Emisja Design i ty będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 stycznia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Rzeźba - przestrzenne dzieło sztuki, towarzyszy architekturze wnętrz niemal od zawsze. Była i jest jedną z najistotniejszych dominant przestrzennych. Niezależnie od wielkości, materiału i formy, prawie zawsze zwraca uwagę.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o ilustracji książkowej, o jej wybitnych twórcach i o warsztacie artysty ilustratora. Spotkamy się z ilustratorką Magdaleną Józefczuk - Dmitrocą oraz uczestnikami projektu "Multimedia dla ilustracji" realizowanego przez BWA Galeria Zamojska i Instytut Sztuki Mediów przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o typografii. O dobrym designie mówi się jako o czymś niewidocznym. Czy to, że nie zwracamy uwagi na liternictwo podczas czytania książki, świadczy o jego adekwatności? Czy taką typografię możemy uznać za "dobrą"? Dlaczego uważa się, że projektowanie krojów pism jest jednym z trudniejszych obszarów projektowania graficznego? Jakie kryteria należy przyjąć podczas oceny liternictwa? Jak wygląda proces projektowania krojów pism? W jakim kierunku rozwija się typografia?
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynEmisja Design i ty miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o ceramice. Ceramika - po grecku keramikos (od słowa keramos - glina) to sztuka formowania i wypalania przedmiotów użytkowych i ozdobnych z gliny. Słowo to określa nie tylko ten najstarszy dział artystycznego rzemiosła - znanego od czasów prehistorycznych, lecz także same obiekty, będące przedmiotem twórczego działania. Lepione ręcznie lub formowane na kole garncarskim, wysuszone, a następnie wypalone wyroby ceramiczne, pokryte zostają szkliwem lub angobą - specjalną polewa zmniejszającą przesączalność i wygładzającą powierzchnię. Obróbka cieplna, w temperaturze powyżej tysiąca stopni Celsjusza, będąca najważniejszym punktem całego procesu twórczego, gwarantuje wyjątkową trwałość. W zależności od temperatury wypalania, rodzaju użytego materiału i struktury czerepu (skorupy ceramicznej wypalonego przedmiotu), rozróżnia się kilka rodzajów ceramiki: wyroby garncarskie, terakoty, majoliki, fajanse, kamionki i porcelanę. To wszystko można dekorować, używając różnych technik zdobniczych, ręcznych lub mechanicznych. Tak zaprojektowana ceramika może być powielanym w tysiącach egzemplarzy wzorem użytkowym (Bolesławiec, Ćmielow, Chodzież), ale też przedmiotem kolekcjonerskim lub dziełem sztuki (prace Marka Cecuły, Alicji Kupiec) Po krótkim wprowadzeniu do historii ceramiki, pokażemy jej sposób wykonania oraz współczesne zastosowanie we wnętrzach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej. Odwiedzimy też pracownię garncarską Piotra Skiby w Jadwisinie - wykonywał garnki do wielu filmów, m.in. Quo vadis i Stara Baśń oraz pracownię ceramiki artystycznej Alicji Kupiec - prof. UMCS, która specjalizuje się w rzeźbie ceramicznej. Zajrzymy też na zajęcia z ceramiki w liceum plastycznym oraz wykorzystamy archiwalne mat. film. i zdjęcia prac, udostępnione przez bohaterów programu
Czas trwania: 12min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Meblarstwo artystyczne. Co to znaczy? Czy polega na tym, że wzorujemy się na malarzu jako artyście, czy robimy jakąś bardzo dziwną formę? Gościmy w Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmońskiego w Nałęczowie.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W dzisiejszym odcinku mówimy o pereborach, czyli oryginalnej sztuce tkackiej z Lubelszczyzny. Historia i współczesne interpretacje tego motywu w sztuce, zdobnictwie i modzie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o Eko designie Nie od dziś wiadomo, że bliski kontakt z naturą zapewnia nam harmonię i równowagę. Nic zatem dziwnego, że eko design stał się jednym z najważniejszych globalnych trendów, jeśli chodzi o budownictwo i aranżację wnętrz. Poszukiwanie spokoju, dobrej energii, odpoczynku i wyciszenia, idzie w parze z coraz większą świadomością ekologiczną. Projektanci decydują się na używanie odpowiedzialnych społecznie surowców do tworzenia produktów, które trafiają do domów, mieszkań, hoteli i biur. Nawet największe sklepy sieciowe, jak np. IKEA, podkreślają swoje zaangażowanie w zrównoważoną produkcję i stosowanie ekologicznych rozwiązań. Minimalizm, styl życia w duchu zero waste lub less waste, zamiłowanie do przedmiotów vintage i zwrot ku naturalnym surowcom to wszystko przenika się ze sobą, zachęcając nas do bardziej świadomego projektowania naszych domów i mieszkań. Czym cechuje się ekologiczny design? Jakie materiały stosowane są we wnętrzach urządzanych w naturalnym stylu? Czy warto przyjrzeć się tym trendom bliżej i wprowadzić naturę do swojego domu? Tym zajmiemy się w programie.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o motywach egipskich w designie, projektowaniu architektury, mody, przedmiotów codziennego użytku i ozdobnych.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Zabawki. Na przestrzeni lat zmieniały się tak, jak zmienia się wzornictwo, moda, fryzury, ubrania.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku zajmiemy się bliżej koncepcją zieleni w mieście. Dużo mówi się o tym, że w Polsce brakuje edukacji dotyczącej przestrzeni, świadomego patrzenia na krajobraz, rozpoznawania jego elementów.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o wyrobach złotniczych. Odwiedzamy Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, jedyną placówkę tego typu w Polsce, gdzie znajduje się replika dawnego warsztatu złotniczego z kompletnym wyposażeniem.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku przedstawiamy postać Stanisława Szukalskiego (Stacha z Kazimierza Wielkiego), który działał w 20 - leciu międzywojennym.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Metal. W dziejach ludzkości pojawienie się metali to bardzo ważny moment. Do tego stopnia ważny, że epoki w dziejach rozwoju cywilizacji nazwane są od nazw metali. Metali takich jak miedź, brąz, żelazo. O metalach opowiadają nam w tym odcinku dr Małgorzata Michalska - Nakonieczna - historyk sztuki, Sylwia Dmowska z Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Roman Czerniec - właściciel kuźni w Wojciechowie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o Osiedlu hansenowskim. Osiedle hansenowskie to osiedle im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, część Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM). Jest dziełem najsłynniejszego polskiego architekta II poł. XX wieku Oskara Hansena.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynDesign i ty można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Olsztyn, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: