Emisja Gułag - system śmierci będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 stycznia 2025 (Niedziela)Emisja Gułag - system śmierci miała miejsce:
Opis (streszczenie): Pierwsze obozy na terenie Rosji powstały w 1918 r. Chcąc pozbyć się przeciwników, nowy reżim wysyłał tysiące obywateli do odległych miejsc.
Czas trwania: 60min. / France / 2019Opis (streszczenie): Po zakończeniu drugiej wojny światowej do radzieckich obozów, w których panowały bardzo złe warunki, trafiali mieszkańcy terenów, które zostały włączone do ZSRR. Byli wśród nich także Polacy, których prewencyjnie postrzegano jako wrogów.
Czas trwania: 60min. / Francja / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Stalin polecił przekopać kanał łączący rzeki Moskwę i Wołgę, a także zbudować nową kolej transsyberyjską. Darmową siłę roboczą zapewniało NKWD. W 1935 roku w gułagach przebywało już ponad milion osób. Cztery lata później liczba osadzonych się podwoiła. Po wybuchu wojny sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Zmuszani do pracy ponad siły więźniowie umierali z powodu głodu i chorób.
Czas trwania: 60min. / Francja / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Kilka miesięcy po rewolucji październikowej zaczęły powstawać w Rosji łagry. W ten sposób pozbywano się przeciwników politycznych czy osób uznanych za elementy aspołeczne. Pierwszy gułag na dużą skalę został zbudowany na Wyspach Sołowieckich. W nieludzkich warunkach przetrzymywano tam tysiące mężczyzn i kobiet. Kolejne placówki zakładano m.in. w dorzeczu Kołymy na Syberii.
Czas trwania: 60min. / Francja / 2019 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Do obozów pracy przymusowej w ZSRR trafiły miliony osób, w tym wielu Polaków. Często ich los pozostał nieznany. Wysyłano tam nie tylko przestępców, lecz także przeciwników politycznych i obywateli, który narazili się systemowi. Tania siła robocza w kopalniach, kamieniołomach czy wyrębie drewna miała wesprzeć gospodarkę. Wciąż nie odtajniono wszystkich dokumentów. Wiedzę o łagrach można czerpać między innymi z literatury - "Archipelagu Gułag" Aleksandra Sołżenicyna czy "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Gułag - system śmierci można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: National Geographic
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):