Emisja Ekspertyza będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 listopada 2024 (Wtorek)Opis (streszczenie): Pierwszy znany na świecie tester trzeźwości określany potocznie alkomatem został opatentowany przez amerykańskiego lekarza z Indianapolis w roku 1958. Mało kto wie jednak o tym, że pionierskie próby w tym zakresie podjęli biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Co odkryli?
Czas trwania: 23min. / 2021Opis (streszczenie): Ponowna ekshumacja szczątków generała Władysława Sikorskiego w listopadzie 2008 roku miała dać odpowiedź na szereg nasuwających się od lat wątpliwości. Czy generał został otruty lub zastrzelony przed znalezieniem się na pokładzie liberatora? Czy też jego śmierć nastąpiła w wyniku katastrofy lotniczej? Krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych wspólnie z m.in. Zakładem Medycyny Sądowej CM UJ przeprowadził szereg badań kryminalistycznych, w tym: toksykologicznych i genetycznych. Przebadano szczątki generała, ustalono nawet gatunek drewna, którego elementy znaleziono wbite w czaszkę Sikorskiego. Stworzono też jego tzw. portret przyżyciowy. Zamierzano ustalić wygląd generała tuż przed śmiercią. Antropolog z IES zweryfikował w ten sposób metodę stosowaną przez sobie podczas wcześniejszych badań. Czy o śmierci generała Sikorskiego wiemy już wszystko?
Czas trwania: 22min. / 2019Opis (streszczenie): 19 sierpnia 1980 roku pod Otłoczynem o godzinie 4.29 rano doszło do zderzenia dwóch pociągów. Jadący z Chojnic pociąg towarowy (pomimo sygnału: stój) wjechał na tor, którym z przeciwnej strony podążał pociąg osobowy relacji: Toruń Główny - Łódź Kaliska. Całkowitemu zniszczeniu uległ pierwszy wagon pociągu pasażerskiego, zginęło 67 osób, w tym 65 na miejscu. Była to największa katastrofa kolejowa w powojennej Polsce. W jaki sposób prowadzono wówczas śledztwo? Czy wykonano (i jakie) ekspertyzy, by wskazać winnych tej tragedii? W jaki sposób próbowano wykorzystać katastrofę w działaniach propagandowych ówczesnego rządu Edwarda Gierka? Bo katastrofa wydarzyła się na 10 dni przed sierpniowymi strajkami na Wybrzeżu i w innych miejscach Polski.
Czas trwania: 24min. / 2021Opis (streszczenie): W tym odcinku opowiemy o przerażającej historii sprzed osiemnastu lat. W styczniu 2002 roku opinią publiczną wstrząsnął reportaż prasowy opisujący handel informacjami o zwłokach w łódzkim pogotowiu. Okazało się, że pracownicy pogotowia przekazywali wybranym zakładom pogrzebowym konkretnych zmarłych pacjentów. W trakcie dziennikarskiego śledztwa doszedł jeszcze jeden wątek: uśmiercania oczekujących na pomoc ludzi pavulonem. Badania i ekspertyzy w tej sprawie prowadził i wydawał krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych.
Czas trwania: 23min. / 2020Emisja Ekspertyza miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku: Jeden z najsłynniejszych Polaków przez kilkaset lat nie miał swojego grobu. Wiadomo było tylko, że został pochowany we Fromborku. Do czasu. W wyniku wysiłków naukowców i badaczy życia genialnego astronoma jego domniemany grób odnaleziono. Pozostało jednak wykonanie żmudnych badań i w efekcie udzielenie odpowiedzi na proste z pozorupytania: czy pod posadzką fromborskiej katedry rzeczywiście pochowano Mikołaja Kopernika? Jak wyglądał? Z jakiego powodu zmarł?
Czas trwania: 22min. / 2021Opis (streszczenie): W tym odcinku: Najsłynniejsza sprawa kryminalna dwudziestolecia międzywojennego w Polsce i najsłynniejszy proces. I pytanie: czy Rita Gorgonowa zabiła córkę swego kochanka? A jeśli tego nie zrobiła, to kto był sprawcą tej okrutnej zbrodni? Na ile dzisiejsza kryminalistyka i technika są w stanie udzielić na to pytanie zadowalającej (i pewnej) odpowiedzi?
Czas trwania: 21min. / 2021Opis (streszczenie): W tym odcinku: Wystarczy zdjęcie z miejsca zdarzenia lub z miejsca znalezienia ciała, by specjaliści z Wrocławia odtworzyli przebieg tego, co się wydarzyło jakiś czas temu i było przestępstwem. Pierwszy w całości stworzony przez polskich specjalistów specjalny program do rekonstrukcji zdarzeń w technice 3D wspiera działania policjantów, prokuratorów oraz sędziów. Pozwala na obiektywne spojrzenie na miejsce zbrodni i działania samego sprawcy bądź sprawców.
Czas trwania: 22min. / 2021Opis (streszczenie): W tym odcinku przypomnimy historię, która miała miejsce blisko dziesięć lat temu. W krakowskim Instytucie Ekspertyz Sądowych zakończono badania czaszki, którą przez lata uważano za szczątki genialnego polskiego poety - Jana Kochanowskiego. Dopiero badania antropologiczne i genetyczne wykazały, że czaszka należała do nieznanej z imienia i nazwiska kobiety. Odtworzono nawet wygląd jej twarzy i ustalono profil genetyczny. Niestety, nadal nie wiemy, jak wyglądał Jan Kochanowski.
Czas trwania: 21min. / 2020Opis (streszczenie): Kim był Karol Kot? Niespełna kilkunastoletni seryjny zabójca z Krakowa, który działał w latach 60. XX wieku? Czy pozbawionym emocji cynicznym graczem? A może człowiekiem głęboko nieszczęśliwym i złamanym psychicznie? Mówią o nim pół wieku później m.in. psychologowie z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych oraz dziennikarz, który napisał o nim książkę.
Czas trwania: 25min. / 2020Opis (streszczenie): Odkrycie w 2019 rokiu szczątków ludzkich obok katedry w Częstochowie może być przełomem, jeśli chodzio ujawnienie nieznanej do tej pory historykom mogiły lub też mogił ofiar prawdopodobnie największej masakryludności cywilnej w Polsce podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku, dokonanej przez Niemców.
Czas trwania: 22min. / 2020Opis (streszczenie): Przywożono je do Polski od lat jako relikwie po naszych rodakach zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni na terenie sowieckiej Rosji. Robiono to zazwyczaj nielegalnie. Dziś szczątki te bada zespół doktora Andrzeja Ossowskiegoze Szczecina. Jest on kierownikiem Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i koordynatorem Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Doktor Ossowski i jego zespół wykonują w sprawie szczątków przywiezionych z Katynia przede wszystkim badania antropologiczne i DNA. Ich celem jest identyfikacja ofiar i ich godny pochówek.
Czas trwania: 25min. / 2020Opis (streszczenie): W odcinku o tragicznych wydarzeniach, które wstrząsnęły Polską. Doszło do nich kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Zginęło 9 górników, ponad 20 zostało rannych. Do dziś niewielu winnych tej tragedii poniosło konsekwencje prawne swoich czynów. Procesy sądowe w tej sprawie nie byłyby możliwe bez zabezpieczonych na miejscu tragedii łusek po nabojach.
Czas trwania: 25min. / 2020Opis (streszczenie): Wiodącym wątkiem opowieści będzie do tej pory nieznana opinii publicznej ekspertyza wykonana przez krakowskich specjalistów, dotycząca upadku Pyjasa ze schodów w kamienicy przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Także: próba rekonstrukcji wydarzeń, które doprowadziły do śmierci Stanisława Pyjasa. Czy ktoś się do niej przyczynił, czy też był to nieszczęśliwy wypadek?
Czas trwania: 25min. / 2020Opis (streszczenie): We wrześniu 1946 roku doszło do kilku zbiorowych mordów na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Ich sprawcami byli funkcjonariusze komunistycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Ta tajna operacja specjalna nosiła kryptonim: Lawina, a jej celem była fizyczna likwidacja zgrupowania NSZ z terenu Podbeskidzia pod dowództwem Henryka Flamego ps. Bartek". Z dotychczasowych ustaleń śledztwa IPN wynika, że ubecy dokonali zabójstwa 69 żołnierzy tej formacji poprzez oddanie strzału z broni palnej w potylicę; zabójstwa 30 - 40 osób poprzez wysadzenie ich w powietrze w zaminowanym drewnianym baraku na terenie poniemieckiego lotniska w Starym Grodkowie, a także wysadzenie w powietrze co najmniej kilkudziesięciu żołnierzy w zaminowanej murowanej oborze na terenie miejscowości Barut. Biegli z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych od lat zajmują się w swojej praktyce orzeczniczej skomplikowanymi badaniami genetycznymi. Takie właśnie ekspertyzy wykonali na potrzeby prowadzonego przez katowicki pion śledzcy IPN śledztwa. Jego wyniki okazały się zaskakujące.
Czas trwania: 22min. / 2019Opis (streszczenie): Po zakończeniu procesu toruńskiego w 1985 r. dowody związane z uprowadzeniem i męczeńską śmiercią ks. Popiełuszki trafiły do sądowego archiwum w Toruniu. Po kilku latach rodzina zamordowanego kapłana zaczęła czynić starania o odzyskanie bezcennych przedmiotów osobistych należących do księdza. Była to m.in. sutanna, dokumenty i rzeczy, które ks. Popiełuszko miał przy sobie w chwili uprowadzenia i śmierci. Dzięki interwencji Aleksandra Głazka (dyrektora IES, zmarłego w marcu 2009 r.) przedmioty te zostały przewiezione z Torunia do Krakowa, obfotografowane oraz przebadane przez biegłych z IES. Później część z nich trafiła do Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. I są tam do dziś.
Czas trwania: 25min. / 2019Opis (streszczenie): Rudolfa Hoessa, komendanta obozu zagłady Auschwitz - Birkenau powieszono 16 kwietnia 1947 roku. Wyrok wykonano niedaleko bloku 11. , nazywanego blokiem śmierci, na specjalnie przygotowanej szubienicy. Nim Hoess został powieszony, jeszcze przed procesem przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie, spisał swoje wspomnienia dotyczące funkcjonowania obozu zagłady Auschwitz - Birkenau. Sędzia śledczy Jan Sehn (który przesłuchiwał Hoessa) zlecił podczas prowadzonego przez siebie dochodzenia wykonanie badań archeologicznych na terenie obozu. W Auschwitz - Birkenau przebadano wówczas m.in. ruiny wysadzonych przez Niemców komór gazowych i krematoriów. Ekspertyzy te potwierdziły m.in. , że Niemcy używali do gazowania ludzi Cyklonu B.
Czas trwania: 22min. / 2019Opis (streszczenie): Podczas II wojny światowej do Krakowa trafiły osobiste rzeczy należące do ofiar zebrane podczas ekshumacji w zbiorowych mogiłach polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w Katyniu. Od maja 1943 r. badał je zespół pod kierownictwem doktora Jana Zygmunta Robla. Kopie dokumentacji z ekspertyzy ukryto w pierwszej poł. lat 50. XX wieku pod powałą dachuobecnej siedziby Instytutu Ekspertyz Sądowych. Dokumenty odkryto dopiero w 1991 r. podczas remontu Instytutu. Od tej pory są one nazywane Archiwum Robla.
Czas trwania: 23min. / 2019Opis (streszczenie): Seria filmów dokumentalnych zrealizowanych z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Cykl przedstawia interesujące i bliżej nieznane fakty pewnych historycznych zdarzeń.
Czas trwania: 21min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): 19 VIII 1980 r. pod Otłoczynem o godz. 4.29 doszło do zderzenia 2 pociągów. Jadący z Chojnic pociąg towarowy (pomimo sygnału: stój) wjechał na tor, którym z przeciwnej strony podążał pociąg osobowy relacji: Toruń Główny - Łódź Kaliska.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): W 1976 roku w niewielkiej parafii Pelagowo pod Radomiem podczas odprawianej mszy świętej zmarł 48 - letni ksiądz Roman Kotlarz. Podczas śledztwa IPN ustalono, że ksiądz był przez lata inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Jego kazania nagrywano i skrupulatnie analizowano. Słano donosy i anonimy, wielokrotnie grożąc mu śmiercią. Śledztwo w sprawie śmierci księdza umorzono w 2016 roku. Dwa lata później rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Seria filmów dokumentalnych, zrealizowanych wspólnie z IPN - em i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Cykl przedstawia interesujące i bliżej nieznane fakty pewnych historycznych zdarzeń.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Od 10 do 25 VII 1945 r. na terenie Suwalszczyzny Armia Czerwona przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę obławę, której jedynym celem była eksterminacja zbrojnego niepodległościowego podziemia oraz pacyfikacja miejscowej ludności.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Seria filmów dokumentalnych, zrealizowanych wspólnie z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Cykl przedstawia interesujące fakty pewnych historycznych zdarzeń, oparte na analizie ekspertów sądowych.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Ponowna ekshumacja szczątków gen. Władysława Sikorskiego w listopadzie 2008 r. miała dać odpowiedź na wiele nasuwających się od lat wątpliwości. Czy generał został otruty lub zastrzelony przed znalezieniem się na pokładzie liberatora?
Czas trwania: 21min. / Polska / 2019Opis (streszczenie): Seria filmów dokumentalnych, zrealizowanych wspólnie z IPN i Instytutem Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie. Cykl przedstawia bliżej nieznane fakty pewnych historycznych zdarzeń, oparte na analizie ekspertów sądowych.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Narratorem jest dr Tomasz Kupiec - szef Pracowni Genetyki Sadowej Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Wiodącym wątkiem opowieści będą kulisy ekspertyz wykonanych na potrzeby identyfikacji żołnierzy, poległych w obronie Westerplatte.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2021Opis (streszczenie): Podczas II wojny światowej do Krakowa trafiły rzeczy należące do ofiar, zebrane podczas ekshumacji w zbiorowych mogiłach polskich oficerów zamordowanych przez Rosjan w Katyniu. Kopie dokumentacji z ekspertyzy ukryto w poł. lat 50. XX w.
Opis (streszczenie): Od 10 do 25 lipca 1945 roku na terenie Suwalszczyzny Armia Czerwona przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę obławę, której jedynym celem była eksterminacja zbrojnego niepodległościowego podziemia oraz pacyfikacja nieprzychylnych nastrojów miejscowej ludności.
Ekspertyza można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Kraków, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: