Emisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 listopada 2024 (Czwartek)Opis (streszczenie): Baba swobodna, Baba lukrowana z duszą nieczystą to niektóre z nazw cykli obrazów tworzonych przez Iwonę Siwek - Front, która twierdzi, że "współczesna kobieta świadoma swej siły i niezależności, wciąż jednak musi walczyć o swoją wolność w zunifikowanym i totalnie nowoczesnym świecie". Tworzy więc Siwek swoje "Baby" przez duże "B" - wyzwolone, silne, świadome i wymagające, kolorowe i zdecydowane. Inspirację do swoich dzieł znajduje wszędzie a to zasłyszany fragment rozmowy na ulicy, napis na murze, wyrwane z kontekstu z newsa telewizyjnego czy radiowego słowa, wszystko może stać się inspiracją do nowego dzieła. Taka to trochę sztuka recyklingowa, ale Siwek przyznaje, że kocha śmieci, a że nigdy nie wiadomo co akurat usłyszy, znajdzie, zauważy to zawsze jest to także sztuka zaskakująca, niejednokrotnie samą artystkę.
Czas trwania: 6min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Reporterzy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski przybliżają regiony tych krajów. Pokazują niezwykłych ludzi, miejsca, które warto odwiedzić, sprawy które zainteresują sąsiadów zza granicy.
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Fundacja Aktywnej Rehabilitacji powstała w 1988 roku. Specjalizuje się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ideą fundacji jest to, by osobom z niepełnosprawnością pomagały też osoby, które znajdują się w podobnej sytuacji, to znaczy poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Natura zmieniana przez człowieka. Pustynia Błędowska w Polsce. Gejzer w Hermanach na Słowacji. Sztuczne jeziora koło Sarospatok. Ogród pustynny w starym kamieniołomie w Czechach.
Czas trwania: 27min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Początkowo Podgórze stanowiło osobne miasto. Powstało w wyniku I rozbioru Polski, kiedy granica Austrii kończyła się na Wiśle. Akt lokacyjny został nadany w 1784 r. przez cesarza Józefa II. W 1915 roku połączyło się z Krakowem. Podgórze to dzielnica, która ma wiele "do pokazania". Są muzea (Fabryka Oskara Schindlera, MOCAK, Cricoteka, Muzeum Podgórza), są zabytki (kościół św. Józefa zaprojektowany przez Sasa - Zubrzyckiego, kościółek św. Benedykta położony na Wzgórzu Lasoty, Fort św. Benedykta). Nie brakuje tutaj także ciekawych miejsc (Park Bednarskiego, kolorowe schody przy ul. Tatrzańskiej, kopiec Krakusa) a także inicjatyw (Podgórskie Dni Otwarte, Podgórskie Wschody Słońca, Targi rzeczy wyjątkowych).
Czas trwania: 6min. / 2018Opis (streszczenie): Lanckorona niewielka miejscowość oddalona o 30 km od Krakowa od kilkunastu lat słynie z różnego rodzaju wydarzeń organizowanych tu cyklicznie. Większość z nich to inicjatywy oddolne mieszkańców, którzy udostępniają swoje przestrzenie na różnego rodzaju warsztaty, wernisaże i inne wydarzenia. W audycji wykorzystano fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego (domena publiczna) oraz z archiwum prywatnego; Andrzeja Pawlusa, Anny Ciecieręgi, Jolanty Hytkowskiej, Ireny Zgudy.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynEmisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej miała miejsce:
Opis (streszczenie): W 1850 roku cesarz Franciszek Józef podjął decyzję o budowie wokół Krakowa fortyfikacji. Projekt początkowo bazował na odziedziczonych fortyfikacjach Wolnego Miasta i Podgórza. W następnych latach powstawały kolejne i w efekcie przed I wojną światową w Krakowie stworzono jedną z największych twierdz europejskich. Obiekty powstałe w ramach Twierdzy Kraków obecne są na mapie miasta do dzisiaj.
Czas trwania: 6min. / 2019Opis (streszczenie): W materiale prezentujemy cztery obiekty powstałe w biurze architektonicznym Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy: Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha, Pawilon Wyspiańskiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz Małopolski Ogród Sztuki.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Polski Edison, Da Vinci z Galicji, galicyjski geniusz to tylko kilka z licznych przydomków, jakimi określany był Jan Szczepanik polski odkrywca - samouk, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Eksponaty prezentowane w materiale stanowią część wystawy "Jan Szczepanik - geniusz, wynalazca, konstruktor" i pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz kolekcji prywatnej Barbary i Mieczysława Czosnyków.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Barbara Malinka jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Kilka lat temu przeprowadziła się do starego domu w Stryszowie, w którym kiedyś mieszkali jej pradziadkowie. Stworzyła tu miejsce, które nazwała Siedlisko Korzenie i które łączy w sobie miłość do natury i sztuki.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Thesaurus Cracoviensis Centrum Interpretacji Artefaktów to właśnie w tym miejscu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przechowuje wszystko to, co na co dzień dla zwiedzających jest niewidoczne. Ta ogromna, bo licząca prawie 3 tysiące metrów kwadratowych, powierzchnia magazynowa to prawdziwy raj dla historyków sztuki i osób zainteresowanych dziejami Krakowa.
Czas trwania: 6min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Rzeszów: ołtarz z relikwiami świętych i błogosławionych w kościele dominikanów w Jarosławiu; Seged: mumie mieszkańców Vacu; Koszyce: mumia baronowej Zofii Seredyovej; Brno: kostnica pod kościołem świętego Jakuba;
Czas trwania: 24min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Po przekroczeniu drzwi pracowni grawerskiej zlokalizowanej przy ulicy Szewskiej w Krakowie przenosimy się w inny świat. To właśnie tutaj od początku lat 70. swój zakład prowadzi pan Alojzy Borowicz. I właśnie od tego czasu praktycznie nic się tu nie zmieniło. Przybyło tylko tabliczek, medali, odznak które przez lata tutaj powstały i które pan Alojzy dumnie prezentuje na ścianach niewielkiego pomieszczenia. W materiale wykorzystano fotografie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Czas trwania: 6min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Pustynia Błędowska położona jest na granicy województwa małopolskiego ze śląskim. W całości leży na terenie Gminy Klucze w powiecie olkuskim. Jej powstanie datuje się na średniowiecze i jest związane z wycinką drzew pod budowę szybów do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddawane zostały działaniu wiatru i słońca co spowodowało dalsze zmiany w terenie. Powstał specyficzny mikroklimat, wydmy, można było zaobserwować burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała nawet powierzchnię 150 km2. Dzisiaj to prawie 700 hektarowy teren podzielony na dwie części - wojskową i turystyczną.
Czas trwania: 6min. / 2024 / magazynKwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Kraków, TVP3 Rzeszów, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: