Emisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 stycznia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Reporterzy z Czech, Słowacji, Węgier i Polski przybliżają regiony tych krajów. Pokazują niezwykłych ludzi, miejsca, które warto odwiedzić, sprawy które zainteresują sąsiadów zza granicy.
Czas trwania: 25min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): W 2018 roku tradycja budowy wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. O tradycjach szopkarskich w Krakowie opowiadają Małgorzata Niechaj z Muzeum Krakowa oraz Stanisław Malik szopkarz.
Czas trwania: 6min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest krakowski zespół pieśni i tańca Małe Słowianki, który już od 46 lat zaprasza najmłodszych do świata folkloru. Z kamerą towarzyszymy dzieciom podczas ich zwykłego dnia prób. Zajrzymy na zajęcia rytmiki kilkulatków, próbę chóru dziewcząt, a kapela wraz z grupami baletowymi wykonają swoje popisowe utwory.
Czas trwania: 6min. / 2021 / magazynOpis (streszczenie): Natura zmieniana przez człowieka. Pustynia Błędowska w Polsce. Gejzer w Hermanach na Słowacji. Sztuczne jeziora koło Sarospatok. Ogród pustynny w starym kamieniołomie w Czechach.
Czas trwania: 27min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W felietonie poznajemy historię Zamku w Przegorzałach, najmłodszego zamku w Małopolsce, wybudowanego w latach 40. XX wieku, jednego z niewielu dzieł architektury III Rzeszy w Krakowie.
Czas trwania: 5min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Muzeum Fotografii w Krakowie działa od 1986 roku. Obecnie ma trzy oddziały Rakowicka, Strzelnica i Józefitów gdzie mieści się nowoczesne centrum magazynowo - konserwatorskie, digitalizacyjne oraz badawcze. Od 2021 roku otwarto je dla zwiedzających. Nie jest to typowa jednostka muzealna. Nie ma tu stałej wystawy, a odwiedzający to miejsce mogą poznać pracę muzealników "od kuchni" i obserwować to, co zazwyczaj jest niewidoczne.
Czas trwania: 5min. / 2022 / magazynEmisja Kwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej miała miejsce:
Opis (streszczenie): Początkowo Podgórze stanowiło osobne miasto. Powstało w wyniku I rozbioru Polski, kiedy granica Austrii kończyła się na Wiśle. Akt lokacyjny został nadany w 1784 r. przez cesarza Józefa II. W 1915 roku połączyło się z Krakowem. Podgórze to dzielnica, która ma wiele "do pokazania". Są muzea (Fabryka Oskara Schindlera, MOCAK, Cricoteka, Muzeum Podgórza), są zabytki (kościół św. Józefa zaprojektowany przez Sasa - Zubrzyckiego, kościółek św. Benedykta położony na Wzgórzu Lasoty, Fort św. Benedykta). Nie brakuje tutaj także ciekawych miejsc (Park Bednarskiego, kolorowe schody przy ul. Tatrzańskiej, kopiec Krakusa) a także inicjatyw (Podgórskie Dni Otwarte, Podgórskie Wschody Słońca, Targi rzeczy wyjątkowych).
Czas trwania: 6min. / 2018Opis (streszczenie): Kiedy był małym chłopcem wybrał się z rodzicami na turniej rycerski na zamku w Rabsztynie. I zakochał się w tych walkach. Później przyszło zainteresowanie wytwarzaniem zbroi i broni. Na rynku mało było dostępnych rzeczy, postanowił zacząć robić je sam. I tak już od wielu lat Jan Halicki w swojej niewielkiej pracowni obok Olkusza zajmuje się płatnerstwem. Z pasji uczynił swój zawód. Wydawać by się mogło, że zawód zupełnie niepotrzebny w dzisiejszych czasach na co komu zbroja? Jednak coraz większe w ostatnim czasie zainteresowanie walkami rycerskimi i powstawanie coraz to nowych grup rekonstrukcyjnych sprawia, że panu Janowi pracy nie brakuje.
Czas trwania: 6min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Za sukcesem spektaklu teatralnego stoi wiele osób. Jedną z nich jest malarz modelator, który ściśle współpracuje ze scenografem - tworzy wszystko to, co scenograf zaprojektuje. Jego nazwisko nie pojawia się na teatralnych afiszach, a przecież uczestniczy w przygotowaniu każdego spektaklu, tworząc według wizji scenografa wszystko to, co pojawia się na scenie. Bohaterem felietonu jest Łukasz Pipczyński malarz modelator w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Czas trwania: 6min. / 2020 / magazynOpis (streszczenie): Baba swobodna, Baba lukrowana z duszą nieczystą to niektóre z nazw cykli obrazów tworzonych przez Iwonę Siwek - Front, która twierdzi, że "współczesna kobieta świadoma swej siły i niezależności, wciąż jednak musi walczyć o swoją wolność w zunifikowanym i totalnie nowoczesnym świecie". Tworzy więc Siwek swoje "Baby" przez duże "B" - wyzwolone, silne, świadome i wymagające, kolorowe i zdecydowane. Inspirację do swoich dzieł znajduje wszędzie a to zasłyszany fragment rozmowy na ulicy, napis na murze, wyrwane z kontekstu z newsa telewizyjnego czy radiowego słowa, wszystko może stać się inspiracją do nowego dzieła. Taka to trochę sztuka recyklingowa, ale Siwek przyznaje, że kocha śmieci, a że nigdy nie wiadomo co akurat usłyszy, znajdzie, zauważy to zawsze jest to także sztuka zaskakująca, niejednokrotnie samą artystkę.
Czas trwania: 6min. / 2018 / magazynOpis (streszczenie): Mosiężne żyrandole, świeczniki i elementy dekoracyjne związane z Torą to zaledwie kilka z około 350 przedmiotów znalezionych na początku 2020 roku w drewnianej skrzyni ukrytej pod podłogą we wschodniej części Starej Synagogi w Wieliczce. Archeolodzy sądzą, że to co tutaj znaleziono śmiało można określić mianem skarbu. Do jego odkrycia doszło przypadkiem, podczas robót związanych z odsłonięciem pierwotnego poziomu posadzki i podziałów wnętrza w XVIII - wiecznej synagodze.
Czas trwania: 7min. / 2020 / magazynKwartet - magazyn regionów Czwórki Wyszehradzkiej można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Rzeszów, TVP3 Wrocław
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: