Emisja Legenda. Hubert Jerzy Wagner będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 12 lutego 2025 (Środa)Opis (streszczenie): Hubert Jerzy Wagner (1941 - 2002) poprowadził reprezentację Polski na szczyt oraz całkowicie zmienił oblicze światowej siatkówki. TVP1 zaprasza na premierę filmu dokumentalnego, który przybliży postać tego wybitnego trenera. Koproducentem dokumentu jest Telewizja Polska. Życie Huberta Jerzego Wagnera to gotowy scenariusz na film. Był genialnym trenerem oraz wizjonerem, który wprowadził nowe rozwiązania w treningu i systemie gry kopiowane później na całym świecie. Reprezentację Polski doprowadził do największych sukcesów w historii: zwycięstwa na Mistrzostwach Świata w 1974 roku w Meksyku oraz złota na Igrzyskach Olimpijskich w 1976 roku w Montrealu. Niestety, powodzenie w sporcie nie szło w parze z życiem prywatnym.Film Wojciecha Królikowskiego i Wojciecha Jędrzejewskiego jest przede wszystkim opowieścią o życiu Wagnera z jego blaskami i cieniami, widzianą z perspektywy zawodników „Złotej drużyny”, najbliższych członków rodziny, przyjaciół, publicystów i dziennikarzy. W filmie wykorzystano wypowiedzi Wagnera, niepublikowane dotąd notatki i dokumenty, materiały z archiwów rodzinnych. Dokument jest podzielony na trzy części. Pierwsza pt. „Rewolucja” przybliża drogę, którą musiał pokonać Wagner ze swoją drużyną, by zdobyć złoto. Dwie kolejne części filmu „Cena sukcesu” i „Legenda” podejmują temat walki, którą trener toczył ze swoim uzależnieniem od alkoholu oraz statusu ikony, jaki za życia osiągnął.
Czas trwania: 54min. / 2024 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieść o najwybitniejszym polskim trenerze, który zdobył szacunek świata sportu. Hubert Jerzy Wagner (1941 - 2002), trener reprezentacji Polski w siatkówce. Słynął z zamiłowania do żelaznej dyscypliny na hali treningowej, ale jak nikt inny potrafił rozluźnić atmosferę ciętym dowcipem. Szkoleniowiec, który doprowadził polskich siatkarzy do mistrzostwa świata (Meksyk 1974) i złotego medalu olimpijskiego na igrzyskach w Montrealu (1976). Jest jedną z ikon polskiego sportu. Po blisko pięćdziesięciu latach od tych sukcesów nadal wzbudza żywe zainteresowanie świata sportu. Podejmowane dotąd próby zrozumienia tego wyczynu nie dały kompleksowej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób udało się osiągnąć tak wielki sukces? Stąd pomysł na film dokumentalny, który opowiada o Wagnerze jako o wybitnym trenerze i przypomina szerokiej publiczności jego postać. Trenerem Reprezentacji Polski został w wieku 32 lat, tuż po tym jak przestał w niej grać. Nie mając żadnych doświadczeń trenerskich w ciągu kolejnych czterech lat ze swoją "Złotą drużyną" osiągnął w sporcie wszystko. Wagner to prawdopodobnie jedyny taki przypadek w sporcie światowym. Do tej pory, pomimo upływu pięciu dekad, najlepsi światowi trenerzy siatkówki podnoszą jego zasługi dla rozwoju sportu. Intryguje nie tylko sam fakt odniesienia tych sukcesów, ale przede wszystkim technologia ich osiągnięcia. Był charyzmatycznym wizjonerem daleko wybiegającym w przyszłość, który zrewolucjonizował na wiele lat trening siatkarski. Stosował bardzo wyczerpujące treningi siłowe, które na tamte czasy były rewolucyjne. Zasłynął jako mistrz treningu mentalnego budującego odporność psychiczną swoich zawodników w kluczowych momentach najważniejszych meczów. W filmie wystąpią zawodnicy "Złotej drużyny" Wagnera, dziennikarze i eksperci sportowi oraz osoby z bliskiego otoczenia bohatera. Ilustracją będą materiały archiwalne, wypowiedzi Wagnera, jego osobiste, nieopublikowane dotąd materiały i dokumenty oraz fotografie. Film rozpoczyna się od prezentacji zdjęć wykonanych podczas otwarcia Mistrzostw Świata w siatkówce w 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie, w którym uczestniczyło ponad 63 tys. kibiców. Tłem do narracji filmu są ujęcia z treningów aktualnych reprezentantów Polski w siatkówce, którzy podczas igrzysk 2024 w Paryżu będą walczyć o olimpijskie złoto starając się zbliżyć do sukcesu Huberta Jerzego Wagnera.
Legenda. Hubert Jerzy Wagner można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Sport
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: