Emisja Ludzie z Mazowsza będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 17 lipca 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest pani Patrycja Runo, cygańska (pani Patrycja nie lubi określenia - romska) śpiewaczka. Pani Patrycja zaprasza nas do swojego domu pod Długosiodłem i opowiada o swojej karierze i marzeniach stworzenia na Mazowszu centrum kultury cygańskiej. Ale przede wszystkim pani Patrycja Runo śpiewa.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Andrzej Stański, który propaguje żeglugę po Wiśle. Od lat, razem ze swoją załogą zaprasza Warszawiaków na rejsy swoimi galarami, zbudowanymi wg starych zasad nadwiślańskiej sztuki szkutniczej. Płyniemy Wisłą nocą, co tylko podkreśla niezwykły urok Królowej polskich rzek. W rejsie towarzyszy nam także Mariusz Qcza Kuczewski, śpiewak z Pragi, także zakochany w Wiśle.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): W krótkich filmach bohaterami były ciekawe miejsca, zjawiska, wydarzenia w Warszawie i na Mazowszu.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażEmisja Ludzie z Mazowsza miała miejsce:
Opis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest pani Elżbieta Urbańczyk, wybitna polska kajakarka sprzed lat, wielokrotna mistrzyni Europy i świata, czterokrotna olimpijka. Dziś już na sportowej emeryturze, pracuje w Polskim Komitecie Olimpijskim, ale każdą wolną chwilę spędza nad wodą. Ciągle pływa na sportowych kajakach, głównie na Narwi w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie przed laty zaczynała swoją sportową karierę.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką "Ludzi z Mazowsza" pt. "Na dachach Mazowsza" jest Małgorzata Żak, pani kominiarz spod Garwolina. Kominiarstwo dla pani Małgorzaty, to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja. Pani Małgorzata wykonuje swój zawód z poświęceniem, na szczęście nie ma lęku wysokości, a jak sama mówi "spojrzeć na świat z góry, to wolność i oderwanie od codziennych problemów".
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest pani Monika Klimowicz, ornitolożka, rzeczniczka Polskiego Związku Ornitologicznego. Uzbrojeni w lornetki, o świcie wędrujemy z panią Moniką wokół Warszawy i obserwujemy ptaki. Pani Monika pokazuje nam życie ptaków nadwiślańskich, ale także ptaków, które żyją w Warszawie, a jest ich całkiem sporo.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Karol Sładek, pracownik jednej z warszawskich korporacji, ale tak naprawdę zapalony kolarz i propagator amatorskiego kolarstwa. Sam brał udział w wyścigach amatorów w Polsce i na całym świecie, nie raz z sukcesami i sam takie organizuje na Mazowszu. Pan Karol zaprasza nas na szczególnie lubiane przez mazowszańskich kolarzy amatorów trasy w okolicach Konstancina Jeziornej.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterami są ludzie mieszkający, pracujący, żyjący w naszym regionie, ale robiących różne, ciekawe, czasem dziwne rzeczy, mających niecodzienne pasje, nie brakuje. Z wieloma już spotkaliśmy się podczas realizacji Krótkich filmów, ale będą też inni, których życie jest intrygujące, albo przynajmniej ciekawe.
Czas trwania: 10min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): W odcinku "Trzy wiersze" z cyklu "Ludzie z Mazowsza, bohaterka programu, wybitna poetka, warszawianka, Anna Piwkowska czyta swoje wiersze z Jej ostatniego tomu"Furtianie". Pani Anna przekonuje nas, widzów o roli słów, pisanych i mówionych i o uczuciach, które te słowa opisują. Za swoją twórczość pani Anna Piwkowska była nagradzana wielokrotnie, a za ostatni tom"Furtianie"została laureatką Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida.
Czas trwania: 10min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest red. Paweł Pochwała. Z autorem cyklu "Ludzie z Mazowsza" Pawłem Pochwałą wywiad przeprowadza red. Paweł Pochwała. Przy okazji 150 odc. cyklu panowie redaktorzy wspominają najciekawszych Gości programu i ciekawe zakątki Mazowsza odwiedzone podczas realizacji. Red. Paweł Pochwała, za cykl reportaży "Ludzie z Mazowsza" otrzymał wyróżnienie w konkursie "Biały Kruk 2024" w kategorii "materiał telewizyjny".
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka "Ludzi z Mazowsza" pt. "W roli głównej" jest aktorka, reżyserka i fotografka Małgorzata Potocka, dyrektorka Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W programie pani Małgorzata opowiada o swojej pracy i artystycznych pasjach, a także uczestniczymy w 109 spektaklu "Pomoc domowa" granym na Dużej Scenie radomskiego Teatru. Pani Małgorzata gra w nim główną rolę, a radomska publiczność uwielbia ten spektakl, bawiąc się na nim znakomicie.
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką "Ludzi z Mazowsza" pt. "Pani z Telewizji" jest Anna Ołdakowska - Somaini, dziennikarka TVP3 Warszawa, laureatka nagrody Biały Kruk 2024 dla dziennikarzy mediów lokalnych, za najlepszy materiał telewizyjny. W programie Anna Ołdakowska - Somaini opowiada o realizacji cyklu wywiadów z powstańcami warszawskimi "Moja historia 44", za który dostała nagrodę. Opowiada także o swoich podróżach i miłości do Włoch.
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką "Ludzi z Mazowsza", odcinka pt. "Życie na medal" jest pani Anna Wątróbska - Wdowiarska, warszawianka, jedna z najwybitniejszych, współczesnych polskich rzeźbiarek i medalierek. W programie pani Anna nie tylko pokazuje, jak robi się medale, ale także przekonuje nas, jak ważne jest życie w otoczeniu pięknych rzeczy i sztuki.
Czas trwania: 10min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Ks. mitrat Adam Misijuk z prawosławnej Parafii Św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli to bohater "Drabiny do raju", programu z cyklu "Ludzie z Mazowsza". Ks. Adam jest przewodnikiem po cmentarzu wokół cerkwi, omawia metaforę "drabiny św. Jana Klimaka", ale przede wszystkim zaprasza widzów do cerkwi dolnej, w której freski i ikony namalował mistrz Jerzy Nowosielski.
Czas trwania: 10min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterami odcinka jest najstarszy na Kurpiach zespół "Za borem" z Zawad. Zespół istnieje już 95 lat, a założył go legendarny nauczyciel Aleksander Kopeć. Na Kurpiach trwają właśnie przygotowania do Wielkanocy i my także w tym uczestniczymy.
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest pan Tadeusz Sułek redaktor naczelny najstarszego tygodnika lokalnego (wydawanego nieprzerwanie od 1951) na Mazowszu - "Życie Żyrardowa". W ubiegłym roku pan redaktor otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego Biały Kruk jako dziennikarska Osobowość Roku. Pasją pana redaktora jest, oprócz dziennikarstwa, jazda na rowerze, dlatego odbywamy z Nim rowerową wycieczkę po Żyrardowie i słuchamy Jego opowieści o tym niezwykłym mieście.
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka "Ludzi z Mazowsza" pt. "Wiosna przy A2" jest pan Wojciech Hoser, ogrodnik ze Żbikowa, dziś dzielnicy Pruszkowa, ogrodnik w czwartym pokoleniu. Pra - pra - dziadek pana Wojciecha, Piotr Hoser przyjechał do Warszawy z Czech i w 1948 roku został naczelnym ogrodnikiem Ogrodu Saskiego. Wszyscy przodkowie pana Wojciecha byli ogrodnikami, a dziś pan Wojtek uprawia w swoim ogrodzie, założonym przez Jego pra - dziadka Ferdynanda Hosera, rośliny ozdobne, zwłaszcza bambusy. Jego ogród sąsiaduje przez płot z autostradą A2, ale Jego rośliny zdążyły już się do tego przyzwyczaić.
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterem "Ludzi z Mazowsza" pt. "Piękna historia" jest pan Tadeusz Milke z Płocka, szef najstarszego w Polsce, dziecięcego zespołu pieśni i tańca "Dzieci Płocka". Pan Tadeusz kontynuuje i rozwija dzieło swojego dziadka Wacława, który założył zespół w 1946 roku. "Dzieci Płocka" koncertują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie prezentując piękno polskiej kultury ludowej. Duma Mazowsza!
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest Iwona Kopiwoda, siedlczanka z urodzenia, sokołowianka z wyboru, instruktorka tańca, która od 23 lat prowadzi w Sokołowie Podlaskim Zespół Pieśni i Tańca "Sokołowianie". Pani Iwona sprawiła, że w Zespole tańczą nie tylko dzieciaki i sokołowska młodzież, ale także dorośli Sokołowianie, przeżywając w ten sposób swoją drugą młodość. "Sokołowianie" są Zespołem z licznymi nagrodami, a do tego koncertują w całej Europie, a nawet daleko poza nią. Do tego jeszcze pani Iwona dowodzi całym Sokołowskim Ośrodkiem Kultury. Prawdziwa Pani Instytucja!
Czas trwania: 10min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Misja Ludzie z Mazowsza to cykl cotygodniowych, 8 - minutowych reportaży, będących kontynuacją Krótkiego filmu o Warszawie i Krótkiego filmu o Mazowszu, produkcji By The Wind Media, które ukazywały się na Antenie TVP3 Warszawa w sezonach 2017/18 i 2018/19. W obu Krótkich filmach bohaterami były ciekawe miejsca, zjawiska, wydarzenia w Warszawie i na Mazowszu. Oczywiście pojawiali się ludzie, ale według naszego zamysłu, byli tylko dramaturgicznym spoiwem każdej opowieści. Wokół ich działań budowaliśmy każdą historię. Ten zabieg sprawdził się, ale teraz chcemy odwrócić sytuację i właśnie na ludzi, Ludzi z Mazowsza skierować nasze kamery. Bohaterów, ludzi mieszkających, pracujących, żyjących w naszym regionie, ale robiących różne, ciekawe, czasem dziwne rzeczy, mających niecodzienne pasje, nie brakuje. Z wieloma już spotkaliśmy się podczas realizacji Krótkich filmów, ale będą też inni, których życie jest intrygujące, albo przynajmniej ciekawe. Widzowie tv lubią oglądać życie innych ludzi. To przecież sól telewizji. A postawienie przed kamerami i w świetle reflektorów człowieka, który nagle z postaci anonimowej, albo znanej tylko w jakimś wąskim gronie, staje się bohaterem programu, to podstawowa zasada działania telewizji, czyli nie odkrywamy niczego nowego. Ale mamy nadzieję, że nasi bohaterowie i reportaże o nich będą prawdziwym odkryciem.
Czas trwania: 8min. / 2019 / reportażLudzie z Mazowsza można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Warszawa
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: