W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Dzika Sri Lanka
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Dzika Sri Lanka miała miejsce:
Opis (streszczenie): Trzyczęściowy serial dokumentalny o Sri Lance. Państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną i zatoką Manna. Lasy Sri Lanki strzegą swoich tajemnic. W tym żyjącym labiryncie trwa nieustanna walka o przetrwanie. Piękne niczym klejnoty drapieżniki polują na dnie lasu. Tymczasem pośród gałęzi drzew rodzą się nowe pokolenia tutejszych mieszkańców. Każdy poziom lasu to odrębne królestwo, zamieszkane przez charakterystyczne gatunki. W miejscowych lasach także człowiek ma własne miejsce wśród drzew. Przez całe wieki ukryte skarby Sri Lanki zwabiały wędrowców z całego świata. Przybysze docierali do krainy, w której rozkwitała cywilizacja. Miejscowy świat zwierząt różnorodnością dorównuje kontynentalnemu. Na otoczonej przez potężny ocean wyspie o długości zaledwie 430 kilometrów toczy się zaciekła batalia o przetrwanie. Najgwałtowniej przebiega w środkowej części krainy - w spowitych chmurami lasach. Lasy Sri Lanki wznoszą się ponad resztę kraju jak wyspy ponad poziom morza. Porośnięty drzewami płaskowyż zamieszkują zwierzęta, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Lutung białobrody spotykany jest wyłącznie w tutejszych lasach. Ten gatunek żyje jedynie w bujnych lasach deszczowych wyspy. Lutungi rzadko schodzą na ziemię. Rozmnażają się i odżywiają wśród dających większe bezpieczeństwo koron drzew. Gałęzie i liany zapewniają wspaniałe warunki do zabawy. Niektórym z dorastających osobników udziela się nastrój beztroski. Obserwując ich figle, trudno zaprzeczyć, że te małpy urodziły się, by żyć wśród drzew. Ostatnio miejscowi przyrodnicy wytropili w tych lasach nieco odmienne zwierzęta. To jeszcze rzadszy, biały podgatunek lutunga białobrodego. Badacze odkryli te małpy skupione w zaledwie czternastu stadach, na niewielkim skrawku odizolowanej części lasu deszczowego. To może być przykład zachodzącej ewolucji. Zróżnicowany poziom pigmentacji oznacza, że ubarwienie osobników tego gatunku może przybierać formę od plamistej po śnieżnobiałą.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Trzyczęściowy serial dokumentalny o Sri Lance. Skrawek lądu na Oceanie Indyjskim. Sri Lanka na wyspie Cejlon. Porośnięte palmami wybrzeża przez wieki przyciągały tu wędrowców z całego świata. Kusiła ich górzysta kraina w głębi wyspy, zamieszkana przez niezwykłe zwierzęta ukryte wśród spowitych chmurami drzew. Przybyszów intrygowały opowieści o cennych przyprawach i perspektywa zdobycia zielonego złota. Ale dużo wcześniej, zanim plantacje herbaty pokryły miejscowe wzgórza, panowały tu prastare cywilizacje. Dawni Syngalezi ujarzmili siły natury, przekształcając dziką wyspę w krainę świątyń i jezior. Stworzyli ogromne zbiorniki wodne, by zapewnić sobie dostęp do życiodajnej wody w czasie pory suchej. Ich królestwa rozpadły się, ale niezwykła spuścizna Syngalezów przetrwała. Prastara kraina jezior stworzonych przez człowieka jest miejscem największego nagromadzenia słoni w Azji. Dziś króluje tu nowy władca. Tutejsze pantery należą do największych na świecie. Lampart lankijski potrafi bez trudu przenieść łup o wadze równej masie swojego ciała. Chętnie jednak wykorzystuje dogodną chwilę na odpoczynek. Na niektórych fragmentach tych nizin występują jedne z największych na świecie zagęszczeń lampartów. To jedyna na ziemi populacja lampartów, która zyskała status szczytowych drapieżników w swoim ekosystemie. W Afryce lamparty rywalizują z lwami. W Indiach - z tygrysami. Tutaj drapieżca może odpoczywać bez obaw, że ktoś zakłóci jego spokój.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Sri Lanka, państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną i zatoką Manna. Od wschodu zaś oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem Indyjskim. Strudzony oceaniczny wędrowiec powraca ku brzegom rajskiej wyspy. Od tysiącleci potężne prądy oceaniczne prowadzą olbrzymie zwierzęta w kierunku tych magicznych wybrzeży. Kolosy z głębin podpływają pod sam ląd. Tak powstaje jeden z największych przyrodniczych spektakli na Ziemi. Dlaczego morskie olbrzymy przybywają tu tak licznie? Przez wieki Sri Lanka i jej ukryte skarby przyciągały wędrowców z całego świata. Skuszeni opowieściami o rzadkich przyprawach oraz prastarych cywilizacjach Hindusi, Arabowie i Europejczycy przybywali na wyspę, której urokowi trudno się oprzeć. Zastawali krainę niezwykłych bogactw, nieznanych bogów i wiary w siły przyrody, zamieszkaną przez imponujące zwierzęta i gatunki, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Nie wiedzieli, że wyjątkowe skarby można znaleźć jeszcze przed wejściem na ląd. Leżąca na Oceanie Indyjskim Sri Lanka znajduje się na skrzyżowaniu szlaków rozmaitych migrujących zwierząt morskich. Tuż u jej wybrzeży dochodzi do powstania jednego z najbardziej imponujących skupisk największych drapieżników świata - kaszalotów. Ci morscy wędrowcy żyją w niemal nieustannym ruchu. Wracają ze świata, do którego nie docierają promienie słońca. Po godzinnym przebywaniu w głębinach wynurzają się na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Zanim zanurzą się ponownie, użyźniają powierzchnię wody. By oszczędzać siły pod wodą, kaszaloty zawieszają funkcjonowanie mniej ważnych narządów, w tym także zdolność do defekacji. To jeden z niewielu sposobów, by biogeny uwięzione w głębinach mogły powrócić do obiegu tuż pod powierzchnią. Na rozległym otwartym oceanie najbardziej stabilnymi punktami odniesienia dla kaszalotów są one same. U wybrzeży Sri Lanki licznie się gromadzą. Tworzą olbrzymie stada, niekiedy największe, jakie widziano w oceanach świata! Zanurzają się na głębokość dwóch tysięcy metrów. Tam polują na kałamarnice olbrzymie. Każdy z tych wiecznie głodnych łowców może zjeść około tony pożywienia dziennie.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dokument o Sri Lance. Położona w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielona od Półwyspu Indyjskiego cieśniną i zatoką Manna. Od wschodu Zatoka Bengalska, od południa Ocean Indyjski.
Opis (streszczenie): Trzyczęściowy serial dokumentalny o Sri Lance. Położona jest w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielona od Półwyspu Indyjskiego cieśniną i zatoką Manna. Lasy Sri Lanki strzegą swoich tajemnic.
Opis (streszczenie): Trzyczęściowy serial dokumentalny o Sri Lance. Skrawek lądu na Oceanie Indyjskim. Sri Lanka na wyspie Cejlon. Porośnięte palmami wybrzeża przez wieki przyciągały tu wędrowców z całego świata. Kusiła ich górzysta kraina w głębi wyspy.
Opis (streszczenie): Wiele gatunków unikatowych dla Sri Lanki żyje na wyżynach w środkowej części wyspy. Lasom mglistym zagrażają plantatorzy herbaty.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2014Opis (streszczenie): Na równinach Sri Lanki rozgrywa się podobnie efektowny spektakl jak w afrykańskim Serengeti. Dzika przyroda podlega tam ciągłym zmianom.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2014Opis (streszczenie): Sri Lanka jest jednym z najbardziej biologicznie zróżnicowanych ekosystemów na Ziemi. Dlaczego dzika przyroda na wyspie jest tak niepowtarzalna?
Czas trwania: 50min. / Austria / 2014Opis (streszczenie): Trzyczęściowy serial dokumentalny o Sri Lance. Położone jest w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną i zatoką Manna. - asy Sri Lanki strzegą swoich tajemnic.
Czas trwania: 50min. / Austria / 2015 / cykl dokumentalnyDzika Sri Lanka można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: National Geographic Wild, TVP Dokument, TVP HD
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):