W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Kuchnia Polskich Żydów
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Kuchnia Polskich Żydów miała miejsce:
Opis (streszczenie): Gefilte fish czy karp po żydowsku, knedle czy kneidlach, kreplach czy pierogi. Kuchnia polska i żydowska współistniały od stuleci. Cykl "Kuchnia Polskich Żydów" autorzy podzielili na dwa obszary, świąteczny opowiadający o kuchni wyznaczonej przez judaizm, przez wymogi religijne i historyczny, ten który opowiada o kuchni Żydów, którzy trafili na polskie ziemie. W pierwszym odcinku prowadzący Łukasz Modelski pokaże jak przyrządzić żydowski kawior, czyli pastę z bakłażana oraz ryż szafranowy z przyprawami.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): Trudno uwierzyć, że do tej pory nie powstał serial na temat polskiej kuchni pokazujący, w sposób systematyczny i zgodny z najnowszymi badaniami, dziedzictwo kulinarne otrzymane od naszych przodków. "Historia kuchni polskiej" w 26 czterdziestominutowych odcinkach wypełnia tę lukę zabierając widzów w podróż przez niezwykłe smaki, tradycje i obyczaje. Scenariusz serialu powstał w oparciu o prace naukowe prof. Jarosława Dumanowskiego - głównego eksperta i prowadzącego narrację. Odtworzenia potraw obecnych na polskich stołach od czasów Chrztu Polski do współczesności, dokonał Maciej Nowicki, twórca nowego trendu w polskiej kuchni - historycznej rekonstrukcji kulinarnej. Wnikliwe przedstawienie tła historycznego pozwala na zrozumienie okoliczności, w których kształtowała się polska kuchnia. Rozmowy ze specjalistami z Polski i ze świata uzupełniają narrację ukazując przenikanie idei i potraw ponad europejskimi granicami. Przywołanie konkretnych przepisów i ich odtworzenie w profesjonalnym studiu kulinarnym, ułatwia widzom zrozumienie smaków i technik przygotowywania potraw z przeszłości, a chronologia odcinków odpowiada najważniejszym zmianom zachodzącym w polskiej kuchni w kolejnych okresach historycznych. "Historia kuchni polskiej" to historia polskiej kultury materialnej w wersji dla każdego.
Czas trwania: 40min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy potrawy spożywane w XVIII wieku. Prowadzący Łukasz Modelski przygotuje dania z kapusty. Pierwszą potrawą będzie kapuśniak ze świeżej kapusty, a drugą pręga wołowa z kiszoną kapustą.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy przepis na wareniki. To potrawa ukraińska, w Polsce znana jako pierogi. Można przyrządzać z dowolnym farszem. Prowadzący program Łukasz Modelski przygotuje pierogi ze śliwką, a drugim daniem będą knysze.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy potrawy spożywane podczas święta Purim, kojarzonego z żydowskim karnawałem. Jedną z tradycyjnych potraw przyrządzanych w tym czasie są hamantasze - małe ciasteczka w kształcie trójkąta, faszerowane makiem. Drugą potrawą purimową są makagigi.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu poznamy przepis na cebularz lubelski oraz bajgle.
Czas trwania: 26min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): Ślub w tradycji żydowskiej to szczególna ceremonia. Wesele trwa siedem dni. Na weselnym stole pojawia się szereg różnych potraw. Potrawą, która dzierży pierwsze, honorowe miejsce jest goldene joich, czyli złoty rosół z kury. I od tego przepisu rozpoczyna się kolejny odcinek programu. Trudno sobie również wyobrazić wesele bez gęsi, która wróży młodym powodzenie i szczęście. Kolejna potrawa to gęś pieczona z farfelkami.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W 1851 roku powstaje książka kucharska niezwykłej wagi dla kuchni żydowskiej, jej autorką jest Rebeka Wolff. W 1869 roku książka ta wychodzi po polsku jako "Polska kuchnia koszerna". Z niej pochodzi pierwszy przepis, ciekawy i nietrudny - na ozory cielęce na słodko. Z innej książki kucharskiej, "Książki kucharskiej wileńsko - wegetariańskiej" pochodzi drugi przepis - na kugel z cebuli. Danie to przyrządzi prowadzący Łukasz Modelski.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy tradycyjne potrawy spożywane podczas Chanuki. Chanuka to doroczne święto żydowskie trwające osiem dni. Najbardziej tradycyjnym daniem na Chanukę są latkes, czyli inaczej placki ziemniaczane. To, co różni je od tradycyjnych placków ziemniaczanych, to tzw. zagęszczacz. Do przyrządzenia latkes używamy zmielonej macy zamiast mąki. Maca będzie również główną bohaterką drugiego dania, które spożywa się podczas Chanuki, jest to także odmiana placków, czyli chremzlach.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy potrawy spożywane podczas Święta Szawuot. Prowadzący Łukasz Modelski przygotuje dania z mleka. Pierwszą potrawą będą blintzes na słodko z serem, a drugą kreplach z nadzieniem z twarogu i ziemniaków.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu poznamy potrawy spożywane podczas Jom Kipur, jednego z najważniejszych i najbardziej uroczystych religijnych świąt żydowskich. Prowadzący program Łukasz Modelski przyrządzi przekąski ze śledzi. Pierwszą potrawą będzie śledź pieczony w occie, a drugą kulki ze smażonych śledzi.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku programu poznamy przepis na gęsi pipek w dwóch wersjach. Pierwszy prosty przepis na gęsi pipek po galicyjsku i drugi, który jest bardziej złożony - gęsi pipek po litewsku.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W tym odcinku poznamy przepis na kreplach, czyli pierogi po żydowsku oraz na holiszkes, czyli liście kapusty nadziewane mięsem w sosie słodko - kwaśnym.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): Gefilte fish czy karp po żydowsku, knedle czy kneidlach, kreplach czy pierogi. Kuchnia polska i żydowska współistniały od stuleci. Cykl Kuchnia Żydów Polskich autorzy podzielili na dwa obszary, świąteczny opowiadający o kuchni wyznaczonej przez judaizm, przez wymogi religijne i historyczny, ten który opowiada o kuchni Żydów, którzy trafili na polskie ziemie. W kolejnym odcinku programu poznamy przepis na przygotowanie karaimskiej gęstej zupy z wołowiny oraz litwacki lokszen kugel, czyli zapiekankę z makaronem.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W tym odcinku poznamy potrawy serwowane w czasie szabatu. Pierwsza to danie jednogarnkowe - czulent z kaszą i ciecierzycą, a druga - śledź korzenny z rodzynkami.
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy przepis na duszonego kurczaka ze śliwkami, imbirem i winem według przepisu bankiera Lewki. Drugą potrawą są gruszki w syropie z przyprawami korzennymi. Przepis pochodzi z XIV wieku, a jego autorem jest izraelski kucharz Yotam Ottolenghi.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W tym odcinku prowadzący program Łukasz Modelski przyrządzi potrawę szabatową, czyli chałę oraz gefilte fish w postaci kulek rybnych w galarecie.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W tym odcinku, poznamy przepis na potrawę zwaną mujaddara według przepisu Yotama Ottolenghi. Jest to ryż z soczewicą. Drugą potrawą jest żydowski kawior z podrobów.
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W tym odcinku poznamy przepis właśnie na gefilte fish, czyli faszerowaną rybę na gorąco oraz miodownik.
Czas trwania: 26min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku poznamy przepis na cymes z marchwi i kaczkę w pomarańczach.
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarnyOpis (streszczenie): W tym odcinku prowadzący Łukasz Modelski przyrządzi kurę faszerowaną macą oraz deser z jabłek, orzechów i migdałów.
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarnyKuchnia Polskich Żydów można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: