Emisja Czytanie puszczy będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 7 lutego 2025 (Piątek)Emisja Czytanie puszczy miała miejsce:
Opis (streszczenie): Agnieszkę Jakoniuk znajomi nazywają „Jagunią od magii”. Od dzieciństwa interesowały ją bowiem tematy nieoczywiste i do końca jeszcze dziś nie poznane. Dziś doszła do tego fachowa wiedza. Agnieszka skończyła bowiem „współczesną szkołę magii”czyli Studium Psychologii Psychotronicznej i jest dyplomowanym psychologiem psychotronicznym. Pomaga ludziom, a siły do tego czerpie z Puszczy Białowieskiej. To dla niej świat duchowy i magiczny!
Czas trwania: 32min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem 8. odcinka jest Lech Wilczek. Artysta plastyk, fotografik, przyrodnik. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Od przeszło 40 lat mieszka w Puszczy Białowieskiej. W swoim dorobku ma szereg albumów przyrodniczych o dzikich zwierzętach puszczy, wydanych w kraju i za granicą. Partner życiowy Simony Kossak, z którą mieszkał w leśniczówce Dziedzinka w środku Puszczy Białowieskiej.
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Pokażemy Puszczę Białowieską oczyma Katarzyny Bielawskiej. Jest ona historykiem, kulturoznawcą i archeologiem, choć na co dzień pracuje jako szefowa galerii im. Tamary Sołoniewicz w Narewce. To stąd, z tej małej puszczańskiej wsi pochodzi i stąd wyrusza do Puszczy, by prowadzić swoje badania i obserwacje. Dotyczą one najdawniejszych śladów człowieka na tym terenie - śladów które znajduje w Puszczy i pod Puszczą.
Czas trwania: 26min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Adam Wajrak, działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz, specjalizujący się w tematyce zwierząt, przyrody oraz zagadnień środowiska, związany z "Gazetą Wyborczą". Autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej. Jedyny Polak uhonorowany w 2005 roku tytułem Bohatera Europy przez amerykański tygodnik TIME za zaangażowanie w idee ochrony środowiska naturalnego. Członek wielu naukowych instytucji, miedzy innymi Instytutu Oceanograficznego oraz pracownik Polskiej Akademii Nauk, aktywnie zaangażowany w projekt naukowy dotyczący ptaków padlinożerczych i ssaków w Puszczy Białowieskiej. Wielokrotnie nagradzany za pracę na rzecz promocji przyrody. Bohater i współautor wielu programów telewizyjnych. Od 20 lat mieszka w Puszczy Białowieskiej.
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Daniel Gromacki to artysta malarz, którego fascynuje podlaski pejzaż: Puszcza Białowieska z jej rzekami i uroczyskami, przestrzenie leśnych polan, pól i łąk oraz drewniana architektura podlaskich wsi. Ten krajobraz, a także atmosfera rodzinnego domu, nasyconego atmosferą pamięci o przodkach, ukształtowały artystę i są źródłem jego twórczości.
Czas trwania: 30min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Puszcza Białowieska to ostatni w Europie las nizinny o cechach pierwotnych, wpisany przez Komitet Światowego Dziedzictwa na listę przyrodniczego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Przyciąga nie tylko turystów i przyrodników, ale też ludzi niezwiązanych zawodowo z lasem, którzy wiążą się z nim na zawsze, zmieniając nagle życiowe plany dla bycia właśnie tutaj. Zamieszkują tu lub ciągle wracają, by "czytać" Puszczę. Ta opowieść będzie właśnie o nich.
Opis (streszczenie): Drugim z bohaterów cyklu, czytającym Puszczę Białowieską jest Todar - Zmicier Wajciuszkiewicz, jeden z najwybitniejszych artystów Białorusi. Kompozytor, piosenkarz, muzyk, aranżer, znany z zespołów Pałac, Krivi, W - Z Orkiestra, twórca wielu projektów muzycznych, realizowanych m.in. w Szwecji czy Japonii. Artysta zakazany w swoim kraju za związki z opozycją. Występował na koncertach dla ratowania Puszczy Białowieskiej, wspiera kampanie w obronie dzikiej przyrody.
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Basia i Michał realizowali w życiu różne projekty. Ona, jako dziennikarka prestiżowego magazynu o podróżach, zwiedziła cały świat. On - absolwent łódzkiej filmówki, uczestniczył w projektach ornitologicznych w wielu miejscach i tam też fotografował. A jednak pewnego dnia opuścili Warszawę i "skoczyli na głęboką wodę" - do Białowieży! Czują, że dokonali najlepszego wyboru i że ten - jak nazywają - "projekt pt. Życie w Puszczy Białowieskiej" jest dla nich najważniejszy.
Czas trwania: 30min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Białowieski Park Narodowy przyciąga niezmiennie niezliczone rzesze ludzi z Polski i z zagranicy. Przyjeżdżają tutaj nie tylko turyści, ale i twórcy kultury, naukowcy, filozofowie, przyrodnicy, ci którym leży na sercu dobro przyrody, stosunek człowieka do przyrody i nasze w niej miejsce. Przybywają tu zwabieni sławą ostatniego pierwotnego lasu Europy, w którym żyją na wolności żubry, wilki, rysie, gdzie można zobaczyć ptaki z czerwonej listy ginących gatunków, gdzie dęby osiągają ponad 40 metrów wysokości i ponad 7 metrów obwodu, a najwyższe drzewa - świerki, sięgają ponad 50 m. Każdy z nich czyta Puszczę na swój sposób i swoim językiem. Pierwszym z bohaterów cyklu, czytającym Puszczę Białowieską jest Tomasz Niechoda, który od 30 lat mierzy największe drzewa Puszczy Białowieskiej. Prowadzi strony internetowe o swoich odkryciach, dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. Ma opisanych i sfotografowanych około 3000 dębów i około 500 drzew innych gatunków. Połowa z obszaru rezerwatu ścisłego Parku Narodowego, bo tam zachowało się ich zdecydowanie najwięcej.
Czas trwania: 23min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem kolejnego odcinka jest dr Tomasz Samojlik - historyk przyrodniczy w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży, popularyzator nauki, autor książek i komiksów edukacyjnych o Puszczy Białowieskiej (takich jak m.in. "Żubr Pompik", "Ryjówka przeznaczenia", "Bartnik Ignat i skarb puszczy").
Czas trwania: 23min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem kolejnego odcinka jest dr Marcin Fabjański - filozof, nauczyciel medytacji, pisarz, felietonista "Coachingu" i "Dużego Formatu". Twórca Szkoły Filozofii Dostrojenia do Procesu Życia.
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem kolejnego odcinka jest Wiktor Kabac - artysta malarz, tworzący także w kamieniu i w drewnie, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, współzałożyciel Towarzystwa Ochrony Krajobrazu i Towarzystwa Ochrony Puszczy Białowieskiej, autor licznych realizacji pomnikowych, ikonograficznych, obelisków, krzyży powstańczych oraz współtwórca największego w Polsce drewnianego pomnika ku czci pomordowanych w 1943 r. mieszkańców Hajnówki, strażnik tożsamości i dzikiej przyrody
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem 3. odcinka cyklu jest Zenon Kruczyński. Przez 20 lat był zapalonym myśliwym. Po rezygnacji z myślistwa zmienił swoje życie, został wegetarianinem i napisał głośną książkę "Farba znaczy krew". Od blisko 10 lat każdy wolny czas spędza w Puszczy Białowieskiej. Angażuje się w ochronę przyrody i dzikich zwierząt, m.in. jest jednym z liderów kampanii "Rykowisko dla jeleni, nie dla myśliwych i"Niech Żyją!". Postanowił sprzedać dom w Gdyni i zamieszkać w Białowieży
Czas trwania: 24min. / 2014 / reportażCzytanie puszczy można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Łódź, TVP3 Opole
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: