Emisja Etno po lubelsku będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 19 kwietnia 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa, dlatego właśnie nacechowane jest radością i obchodzone bardzo uroczyście. Obfituje w tradycje i zwyczaje ludowe z których część jest do dzisiaj kultywowana, a część coraz bardziej zanika.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Niezwykły wielkanocny zwyczaj w Zakrzówku. Tarabanieniem oznaczają zmartwychwstanie Jezusa. Co roku w noc Zmartwychwstania Pańskiego mieszkańcy Zakrzówka zbierają się, aby rytmicznie uderzać w taraban - bęben wykonany z jednego kawałka litej blachy. Jak głosi legenda - tradycja tarabanienia pochodzi z początku XIX wieku kiedy to żołnierze napoleońscy, być może wracający spod Moskwy, mieli odwiedzić Zakrzówek celem leczenia u tutejszych zakonników. Z racji pory okolic Wielkanocy, wojacy biciem w bęben postanowili uświetnić Wielkanoc. Żołnierze odeszli, ale zostawili mieszkańcom taraban. Kiedy uległ zniszczeniu, zrobiono nowy który służy nieprzerwanie od 1867 roku. Tarabanienie zaczyna się o północy dwunastoma pojedynczymi uderzeniami. Później po trzech bębniarzy uderza w taraban aż do zakończenia procesji rezurekcyjnej.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyEmisja Etno po lubelsku miała miejsce:
Opis (streszczenie): Jak wygląda okaryna? Jak się na niej gra? Dlaczego jest to zaklęty instrument? Tego dowiedzą się telewidzowie kolejnego odcinka programu "Etno po lubelsku". W tym odcinku pan Stefan Maziarczyk z Andrzejowa opowie o brzmieniu tego instrumentu, a także o wspólnym występie z kukułką w lesie. Bo jak sam twierdzi - kiedy idzie do lasu i gra, przylatują ptaki i siadają na mu na ramieniu
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bronisław Rawski - muzykant, tancerz i aktor. Pochodzi z rodziny z muzykanckimi tradycjami: ojciec Stanisław, grający na skrzypcach, wraz z dwoma swoimi braćmi Łukaszem (skrzypce) i Janem (bębenek), tworzył znaną kapelę zwaną Kapelą Maciejoków. Gdy miał 6 lat, ojciec kupił mu organki. Gry na harmonijce ustnej, a potem na skrzypcach nauczył się samodzielnie przez przypatrywanie się. W programie Pan Bronisław opowie o trudnej drodze do bycia muzykantem oraz o tradycjach muzycznych Kocudzy.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): 13 - minutowy program Etno Lubelskie to odpowiedź na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Nowym odbiorcom, którzy dopiero zaczną się stykać z tradycją, będzie serwowana dawka informacji o regionie, o ludziach tam mieszkających, o tradycjach itp. Będzie to opowieść o ludziach związanych z kulturą tradycyjną i wszelkimi jej przejawami. W każdym odcinku będą przedstawiane inne osoby, każdy będzie podróżą związaną z funkcjonowaniem twórców ludowych. Poznamy blaski i cienie ich pasji. Spytamy o młode pokolenie, czy młodzi obserwują, czy przyłączają się do kultywowania tradycji. W dawnych czasach kowalstwo było jednym z najważniejszych i wysoko cenionych zawodów wykonywanych przez człowieka. W pierwszym odcinku programu będziemy towarzyszyli panu Henrykowi podczas jego codziennego dnia pracy. Zobaczymy warsztat i narzędzia, które się tam znajdują. Poznamy tajniki pracy kowala oraz dowiemy się, dlaczego znaleziona podkowa przynosi szczęście
Czas trwania: 13min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Stefania Suchora urodziła się w 1940 roku, mieszka w Stojeszynie na Lubelszczyźnie, gdzie od 1960 roku zajmuje się wyplataniem z rogożyny czy pałki wodnej koszyków, kapeluszy, kapci oraz mat. Bohaterka odcinka ma jeszcze jeden talent gra na harmonijce ustnej. Kto ją tego nauczył i czy ma jeszcze talenty o których nikt nie wie? Odpowiedź na te pytania - w programie.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku serii Etno po lubelsku poznamy techniki robienia motanek, a w ten magiczny świat wprowadzi nas Lilia Potonia - znawczyni motanek, arteterapeutka, psycholożka i psychoterapeutka. Motanka to tradycyjna lalka wschodniosłowiańska o funkcji magicznej. Dawniej były formą talizmanu. Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą lub ziarnem miały strzec domowników przed złymi duchami, pomagać matkom w opiece nad dziećmi, ochraniać podróżnych, wspierać gospodynie w prowadzeniu domu. Tę symboliczną treść łączy się z bardzo łatwym sposobem wykonania (bez szycia, bez użycia igieł i nożyczek) laleczki.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Pani Urszula od lat aktywnie uczestniczy w rozwoju produktu tradycyjnego w powiecie bialskim - w organizowanych szkoleniach, kursach, konferencjach. Wielokrotnie prowadziła zajęcia praktyczne oraz pokazy kulinarne w ramach warsztatów i wyjazdów dydaktycznych. Wykonuje wiele zadań w Pracowni Kulinariów Regionalnych w Klubie Kultury w Perkowicach. Aktywnie włączyła się w proces identyfikacji i rejestracji produktów tradycyjnych na Liście Produktów Tradycyjnych.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Suka biłgorajska to jeden z najbardziej tajemniczych polskich instrumentów ludowych. To staropolski instrument smyczkowy o archaicznych, sięgających średniowiecza, elementach konstrukcyjnych. Według opisów suka wywodzi się z Kocudzy koło Janowa Lubelskiego. Jej rekonstrukcji na początku lat 90. podjął się Zbigniew Butryn. Zrobił to na podstawie znaczka pocztowego. Mistrza z telewizyjną kamerą odwiedzimy w jego pracowni w Szklarni, wsi leżącej nieopodal Janowa Lubelskiego.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Ten odcinek będzie spotkaniem ze śpiewaczką ludową, która kultywuje tradycje z pokolenia na pokolenie. Jej dziadek był śpiewakiem, który chodził na pielgrzymki, na których zdobywał tak zwane druczki ulotne z pieśniami nabożnymi. Pani Janina posiada cały śpiewnik kilkudziesięciu dawnych pieśni z przełomu XIX i XX wieku. Melodii zasłyszanych od swojego dziadka i mamy, pani Janina uczy swoją córkę i wnuczkę. Dodatkowym elementem, atrakcyjnym dla programu, będzie opowieść o zabytkowych elementach stroju ludowego swojej babki, który pani Janina Antolak przechowuje w swoim domu jako pamiątkę rodzinną
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Majówki to potoczna nazwa nabożeństwa, które jest jednym z najczęściej praktykowanych obecnie ludowych praktyk religijnych. W genezie tego zjawiska połączone są elementy kultu maryjnego i ludowej pobożności, która wplata w to swoje zwyczaje wiosenne. Bohaterkami programu będą panie z zespołu ludowego Rososzanki, które od lat kultywują na swojej wsi tradycję śpiewania majówkowego.
Czas trwania: 13min. / 2023 / cykl reportażyEtno po lubelsku można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: