Emisja Czytanie puszczy będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 11 lipca 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Daniel Gromacki to artysta malarz, którego fascynuje podlaski pejzaż: Puszcza Białowieska z jej rzekami i uroczyskami, przestrzenie leśnych polan, pól i łąk oraz drewniana architektura podlaskich wsi. Ten krajobraz, a także atmosfera rodzinnego domu, nasyconego atmosferą pamięci o przodkach, ukształtowały artystę i są źródłem jego twórczości.
Czas trwania: 30min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem 8 odcinka CZYTANIA PUSZCZY jest LECH WILCZEK.
Czas trwania: 23min. / 2025 / reportażEmisja Czytanie puszczy miała miejsce:
Opis (streszczenie): Pokażemy Puszczę Białowieską oczyma Katarzyny Bielawskiej. Jest ona historykiem, kulturoznawcą i archeologiem, choć na co dzień pracuje jako szefowa galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce. To stąd, z tej małej puszczańskiej wsi pochodzi i stąd wyrusza do Puszczy, by prowadzić swoje badania i obserwacje. Dotyczą one najdawniejszych śladów człowieka na tym terenie - śladów które znajduje w Puszczy i pod Puszczą.
Czas trwania: 26min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Basia i Michał realizowali w życiu różne projekty. Ona, jako dziennikarka prestiżowego magazynu o podróżach, zwiedziła cały świat. On - absolwent łódzkiej filmówki, uczestniczył w projektach ornitologicznych w wielu miejscach i tam też fotografował. A jednak pewnego dnia opuścili Warszawę i "skoczyli na głęboką wodę" - do Białowieży! Czują, że dokonali najlepszego wyboru i że ten - jak nazywają - "projekt pt. Życie w Puszczy Białowieskiej" jest dla nich najważniejszy.
Czas trwania: 30min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Puszcza Białowieska to ostatni w Europie las nizinny o cechach pierwotnych, wpisany przez Komitet Światowego Dziedzictwa na listę przyrodniczego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Przyciąga nie tylko turystów i przyrodników, ale też ludzi niezwiązanych zawodowo z lasem, którzy wiążą się z nim na zawsze, zmieniając nagle życiowe plany dla bycia właśnie tutaj. Zamieszkują tu lub ciągle wracają, by "czytać" Puszczę. Ta opowieść będzie właśnie o nich.
Czas trwania: 30min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Grzegorz Stopa kocha dziką przyrodę i aktywnie, od lat, działa na rzecz jej ochrony. To przyrodnik i leśny edukator, nauczyciel biologii w warszawskim liceum, miłośnik Podlasia i Puszczy Białowieskiej, a także przewodnik po dzikiej Warszawie. Od dwudziestu lat prowadzi wyjazdowe zielone szkoły dla licealistów z Warszawy do puszcz na Podlasiu oraz wyjątkowe w swoich założeniach warsztaty, obozy i wyjazdy dla dorosłych do Puszczy Białowieskiej w ramach tzw. Szkoły Lasu.
Czas trwania: 30min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Tomasz Onikijuk znany jest jako Dziad Borowy i wszyscy tak na niego mówią. Urodził się w środku Puszczy Białowieskiej i to ona stanowi centrum jego życia. Fotografuje ją, filmuje, tropi w niej dzikie zwierzęta, oprowadza po niej swoimi ścieżkami. Ale jego historia to także leczenie puszczańskimi ziołami, a miejscowi uważają go nawet za szeptuna, czyli ludowego uzdrowiciela. W życiu Dziada Borowego jest także miłość...
Czas trwania: 29min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Weronika Dąbrowska wiele lat pracowała jako architekt w Warszawie. Nagłe, traumatyczne zdarzenie spowodowało, że z dnia na dzień zmieniła swoje życie i przeniosła się na podlaską wieś, blisko Puszczy Białowieskiej. Jak sama mówi- wróciła do drzew i do rozmów z nimi. Do ich uzdrawiającej mocy. W Puszczy Białowieskiej odnalazła na nowo sens życia i samą siebie.
Czas trwania: 29min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Agnieszkę Jakoniuk znajomi nazywają „Jagunią od magii”. Od dzieciństwa interesowały ją bowiem tematy nieoczywiste i do końca jeszcze dziś nie poznane. Dziś doszła do tego fachowa wiedza. Agnieszka skończyła bowiem „współczesną szkołę magii”czyli Studium Psychologii Psychotronicznej i jest dyplomowanym psychologiem psychotronicznym. Pomaga ludziom, a siły do tego czerpie z Puszczy Białowieskiej. To dla niej świat duchowy i magiczny!
Czas trwania: 32min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem kolejnego odcinka CZYTANIA PUSZCZY jest Portugalczyk Joao Ferro. Jego droga z Lizbony do Białowieży zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy po raz pierwszy przeczytał o białowieskich żubrach i wyobrażał sobie, że miejsce gdzie one żyją, jest rajem. Co myśli o Puszczy Białowieskiej i czym jest dla niego dzisiaj?
Czas trwania: 30min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Tom Diserens jest biologiem, pracownikiem naukowym Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Urodził się i mieszkał w Anglii, ale doktorat na temat "krajobrazu strachu" zrobił w Polsce. Zainteresowały go wilki, których już od ponad 100 lat nie ma na Wyspach Brytyjskich. Badał je długo w Puszczy Białowieskiej i postanowił tu zamieszkać. Zbudował dom, zrobił licencję przewodnika turystycznego i ma pomysł na własną firmę turystyczną, pokazującą obcokrajowcom dziedzictwo naturalne Puszczy Białowieskiej, którego nie już w Europie Zachodniej. Jego najnowszy projekt badawczy ma pokazać, w jaki sposób ludzie i wilki kształtują wpływ bobrów na puszczańskie drzewostany.
Czas trwania: 29min. / 2025 / reportażCzytanie puszczy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Rzeszów