Emisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 9 lipca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Reporterzy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski przybliżają regiony tych krajów. Pokazują niezwykłych ludzi, miejsca, które warto odwiedzić, sprawy które zainteresują sąsiadów zza granicy.
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Oświęcim niewielkie miasteczko na granicy Małopolski i Śląska, na całym świecie znane z tego, że to właśnie tutaj Niemcy stworzyli jeden z obozów koncentracyjnych, w którym na masową skalę mordowano ludzi różnych narodowości. I pomimo tego, że miasto ma ponad 800 - letnią historię i tradycję wszyscy kojarzą je głównie z tym, co wydarzyło się tutaj najgorszego, a mówiąc "Oświęcim" od razu myślimy "Auschwitz". Mało kto wie, że przed wojną żyły tu zgodnie dwie kultury polska i żydowska, a miasteczko nazywano nawet "oświęcimską Jerozolimą". O to, by o tym nie zapomniano dba Mirosław Ganobis, mieszkaniec Oświęcimia, pasjonat historii miasta. Swoimi działaniami próbuje przekonać, że Oświęcim to nie tylko obóz koncentracyjny. Od ponad 30 lat zajmuje się kolekcjonowaniem pamiątek związanych z przedwojenną historią miasta.
Czas trwania: 6min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Ponad 500 książek. Setki różnych bibelotów. Wśród nich m.in. tace, proporce, wpinki, kufle, talerze, szklanki, nabiurniki, plakiety i tablice, odzież. Łącznie około dwóch tysięcy przedmiotów. Wszystkozwiązane z Nową Hutą. Bo to Nową Hutę Grzegorz Ziemiański zaczął zbierać prawie 20 lat temu.
Czas trwania: 6min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Lanckorona niewielka miejscowość oddalona o 30 km od Krakowa od kilkunastu lat słynie z różnego rodzaju wydarzeń organizowanych tu cyklicznie. Większość z nich to inicjatywy oddolne mieszkańców, którzy udostępniają swoje przestrzenie na różnego rodzaju warsztaty, wernisaże i inne wydarzenia. W audycji wykorzystano fotografie z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego (domena publiczna) oraz z archiwum prywatnego; Andrzeja Pawlusa, Anny Ciecieręgi, Jolanty Hytkowskiej, Ireny Zgudy.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Barbara Malinka jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Kilka lat temu przeprowadziła się do starego domu w Stryszowie, w którym kiedyś mieszkali jej pradziadkowie. Stworzyła tu miejsce, które nazwała Siedlisko Korzenie i które łączy w sobie miłość do natury i sztuki.
Czas trwania: 6min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Justyna mówi, że mundur w domu był od zawsze. Strażakami byli mężczyźni z jej rodziny. I ona też postanowiła zostać strażakiem. Do zawodu przygotowała się dokładnie tak samo, jak przygotowują się do niego mężczyźni. Ukończyła Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie i jednocześnie studia z zakresu ratownictwa medycznego. Dzisiaj pracuje w Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 6 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jest tam jedyną kobietą.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Wypływa spod Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim i płynie niemal przez całą Polskę Wisła, najdłuższa polska rzeka (1047 km), zwana "królową polskich rzek". W Krakowie jednym z pierwszych miast, które odwiedza, Bulwary Wiślane tętnią życiem to malownicze miejsce spacerów i odpoczynku w centrum, u stóp Wawelu. Znajdują się tu liczne alejki spacerowe, a wzdłuż biegną ścieżki rowerowe. Ale życiem tętni także sama rzeka! Na Wiśle można popływać kajakami, kursują tutaj liczne mniejsze i większe stateczki. Takie rejsy w Krakowie to także ciekawa alternatywa dla turystów. Płynąc Wisłą mijają oni po drodze jedne z bardziej ciekawych zabytków w samym Krakowie i najbliższej okolicy.
Czas trwania: 6min. / 2018Opis (streszczenie): Fundacja Aktywnej Rehabilitacji powstała w 1988 roku. Specjalizuje się w aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ideą fundacji jest to, by osobom z niepełnosprawnością pomagały też osoby, które znajdują się w podobnej sytuacji, to znaczy poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Mosiężne żyrandole, świeczniki i elementy dekoracyjne związane z Torą to zaledwie kilka z około 350 przedmiotów znalezionych na początku 2020 roku w drewnianej skrzyni ukrytej pod podłogą we wschodniej części Starej Synagogi w Wieliczce. Archeolodzy sądzą, że to co tutaj znaleziono śmiało można określić mianem skarbu. Do jego odkrycia doszło przypadkiem, podczas robót związanych z odsłonięciem pierwotnego poziomu posadzki i podziałów wnętrza w XVIII - wiecznej synagodze.
Czas trwania: 7min. / 2020 / magazynEmisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej miała miejsce:
Opis (streszczenie): Na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej znajduje się ponad 2700 jaskiń. Sześć spośród nich udostępnionych jest dla turystów. W programie odwiedzamy Jaskinię Nietoperzową - największą jaskinię na Jurze, oraz Jaskinię Wierzchowską Górną, która z kolei może poszczycić się najdłuższą trasą turystyczną.
Czas trwania: 6min. / 2024 / magazynKwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Lublin, TVP3 Opole, TVP3 Rzeszów, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: