Emisja Design i ty będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): W tym odcinku zajmiemy się bliżej koncepcją zieleni w mieście. Dużo mówi się o tym, że w Polsce brakuje edukacji dotyczącej przestrzeni, świadomego patrzenia na krajobraz, rozpoznawania jego elementów.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynEmisja Design i ty miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o wyrobach złotniczych. Odwiedzamy Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, jedyną placówkę tego typu w Polsce, gdzie znajduje się replika dawnego warsztatu złotniczego z kompletnym wyposażeniem.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Rzeźba - przestrzenne dzieło sztuki, towarzyszy architekturze wnętrz niemal od zawsze. Była i jest jedną z najistotniejszych dominant przestrzennych. Niezależnie od wielkości, materiału i formy, prawie zawsze zwraca uwagę.
Czas trwania: 13min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Metal. W dziejach ludzkości pojawienie się metali to bardzo ważny moment. Do tego stopnia ważny, że epoki w dziejach rozwoju cywilizacji nazwane są od nazw metali. Metali takich jak miedź, brąz, żelazo. O metalach opowiadają nam w tym odcinku dr Małgorzata Michalska - Nakonieczna - historyk sztuki, Sylwia Dmowska z Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Roman Czerniec - właściciel kuźni w Wojciechowie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o ceramice. Ceramika - po grecku keramikos (od słowa keramos - glina) to sztuka formowania i wypalania przedmiotów użytkowych i ozdobnych z gliny. Słowo to określa nie tylko ten najstarszy dział artystycznego rzemiosła - znanego od czasów prehistorycznych, lecz także same obiekty, będące przedmiotem twórczego działania. Lepione ręcznie lub formowane na kole garncarskim, wysuszone, a następnie wypalone wyroby ceramiczne, pokryte zostają szkliwem lub angobą - specjalną polewa zmniejszającą przesączalność i wygładzającą powierzchnię. Obróbka cieplna, w temperaturze powyżej tysiąca stopni Celsjusza, będąca najważniejszym punktem całego procesu twórczego, gwarantuje wyjątkową trwałość. W zależności od temperatury wypalania, rodzaju użytego materiału i struktury czerepu (skorupy ceramicznej wypalonego przedmiotu), rozróżnia się kilka rodzajów ceramiki: wyroby garncarskie, terakoty, majoliki, fajanse, kamionki i porcelanę. To wszystko można dekorować, używając różnych technik zdobniczych, ręcznych lub mechanicznych. Tak zaprojektowana ceramika może być powielanym w tysiącach egzemplarzy wzorem użytkowym (Bolesławiec, Ćmielow, Chodzież), ale też przedmiotem kolekcjonerskim lub dziełem sztuki (prace Marka Cecuły, Alicji Kupiec) Po krótkim wprowadzeniu do historii ceramiki, pokażemy jej sposób wykonania oraz współczesne zastosowanie we wnętrzach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej. Odwiedzimy też pracownię garncarską Piotra Skiby w Jadwisinie - wykonywał garnki do wielu filmów, m.in. Quo vadis i Stara Baśń oraz pracownię ceramiki artystycznej Alicji Kupiec - prof. UMCS, która specjalizuje się w rzeźbie ceramicznej. Zajrzymy też na zajęcia z ceramiki w liceum plastycznym oraz wykorzystamy archiwalne mat. film. i zdjęcia prac, udostępnione przez bohaterów programu
Czas trwania: 12min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o Osiedlu hansenowskim. Osiedle hansenowskie to osiedle im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, część Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (LSM). Jest dziełem najsłynniejszego polskiego architekta II poł. XX wieku Oskara Hansena.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W dzisiejszym odcinku mówimy o pereborach, czyli oryginalnej sztuce tkackiej z Lubelszczyzny. Historia i współczesne interpretacje tego motywu w sztuce, zdobnictwie i modzie.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku opowiadamy bliżej o sztuce w przestrzeni publicznej, o rzeźbach i pomnikach. Sztuka w przestrzeni publicznej, towarzyszyła ludziom od zawsze. Odnajdujemy ją w greckich posągach, łukach triumfalnych starożytnych Rzymian, posągach i rzeźbach średniowiecza i renesansu umieszczanych w katedrach czy na placach.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o motywach egipskich w designie, projektowaniu architektury, mody, przedmiotów codziennego użytku i ozdobnych.
Opis (streszczenie): W tym odcinku opowiemy bliżej o mozaikach.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy opowiedzieć bliżej o plakatach. Plakat - artystyczny gatunek grafiki użytkowej, rodzaj wyrobu poligraficznego, którego głównymi środkami wyrazu są: symbole, metafora, alegoria oraz znak wizualny.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Tkanina towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna, pełniąc wiele funkcji, od czysto użytkowych, poprzez sakralne, na dekoracyjnych kończąc. Swoje pierwowzory miała najprawdopodobniej w plecionkach z traw i innych roślin. różnorodnymi wzorami żakardów lub nadruków, mają także walory antyakustyczne.
Czas trwania: 13min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku chcemy kontynuować temat dotyczący estetyzacji przestrzeni publicznej. Po neonach i muralach warto pochylić się nad szyldami i reklamami.
Czas trwania: 13min. / 2021 / magazynDesign i ty można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Olsztyn, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: