W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Doktor
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Doktor miała miejsce:
Opis (streszczenie): Doktora Tadeusza Borowskiego znają chyba wszyscy białostoczanie. To założyciel Stowarzyszenia TowarzystwoPrzyjaciół Chorych i pierwszego w Polsce, stacjonarnego hospicjum o nazwie Hospicjum Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku. Od 25 lat doktor pracuje wolontaryjnie na rzecz chorych. Przez te lata hospicjum, które działa głównie dzięki pomocy i ofiarności ludzi dobrej woli, opiekowało się 10.0000 chorych. W kwietniu br. doktor został odznaczony przez papieża Franciszka krzyżem zasługi Pro Ecclesia et Pontifice. To jedno z wyższych odznaczeń w Kościele katolickim, przyznawane osobom świeckim przez papieża w dowód uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz Kościoła. Tadeusz Borowski urodził się w Łapach, w 1934 roku. W 1940 roku z rodziną został zesłany do Kazachstanu. Po sześciu latach wrócił do Polski. Chciał zostać chirurgiem, ale lata spędzone na zesłaniu i odmrożone wtedy palce przekreśliły jego szanse. Wybrał kierunek najbliższy człowiekowi, psychiatrię. Swoje zawodowe losy związał białostocką kliniką psychiatrii i szpitalem psychiatrycznym w Choroszczy, gdzie był dyrektorem. Ale przede wszystkim był lekarzem, nigdy nie liczył poświęcanego chorym czasu. Gdy zmarła jedna z jego pacjentek, osieracając trójkę dzieci, doktor Borowski z żoną Alicją, zaadoptowali dwóch chłopców. Jego wzorem jest Matka Teresa z Kalkuty, która nigdy nikogo nie nawracała, tylko świadczyła swoim życiem o chrześcijaństwie.
Czas trwania: 30min. / 2015Opis (streszczenie): Historię można pisać wielkimi literami, ale najbardziej fascynujące jest odkrywanie jej w losach zdawałoby się zwykłych, a przecież niezwykłych postaci, żyjących tuż obok. Jedną z nich jest Tadeusz Rakowiecki (1878 - 1965) - doktor medycyny, a jednocześnie światowej sławy astronom, krytyk literacki, lekarz wojskowy na frontach wojny rosyjsko - japońskiej, I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920 r. , patriota i społecznik. Oferowano mu objęcie katedry astronomii we Lwowie na Uniwersytecie Jana Kazimierza, on jednak wybrał Hajnówkę, na skraju Puszczy Białowieskiej, liczącą 700 mieszkańców, bo twierdził, że tutaj jest bardziej potrzebny. Jego żona Pelagia towarzyszyła powstającym Legionom i była komendantką Oddziału Lubelskiego Polskiej Organizacji Wojskowej. Józef Piłsudski powierzył jej odręcznie napisany rozkaz utworzenia POW na terenie zaboru rosyjskiego, który przewiozła konno przez front do Warszawy. Przez całe życie wspierała męża w jego decyzjach. Razem działali społecznie, dla dobra tych najbardziej potrzebujących. Ich wspólną dewizą życiową było: uczciwość na pierwszym miejscu. "Moim filmem chciałabym przywrócić pamięci te, dziś nieco zapomniane osoby, bo mogą być wzorem nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń i zasługują na najwyższy szacunek".
Czas trwania: 58min. / 2020 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Tadeusz Rakowiecki (1878 - 1965) - doktor medycyny, a także światowej sławy astronom, krytyk literacki, lekarz wojskowy na frontach wojny rosyjsko - japońskiej, I wojny światowej i wojny z bolszewikami w 1920 r. , patriota i społecznik.
Opis (streszczenie): Historię można pisać wielkimi literami, ale najbardziej fascynujące jest odkrywanie jej w losach zdawałoby się zwykłych, a przecież niezwykłych postaci, żyjących tuż obok...
Opis (streszczenie): Doktora Tadeusza Borowskiego znają chyba wszyscy białostoczanie. To założyciel Stowarzyszenia Towarzystwo Przyjaciół Chorych i pierwszego w Polsce, stacjonarnego hospicjum o nazwie Hospicjum Dom Opatrzności Bożej w Białymstoku.
Czas trwania: 29min. / Polska / 2015Doktor można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):