Emisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 lutego 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Thesaurus Cracoviensis Centrum Interpretacji Artefaktów to właśnie w tym miejscu Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przechowuje wszystko to, co na co dzień dla zwiedzających jest niewidoczne. Ta ogromna, bo licząca prawie 3 tysiące metrów kwadratowych, powierzchnia magazynowa to prawdziwy raj dla historyków sztuki i osób zainteresowanych dziejami Krakowa.
Czas trwania: 6min. / 2017 / magazynOpis (streszczenie): Reporterzy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski przybliżają regiony tych krajów. Pokazują niezwykłych ludzi, miejsca, które warto odwiedzić, sprawy które zainteresują sąsiadów zza granicy.
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Za sukcesem spektaklu teatralnego stoi wiele osób. Jedną z nich jest malarz modelator, który ściśle współpracuje ze scenografem - tworzy wszystko to, co scenograf zaprojektuje. Jego nazwisko nie pojawia się na teatralnych afiszach, a przecież uczestniczy w przygotowaniu każdego spektaklu, tworząc według wizji scenografa wszystko to, co pojawia się na scenie. Bohaterem felietonu jest Łukasz Pipczyński malarz modelator w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Czas trwania: 6min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Muzeum Fotografii w Krakowie działa od 1986 roku. Obecnie ma trzy oddziały Rakowicka, Strzelnica i Józefitów gdzie mieści się nowoczesne centrum magazynowo - konserwatorskie, digitalizacyjne oraz badawcze. Od 2021 roku otwarto je dla zwiedzających. Nie jest to typowa jednostka muzealna. Nie ma tu stałej wystawy, a odwiedzający to miejsce mogą poznać pracę muzealników "od kuchni" i obserwować to, co zazwyczaj jest niewidoczne.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Pustynia Błędowska położona jest na granicy województwa małopolskiego ze śląskim. W całości leży na terenie Gminy Klucze w powiecie olkuskim. Jej powstanie datuje się na średniowiecze i jest związane z wycinką drzew pod budowę szybów do okolicznych kopalni. Odsłonięte połacie terenu poddawane zostały działaniu wiatru i słońca co spowodowało dalsze zmiany w terenie. Powstał specyficzny mikroklimat, wydmy, można było zaobserwować burze piaskowe. W efekcie Pustynia Błędowska miała nawet powierzchnię 150 km2. Dzisiaj to prawie 700 hektarowy teren podzielony na dwie części - wojskową i turystyczną.
Czas trwania: 6min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W materiale prezentujemy cztery obiekty powstałe w biurze architektonicznym Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy: Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej Manggha, Pawilon Wyspiańskiego, Centrum Kongresowe ICE Kraków oraz Małopolski Ogród Sztuki.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Mosiężne żyrandole, świeczniki i elementy dekoracyjne związane z Torą to zaledwie kilka z około 350 przedmiotów znalezionych na początku 2020 roku w drewnianej skrzyni ukrytej pod podłogą we wschodniej części Starej Synagogi w Wieliczce. Archeolodzy sądzą, że to co tutaj znaleziono śmiało można określić mianem skarbu. Do jego odkrycia doszło przypadkiem, podczas robót związanych z odsłonięciem pierwotnego poziomu posadzki i podziałów wnętrza w XVIII - wiecznej synagodze.
Czas trwania: 7min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Justyna mówi, że mundur w domu był od zawsze. Strażakami byli mężczyźni z jej rodziny. I ona też postanowiła zostać strażakiem. Do zawodu przygotowała się dokładnie tak samo, jak przygotowują się do niego mężczyźni. Ukończyła Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i jednocześnie studia z zakresu ratownictwa medycznego. Dzisiaj pracuje w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 6 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jest tam jedyną kobietą.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Lanckorona niewielka miejscowość oddalona o 30 km od Krakowa od kilkunastu lat słynie z różnego rodzaju wydarzeń organizowanych tu cyklicznie. Większość z nich to inicjatywy oddolne mieszkańców, którzy udostępniają swoje przestrzenie na różnego rodzaju warsztaty, wernisaże i inne wydarzenia. W audycji wykorzystano fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego (domena publiczna) oraz z archiwum prywatnego; Andrzeja Pawlusa, Anny Ciecieręgi, Jolanty Hytkowskiej, Ireny Zgudy.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynEmisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej miała miejsce:
Opis (streszczenie): Polski Edison, Da Vinci z Galicji, galicyjski geniusz to tylko kilka z licznych przydomków, jakimi określany był Jan Szczepanik polski odkrywca - samouk, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Eksponaty prezentowane w materiale stanowią część wystawy "Jan Szczepanik - geniusz, wynalazca, konstruktor" i pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz kolekcji prywatnej Barbary i Mieczysława Czosnyków.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Pierwsze wzmianki o mieście Olkusz pochodzą z 1299 roku. W tamtych czasach był jednym z najważniejszych ośrodków górniczych i uważany jest za kolebkę górnictwa kruszcowego w Polsce. Pozyskiwano tutaj między innymi srebro. Kilkanaście lat temu podczas remontu olkuskiego rynku natrafiono na doskonale zachowane podziemia z czasów średniowiecza. Zostały one udostępnione zwiedzającym w 2021 roku. W pierwszej ich części prezentowana jest historia Olkusza, w drugiej - historia związana z górnictwem.
Czas trwania: 5min. / 2025 / magazynKwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Opole, TVP3 Rzeszów, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: