W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Efekt Domina
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Efekt Domina miała miejsce:
Opis (streszczenie): Dramaty ludzi nie znają granic. Czasem dzieją się tuż obok nas a czasem na zapomnianym końcu świata. Tragedia dzieci w nepalskim więzieniu, uchodźcy, których ciała morze wyrzuca na grecką plażę. Oglądajmy, wtedy krzywda przestanie być anonimowa. Siądźmy przed telewizorami i wyruszmy wraz z Dominiką Kulczyk zmieniać życie ludzi na lepsze. Poruszmy razem z nią tę pierwszą kostkę domina! Ten kraj tak bardzo chce normalności, ale wojna nie daje o sobie zapomnieć. Ukraina. Nasz sąsiad pokazał całemu światu swoją tragedię, a teraz ów świat zwraca się ku innym tematom i innym miejscom na ziemi. Ten odcinek „Efektu Domina” jest szczególnie poruszający. Dominika Kulczyk spotyka się w nim z Eliną, której mąż zginął w walkach, poznaje też Leonida, który walczył w Donbasie. Poznajemy historię, które pozwalają mieć nadzieję, że kiedyś na Ukrainie zagości spokój i bezpieczeństwo. Pizza Veterano to przedsiębiorstwo społeczne, które zostało założone, jak wskazuje sama nazwa, przez weteranów wojennych. Chodzi o to, by dać pracę rodzinom ofiar walk, ale i by ranni, którzy leżą w szpitalach dostali pyszne jedzenie. Za darmo, w ramach solidarności między ludźmi, których spotkał ten sam los. Międzynarodowa organizacja Kulczyk Foundation właśnie dla Pizza Veterano kupiła mobilną kuchnię, dzięki, której jeden z bohaterów odcinka – Leonid, będzie mógł sprzedawać więcej pizzy. Ale jest też polski akcent tego odcinka. Bardzo ważny. Bo w ośrodku Caritasu w Rybakach mieszkają cywilni uciekinierzy ze strefy wojny. Rodziny z dziećmi liczące na to, że kiedyś zakończą tułaczkę. W Rybakach Kulczyk Foundation funduje najmłodszym przepiękny park zabaw.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Obrzezanie żeńskich narządów płciowych to nie jest tylko problem niewielu plemion w Afryce, żyjących zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami! To problem, który dotyczy kobiet na całym świecie! Szacuje się, że ponad 200 mln kobiet na naszej planecie poddano okaleczeniu narządów płciowych (w skrócie FGM – female genital mutilation). W samej Europie żyje dziś 600 tysięcy tych, które cierpią w wyniku konsekwencji obrzezania (głównie migrantek z Afryki). Nie zdajemy sobie sprawy, że w wielu krajach kobiety cierpią, czując ból podczas oddawania moczu, miesiączki i codziennych czynności. Co więcej, 10 procent dziewczynek umiera w związku z ostrymi powikłaniami tego zabiegu, następne 15 procent umiera z powodu długofalowych skutków obrzezania. FGM to jaskrawy przykład łamania praw kobiet w ramach patriarchalnych kultur i systemów – próby przejęcia kontroli nad kobiecym ciałem oraz pozbawienia go przyjemności z bliskości czy stosunku. Tradycja ta wciąż tak silnie zakorzeniona jest w wielu społecznościach, że często nawet same kobiety dbają o zachowanie jej ciągłości w przypadku własnych córek i wnuczek. Wierzą bowiem, że w przeciwnym razie dziewczyna będzie miała problem ze znalezieniem męża. Dominika Kulczyk opowie o tym problemie w pierwszym odcinku ósmej serii „Efektu Domina”. Przedstawi działania hiszpańskiej organizacji Save a Girl Save a Generation, która walczy z FGM i wspiera afrykańskie migrantki w Madrycie. Prezeska Kulczyk Foundation pozna założycielkę tej organizacji, Kenijkę Ashę Ismail oraz historię jej heroicznej walki o ocalenie od FGM własnej córki, Hayat. Dziś Asha jest inspiracją, nadzieją i wsparciem dla kolejnych pokoleń Afrykanek, które – jak ona – postanawiają zerwać z okrutnym przejawem patriarchatu i ratować własne córki przed okaleczeniem.
/ Polska / programOpis (streszczenie): La Carpio – slumsy położone w stolicy Kostaryki, San José, kojarzą się z głównie z biedą i brutalną przestępczością. Większość mieszkańców tej dzielnicy to migranci i uchodźcy z Nikaragui, która od dekad cierpi z powodu niestabilności politycznej. W ostatnich latach dyktatura Daniela Ortegi bezwzględnie tłumi każdy protest. Dlatego Nikaraguańczycy korzystają z nielegalnych tras, płacąc przemytnikom za możliwość przekroczenia granicy i rozpoczęcia nowego życia w Kostaryce. Dominika Kulczyk w ósmym odcinku swojego serialu dokumentalnego „Efekt Domina” pokaże działalność Alicii Avilés i Maris Stelli Fernández, które postanowiły dać szansę społeczności La Carpio i zawalczyć o edukację dzieci i dorosłych. Te dwie odważne kobiety w 2011 roku założyły fundację SIFAIS, która dzięki pracy wolontariuszy zapewnia mieszkańcom La Carpio dostęp do edukacji, lekcji muzyki, angielskiego, judo, tańca, krawiectwa, makijażu i wielu innych! Zajęcia w fundacji sprawiają, że podopieczni SIFAIS zapominają chociaż przez chwilę o warunkach, w których żyją, mogą marzyć i budować plany na przyszłość. Fundacja SIFAIS idzie z duchem czasu i zachęca mieszkańców La Carpio do zdobywania umiejętności z zakresu nowych technologii. Dominika Kulczyk przedstawi historię Melby, która wraz z rodzicami, rodzeństwem, mężem i dzieckiem żyje w blaszanym domu. Dzięki SIFAIS nauczyła się druku przestrzennego, prototypowania i obsługi wycinarki laserowej! Melba jest przykładem dla innych podopiecznych, że zdobycie umiejętności XXI wieku jest w zasięgu ręki! Emigracje ludności z Nikaragui trwają nieprzerwanie, dlatego tak ważne jest, by po przybyciu do Kostaryki Nikaraguańczycy nie zostali pozostawieni sami. W odcinku poznamy uchodźczynie, które niedawno przybyły do La Carpio i próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Fundacja SIFAIS otwiera dla nich drzwi, stwarzając możliwości nauki i zdobycia umiejętności, dzięki którym będą mogły rozpocząć nowe życie. Kulczyk Foundation wspiera działania Sifais na rzecz kobiet mieszkających w La Carpio, realizując projekt mikroprzedsiębiorczości oraz walki z ubóstwem menstruacyjnym.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Ubóstwo menstruacyjne to brak opieki medycznej i sanitarnej, brak dostępu do wiedzy na temat zdrowia menstruacyjnego, a także piętno i wstyd związane z miesiączką, które uniemożliwiają kobietom uczestniczenie w życiu społecznym. Podpaska jest produktem nieosiągalnym dla wielu ugandyjskich kobiet, żyjących w ubóstwie. Według badań przeprowadzonych przez organizację Irise aż 30% dziewczyn w wieku szkolnym używa potencjalnie szkodliwych materiałów zamiast podpaski, a ponad połowa opuszcza część zajęć szkolnych z powodu okresu. Zaniedbywanie szkoły zmniejsza prawdopodobieństwo wyrwania się z kręgu ubóstwa i zwiększa szanse na wczesne małżeństwo oraz macierzyństwo. Organizacja Irise organizuje szkolenia na temat menstruacji dla dziewczyn i chłopców, łamiąc tabu menstruacyjne w odległych miejscach, gdzie większość dziewczyn nie widziała nigdy podpaski. Dominika Kulczyk będzie uczestniczyła w jednym z takich szkoleń, dowie się dlaczego dziewczynki boją się w czasie okresu wychodzić z domu i dlaczego ludzie wierzą, że miesiączkująca kobieta nie powinna przechodzić przez ogród. Razem z Agnes Akullo – menadżerką projektów Irise, odwiedzi kobiety szyjące podpaski wielorazowego użytku, które rozprowadzane są przez lokalne liderki do najbardziej potrzebujących kobiet.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Matki, kochanki, sportsmenki – wszystkie z niepełnosprawnościami. Na co dzień nie zobaczymy ich w programach telewizyjnych, prasie, filmach czy serialach. Osoby z niepełnosprawnością ruchową wciąż często prezentowane są w polskich mediach głównie w kontekście swoich ograniczeń. W kolejnym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk, wraz z działającą w Polsce Fundacją Avalon, udowodni, że najwyższy czas obalić ten stereotyp i przełamać schematy. Tak, jak z uśmiechem i mnóstwem energii, robią to kobiety z niepełnosprawnościami ruchowymi. Joanna – z gracją poruszająca się na wózku świeżo upieczona mama, czy też Marta – wyzwolona, rozbrajająca uśmiechem dziewczyna z dziecięcym porażeniem mózgowym, która nie boi się własnej seksualności i kobiecej siły. Z mitami na temat niepełnosprawności walczy również Sebastian – sparaliżowany w 95 procentach kierowca wyścigowy i przebojowy założyciel Fundacji Avalon. Poprzez projekty Sekson czy Avalon Extreme, fundacja Sebastiana motywuje osoby z niepełnosprawnościami do czerpania radości z bliskości, macierzyństwa, sztuki czy sportu i zachęca do wejścia w świat na równych zasadach. Jednocześnie zachęca też świat, czyli nas wszystkich, do większego otwarcia i do odrzucenia szkodliwych tabu. Tabu, o które codziennie rozbijają się osoby z niepełnosprawnościami w tak naturalnych sytuacjach, jak randka, ciąża, wizyta u ginekologa czy opieka nad własnym dzieckiem. Kulczyk Foundation wspiera projekt Sekson, który koncentruje się na tym, by pokazać, iż dla niepełnosprawnych seksualność i rodzicielstwo są tak samo ważne, jak dla pełnosprawnych.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Tanzania, którą odwiedziła Dominika Kulczyk, to kraj o bardzo złych wskaźnikach dostępności do usług medycznych. Służba zdrowia jest częściowo płatna, a niskie zarobki większości mieszkańców nie pozwalają na korzystanie z usług lekarzy i szpitali. W kraju o powierzchni trzy razy większej od Polski i zamieszkanym przez blisko 60 mln ludzi pracuje zaledwie 260 chirurgów. W szpitalach brakuje wszystkiego: jak choćby sprzętu medycznego, fartuchów, krwi, podstawowych leków, rękawiczek jednorazowych, a przede wszystkich lekarzy specjalistów i infrastruktury. Dlatego ciąża i poród to jedne z głównych zagrożeń dla życia i zdrowia młodych kobiet w tym kraju. Tanzanki – zwłaszcza na terenach wiejskich – ciepią w wyniku rozpaczliwych braków przeszkolonego personelu medycznego zdolnego odebrać poród z komplikacjami, braku podstawowych narzędzi diagnostycznych do stwierdzenia nieprawidłowości ciąży, a także braku karetek czy inkubatorów do ratowania życia wcześniaków. W efekcie śmiertelność okołoporodowa jest bardzo wysoka: umiera 160 noworodków na 1000 urodzeń. Chlubnym wyjątkiem jest szpital w miejscowości Nyangao, w południowo-wschodniej części kraju, który odwiedza Dominika Kulczyk. Od trzech lat działa tutaj Polska Misja Medyczna (PMM), która z ratowania życia i zdrowia matek oraz noworodków uczyniła swój priorytet. Organizacja wprowadziła tu kluczowe szkolenia personelu, rozbudowała oddział ginekologiczno-położniczy, sfinansowała oddział intensywnej terapii noworodków, dzięki czemu śmiertelność okołoporodowa niemowląt zmalała aż o 30 procent. Dominika Kulczyk spotyka się w Nyangao z Małgorzatą Olasińską-Chart z PMM, która wprowadza ją w problemy tutejszych matek i w miejscową działalność organizacji. Prezeska Kulczyk Foundation poznaje młode mamy, które po kilku niedonoszonych ciążach, wreszcie mogą cieszyć się opieką nad swoimi szczęśliwie urodzonymi i zdrowymi dziećmi.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Przed 25 laty w Srebrenicy, leżącej na terenie Bośni i Hercegowiny, doszło do największej zbrodni ludobójstwa w Europie po II wojnie światowej. Serbskie oddziały w 1995 roku zamordowały tam ponad 8 tys. muzułmańskich chłopców i mężczyzn. Międzynarodowe trybunały wielokrotnie klasyfikowały tę bezprecedensową masakrę ludności cywilnej jako ludobójstwo. Część sprawców jest wciąż na wolności. Ci, którzy przeżyli oraz wywiezione z miasta kobiety i dzieci, trafili do obozów dla przesiedleńców zbudowanych przez ONZ. Jednym z nich jest obóz w Ježevac, wiosce położonej w środku lasu. Pomimo że miał to być obóz tymczasowy, istnieje do dziś. Jego mieszkańcy, z którymi spotkała się Dominika Kulczyk, choć mieszkają tam już ćwierć wieku, nie chcą wrócić do swoich domów w Srebrenicy. To dla nich zbyt trudne emocjonalnie. Wojna zniszczyła nie tylko życie tym, którzy pamiętają ludobójstwo, ale dotknęła także ich potomków. Dzieci i wnuki, wychowane w obozach dla przesiedleńców, uwięzione są w tych samych traumach, których doświadczają ich rodzice. Doktor Branka Antić-Štauber, stojąca na czele fundacji „Snaga žene”, zajmuje się problemem traumy pokoleniowej. Jej organizacja jest jedyną, która regularnie odwiedza i wspiera osoby w Ježevac. Pomaga również kobietom, które zdecydowały się wrócić do Srebrenicy. W tym odcinku autorka „Efektu Domina” odwiedza kobiety, które zdecydowały się stawić czoła bolesnym wspomnieniom i wrócić do miejsca, gdzie zginęli ich najbliżsi. Motywacją większości z nich nie była tęsknota za domem, ale przede wszystkim potrzeba odnalezienia ciał bliskich i ich godny pochówek. Niestety, nadal nie zidentyfikowano ponad 1500 ciał ofiar masakry. „Nie boję się śmierci. Boję się, że umrę, zanim odnajdę szczątki mojego syna” - mówi jedna z bohaterek.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Cierpienie jest uniwersalnym doświadczeniem ludzkim. Każdego dnia docierają do nas doniesienia medialne z aktualizowaną liczbą ofiar rozmaitych konfliktów i katastrof. To może skutkować wypracowaniem mechanizmu obronnego, przyjmującego postać moralnego odrętwienia. Za statystykami i zimnymi cyframi kryją się jednak ludzkie losy. „Efekt Domina” budzi z letargu, a przedstawione historie na nowo uwrażliwiają na krzywdę. Dominika Kulczyk przypomina o potrzebie ludzkiej solidarności i daje nadzieję napotkanym osobom na lepsze życie. Na marginalizację w sposób szczególny narażone są kobiety i dzieci, dlatego „Efekt Domina” tak uporczywie upomina się o ich godność. W niektórych regionach Nepalu nadal praktykuje się okrutny obyczaj chhaupadi. Jest to zestaw rygorystycznie przestrzeganych zakazów i nakazów, które regulują życie kobiet w trakcie menstruacji. Miesiączka jest tam niczym klątwa, a kobieta mająca okres staje się „nieczysta”. Każdego miesiąca zostaje wykluczona na kilka dni ze społeczności oraz życia rodzinnego. Kobiety i dziewczynki muszą wówczas opuścić dom i spać w wiklinowym koszu w komórce z kozami albo w położonych na odludziu chatkach, w których narażone są na napaść, gwałt, a nawet śmierć z powodu wyziębienia, czy ataku dzikich zwierząt. Ta okrutna tradycja praktykowana jest nadal na niektórych terenach zachodniego Nepalu, pomimo oficjalnego zakazu nałożonego w 2017 r. przez władze tego państwa. Pomoc dyskryminowanym kobietom niesie organizacja Days for Girls Nepal. Dominika Kulczyk spotka się z jej liderką, lokalną aktywistką - Mayą Khaitu, która walczy z tradycją chhaupadi organizując szkolenia dla kobiet i mężczyzn. Oprócz edukacji organizacja oferuje potrzebującym Nepalkom praktyczne zestawy środków higienicznych do stosowania w czasie menstruacji.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Peru - Dzieci na ratunek Peru to kraj leżący w Ameryce Łacińskiej. W tamtejszej dżungli znajduje się największe na świecie miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa – Iquitos. Dostać się tam można jedynie samolotem lub łodzią. Belén to najbiedniejsza dzielnica Iquitos. Przez pół roku zalewana jest wodami Amazonki, co niesie za sobą wiele problemów dla lokalnej społeczności, takich jak utonięcia czy choroby związane z zanieczyszczeniem wody. „To szokujące, że w miejscu, w którym jest tyle wody, brakuje tej zdatnej do picia” – mówi Esther Díaz z organizacji INFANT. Duży problem stanowią również warunki sanitarne. Kiedy poziom rzeki jest podniesiony, większość nieczystości mieszkańcy odprowadzają bezpośrednio do niej. W takiej wodzie ludzie piorą ubrania i zmywają naczynia. Kąpią się w niej dzieci. Dzieci z dzielnicy Belén mają problemy z dotarciem do szkoły czy znalezieniem bezpiecznego miejsca do zabawy. Pracownicy organizacji INFANT wspierają najmłodszych w realizacji działań mających na celu zmianę otaczającej rzeczywistości. Należą do nich m.in. projekt ratownictwa „Dzieci na ratunek”, polegający na patrolowaniu miejsc, w których żyją dzieci nieumiejące pływać, czy też lekcji pływania. Dzieci angażują się również w walkę z przemocą domową. „Najbardziej poruszające w historii tego miejsca jest to, że problemy, z którymi de facto nie mogą poradzić sobie dorośli, próbują rozwiązać dzieci” – mówi Dominika Kulczyk.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Namibia – Pierwszy rower Namibia to kraj pełen kontrastów ekonomicznych i społecznych. Mimo iż należy do najbogatszych państw Afryki, wciąż niemal 30 procent jego mieszkańców żyje poniżej progu ubóstwa. Wielu z nich nie stać nawet na dojazd do pracy czy do odległych szkół i szpitali. W odpowiedzi na ten problem lokalna organizacja pozarządowa BEN Namibia zapewnia najbiedniejszym dostęp do rowerów. W tym celu stworzyła sieć kilkudziesięciu sklepów i punktów serwisowych, w których ludzie mogą kupić jednoślad w przystępnej cenie. – Rower pomoże mi w leczeniu, będę nim jeździł po leki – zapowiada Lucky, jeden z podopiecznych organizacji, który otrzymał rower dzięki wsparciu Kulczyk Foundation. BEN Namibia we współpracy z partnerami organizuje zbiórki nowych i używanych rowerów, które następnie są transportowane do Namibii. Używane jednoślady z różnych części świata przechodzą renowację. Zyski ze sprzedaży przeznaczane są na utrzymanie sieci sklepów i punktów serwisowych, dzięki którym możliwe jest dotarcie do tysięcy osób w całym kraju. Rowery przekazywane bezpłatnie trafiają do osób, które ich najbardziej potrzebują, ale przede wszystkim do pracowników i wolontariuszy medycznych, którzy – dzięki już ponad 7 tysiącom rowerów otrzymanych od BEN Namibia – mogą dotrzeć do większej liczby pacjentów. – Zajmujemy się na rowerami, ale w tym wszystkim chodzi przede wszystkim o ludzi – mówi Moses Musukubili, który kieruje jednym ze sklepów i punktów serwisowych w regionie Zambezi. Moses jest też wolontariuszem medycznym. Opiekuje się głównie dziećmi chorymi na HIV/AIDS. Rower pozwala mu odwiedzać podopiecznych nawet kilka razy w tygodniu, a także dotrzeć do większej liczby potrzebujących. Kulczyk Foundation finansuje bezpłatne przekazywanie rowerów kobietom i dzieciom, w których życiu rower może zmienić najwięcej.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Nepal – Dzieci na sprzedaż Jednym ze sposobów walki z handlem ludźmi na międzynarodową skalę jest skuteczny system kontroli, który uniemożliwia przemytnikom wywożenie ofiar do innych krajów. Granica między Indiami a Nepalem jest otwarta, rozciąga się na górskich stokach Himalajów i ma ponad tysiąc siedemset kilometrów długości. Swobodny przepływ ludzi i towarów miał usprawnić współpracę handlową między tymi dwoma krajami i tym samym przyczynić się do rozwoju gospodarki. Szlak okazał się jednak doskonałą trasą dla pośredników biorących udział w handlu ludźmi. Fałszywymi obietnicami ściągają oni do Indii ludzi spragnionych lepszego życia. Inni są wywożeni siłą. Większość ofiar handlarzy stanowią kobiety i dzieci. Pracownicy i wolontariusze organizacji 3Angels Nepal patrolują granicę, by ratować ludzi pozbawionych wolności lub bliskich jej utracenia. Odbijają ofiary handlu ludźmi i pomagają im wrócić do normalnego życia. Prowadzą działania, które mają na celu budowanie świadomości społecznej w Nepalu - kraju, gdzie z powodu biedy i braku dostępu do edukacji ludzie dają się zwieść obietnicom handlarzy. 3Angels Nepal to kobiety i mężczyźni, którzy walczą w obronie podstawowego prawa człowieka, jakim jest możliwość decydowania o swoim życiu. Dominika Kulczyk przyjeżdża do Nepalu, by razem z pracownikami 3Angels Nepal wesprzeć ratowanie ofiar handlu ludźmi i proces ich rehabilitacji.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Kolumbia/Wenezuela - Dla naszych dzieci Od czasu nasilenia kryzysu humanitarnego w Wenezueli w 2018 r. każdego dnia tysiące mieszkańców tego kraju pokonuje most Simona Bolívara prowadzący do sąsiedniej Kolumbii. Uciekają przed biedą, przemocą i głodem. W ich ojczyźnie nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb ze względu na hiperinflację, niedobór żywności oraz bieżącej wody. Brakuje nawet podstawowych leków. Wenezuela jest w stanie załamania gospodarczego, w wyniku którego już ponad 3 miliony mieszkańców opuściło kraj. Most Bolívara, nazywany przez media również „mostem desperacji”, stał się symbolem tego eksodusu. W styczniu 2019 roku Dominika Kulczyk udała się do Cúcuty, przygranicznego kolumbijskiego miasta, by opowiedzieć światu o losie znajdujących się w coraz gorszej sytuacji Wenezuelczyków. To miejsce, w którym wsparcia szukają setki ludzi, w tym dzieci przemierzające długą drogę do sąsiedniego kraju, aby kontynuować naukę. Uczniowie z Wenezueli mają prawo uczęszczać do kolumbijskich szkół, ale nie obejmuje ich rządowy program dożywiania. Kulczyk Foundation wsparła działania organizacji Comparte por una vida, która w Kolumbii realizuje programy dożywiania dzieci. Dzięki nim wenezuelskie dzieci otrzymują w szkole nie tylko edukację, ale także posiłek, który jest dla nich często jedynym posiłkiem tego dnia.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Lesotho Lesotho to niewielki kraj otoczony granicami Republiki Południowej Afryki. Przez przyjezdnych nazywany jest „podniebnym królestwem,” gdyż cały leży na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Niestety dla zdecydowanej większości mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, z rajem nie ma nic wspólnego. W niedzielnym odcinku Dominika Kulczyk wesprze organizację SOS Children’s Villages Lesotho, która niesie pomoc opuszczonym i osieroconym dzieciom, zapewniając im schronienie oraz opiekę. Ponad połowa populacji Lesotho żyje poniżej granicy ubóstwa. Brak pracy i perspektyw zmusza mieszkańców do szukania źródła utrzymania w RPA, co często wiąże się z porzuceniem swych rodzin. Co więcej, ten kraj ma drugi najwyższy na świecie wskaźnik zakażeń wirusem HIV. Szacuje się, że zainfekowany jest co czwarty dorosły mieszkaniec. Masowa emigracja i epidemia HIV/AIDS przekładają się na wysoką liczbę osieroconych dzieci, które zamiast uczęszczać do szkoły, zmuszone są pracować na swoje utrzymanie. Dominika Kulczyk na miejscu wspiera organizację SOS Children’s Villages Lesotho. W Quthing spotka podopiecznych Programu Umacniania Rodziny, który pomaga rodzinom opiekującym się dziećmi osieroconymi albo zagrożonymi porzuceniem. „Dzieci cierpią najbardziej. Ich rozwój emocjonalny, społeczny, psychiczny, edukacja, ich zdrowie - to wszystko jest bardzo zaburzone. Dlatego staramy się objąć opieką jak najwięcej dzieci i zmienić ich życie.” – wyjaśnia Mathe Moshebi, pracownik terenowy SOS Children’s Villages Lesotho.
/ Polska / programOpis (streszczenie): KENIA „Głosy Kibery” Kenia. Stolica kraju Nairobi. Dzielnica Kibera. Jeden z największych slumsów na świecie. To miejsce, w którym mieszkańcy codziennie toczą bezwzględną walkę o przetrwanie. Większość rodzin żyje tu bez dostępu do wody i sanitariatów. Elektryczność jest luksusem. Po zmroku dzielnica staje się śmiertelnie niebezpieczna, szczególnie dla dziewczynek i kobiet. W tych warunkach wychował się Mike Wamaya. Od dziecka mierzył się z brutalną rzeczywistością związaną z życiem w slumsach Nairobi. Jednak wielka pasja do tańca pozwoliła mu z chłopaka pracującego jako mechanik samochodowy zostać zawodowym tancerzem. Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy osiągnął coś, co wydawało się niemożliwe. Został jednym z najlepszych nauczycieli baletu na świecie. Dzisiaj Mike Wamaya dzieli się swoimi umiejętnościami z dziećmi ze slumsów Nairobi. Powrócił tu, aby realizować Project Elimu. Jego głównym celem jest uczynienie z baletu narzędzia do walki o wolność dla dzieci Kibery. Wolność, by robić to, co się kocha i na chwilę zapomnieć o brutalnej rzeczywistości, w której przyszło im żyć. W realizacji tej misji wspiera go Dominika Kulczyk. W Kiberze założycielka rodzinnej organizacji pomocowej Kulczyk Foundation bierze udział w niezwykłym wydarzeniu – przedstawieniu baletowym w slumsach Nairobi. Na prowizorycznej scenie w centralnym miejscu slumsu, wystąpi ponad 100 małych tancerzy. Tutejsze dzieci właśnie w tańcu odnajdują radość życia, nabywają pewności siebie i widzą szansę na realizację swoich marzeń.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Sumba jest jedną z najbiedniejszych wysp Indonezji. To właśnie tu, odsetek zachorowań na malarię należy do najwyższych w Azji Południowo-Wschodniej. W niektórych regionach z powodu tej choroby co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko. Dominika Kulczyk odwiedzi lokalną organizację Sumba Foundation, która walczy z tym poważnym problemem. Sumba to indonezyjska wyspa, przez wieki odizolowana od reszty świata, która zachowała swoją unikalną kulturę, zwyczaje i wierzenia. Większość jej mieszkańców stanowią wyznawcy tradycyjnej animistycznej religii Marapu. Wciąż żyją w takich samych domach, jak ich przodkowie, a w trudnych sytuacjach proszą o pomoc miejscowych szamanów. Sumbijczycy utrzymują się głównie z rolnictwa, a w życiu codziennym często w ogóle nie korzystają z pieniędzy. Ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, połączony z obecnością najgroźniejszych gatunków komarów przenoszących malarię, powoduje, że na Sumbie ta choroba pozostaje poważnym problemem. W 2017 roku na świecie zachorowało na malarię 219 milionów osób. Co roku ponad 400 tysięcy ludzi umiera z powodu tej choroby, z czego większość to dzieci poniżej 5 roku życia. Po dzień dzisiejszy nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki. Malaria zbiera śmiertelne żniwo przede wszystkim w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego tak ważne jest to, co robi założona w 2001 roku Sumba Foundation, której głównym celem jest eliminacja malarii z wyspy. Dominika Kulczyk zdecydowała się wesprzeć organizację, która osiąga na tym polu spektakularne sukcesy. „Przez ostatnie 10 lat udało nam się w zredukować liczbę zachorowań na malarię o 93%.” – informuje dr Claus Bogh, który odpowiada za program walki z tą chorobą.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Dominika Kulczyk, jedyna polska filantropka, która poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie, w szóstej serii autorskiego cyklu dokumentalnego „Efekt Domina” dociera do potrzebujących w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Na miejscu pomaga rozwiązywać problemy lokalnych społeczności, troszczy się o lepsze dzieciństwo, zapewnia dostęp do edukacji i opieki medycznej, ale przede wszystkim upomina się o wolność. – To przerażające i niedopuszczalne, że w XXI wieku wciąż żyje 40 milionów niewolników, w tym 10 milionów to dzieci. Wobec obojętności świata problem ten narasta. Dlatego wspólnym mianownikiem działań Kulczyk Foundation ukazanych w szóstej serii „Efektu Domina” jest chęć przywrócenia najmłodszym utraconego dzieciństwa – mówi Dominika Kulczyk. W nowej serii „Efektu Domina” zabierzemy widzów do Ghany. To kraj, w którym życie dzieci kosztuje kilkadziesiąt dolarów. Czasami nawet pięciolatki są sprzedawane przez rodziców. Kupcami są m.in. rybacy znad jeziora Wolta, którzy zmuszają je do pracy przy połowach w warunkach zagrażających życiu. Wsparcie Kulczyk Foundation dla Partners in Community Development (PACODEP) umożliwiło uratowanie już ponad 20 osób! Problem handlu ludźmi na ogromną skalę dotyczy również Nepalu. Tamtejsze dzieci są kupowane, porywane i wywożone do sąsiednich państw, gdzie często żyją w nieludzkich warunkach, zmuszane do prostytucji lub pracy ponad siły. Fundacja Dominiki Kulczyk wsparła działającą na granicy nepalsko-indyjskiej organizację 3 Angels Nepal. Jej pracownicy każdego roku zapewniają setkom uratowanych bezpieczne schronienie. Z kamerą docieramy też do Lesotho, kraju nazywanego podniebnym królestwem, gdyż całe leży na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Niestety dla żyjących tam dzieci to nie jest raj – prawie co piąte jest sierotą. Rodziców tracą bardzo często wskutek epidemii HIV/AIDS. Dominika Kulczyk dociera także do dzieci w slumsach stolicy Kenii, dając im nadzieję na lepszą przyszłość. Na Sumbie – indonezyjskiej wyspie zmagającej się od lat z malarią – pomaga zapewnić potrzebującym dostęp do opieki medycznej. W tym celu udaje się również do odległych zakątków Namibii. Dominika Kulczyk dociera do Ghany, w której życie tych najmłodszych kosztuje kilkadziesiąt dolarów. Problem niewolnictwa we współczesnym świecie ma różne oblicza i jest nadal aktualny. Dotyka dziś ponad 40 milionów ludzi na Ziemi, w tym 10 milionów dzieci. Dominika Kulczyk poprzez osobiste zaangażowanie realizuje programy pomocowe na całym świecie, w szóstej serii autorskiego cyklu dokumentalnego „Efekt Domina” dociera do potrzebujących w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Na miejscu pomaga rozwiązywać problemy lokalnych społeczności, troszczy się o lepsze dzieciństwo, zapewnia dostęp do edukacji i opieki medycznej, ale przede wszystkim upomina się o wolność. W premierowym odcinku prowadząca dociera nad jezioro Wolta w Ghanie, gdzie uczestniczy w akcjach ratowania dzieci żyjących w niewoli i pracujących przy połowie ryb. Niektóre z nich są zmuszane do pracy, gdy mają zaledwie 4 lata. Prawie wszystkie pracują po kilkanaście godzin dziennie i są surowo karane za każde nieposłuszeństwo. Wsparcie przekazane przez Kulczyk Foundation oznacza dla PACODEP – miejscowej organizacji pozarządowej walczącej z niewolnictwem – więcej uratowanych dzieci oraz lepszą opiekę nad tymi, które udaje się uwolnić. W prowadzonej przez nich „Wiosce Życia” najmłodsi znajdują bezpieczny dom i szkołę. Odzyskują dzieciństwo i otrzymują szansę na lepszą przyszłość. George Achibra Senior, założyciel PACODEP i emerytowany nauczyciel, jak też George Achibra Junior, jego syn, wspólnie walczą o wolność najsłabszych. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Dominiki Kulczyk oraz partnerstwu Kulczyk Foundation udało im się uratować do tej pory ponad 20 dzieci-niewolników pracujących na jeziorze Wolta.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Brak możliwości decydowania o własnym życiu to codzienność wielu kobiet żyjących w Indiach. Od najmłodszych lat wpajane jest im potulne i posłuszne zachowanie. Ma to przygotować je na małżeństwo. Żonami stają się zazwyczaj na długo przed pełnoletnością. Niemal natychmiast po zamążpójściu i pierwszej miesiączce zachodzą w ciążę – co stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia. Nieletnie żony nie mają też szans na kontynuowanie edukacji. Przez resztę życia pozostają całkowicie zależne od swoich mężów i teściów. Takiego losu doświadcza co roku ok. 23 proc. dziewczynek z Indii. Co trzecia kobieta na świecie wydana za mąż jako dziecko jest Hinduską. W tym odcinku „Efektu Domina” Dominika Kulczyk spotka dr. Ashoka Dyalchanda. Od ponad 40 lat walczy on o prawo dziewcząt z Indii do decydowania o własnej przyszłości. Kieruje on organizacją Institute of Health Management Pachod, która zajmuje się przede wszystkim pomocą medyczną dla młodocianych żon i matek. Działania dr. Dyalchanda to także edukacja i uświadamianie tamtejszego społeczeństwa, jak bardzo negatywne są skutki ślepego podążania za tradycją. Jego organizacja pomaga też organizować marsze i protesty w obronie prawa do edukacji. – Te dziewczynki, oprócz transparentów, niosą nadzieję dla milionów rówieśniczek w całych Indiach. One już zrozumiały, że tylko edukacja jest w stanie zagwarantować im lepszą przyszłość – mówi Dominika Kulczyk, która przyłączyła się do protestu młodych Hindusek.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Wykluczenie i dyskryminacja ze względu na odmienność nie jest problemem jedynie odległych krajów .Jest on obecny również w Europie. Romowie są największą z grup etnicznych na naszym kontynencie. Według różnych szacunków, stanowią oni od 3 do ponad 10 proc. mieszkańców Rumunii. W tym odcinku „Efektu Domina” razem z Dominiką Kulczyk trafimy do jednej z najuboższych dzielnic europejskich stolic – Ferentari w Bukareszcie. Zamieszkujący ją Romowie żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych. Panuje tam bieda, przestępczość i narkomania. Mieszkańcy Ferentari nie mogą wyrwać się z błędnego koła ubóstwa i dyskryminacji. Cierpią na tym przede wszystkim ich dzieci, dla których normalne, beztroskie dzieciństwo to jedynie marzenie. Lavinia Fratila stoi na czele organizacji Policy Center for Roma and Minorities. Działa ona w Ferentari, wspierając przede wszystkim romskie kobiety i dzieci. Wspólnie z Dominiką Kulczyk spotkamy osoby, którym pomogła organizacja Lavinii. Walczy ona o wyrównanie szans dla dzieci z romskiej społeczności, tak aby w przyszłości stały się one pełnoprawnymi, świadomymi i aktywnymi obywatelami Rumunii.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Na ruinach państwa, które się jeszcze nie narodziło, Rafael i Natasza rozpoczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nieuznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę.
Czas trwania: 76min. / Niemcy, Polska / 2014 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce, w którym 95% mieszkańców wyznaje islam. Powszechną praktyką w tym państwie jest wysyłanie dzieci do szkół religijnych zwanych daaras. Tam, pod opieką marabutów (nauczycieli), uczą się Koranu. Niestety, nie we wszystkich placówkach panują warunki odpowiednie do kształcenia się i rozwoju. Bardzo wiele daaras nie funkcjonuje legalnie, a uczęszczający do nich uczniowie (często pochodzący z wyjątkowo biednych rodzin), zmuszani są do żebrania i niewolniczej pracy dla swoich „nauczycieli”. Ich codziennością jest bicie, poniżanie i wyzysk. Często uciekają i trafiają na ulice, ponieważ nie udaje im się zebrać dziennej sumy, której wymagają od nich marabuci. Są organizacje, którym los bezdomnych, samotnych i pokrzywdzonych dzieci nie jest obojętny. Taką instytucją jest Maison de la Gare. To miejsce, w którym chłopcy mogą odpocząć, umyć się, zrobić pranie, pobawić się, a nawet nauczyć obsługi komputera. Zostało ono założony przez Issę Kouyate. Mężczyzna pomaga dzieciom od 12 lat. W tym odcinku „Efektu Domina” razem z Dominiką Kulczyk będzie szukać on chłopców, którzy nie zebrawszy odpowiedniej sumy dla marabuta, zmuszeni są do spania na ulicach senegalskiego miasta Saint-Louis.
/ Polska / programOpis (streszczenie): „Efekt Domina” to nie tylko historie z najodleglejszych zakątków świata. Ten odcinek serialu dokumentalnego powstał w naszym kraju. Dominika Kulczyk przybliża w nim sytuację wchodzących w dorosłość wychowanków domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wielu z nich zmaga się z poczuciem odrzucenia, a nawet wykluczenia, co przekłada się na brak wiary we własne możliwości oraz trudności w wyborze drogi zawodowej. W Polsce działa ponad 1150 placówek tzw. pieczy zastępczej – m.in. domów dziecka. Przebywa w nich ponad 16,6 tys. dzieci. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią wychowankowie w wieku od 14 do 17 lat. To prawie 7,5 tys. osób. Ci podopieczni domów dziecka, którzy osiągają pełnoletność, stają przed koniecznością usamodzielnienia. To dla nich ogromne wyzwanie. Wielu wychowanków napotyka na bariery w wejściu w dorosłe życie, które utrudniają im dostęp do edukacji i rynku pracy. Pomaga im Fundacja One Day. Prowadzi ona m.in. projekt „Usamodzielnieni”, skierowany do osób w wieku od 16 do 26 lat. W jego ramach odbywają się szkolenia, wakacyjne obozy z programem samodzielności, czy kursy dla opiekunów i dyrektorów placówek. Młodzi ludzie mogą skorzystać również z pomocy tutora i ukończyć spersonalizowany kurs zawodowy. Specjalnie dla nich powstała też aplikacja z ofertami pracy i poradami. Projekt ma pomagać młodym, zazwyczaj pozbawionym rodzinnego wsparcia ludziom, postawić pierwsze kroki w dorosłym życiu. Razem z Dominiką Kulczyk poznamy ich historie, plany oraz marzenia.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Ponad 30 proc. mieszkańców Kambodży to dzieci. Tamtejsze prawo zezwala na lekką pracę nieletnich powyżej 12. roku życia, jeśli nie koliduje to z ich edukacją. Niemal 20 proc. z nich ma więc stałe zatrudnienie, a prawie połowa z nich spędza w pracy ponad 48 godzin tygodniowo. Jednak często skrajne ubóstwo zmusza nieletnich do porzucenia szkoły, gdyż muszą wesprzeć finansowo rodzinę. Dzieci ze slumsów Phnom Penh to często ofiary dyskryminacji ze względu na pochodzenie, inne nie są w stanie opłacić czesnego w szkołach. Aby przetrwać muszą żebrać, zbierać puszki i wykonywać niskopłatne prace w przemyśle odzieżowym. Szansę na lepszą przyszłość mają dzięki centrum Tiny Toones. To miejsce stworzone przez KK - urodzonego w obozie dla uchodźców w Tajlandii byłego członka gangu, rapera i tancerza breakdance. Do Kambodży został deportowany z USA. Postanowił wówczas wykorzystać zarówno swoje życiowe doświadczenie, jak i umiejętności, aby uczyć dzieci i dać im szansę na lepszą przyszłość. Tak w 2005 r. powstało centrum Tiny Toones. Dziś to prężnie działający ośrodek, do którego codziennie przychodzi setka dzieci. Dzięki tej organizacji nieletni mogą uczyć się angielskiego, khmerskiego i obsługi komputera, ale także rozwijać swoje pasje. W Tiny Toones mogą zapomnieć na chwilę o swoim ciężkim życiu poprzez kontakt z twórczością stanowiącą filary kultury hip-hopowej: rapowaniem, breakdance’m, czy graffiti.
/ Polska / programEfekt Domina można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVN, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):