Emisja Futuris będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 stycznia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): W tym odcinku poznamy metodę oczyszczania miejskich ścieków bez zużywania energii. W tym odcinku poznamy metodę oczyszczania miejskich ścieków bez zużywania energii. Czy istnieje proces oczyszczania, który będzie sam się podtrzymywał?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badacze z projektu DIGIART stworzyli bezzałogowe drony, które pomogą tworzyć trójwymiarowe modele miejsc dziedzictwa kulturowego. Badacze z projektu DIGIART stworzyli bezzałogowe drony, które pomogą tworzyć dokładniejsze trójwymiarowe modele miejsc dziedzictwa kulturowego. Czy odegrają istotną rolę w zachowaniu pamięci o przeszłości?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badacze z projektu BALANCE chcą stosować egzoszkielety do rehabilitacji ofiar udarów. Badacze z projektu BALANCE chcą stosować egzoszkielety do rehabilitacji ofiar udarów. W tym odcinku pojedziemy do Lublany, gdzie rozpoczęły się pierwsze testy.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Architekci i uczeni sprawdzają, czy pewne obiekty i budynki da się tworzyć w oparciu współpracę robotów i roślin. Architekci i uczeni sprawdzają, czy pewne obiekty i budynki da się tworzyć w oparciu współpracę robotów i roślin. Miejskie ogrody i przestrzenie mieszkalne oparte na takich hybrydowych strukturach mogą pojawić się już za 20-30 lat.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Uczeni konstruują roboty, które będą wchodziły z nami w codzienne interakcje – w sektorze usługowym, w służbie zdrowia i przemyśle. Uczeni konstruują roboty, które będą wchodziły z nami w codzienne interakcje – w sektorze usługowym, w służbie zdrowia i przemyśle. Prototyp robota o nazwie iCub ma uczyć się na podstawie poleceń słownych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Technologia PEF (pulsacyjnego pola elektrycznego) to nowa, energooszczędna metoda wspomagania produkcji soków, oliwy i octu. Technologia PEF (pulsacyjnego pola elektrycznego) to nowa, energooszczędna metoda wspomagania produkcji soków, oliwy i octu. Modyfikacja tej technologii może posłużyć do tępienia zarazków i przedłużenia okresu przydatności do spożycia świeżego soku.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Trwają prace nad nowymi kamerami podwodnymi do nagrywania i monitorowania ryb. Służą też do zbierania danych i odtwarzania obiektów w 3D. Trwają prace nad nowymi kamerami podwodnymi do nagrywania i monitorowania ryb. Służyć mają też do zbierania danych, namierzania podwodnych skażeń i badania bioróżnorodności dna morskiego.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy opracowują statki bardziej wydajne i mniej zanieczyszczające środowisko. Nowa technologia ograniczy emisję CO2 o 25%. Naukowcy opracowują statki bardziej wydajne i mniej zanieczyszczające środowisko. Nowa technologia ograniczy emisję CO2 o 25% i całkowicie wyeliminuje inne szkodliwe substancje jak siarka czy tlenek azotu.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Uczeni badają zastosowania perowskitu: ten półprzezroczysty, giętki, światłoczuły minerał może zrewolucjonizować rynek energii słonecznej. Uczeni badają zastosowania perowskitu: ten półprzezroczysty, giętki, światłoczuły minerał może zrewolucjonizować rynek energii słonecznej. Kryształek jest tysiąc razy cieńszy niż silikon, może w przyszłości zastąpić szkło w szybach budynków.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Europejski projekt URBANFLUXES opracowuje metody bardziej ekologicznego życia w miastach. Europejski projekt URBANFLUXES opracowuje metody bardziej ekologicznego życia w miastach. W ramach projektu porównuje się pomiary meteorologiczne ze zdjęciami satelitarnymi. Na podstawie tych danych być może da się stworzyć praktyczny program walki ze zmianami klimatu.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Uczeni próbują walczyć z chorobą zwyrodnieniową stawów za pomocą substancji czynnych w tzw. „nanonośnikach”. Uczeni próbują walczyć z chorobą zwyrodnieniową stawów za pomocą nanomedycyny. Substancje czynne w nanocząsteczkach trafiają bezpośrednio do obszaru dotkniętego chorobą, gdzie stymulują nowe komórki i zmniejszają stan zapalny.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Uczeni badają głębiny mórz i oceanów za pomocą skomplikowanych robotów, wyposażonych w czujniki, hydrofony i sonar, eksplorujący dno. Uczeni wprowadzają rewolucję w badaniu głębin mórz i oceanów za pomocą skomplikowanych robotów, wyposażonych w czujniki i hydrofony. Urządzenia te pracują w „ławicach”, eksplorują dno za pomocą sonaru.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy i obywatele współdziałają w celu opisania i opanowania wpływu różnych odmian mikroplastiku na środowisko naturalne. W ramach europejskiego projektu badawczego działa inicjatywa „naukowcy-obywatele”. Ma na celu opisanie i opanowanie wpływu różnych odmian mikroplastiku na środowisko naturalne.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Uczeni szukają metody, by przetworzyć „czerwony szlam” – produkt uboczny produkcji aluminium – w materiał budowlany. Uczeni szukają metody, by przetworzyć „czerwony szlam” – produkt uboczny produkcji aluminium – w typ szkła, które będzie składnikiem materiałów budowlanych, np. cegieł czy płytek podłogowych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Robot Mario został skonstruowany po to, aby komunikować się z chorymi na demencję starczą za pomocą muzyki i prostych interakcji. Robot Mario został skonstruowany po to, aby komunikować się z chorymi na demencję starczą. Stymuluje mózg za pomocą muzyki i prostych interakcji z pacjentem, pomaga zmniejszyć poczucie izolacji i osamotnienia.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Europejskie konsorcjum ECOCHAMPS buduje pojazdy hybrydowe, które zużyją o 20% energii mniej i obniżą koszty produkcji. Europejskie konsorcjum ECOCHAMPS buduje pojazdy hybrydowe, mierząc w poprawę efektywności energetycznej o 20% i obniżenie kosztów produkcji. Nowe auta i pojazdy użytkowe pozwolą na przejście z trybu hybrydowego na elektryczny w zależności od sytuacji na drodze.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Jest to biopaliwo bardziej ekologiczne i tańsze niż te stosowane dziś powszechnie, jak biodiesel czy etanol. Naukowcy uzyskują biobutanol ze słomy. Jest to biopaliwo bardziej ekologiczne i tańsze niż te stosowane dziś, jak biodiesel czy etanol. Można dodać je do oleju napędowego (do 40% objętości) lub do benzyny (do 16%).
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Chińsko-europejski projekt badawczy ma opracować bardziej przyjazne dla środowiska materiały do produkcji samolotów. Chińsko-europejski projekt badawczy ma opracować bardziej przyjazne dla środowiska materiały do produkcji samolotów. Uzyskanie lekkich, ognioodpornych kompozytów z naturalnych włókien jest sporym wyzwaniem.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Akwakultura to najszybciej rozwijający się sektor przemysłu spożywczego. Naukowcy starają się, aby był bardziej ekologiczny. Akwakultura to najszybciej rozwijający się sektor przemysłu spożywczego. Naukowcy starają się, aby był bardziej ekologiczny, badają wpływ śródlądowych i morskich farm rybnych na lokalny ekosystem. Na podstawie wyników opracuje się właściwe praktyki postępowania.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy przetwarzają odpady z wysypisk na szklany proszek, który może posłużyć do produkcji materiałów budowlanych. Naukowcy przetwarzają odpady z wysypisk na szklany proszek, który po zmieszaniu z piaskiem oraz innymi związkami chemicznymi może posłużyć do produkcji cegieł, kafelków, płyt chodnikowych i innych materiałów budowlanych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badanie gadów i owadów sprzyja tworzeniu nowych technologii, takich jak np. lasery. Uczeni badają gady i owady, sięgając po wskazówki ze świata naturalnego. Wynik – innowacyjna technologia o wielu zastosowaniach, od ochrony środowiska po biomedycynę.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Lód na samolocie bywa niebezpieczny. Naukowcy tworzą powłokę z nanocząsteczkami, która z czasem może zastąpić chemiczne środki odladzające. Lód na kadłubie samolotu bywa bardzo niebezpieczny. Naukowcy opracowują powłokę zawierającą nanocząsteczki, dzięki którym aluminium będzie odporne na lód. Substancja z czasem może zastąpić dzisiejsze środki odladzające.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Nowe ćwiczenia z zarządzania kryzysowego z użyciem innowacji technologicznych usprawniają współpracę między państwami i wymianę informacji. Uczeni i ratownicy medyczni tworzą ćwiczenia z użyciem innowacji technologicznych. Te drugie usprawniają współpracę, poprawiają wymianę informacji i przydają się zwłaszcza w razie kryzysów transgranicznych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Egzoszkielet z aluminium aeronautycznego ma pomóc wrócić do pełnej sprawności pacjentom po udarach. Egzoszkielet z aluminium aeronautycznego ma pomóc wrócić do pełnej sprawności pacjentom po udarach. Sześć silniczków pomoże skorygować chód użytkownika i przyspieszy proces rehabilitacji.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Roboty nurkujące konstruowane dla branży górniczej i ratunkowej mają działać w warunkach zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Roboty nurkujące konstruowane dla branży górniczej i ratunkowej mają działać w warunkach zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Za pomocą sonaru, radaru laserowego, kamer i czujników ogarniają i mapują obszary na głębokościach większych niż dostępne dla żywego nurka.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Uczeni próbują polepszyć wielkość plonów, jakość, odporność i smak, zwiększając bioróżnorodność w ekosystemach rolniczych. Uczeni próbują polepszyć wielkość plonów, jakość, odporność i smak, zwiększając bioróżnorodność w ekosystemach rolniczych. Właściwe zrozumienie zależności między roślinami, a podziemnymi mikroorganizmami jest tu kluczowym czynnikiem.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Skonstruowano skaner mapujący otoczenie w 3D, mieszczący się do plecaka. Potrafi na bieżąco skanować duże obszary podziemne. Skonstruowano skaner mapujący otoczenie w 3D, mieszczący się do plecaka. Potrafi na bieżąco skanować duże obszary podziemne. Bardzo szybkie czujniki, wykonujące 10 obrotów na sekundę, umożliwiają gromadzenie danych w ruchu.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Europejscy badacze próbują opracować nowe leki na cukrzycę i rozmaite alergie w oparciu o jady. Jadowite zwierzęta, takie jak kobry, są niebezpieczne, ale mogą pomóc nam leczyć choroby. W tym odcinku pokażemy w jaki sposób naukowcy zdobywają, identyfikują i klasyfikują ponad 4000 toksyn z 203 różnych jadowitych gatunków. Czy z jadu da się zrobić panaceum?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku dowiemy się czy istnieje tania metoda transportu wody pitnej z obszarów, które w nią obfitują na tereny cierpiące susze. Niektóre obszary mają dostęp do dużych ilości wody pitnej, a inne nie. Czy da się ją tanio przetransportować tam, gdzie będzie najbardziej potrzebna? W tym odcinku sprawdzimy czy da się to zrobić za pomocą ogromnej plastikowej torby, ciągniętej przez holownik.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Mikrobiologowie szukają metody zmiany odpadków z patroszenia ryb w prawdziwe delikatesy. W procesie wycinania rybich filetów w znane wszystkim kształty dochodzi do marnotrawstwa wielu jadalnych elementów ryb. Mikrobiologowie chcą je zmienić w delikatesy. Bakterie pomogą im wydobyć z odpadków doskonały smak.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badacze z projektu EuroFIT pracują nad innowacyjnymi technologiami, które pomogą nam zachować formę podczas oglądania meczów piłki nożnej. Jak zadbać o formę oglądając mecze piłkarskie? Badacze z projektu EuroFIT pracują nad technologiami, które to umożliwią. W tym odcinku obejrzymy trening londyńskiego Arsenalu i lizbońskiej Benfiki, aby zobaczyć jak to działa.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy, którzy uważają, że mózg może pomóc w procesie zwalczania efektów udaru, opracowali rewolucyjne wirtualne narzędzia. Ofiary udarów często mają problemy z władaniem górnymi kończynami. Naukowcy uważają, że mózg może wspomóc proces leczniczy i opracowali interaktywne gry, wykorzystujące innowacyjne technologie wirtualnej rzeczywistości.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku spotkamy grupę naukowców, którzy opracowali tanią metodę wytwarzania energii trzy kilometry nad powierzchnią ziemi. Im wyżej nad powierzchnią ziemi, tym silniej wieje wiatr. Gdybyśmy mogli go wykorzystać do wytwarzania energii… W tym odcinku poznamy naukowców, którzy opracowali metodę przesyłania energii z wysokości trzech kilometrów.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku badacze szukają bezpiecznej, wydajnej i opłacalnej metody zmiany odpadów żywieniowych w paszę dla zwierząt hodowlanych. Badacze szukają bezpiecznej, wydajnej i opłacalnej metody zmiany odpadów żywieniowych w paszę dla zwierząt hodowlanych. Chcą zwiększyć konkurencyjność produktów rolniczych, zmniejszyć zużycie energii i poprawić jakość wytwarzanych na farmach produktów żywieniowych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy pracują nad nowymi metodami regeneracji kości, które mogą doprowadzić do powstania nowych sposobów leczenia. Naukowcy pracują nad nowymi metodami regeneracji kości, które mogą doprowadzić do powstania nowych sposobów leczenia. W tym odcinku polecimy do niemieckiego Würzburga, aby poznać pacjentów czekających na przeszczep kości.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku polecimy do hiszpańskiej Saragossy, gdzie naukowcy pracują nad innowacyjnymi, biodegradowalnymi opakowaniami i pojemnikami. Przy pomocy nanotechnologii, naukowcy tworzą nowe, biodegradowalne opakowania i pojemniki. W tym odcinku polecimy do hiszpańskiej Saragossy, gdzie testowane są metody ich produkcji.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Poznamy informatyków, tworzących wirtualną replikę obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, zniszczonego po II wojnie światowej. Informatycy tworzą wirtualną replikę obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, zniszczonego po II wojnie światowej. W tym odcinku polecimy do ich laboratorium rozszerzonej rzeczywistości, aby ujrzeć na własne oczy postępy prowadzonych prac.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Czy mały robot Kacper pomoże młodym pacjentom pokonać raka? Poznajcie Kacpra: robota, który potrafi chodzić, mówić i bawić się z młodymi pacjentami, chorującymi na raka. Czy jest w stanie wprawić dzieci w pozytywny nastrój? A jeśli tak to, czy taki nastrój pomoże w powrocie do zdrowia po wyczerpującej terapii?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Czy zimna wodna mgiełka może poprawić smak chleba? Zapytamy o to niemieckich naukowców. Czy zimna wodna mgiełka może poprawić smak chleba? Zapytamy o to naukowców z niemieckiego Bremerhaven, pracujących nad nowymi technikami piekarskimi, bazującymi na wykorzystaniu ultradźwięków.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Czy plazma może zwalczyć wirusa HIV i takie choroby jak gruźlica? W tym odcinku zapytamy o to inżynierów i specjalistów służby zdrowia. W tym odcinku poznamy inżynierów i specjalistów ze służby zdrowia, którzy twierdzą, że plazma może być alternatywnym lekiem na niektóre choroby. Czy okaże się tańszą i łagodniejszą metodą zwalczania wirusa HIV i gruźlicy?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Dołączymy do załogi fińskiego statku badawczego, aby dowiedzieć się jak czysta jest woda w Europie. Jak czyste są nasze oceany? Dołączymy do załogi fińskiego statku badawczego, którego zadaniem jest monitorowanie zmian stanu planktonu, zawartości tlenu i poziomu zasolenia Bałtyku.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku poznamy efekty trzęsień ziemi i tsunami na takich kompleksach jak elektrownie atomowe. Jeśli dojdzie do trzęsienia ziemi lub tsunami, co stanie się z takimi kompleksami jak elektrownie atomowe czy zakłady chemiczne? Badacze z projektu STREST symulują katastrofy cyfrowo, by sprawdzić ich wpływ na różne budynki
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Czy algorytmy mogą poprawić jakość życia świń? Naukowcy opracowali skomplikowaną platformę, która może odpowiedzieć na to pytanie. Czy algorytmy mogą poprawić jakość życia świń? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie naukowcy z projektu EU-PLF opracowali skomplikowaną platformę, która pozwala rolnikom monitorować stan zdrowia ich trzody.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy pracują nad przenośną szklarnią, która pozwoli przyspieszyć regenerację lasów bez efektów ubocznych. Naukowcy z projektu Zephyr pracują nad przenośną szklarnią, która pozwoli niewielkim kosztem i bez efektów ubocznych przyspieszyć regenerację lasów. Czy „wędrowny leśny żłobek” faktycznie okaże się skuteczny?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku polecimy do Włoch, gdzie naukowcy budują roboty, które mają ratować ludzi w terenie. Osy, osły i sokoły to nie tylko nazwy zwierząt, ale też robotów, mających ratować ludzi w niebezpiecznym terenie, na przykład w Alpach. W tym odcinku polecimy do włoskiej doliny Aosta, gdzie badane są ich prototypy.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku dowiemy czy stopień chemicznego zanieczyszczenia mórz może być mierzony w miarodajny sposób. Jak skutecznie, dokładnie, szybko i tanio monitorować stopień chemicznego zanieczyszczenia morskich ekosystemów? Aby znaleźć odpowiedź, badacze z projektu Braavo testują pierwsze prototypy bezzałogowych jednostek badawczych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badacze z projektu Harvest4D pracują nad sposobem reprodukcji skomplikowanych figur w 4D przy pomocy smartfonów. Badacze z projektu Harvest4D pracują nad sposobem reprodukcji skomplikowanych figur w 4D przy pomocy smartfonów i oprogramowania. Muszą w tym celu opracować zupełnie nowe algorytmy.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku spotkamy się z pacjentem cierpiącym na infekcję biofilmu, szczególnie niebezpieczną dla ludzi z implantami. Gdy bakteryjne patogeny utworzą tak zwane „biofilmy”, stają się odporne na antybiotyki, co jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów z protezami. W tym odcinku poznamy pacjenta, który miał z tym do czynienia.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Aby pokonać epidemię otyłości, naukowcy badają nawyki żywieniowe, metody przeżuwania oraz przełykania pokarmu. Ponad 500 milionów dorosłych cierpi na otyłość. Aby pokonać tę epidemię otyłości, naukowcy z projektu Splendid badają nawyki żywieniowe, metody przeżuwania oraz przełykania pokarmu. Czy ich metody pomogą zredukować skalę problemu?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W tym odcinku dołączymy do naukowców łowiących morskie bezkręgowce, zbudowane z komórek, które powstrzymują proces starzenia. Niektóre morskie bezkręgowce posiadają bioaktywne cząsteczki które mogą powstrzymywać proces starzenia. W tym odcinku dołączymy do badaczy szukających najlepszych okazów u hiszpańskich wybrzeży Morza Śródziemnego.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Aby zwiększyć konkurencyjność europejskiej akwakultury, badacze hodują różne gatunki roślin i zwierząt wodnych razem. Jaki będzie efekt? Aby zwiększyć konkurencyjność europejskiej akwakultury, badacze hodują różne gatunki roślin i zwierząt wodnych razem. Dzięki temu rośliny i bezkręgowce mogą korzystać z substancji odżywczych, które w innym przypadku zostałyby zmarnowane.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W skład dziedzictwa kulturowego wchodzą tak ulotne elementy jak muzyka, taniec czy wyroby rzemieślnicze. Jak je chronić? Dziedzictwo kulturowe to coś więcej niż architektura czy obiekty fizyczne: to także tak ulotne formy wyrazu jak muzyka, taniec, śpiew, teatr czy wyroby rzemieślnicze. Czy da się je tanio zachować w dokładnej i interaktywnej formie?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Dlaczego regiony polarne są ważne dla krajów europejskich? Naukowcy z projektu EU-PolarNET szukają na to pytanie odpowiedzi. Dlaczego regiony polarne są ważne dla krajów europejskich? W jaki sposób państwa członkowskie UE mogą lepiej ze sobą współpracować na tak nieprzyjaznych terenach? Naukowcy z projektu EU-PolarNET szukają na te pytania odpowiedzi.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Spółki górnicze planują rozpoczęcie wierceń głęboko pod powierzchnią morza. Jak wpłynie to na środowisko i zamieszkujące je organizmy? Dna oceanów nie były do tej pory brane na celownik spółek górniczych, ale nowe technologie sprawią, że jest to możliwe. Jak wpłynie to na środowisko i zamieszkujące je morskie organizmy?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Zmiany klimatu prawdopodobnie zwiększą częstotliwość wypadków wywołanych przez osunięcia gruntu i zapadliska. Czy można temu przeciwdziałać? Zmiany klimatu prawdopodobnie zwiększą częstotliwość wypadków wywołanych przez osunięcia gruntu i zapadliska. W dzisiejszym odcinku zobaczymy test technologii, która ma im przeciwdziałać.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): W obliczu coraz większego kryzysu migracyjnego, baczna obserwacja najdłuższej europejskiej granicy – mórz – nabiera nowego znaczenia. W obliczu coraz większego kryzysu migracyjnego, baczna obserwacja najdłuższej europejskiej granicy – mórz – nabiera nowego znaczenia. Pomimo rozwoju technologii obserwacyjnych, nielegalne przekraczanie granic jest niemalże na porządku dziennym.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Nowe przepisy zmuszają jednostki wodne do instalacji silników o coraz mniejszej mocy, co zagraża ich stabilności. Co jest ważniejsze? Nowe, restrykcyjne przepisy zmuszają jednostki wodne do instalacji silników o coraz mniejszej mocy, co zagraża ich stabilności. Europejscy inżynierowie szukają złotego środka między dbaniem o środowisko a bezpieczeństwo.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy z Uniwersytetu Luksemburskiego opracowują leki na chorobę Parkinsona, które nie wymagają testów na zwierzętach. Naukowcy z Uniwersytetu Luksemburskiego hodują komórki mózgowe w celu opracowania nowych terapii przeciw chorobie Parkinsona. Zamiast jednak testować ją na zwierzętach, korzystają z hodowli komórkowych i modeli komputerowych.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Aby zapobiegać ryzyku uszkodzenia mózgu u wcześniaków, europejscy naukowcy opracowali nowe, nieinwazyjne narzędzie. Wcześniaki narażone są na wiele niebezpieczeństw, w tym na uszkodzenia mózgu. Europejscy naukowcy opracowali nieinwazyjne narzędzie, badające dopływ utlenionej krwi do mózgu. Czy pomoże to chronić mózgi noworodków?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Włoscy badacze zbudowali robota, którego zadaniem jest pomaganie ludziom na terenach katastrof. Czy roboty będą ratować życia? W celu zmniejszenia ryzyka, na które wystawieni są ratownicy, naukowcy z Włoskiego Instytutu Technologii w Genui zbudowali liczącego 180 cm wzrostu robota. Czy jest on jednak w stanie zlokalizować człowieka w płonącym budynku?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Europejscy naukowcy stworzyli system awatarów, który ma pomóc rehabilitować cierpiących na schizofrenię. Europejscy naukowcy stworzyli system awatarów, których zadaniem jest przyspieszenie rehabilitacji pacjentów cierpiących na takie choroby jak schizofrenia. W procesie badawczym wzięło udział czterdziestu ochotników.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Rekonstrukcja przeszłych, teraźniejszych i przyszłych procesów formacji gwiazd w naszej galaktyce, wymaga analizy wielkich ilości danych. Rekonstrukcja przeszłych, teraźniejszych i przyszłych procesów formacji gwiazd w naszej galaktyce, wymaga analizy wielkich ilości danych. Obserwacja zbioru obiektów o kształcie Drogi Mlecznej doprowadziła naukowców do zaskakujących wniosków.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Włoscy uczeni badają stan europejskiej gleby, przyglądając się 25 000 próbek z całego kontynentu. Włoscy uczeni badają stan europejskiej gleby, przyglądając się 25 000 próbek z całego kontynentu. Czy ich wysiłek skłoni rządy do pracy nad ustawami chroniącymi naszą glebę?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy próbują opracować nową metodę wytwarzania energii za pomocą gigantycznego pojemnika i okien wypełnionych płynem. Na Uniwersytecie Liechtensteinu naukowcy próbują opracować nową metodę wytwarzania energii. W tym celu wypełnili okna wielkiego zbiornika specjalnym płynem. Zgodnie z założeniami, każde okno powinno wytwarzać 1 kilowat energii na godzinę (1 KWh).
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Wyobraźmy sobie świat, w którym wytwarzamy energię chodząc. Fantazja? Naukowcy pracują nad urzeczywistnieniem tej wizji. Wyobraźmy sobie świat, w którym energia wytwarzana podczas chodzenia może być przechowywana w lekkich, wszytych w ubranie akumulatorkach. Fantazja? Naukowcy z MATFLEXEND pracują nad urzeczywistnieniem tej wizji przy użyciu nanotechnologii.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Tlenek azotu ma dużo większy wpływ na globalne ocieplenie niż dwutlenek węgla. Co wiemy o tym gazie i jak możemy go kontrolować? Tlenek azotu ma większy wpływ na globalne ocieplenie niż dwutlenek węgla Co wiemy o tym tajemniczym gazie i jak możemy go kontrolować? Naukowcy z projektu NORA stworzyli wyjątkowego robota, który odpowie na te pytania.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badacze tworzą technologię, którą da się nosić. Ma ona umożliwić robienie dokładnych badań bez konieczności wizyt u lekarza. Aby usprawnić codzienne badanie naszego stanu zdrowia, badacze z projektu SimpleSkin pracują nad technologią, którą da się nosić. Rezultatem mogą być dużo dokładniejsze pomiary tętna, oddechu czy pracy serca.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Czy ryzyko zawału uwidacznia się na naszych twarzach? A jeśli tak to czy da się je wiarygodnie i bezstresowo zmierzyć? Czy ryzyko zawału uwidacznia się na naszych twarzach? A jeśli tak to czy da się je wiarygodnie i bezstresowo zmierzyć? Włoscy naukowcy zbudowali w tym celu „magiczne lustro”.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy opracowali mówiące roboty, których zadaniem jest pomoc seniorom w życiu codziennym. Portugalscy naukowcy opracowali roboty, które potrafią mówić, słuchać i okazywać „emocje” wyrazami twarzy. Ich zadaniem jest pomoc seniorom w życiu codziennym, ale czy to się uda? Czy roboty mogą zastąpić w tym ludzi?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Robo-Mate powstał myślą o wsparciu pracowników przemysłowych podczas wykonywania skomplikowanych zadań. Dziś poznamy jego twórców. Robo-Mate powstał myślą o wsparciu pracowników przemysłowych podczas wykonywania skomplikowanych i męczących zadań. Ułatwia podnoszenie ciężarów i chroni kręgosłup przed nadmiernym wysiłkiem. W tym odcinku poznamy jego niemieckich i włoskich twórców.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Europejscy naukowcy sprawdzają efekty przejścia ryb hodowlanych na dietę „wegetariańską”. Europejscy naukowcy sprawdzają efekty przejścia ryb hodowlanych na dietę „wegetariańską” czyli na karmę pochodzenia roślinnego. Jak taka dieta wpływa na zdrowie i rozrodczość takich ryb jak pstrąg tęczowy, łosoś atlantycki czy karp?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyEmisja Futuris miała miejsce:
Opis (streszczenie): W tym odcinku poznamy badaczy, którzy wykorzystają innowacyjną technologię do wydobywania pierwiastków ziem rzadkich. Pierwiastki ziem rzadkich są nieodzowną częścią wielu urządzeń, takich jak samochody czy komputery. W tym odcinku poznamy badaczy, którzy biorą wykorzystają innowacyjną technologię do wydobywania do wydobywania tych materiałów w bezpieczny dla środowiska sposób.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Badacze z projektu LEGUVAL próbują zmienić odpadki roślinne w opakowania. Badacze z projektu LEGUVAL próbują zmienić odpadki roślinne w opakowania. Czy z fasoli, soczewicy i grochu można stworzyć biodegradowalne doniczki?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Naukowcy z projektu TRADR tworzą mieszane ludzko-robocie zespoły, które lepiej reagują w warunkach katastrof przemysłowych. W momencie wystąpienia wypadku przemysłowego gruzy utrudniają pracę ratowników, a powietrze często jest skażone. Sytuacja beznadziejna? Nie dla naukowców z projektu TRADR, którzy chcą włączać do ludzkich załóg roboty ratunkowe.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Czy wulkaniczne erupcje można przewidzieć? Badacze z projektu ERC-CHRONOS szukają odpowiedzi na to pytanie. Czy wulkaniczne erupcje można przewidzieć? Jeśli tak to jaką rolę odgrywa w tym badanie magmy? Badacze z projektu ERC-CHRONOS szukają odpowiedzi na te pytania, analizując dane geochemiczne magmy.
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Do zabarwienia kilograma ubrań zużywamy aż 80 litrów wody. Czy można zredukować tę ilość do zera? Do zabarwienia kilograma ubrań zużywamy aż 80 litrów wody. Woda użyta w tym procesie zostaje skażona barwnikami, solą, metalami i związkami chemicznymi. Czy można zredukować ilość zużywanej wody do zera?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyOpis (streszczenie): Holenderscy nastolatkowie Tatum i Arjan chorują na cukrzycę. Czy gry komputerowe pomogą im ją zwalczyć? Holenderscy nastolatkowie Tatum i Arjan chorują na cukrzycę. W ramach europejskiego projektu badawczego, na ich tabletach zainstalowano aplikacje uczące właściwego dobierania posiłków i śledzące ich działania. Czy gry komputerowe pomogą im zwalczyć chorobę?
Czas trwania: 4min. / Documentary, Science, TechnologyFuturis można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Da Vinci
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: