennej polskiej tradycji wzbudził ogromne zainteresowanie i do dziś cenną ozdobą Osikowj Doliny.

Czas trwania: 5min. / 2022
18:20 Czy o tym wiecie - Kościoł w Boronowie Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Filmowe ciekawostki Śląska. Czy wiecie, że z tym, jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce wiąże się, wspominana do dziś, niezwykła historia? Ten, najstarszy na Śląsku, kościół zbudowano w Boronowie w 1611 roku, w miejscu XIII - wiecznej świątyni, która spłonęła po uderzeniu pioruna. Jego fundatorem był ówczesny właściciel dóbr boronowskich, hrabia Andrzej Dzierżanowski. Jego syn, hrabia Aleksander Ernest Dzierżanowski, w 1647 roku napisał: Świętej Pamięci ojciec mój, upatrując, że na tym państwie żadnego nie ma kościoła, a sam z małżonką, dziatkami i podwładnymi, ku nabożeństwie gdziekolwiek jeździć musiał, na swe duszne zbawienie, przy Boronowie kaplicę lub kościółek zbudować dał. I tak oto powstała świątynia, będąca dumą lokalnej społeczności. Radość zmąciło zdarzenie zapisane w boronowskiej kronice parafialnej w 1651 roku. Pewnego razu, ówczesny właściciel Boronowa i syn fundatora kościoła hrabia Aleksander Ernest Dzierżanowski, ze swoją rodziną udał się do kościoła na nabożeństwo. W drodze zdarzył się tragiczny wypadek. Jedna z córeczek hrabiego spadła z kładki prowadzącej na skróty, przez staw i utonęła. Zrozpaczeni rodzice zanieśli ciało córeczki do kościoła. Tam położyli ją pod wielkim krzyżem i wraz z zebranymi w świątyni wiernymi, zaczęli odmawiać modlitwy za dusze dziecka. Podanie głosi, że wówczas, na oczach rodziców i zgromadzonych w kościele mieszkańców dziewczynka ożyła. Radość była wielka, ale Dzierżanowscy nigdy więcej nie odwiedzili już Boronowa. Wieść szybko się rozniosła, a okoliczni mieszkańcy odtąd zaczęli przypisywać krzyżowi cudowne właściwości.

Czas trwania: 5min. / 2022
Reklama
Program TV na 5 maja 2024 (Niedziela)
18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
Czas trwania: 5min. / 2024
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Czy o tym wiecie. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Czy o tym wiecie w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Czy o tym wiecie.

Poprzednie emisje Czy o tym wiecie w telewizji

Emisja Czy o tym wiecie miała miejsce:

2024-04-26 08:21 Czy o tym wiecie-odc.5 Muzeum fauny i flory Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 5min. / 2022
2024-04-25 18:14 Czy o tym wiecie-odc.5 Muzeum fauny i flory Logo TVP3 Białystok
2024-04-21 19:48 Czy o tym wiecie - Siewierz Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Filmowe ciekawostki Śląska. Czy wiecie, że ten most zwodzony można własnoręcznie podnieść, ale i opuścić całkowicie odcinając dojście do Zamku Biskupów Krakowskich w Siewierzu?Ale można to zrobić tylko za dnia, bo nocą zwodzonym mostem i krużgankami zamku spaceruje Czarna Dama. A dzieje się tak od czasu, gdy pewna, wielkiej urody dziewczyna zakochała się w siewierskim staroście. Zamek był wówczas siedzibą krakowskich biskupów, ale mieściły się tutaj także ówczesna urzędy sędziów, kanclerza i starosty, należące do Księstwa Siewierskiego. Jednakże zgodę na wejście do zamku każdorazowo wyrazić musiał książę - biskup. Dziewczyna,, co można był przewidzieć, takiej zgody nie uzyskała ale, zakochana bez pamięci, złamała zakaz. Niestety, wraz ze starostą, została przyłapana w jego komnacie. Dokonał tego sam książę - biskup który, specjalnie w tym celu przyjechał z Krakowa. Starosta został wygnany a dziewczyna uwięziona a wkrótce zamurowana żywcem w podziemiach zamku. Historia tej budowli sięga XII wieku, kiedy to powstała pierwsza drewno - ziemna warownia obronna, 200 lat później przekształcona w murowany zamek w stylu gotyckim. Składał się on wówczas z wieży, murów obronnych i budynku mieszkalnego. W 1443 roku książęta śląscy sprzedali zamek ówczesnemu biskupowi krakowskiemu, i wówczas zaczął on pełnić rolę siedziby Księstwa Siewierskiego, a także biskupiej rezydencji. Nadano mu renesansowy wystrój a także wzmocniono jego funkcje militarne. Zbudowano barbakan, wieżę ogniową i mury obronne, które okalała fosa zasilana wodami rozlewiska Czarnej Przemszy. Na zamku postawiono, na stałe, 10 armat. Podczas potopu szwedzkiego stacjonowały tu wojska Stefana Batorego a w czasie Konfederacji Barskiej oddziały Kazimierza Puławskiego. Dziś tamten klimat poczuć można oglądając z tarasu widokowego odrestaurowany Barbakan, tarasy artyleryjskie, a także niewątpliwa atrakcję tego miejsca prowadzący na dziedziniec siewierskiego zamku, jeden z czterech odrestaurowanych dotąd w Polsce, czynny most zwodzony. Alenie zapominajmy o Czarnej Damie. Co oczywiste, Jej duch nie jest chyba w najlepszym humorze, dlatego nocą do Czarnej Damy lepiej się nie zbliżać!!

Czas trwania: 5min. / 2022
2024-04-21 18:20 Czy o tym wiecie - Mumia Egipska Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Urodziła się 2800 lat temu w Egipcie a miejsce spoczynku znalazła w Muzeum w Raciborzu, od ponad 100 lat wzbudzając ogromne zainteresowanie zarówno egiptologów z wielu krajów Europy, jak i turystów. Dziś wiemy, że była córką kapłana, w chwili śmierci miała około 25 lat, a sposób jej mumifikacji wskazuje, że pochodziła z zamożnego rodu. Ostatnio ku zaskoczeniu nie tylko zwiedzających, mumia odzyskała także twarz. Stosującym najnowocześniejsze techniki, specjalistom z Instytutu Kryminalistyki Sądowej w Krakowie, pod kierunkiem dr Andrzeja Czubaka, udało się zrekonstruować wygląd Egipcjanki. I tak oto dziś, w Muzeum w Raciborzu możemy podziwiać zarówno możliwości współczesnej nauki, jak i piękną twarz Dżed - Amonet - ins - anch, która, jak wierzono, przed trzema tysiącami lat stanęła przed obliczem boga Ozyrysa pana Krainy Umarłych.

Czas trwania: 5min. / 2022
2024-04-21 10:55 Czy o tym wiecie - Rezerwat Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Usytuowany na terenie Nadleśnictwa Rudy, Rezerwat Łęszczok, to świetny teren do badań naukowych, nie tylko dla ornitologów. To także urokliwe miejsce spacerów i rowerowych wycieczek. Mówią o nim: ptasie królestwo stworzone przez człowieka. Nazwa pochodzi naj[prawdopodobniej od staropolskiego słowa łęgi oznaczającego tereny podmokłe, porośnięte lasem. Dziś w obszarze rezerwatu znajduje się osiem, istniejących od XIII wieku, stawów: Salm Duży i Mały, Markowiak, Tatusiak, Grabowiec, Ligotniak, Brzezinek i Babiczek. Cały teren jest częścią Parku Krajobrazowego Cysterskie kompozycje krajobrazowe Rud Wielkich. Jest to największy rezerwat przyrody w woj. śląskim. Gniazduje tutaj 51 procent gatunków ptaków żyjących w Polsce, czyli ponad 190 rodzajów, z czego 115 to odmiany lęgowe. Pozostałe traktują rezerwat jako miejsce wypoczynku podczas przelotów lub zdobywania pożywienia.

Czas trwania: 5min. / 2022
2024-04-17 18:10 Czy o tym wiecie - Rezerwat Logo TVP3 Katowice
2024-04-16 09:23 Czy o tym wiecie - Rezerwat Logo TVP3 Katowice
Reklama
2024-04-14 18:21 Czy o tym wiecie - Muzeum Paleontologiczne Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Filmowe ciekawostki Śląska. Czy wiecie, że na tych łąkach, na swoją zdobycz polowały ogromne, mięsożerne dinozaury? A równocześnie, unikając pożarcia, żyły sobie te maleństwa, zwane prassakami. Przypominały nieco dzisiejsze ryjówki, a tak wygląda pierwszy, odkryty w Polsce, zaledwie kilkumilimetrowy ząb tego sympatycznego stworzonka. Wszystko to działo się na terenie dzisiejszej miejscowości Lisowice, niedaleko Lublińca, 200 milionów lat przed pojawieniem się na tych ziemiach człowieka. Oto, znany już w całym świecie bohater tej opowieści zwany Smokiem z Lisowic. Był on sprawcą nie lada sensacji. A wszystko zaczęło się w 2006 roku w tej niewielkiej cegielni gdzie, w poszukiwaniu pirytu, trafił kolekcjoner minerałów. Wówczas odnalazł nieznane szczątki kostne. Te trafiły do naukowców, którzy wkrótce pojawili się w cegielni w Lisowicach. Profesjonalne badania pozwoliły wówczas odnaleźć liczne eksponaty, a wśród nich kość udową dużego, drapieżnego dinozaura, a wkrótce potem min. kości czaszkowe, szczękowe i żuchwę. Z czasem do ekipy badawczej dołączyli studenci. Prace trwały, aż w lipcu 2008 roku naukowcy obwieścili, że wykopali fragmenty szkieletu pierwszego polskiego dinozaura drapieżnego. Przedstawiciela grupy, do której zaliczane są słynne, gigantyczne tyranozaury. A to dicynodont. Największy ze wszystkich, znanych gadów ssakokształtnych, żyjących na Ziemi. Jego odkrycie było ogromnym zaskoczeniem, podważało bowiem jedną z ważniejszych teorii paleontologii mówiącą o ich wymieraniu w końcu ery triasu, gdy gwałtownie zmieniał się ekosystem. Naukowcy stwierdzili, że w miejscu obecnej cegielni w Lisowicach, znajdowało się rozlewisko z gorącymi źródłami z których tworzyły się bagna. Stąd, odnajdywane sukcesywnie szczątki zwierząt wodnych, muszli, małży, kolec płetwowy rekina a także szkielety wodnych płazów cyklotozaurów i plagiozaurów. Te ostatnie nigdy nie opuszczały wody i były jednymi z najbardziej płaskich czworonogów, jakie żyły na Ziemi. Cennych eksponatów przybywało, aż wreszcie mieszkańcy Lisowic postanowili się nimi pochwalić, i tak, w 2008 roku powstało tutaj Muzeum Paleontologiczne. Odkrycia polskich naukowców zostały docenione w świecie i spotkały się z licznymi wyrazami uznania ich ogromnego wkładu w osiągnięcia światowej paleontologii. I tak oto, dzięki naszemu, dość zapewne sympatycznemu bohaterowi, Lisowice zyskały światowy rozgłos.

Czas trwania: 5min. / 2022
2024-04-10 14:54 Czy o tym wiecie-odc.10 Rezerwat Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 5min. / 2022
2024-04-07 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2024-04-03 19:17 Czy o tym wiecie - Rezerwat. odc.10 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 5min. / 2022
2024-03-31 18:22 Czy o tym wiecie - Siewierz Logo TVP3 Katowice
2024-03-31 16:40 Czy o tym wiecie - Kościoł w Boronowie Logo TVP3 Katowice
2024-03-30 17:52 Czy o tym wiecie - Osikowa Dolina Logo TVP3 Katowice
2024-03-29 08:24 Czy o tym wiecie-odc.11 Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Filmowe ciekawostki Śląska - Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej to miejsce w którym obejrzeć można chronione gatunki roślin, zwierząt i ptaków występujące w Beskidach. Można wejść do nory borsuka i posłuchać gadającego drzewa a także poznać zwyczaje i życie codzienne beskidzkich górali.

Czas trwania: 5min. / 2022
2024-03-24 18:20 Czy o tym wiecie - Jerzy Kukuczka Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej. W góralskim, rodzinnym domu Jerzego Kukuczki, po Jego tragicznej śmierci podczas wyprawy na Lhotse, wobec ogromnego zainteresowania turystów pamiątkami po światowej sławy himalaiście, żona Jerzego - Cecylia postanowiła urządzić tam Izbę Jego pamięci.

Czas trwania: 5min. / 2022
2024-03-18 08:54 Czy o tym wiecie - Muzeum fauny i flory Logo TVP3 Katowice
Czas trwania: 5min. / 2022
2024-03-17 19:15 Czy o tym wiecie - Muzeum fauny i flory Logo TVP3 Bydgoszcz
2024-03-17 18:20 Czy o tym wiecie - Mumia Egipska Logo TVP3 Katowice
Reklama
2024-03-12 08:55 Czy o tym wiecie - Muzeum fauny i flory Logo TVP3 Katowice
2024-03-10 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2024-03-09 19:53 Czy o tym wiecie - Osikowa Dolina Logo TVP3 Katowice
2024-03-03 18:20 Czy o tym wiecie - Jerzy Kukuczka Logo TVP3 Katowice
2024-02-25 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2024-02-24 14:54 Czy o tym wiecie-odc.8 Mumia Egipska Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 5min. / 2022
2024-02-21 19:25 Czy o tym wiecie - Mumia Egipska Logo TVP3 Bydgoszcz
2024-02-21 09:38 Czy o tym wiecie - Muzeum Paleontologiczne Logo TVP3 Bydgoszcz
2024-02-18 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2024-02-17 11:17 Czy o tym wiecie - Jerzy Kukuczka Logo TVP3 Katowice
2024-02-12 08:54 Czy o tym wiecie - Muzeum tortur Logo TVP3 Katowice
Czas trwania: 5min. / 2022
2024-02-07 08:39 Czy o tym wiecie - Muzeum tortur Logo TVP3 Katowice
2024-02-04 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2024-01-28 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2024-01-21 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
Reklama
2024-01-14 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
Czas trwania: 5min. / 2023
2024-01-07 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-12-31 18:20 Czy o tym wiecie - Centrum Koronki Koniakowskiej Logo TVP3 Katowice

Opis (streszczenie): Czy wiecie, jak wygląda największa koronka świata i czym różni się od koronki wpisanej do Księgi Gonnessa? Obie powstały w stolicy koronki - Koniakowie i rozsławiły tę niewielką beskidzką wies w całym świecie.

Czas trwania: 5min. / 2022
2023-12-30 14:39 Czy o tym wiecie-odc.12 J.Kukuczka Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 5min. / 2022
2023-12-24 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-12-17 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-12-11 19:54 Czy o tym wiecie-odc.12 J.Kukuczka Logo TVP3 Białystok
2023-12-10 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-12-03 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-11-26 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-11-19 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-11-12 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice
2023-11-05 18:20 Czy o tym wiecie Logo TVP3 Katowice

Czy o tym wiecie gdzie obejrzeć?

Czy o tym wiecie można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Katowice

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry