Emisja Kultura na Ludowo.wspieram będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 30 listopada 2024 (Sobota)Opis (streszczenie): Ten słowiański lud, niegdyś zajmujący tereny od Pomorza Zachodniego po Gdańskie, wytworzył własną kulturę zarówno materialną jak i muzyczną, taneczną. Wieloletnie wpływy niemieckie, spowodowały, że dopiero w wieku XX pojawiły się rekonstrukcje dawnych strojów czy sztuki ludowej, współcześnie mocno podkreślających odrębność Kaszubów. Obecnie liczni twórcy ludowi prezentują bogactwo swojego dziedzictwa, jednocześnie przekazując je młodemu pokoleniu.
Czas trwania: 16min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Śląsk Opolski to niezwykły tygiel kulturowy, który ukształtował zespół tradycji wciąż pielęgnowanych. Pisankarstwo huculsko - wołyńskie, kroszonkarstwo, ceramika (słynna w Europie porcelana Opolska), a także rodzime malarstwo i rzeźbiarstwo. Współcześni twórcy wykazują ogromną dbałość o stroje i tradycyjny haft, odnajdują ogromne bogactwo dawnych melodii i pieśni.
Czas trwania: 16min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Górale Śląscy, zamieszkujący tereny Beskidu Śląskiego, to szczególna grupa, pomimo ich przynależności do kultury karpackiej, zachowująca nieco odmienny styl. Przejawia się on do dziś, w bogatym stroju, ze słynną koronką zdobiącą kobiece głowy, w charakterystycznej gwarze, pięknej muzyce, śpiewie i tańcu. Współcześnie pielęgnowane mają wpływ na rozwój ludowej sztuki użytkowej w tzw. heklowaniu czy np. w rzeźbie.
Czas trwania: 15min. / 2023 / film dokumentalnyEmisja Kultura na Ludowo.wspieram miała miejsce:
Opis (streszczenie): Reportaż, przedstawiający kreatywne postacie wybranych artystów ludowych regionu podhalańskiego. Region ten szczyci się szczególnym zamiłowaniem do zdobnictwa, nie tylko w sztuce, jak np. malarstwo na szkle ale również w rzemiośle, budownictwie, kowalstwie artystycznym czy drobnych wyrobach, np. elementach stroju góralskiego. Twórczość ludowa to także wyrób instrumentów, dzięki którym kontynuowane są tradycje muzyki i tańca na Podhalu.
Czas trwania: 16min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Puszcza Zielona - to prastary obszar zamieszkany przez lud tzw. Kurpiów, na północnym Mazowszu. Starannie pielęgnują swoje tradycje i dbają o zachowanie dawnej ludowej twórczości, związanej z archaicznym śpiewem, żywiołowym tańcem, a zwłaszcza zdobnictwem, takim jak słynna kurpiowska wycinanka, czy kierpce. Kurpie słyną z ogromnych korali bursztynowych, które do dziś zdobią piękne stroje eleganckich Kurpianek.
Czas trwania: 16min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Puszcza Sandomierska to piękny obszar, zamieszkany przez grupę etnograficzną Lasowiaków, którzy pielęgnują swoje prastare dziedzictwo, żyjąc na terenach położonych pomiędzy Wisłą a Sanem. Program przybliża ich tradycyjną twórczość, wciąż kontynuowanego ręcznego garncarstwa, tworzenia drewnianej zabawki ludowej, ale i dbałości o niezmienność dawnej muzyki ludowej i tańców, prezentowanych przez lasowiacki strój, dorodny w swojej skromności.
Czas trwania: 16min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Lubelszczyzna jest obszarem zróżnicowanym kulturowo, nie jest jednolitym regionem etnograficznym. Zamieszkuje ją ludność Małopolski, Mazowsza i południowego Podlasia. W historii tego województwa, zaznaczyły się wpływy rusińskie i polskie.
Czas trwania: 16min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Orawa, na której terenie zmieszały się wpływy kultury węgierskiej, słowackiej i polskiej osadników pochodzących niegdyś z terenów Żywiecczyzny i Podhala, może szczycić się szczególnym pięknem swojej kultury ludowej. Jej twórcy prezentują ją w malarstwie, rzeźbie, zdobnictwie obrzędowym, a także poprzez wykonywanie pięknego stroju ludowego. Twórczość orawska to również poezja, muzyka i taniec.
Czas trwania: 16min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Wielkopolska jest ogromnym regionem, zróżnicowanym pod względem kulturowym, gdzie żyje obok siebie11 grup etnograficznych. W programie przedstawiono najbardziej charakterystyczne elementy twórczościludowej Wielkopolski, które prezentują wybrani animatorzy i twórcy ludowi.
Czas trwania: 16min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Warmia i Mazury to specyficzne regiony, na których po 1945 i 47 roku nastąpiła prawie całkowita wymiana ludności rdzennej (Warmiaków, Mazurów i Prusaków). Dlatego dzisiaj ludowa kultura Warmii i Mazur jest kulturą przybyłych na te tereny Polaków z Wileńszczyzny, Kurpiów, Łemków, czy Ukraińców. Ta dawna, rdzenna jest rekonstruowana również przez nich, zarówno w stroju (słynne czepce warmińskie) jak i muzyce (rodzinne kapele cymbalistów wileńskich), by o niej nie zapomniano.
Czas trwania: 15min. / 2023 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Ziemia Łowicka to piękne tereny dawnego Księstwa Łowickiego, którego zamożność miała niewątpliwy wpływ na rozwój kultury i sztuki ludowej. Stąd bogactwo strojów odświętnych i wszelakiego zdobnictwa, zarówno w hafcie jak i w wystroju wnętrz, np. pięknej, słynnej łowickiej wycinanki, czy tzw. pająków zawieszanych na ścianach i belkach stropowych łowickich domów albo kolorowej rzeźby. Piękno tego terenu odzwierciedliło się również w tańcu i muzyce łowickiej.
Czas trwania: 15min. / 2023 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Kujawy - to najstarsze w Polsce tereny osadnicze, bogate w czarnoziem, sól czy huty żelaza, rozwijały się doskonale, korzystając z krzyżujących się na nich szlaków handlowych. Stąd bogactwo zarówno w rzemiośle, stroju jak i sztuce ludowej, w zdobnictwie, przetrwało do dzisiejszego dnia. Kowalstwo artystyczne, wyroby ze słomy, rzeźbiarstwo, bibułkarstwo i piękny haft kujawski, przyciągają uwagę miłośników kultury ludowej.
Czas trwania: 15min. / 2023 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Południowe Podlasie to malownicza kraina położona pośród lasów i pól szeroko rozpościerających się wzdłuż potężnej rzeki Bug i jej dopływów. Zamieszkała przez lud, którego pracowitość odzwierciedliła się również w zamiłowaniu do sztuki, którą się otacza do dziś. Dawne rzemiosła, jak wikliniarstwo czy garncarstwo, starodawne potrawy, współcześnie są atrakcją dla licznych turystów, odwiedzających tę piękną krainę. Zachwycają wielobarwne ornamenty tkackie, wzorzyste pasy, zwane pereborami, tkane jednocześnie z gładkim płótnem. Jest to element odświętnych strojów ludowych, dziś rozpowszechnionych nie tylko na terenie Podlasia. Ozdabiają one np. zespoły ludowe, podczas tańczonych oberków, do melodii granych na harmoniach, skrzypcach i archaicznych bębenkach.
Czas trwania: 15min. / 2023 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Niezwykłe połączenie żywiołowości, temperamentu i wrażliwości na piękno, charakteryzuje grupę Górali Nadpopradzkich, sąsiadów Łemków i Lachów Sądeckich, żyjących w górach Beskidu Sądeckiego. Widoczne w ich twórczości niematerialnej poezji, muzyce, tańcu, śpiewie jak i w strojach a także sztuce ludowej, pięknie zostało zaprezentowane przez twórców żyjących w okolicach Piwnicznej - rzeźbiarzy, malarzy, kowala, wytwórców strojów i instrumentów ludowych, pieczołowicie strzegących swojego barwnego dziedzictwa.
Czas trwania: 15min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Usytuowani obok Krakowiaków Zachodnich, Babiogórców, Zagórzan, w pobliżu Podhala i górali Babiogórskich czy Żywieckich, Kliszczacy utworzyli swoją własną kulturę mieszających się ze sobą sąsiednich kultur. Ten wspaniały lud góralski zaciekawia strojem, muzyką i tańcem, a twórczość ludowa pielęgnowana do dziś, nadal się rozwija. Teren Kliszczaków zamieszkuje wielu rzeźbiarzy, bibułkarek i hafciarek, dbających o zachowanie dawnych wzorów i przekazywanie kolejnym pokoleniom ich pięknych tradycji.
Czas trwania: 16min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Łemkowszczyzna, niegdyś tętniąca bogatym kulturowo życiem. Dziś nadal żyje zamiłowaniem do kultury ludowej jej mieszkańców. O zachowanie i dalszy rozwój sztuki ludowej dbają twórcy ludowi, wciąż wykonując wielokolorowe pisanki, delikatnie zdobione drewniane łyżki czy rzeźbę sakralną. To wszystko - oprawione w piękny strój, taniec i śpiew - nadal istnieje, pomimo nieubłagalnie upływającego czasu.
Czas trwania: 15min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Żywioł w tańcu i dostojeństwo w stroju, do dziś charakteryzują region Lachów Sądeckich, dbających o zachowanie ich pięknych tradycji. Przejawiają się one również w sztuce i wciąż pielęgnowanej twórczości ludowej. W programie: przykłady zdobienie stroju, plastyka obrzędowa w postaci kolorowych kwiatów wykonywanych z bibuły, rzeźba i tradycyjne pożywienie. Prezentują ludowi twórcy sądecczyzny, pilnie strzegący swojego pięknego dziedzictwa.
Czas trwania: 16min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Południowe Podlasie, to malownicza kraina położona pośród lasów i pól szeroko rozpościerających się wzdłuż potężnej rzeki Bug i jej dopływów. Zamieszkała przez lud, którego pracowitość odzwierciedliła się również w zamiłowaniu do sztuki, którą się otacza do dziś. Dawne rzemiosła, jak wikliniarstwo czy garncarstwo, starodawne potrawy, współcześnie są atrakcją dla licznych turystów, odwiedzających tę piękną krainę. Zachwycają wielobarwne ornamenty tkackie, wzorzyste pasy, zwane pereborami, tkane jednocześnie z gładkim płótnem. Jest to element odświętnych strojów ludowych, dziś rozpowszechnionych nie tylko na terenie Podlasia. Ozdabiają one np. zespoły ludowe, podczas tańczonych oberków, do melodii granych na harmoniach, skrzypcach i archaicznych bębenkach.
Kultura na Ludowo.wspieram można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Kraków
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: