W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Historia sztuki
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Historia sztuki miała miejsce:
Opis (streszczenie): Romantyzm powstał w odruchu buntu wobec nurtów klasycznych. Romantycy gardzili klasycznym umiarem, byli mistrzami koloru. Pod koniec XVIII w. we wszystkich dziedzinach kultury zapanowała moda na romantyzm, który powstał w odruchu buntu wobec nurtów klasycznych. Romantycy marzyli o czystej, nieskrępowanej namiętności. Gardzili klasycznym umiarem, byli mistrzami koloru.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Podczas rewolucji francuskiej rokoko przestało być modne. Artyści stworzyli nowy nurt, oparty na estetycznych tradycjach starożytnego Rzymu. W 1789 wybuchła rewolucja francuska. Sztuka rokokowa, przedstawiająca życie arystokracji, przestała być modna. Artyści włączyli się w dziejową zawieruchę, tworząc nowy nurt, oparty na estetycznych tradycjach starożytnego Rzymu. Później nazwano go neoklasycyzmem.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Klasycyzm zalecał umiar, racjonalizm i harmonię. W 1637 roku powstała Akademia Francuska, tak narodził się akademizm. Klasycyzm niezwykle poważał starożytność. Zalecał umiar, racjonalizm, świętobliwość i harmonię. W 1637 roku powstała Akademia Francuska, pozostająca pod patronatem monarchów absolutnych Francji. Tak narodził się, wtedy jeszcze kojarzony pozytywnie, akademizm.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): W XVII w. holenderscy malarze próbowali oddać na płótnach rzeczywistość taką, jaka jest. Sztuka spełniała oczekiwania szerszej publiczności. W XVII w. holenderscy malarze próbowali oddać na swoich płótnach prostotę kalwińskiego życia i pokazywać rzeczywistość taką, jaka jest. Sztuka przestała być przywilejem arystokracji. Zaczęła spełniać oczekiwania szerszej publiczności, stawała się towarem.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): W XVII w. pojawił się nowy nurt w architekturze, malarstwie i sztuce deokracyjnej. Barok uderzał w renesansowe gusta. W XVII w. pojawił się nowy nurt w architekturze, malarstwie i sztuce deokracyjnej. Barok pochodził od słowa „barocco”, opisującego perłę o nieregularnym kształcie. Ówcześni zwolennicy klasycyzmu uważali świat za doskonały, a barokowa wizja przyrody obrażała ich gusta.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Artyści z północy Europy przekuli tradycję gotyku w realizm. Była to tamtejsza reakcja na włoskie Odrodzenie. W Niderlandach i Niemczech rozkwitało renesansowe malarstwo. Artyści z północy Europy przekuli tradycję gotyku w realizm, czyli nurt, który zachwycał dbałością o szczegół. Była to tamtejsza reakcja na włoskie Odrodzenie.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Kultura antyku ożyła we Włoszech w XIV w. Czołowymi postaciami renesansu, opartego na humanizmie, byli Leonardo, Michał Anioł i Rafael. Kultura antyku ożyła ponownie we Włoszech w XIV w. Czołowymi postaciami renesansu byli Leonardo, Michał Anioł i Rafael. Zadziwili świat swoimi dziełami, pomysłowością i pasją tworzenia. Ideały humanizmu rozprzestrzeniły się po całej Europie.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Dante zapowiadał nową epokę, Petrarka chciał zerwać ze średniowieczem, Boccaccio krytykował Watykan. Tak zaczął się renesans w sztuce. Florencja to kolebka Odrodzenia, wydała wielu geniuszy literatury i sztuki. Dante zwiastował nadejście nowej epoki, Petrarka chciał zerwać ze średniowieczem, Boccaccio krytykował Watykan. Humanizm dał sygnał, od którego zaczął się renesans w sztuce.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): W XX w. uznanie zdobywały różne nurty sztuki współczesnej. Absurd pierwszej wojny światowej doprowadził do powstania dadaizmu i surrealizmu. W XX wieku nurty sztuki współczesnej kolejno zyskiwały uznanie. Każdemu przyświecały inne idee. Pierwsza wojna światowa odcisnęła swoje piętno także na artystach. Absurd wojny doprowadził do powstania dadaizmu i surrealizmu.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Impresjonizm stanowił zapowiedź sztuki XX wieku. Artyści podkreślali swoją oryginalność i wyrażali w sztuce stan swojego ducha. Impresjonizm stanowił zapowiedź sztuki XX wieku. Artyści współcześni walczyli o uwagę publiczności, podkreślając i zgłębiając własną oryginalność. Uważali, że sztuka nie powinna odwzorowywać natury i przedmiotu, tylko wyrażać stan ducha artysty.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Postimpresjoniści wykształcili osobne style, wyzwalając się z ograniczeń impresjonizmu. Przetarli w ten sposób szlaki sztuce współczesnej. Postimpresjoniści byli grupą wewnętrznie zróżnicowaną. Najwybitniejsi przedstawiciele tego nurtu wykształcili osobne style, wyzwalając się z ograniczeń impresjonizmu. Cézanne, van Gogh czy Gauguin przetarli szlaki sztuce współczesnej.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): Manet uchodzi za prekursora impresjonizmu, czyli nurtu, który skupiał się na oddaniu delikatnych zmian światła i barwy. Manet był natchnieniem dla przyszłych impresjonistów. Uznaje się go za prekursora i mentora artystów nurtu, który skupiał się na oddaniu delikatnych zmian światła i barwy.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceOpis (streszczenie): W latach 30. XIX wieku rozkwitało francuskie malarstwo pejzażowe. Artyści zjeżdżali np. do wioski Barbizon i malowali widoki realistycznie. W latach 30. XIX wieku rozkwitały paryskie szkoły malarstwa. Tzw. barbizończycy rozsławili francuskie malarstwo pejzażowe. Artyści zjeżdżali do wioski Barbizon i na realistyczną modłę malowali okoliczne krajobrazy.
Czas trwania: 22min. / program o sztuceHistoria sztuki można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Da Vinci
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: