Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 24 listopada 2024 (Niedziela)
17:20 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 4/9 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): W tym odcinku bohaterem jest muzyka. Odcinek zaczyna się od sceny w Hotelu George. Kamera pokazuje budyneki prowadzi nas od recepcji do pokoju nr 1, który poświęcony został pieśniarzowi Janowi Kiepurze. Artysta mieszkałw tym właśnie pokoju, a z balkonu śpiewał do zgromadzonej przed budynkiem publiczności. W scenie również ujęcia ikonograficzne oraz pieśni Kiepury. Dr Joanna Pacan - Świetlicka, przewodnik po Lwowie i muzykolog, opowiada o Kiepurze, a także o jego narzeczonej Zofii Batyckiej, przedwojennej aktorce i miss Polonia. Następniekamera wraz z narratorką przenosi się na Cmentarz Łyczkowski, gdzie jest pochowany m.in. Stanisław Niewiadomski, kompozytor popularnych pieśni patriotycznych. Narratorka snuje opowieść o nim, a następnie o innych tradycjach muzycznych Lwowa. Ponadto fragmenty filmu Anny Gordijewskiej na temat Teatru Polskiego we Lwowie. Jego reżyser Zbigniew Chrzanowski opowiada m.in. o Teatrze Skarbkowskim, a także o Teatrze Polskim i jego powojennych tradycjach. Kolejna sekwencja dotyczy Opery Lwowskiej. Tu narratorem jest Artur Grossman (przewodnik po Lwowie, badacz historii przedsiębiorczości). Opowiada o budowie gmachu oraz o jego gwiazdach, m.in. Salomei Kruszelnickiej. Sekwencja zbudowana z ujęć filmowych opery, fragmentów spektaklu, kuluarów, ikonografii oraz w offie nagrań solistów. Wiera Szerszniowa (przewodniczka i nauczycielka historii) opowiada o moralności Pani Dulskiej Zapolskiej w kontekście teatralnej kreacji Anny Gostyńskiej. Towarzyszą tej opowieści nagrania z Radia Lwów fragmentów dramatu Zapolskiej, którego akcja początkowo działa się we Lwowie. Kolejny fragment filmu Anny Gordijewskiej o Teatrze Polskim we Lwowie wprowadza temat samego Teatru Polskiego. Aktorka tej sceny, Jadwiga Pechaty, opowiada o swojej w nim karierze, a także o specyfice i losach tej placówki. Ilustrują tę opowieść materiały ikonograficzne plakaty i fotografie, a także fragmenty nagrań spektakli oraz newsy z Kuriera Lwowskiego. Odcinek kończy ujęcie z filmu Gordijewskiej, które przechodzina kolejną sekwencję filmową ukazująca współczesny Lwów: ulice, ludzie, tramwaje.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
Program TV na 8 grudnia 2024 (Niedziela)
17:20 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 5/9 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Odc. 5Odcinek serii opowiada o tradycjach malarskich Lwowa. Romantyczna miłość Artura Grottgera w willi Zaświecie, obrazy Jana Matejki i Jacka Malczewskiego, Panorama Racławicka Kossaka i Styki. Kamera pokazuje willę Jana Styki, współautora Panoramy Racławickiej. To miejsce, gdzie najprawdopodobniej powstało dzieło. Fragment audycji z Radia Lwów, w której aktor cytuje z lwowskim zaśpiewem opis Panoramy, autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Następnie prof. Lechosław Lameński, historyk sztuki z KUL - u, opowiada o dziele Kossaka i Styki, o tym, że zostało ono wykonane na Światową Wystawę, zbudowano specjalną rotundę (istnieje do dziś). Po II wojnie Panorama znalazła się we Wrocławiu. Kolejna sekwencja zaczyna się ujęciami filmowymi wili Zaświecie i restauracji Pod kopułą. To w willi miał miejsce romans Wandy Monn i Artura Grottgera. Ponadto historia rodziny jej córki Maryli Wolskiej i jej synaLudwika, dla którego poeta Władysław Bełza napisał Katechizm polskiego dziecka w prezencie na chrzest. Opowiada o tym Beata Pacan - Sosulska (przewodnik po Lwowie i restauratorka). Restauracja to małe muzeum związane nie tylko z dawnymi właścicielami, ale w ogóle kulturą przedwojennego Lwowa. Ujęcia ikonograficzne, m.in. dzieła Grottgera. Ekipa filmowa pokazuje też grób Grottgera na Cmentarzu Łyczakowskim. Następnie Lwowską Galerię Malarstwa, gdzie znajduje się wiele dzieł polskich artystów. Narrator, prof. Lechosław Lameński, opowiada o nich skupiając się na obrazach Jacka Malczewskiego i Jana Matejki, a także innych artystów polskich. Wiktoria Malicka (pełnomocnik Ossolineum we Lwowie) opowiada o zbiorach przedwojennego Muzeum Lubomirskich, które było częścią Ossolineum, a także o tym, że zbiory rozproszyły się po różnych muzeach lwowskich, ale są często pokazywane. Ilustracją są materiały ikonograficzne i archiwalne.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
Reklama
Program TV na 15 grudnia 2024 (Niedziela)
17:25 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 6/9 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Odcinek 6 - Jechać do Lwowa - w środku nocyTytuł odcinka nawiązuje do wiersza Adama Zagajewskiego Jechać do Lwowa. Bohaterami tego odcinka serii są pisarze, poeci, dramaturdzy związani ze Lwowem: Fredro, Konopnicka, Zapolska, Lem, Herbert, Makuszyński, Hemar, Zagajewski. Narracja zawiera ich literackie opowieści o mieście, a także o tęsknocie do niego. Zdjęcia filmowe przedstawiające miejsca związane z życiem i twórczością literatów są montowane z bogatym materiałem ikonograficznym. Reportaż zaczyna się od fragmentu audycji Radia Lwów, gościemjest urodzony we Lwowie Adam Zagajewski, który wspomina historię swojej rodziny związaną ze Lwowem. Dr Joanna Pacan - Świetlicka (przewodnik po Lwowie i muzykolog) oraz Alina Wozijan (dziennikarz Kuriera Galicyjskiego) opowiadają o literackich tradycjach Lwowa. Alina Wozijan skupia się na losach Fredy i jego romansie zakończonym rozwodem i małżeństwem z żoną hrabiego Skarbka, co również miało swoje odbicie w twórczości pisarza. Joanna Pacan - Świetlicka opowiada o kobietach - pisarkach, przede wszystkim o Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej. Następnie w programie sekwencja na temat Katechizmu polskiego dziecka Władysława Bełzy, a takżeJ. K. Ordona, bohatera z poematu Adama Mickiewicza. Kamera pokazuje m.in. groby pisarzy na CmentarzuŁyczkowskim. Kolejna scena przypomina "Moralność Pani Dulskiej" - to fragment audycji z Radia Lwów i filmowe obrazy kamienic, w których mogłaby dziać się akcja dramatu Zapolskiej. W następnej odsłonie Ossolineum - kamera pokazuje współczesne ujęcia placówki: czytelnię, katalogi, magazyny. Wiktoria Malicka, pełnomocnik Ossolineum we Lwowie, przedstawia znaczenie tej placówki przed II wojną światową oraz współcześnie. Alina Wozijan cytuje fragmenty "Wysokiego zamku" Stanisława Lema, a kamera przybliża miejsca, o których wspomina pisarz. Kapela Lwowska Fala wykonuje popularną piosenkę "Tylko w Lwowie", a następnie jej solista Edward Sosulski prezentuje gwarę lwowska, a Alina Wozijan tłumaczy jej pochodzenie. Dziennikarka Anna Gordijewska oprowadza widzów po redakcji Kuriera Galicyjskiego, a dziennikarzKrzysztof Szymański opowiada o swojej pracy - zajmuje się wyszukiwaniem ciekawych historii przedwojennego Lwowa i publikuje je na łamach pisma. Sekwencję kończą ujęcia ukazujące miasto, a towarzyszy im piosenka "Sen o Lwowie". Na koniec Alina Wozijan przywołuje obraz Lwowa zapisany przez Zbigniewa Herberta, który potraktował miasto metaforycznie i nie wymienia nawet jego nazwy. Mówi też o Marianie Hemarze, który tęsknotę do Lwowa zawarł w piosenkach pisanych już na obczyźnie.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej.

Poprzednie emisje Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej w telewizji

Emisja Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej miała miejsce:

2024-11-17 17:20 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 3/9 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Doktor Iwanka Honak i doktor Ksenia Borodin, autorki projektu badawczego Lwów po Polsku od lat opisują ślady polskie na murach Lwowa. Ich szlakiem podążamy w reportażu. Opowieść rozpoczyna się od ujęć filmowych dawnego KasynaSzlacheckiego (obecnie Dom Uczonych). Secesyjna architektura i muzyka ilustracyjna; tytuł odcinka. Następnie kamera podążą za bohaterkami przez Pasaż pod Lipą, gdzie znajdują w bramie stare napisy - przedwojenne reklamy w języku polskim. Następnie udajemy się do byłej Kasy Oszczędności (Muzeum Etnograficzne), gdzie badaczki odnajdują napisywe wnętrzu, ale także nazwiska rzemieślników na kratach na zewnątrz budynków. Opowiadają, jak dzięki takim odkryciom budować narrację miasta, jego przeszłości i opowiadać o jego mieszkańcach. Iwanka Honak i Ksenia Borodin tworzą przewodniki "Lwów po polsku" w języku polskim i ukraińskim. Kamera pokazuje bogatą ikonografię zawartą w kilku częściach publikacji. Dalej narracja prowadzi jeszcze przez kolejne obiekty, gdzieszukają detali, elementów ślusarskich, witraży, nazwisk rzemieślników i producentów, np. granitów. Odnajdują nazwy na kamienicach lwowskich przemysłowców. Bohaterki doprowadzają nas do pomnika Mickiewicza, na którym oprócz nazwiska wieszcza odnajdują nazwiska rzemieślników, którzy pomnik zbudowali.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-11-10 17:20 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - 2/9 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): W tym odcinku o nauce i naukowcach, a także ich tragicznych losach. Politechnika Lwowska, Uniwersytet Jana Kazimierza, Stefan Banach, kawiarnia Szkocka, Instytut Weigla pojawią się w tej części serii. Sekwencją otwierającą jest opowieść o Politechnice Lwowskiej. Prof. Bohdan Posatskyj z Wydziału Architektury opowiada o samym gmachu politechniki, który został zaprojektowany przez Juliana Zachariewicza wybitnego architekta lwowskiego. W auli prof. Posatskyj wskazuje na polichromie zaprojektowane przez Jana Matejkę, a obrazujące historię cywilizacji. Wiera Szerszniowa (przewodnik po Lwowie, nauczycielka historii). Opowiada o szkole matematyków, szkole historycznej oraz szkole medycznej. Kawiarnia Szkocka była miejscem codziennych długich spotkań lwowskich matematyków i miejscem tworzenia ich teorii. Początkowo notatki robiono kopiowym ołówkiem na marmurowych blatach stolików kawiarnianych, później, aby uniknąć zatarcia w grubym zeszycie dostarczonym przez żonę Stefana Banacha, Łucję. Zeszyt ten, nazwany Księgą Szkocką, stał się z czasem zbiorem problematów matematycznych. O tragicznych wydarzeniach czasu wojny na Wzgórzach Wuleckich opowiada Anna Gordijewska (przewodnik i dziennikarka Kuriera Galicyjskiego); przy pomniku pomordowanych profesorów lwowskich, wśród których jest również Tadeusz Boy - Żeleński. Kolejna sekwencja dotyczy szkoły medycznej i Instytutu Weigla, szczególnie podczas II wojny światowej i tu znów wracamy do postaci Stefana Banacha, który przeżył wojnę dzięki działalności Weiga, ale zmarł na raka i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Na Cmentarzu Łyczakowskim kamera znajduje grób Stefana Banacha, który zmarł w sierpniu 1945 roku na raka płuc i został pochowany w grobowcu przyjaciół Riedlów.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-11-03 17:20 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 1/9 Logo TVP Wilno

Opis (streszczenie): Reportażowy przewodnik po Lwowie śladami wybitnych Polaków. Odc. 1 Od Corsa do dworcaJak, dzięki ropie naftowej rodziło się bogactwo Lwowa? Jakie znaczenie miała wielka wystawaświatowa i targi wschodnie? Te tematy znalazły się w pierwszym odcinku serii. Dr Oleg Mykulycz, twórca Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego Ukrainy w Borysławiu opowiada o wydobyciu ropy na tym terenie. Pokazuje, jak działają urządzenia wydobywczesprzed stu lat. Opowiada o bogactwie regionu, o lwowskich przemysłowcach, którzy bogacili się na ropie. Wspomina Łukasiewicza i Zaha, ojców przemysłu naftowego na tym terenie. Opowiada o światowej wystawie oraz targach wschodnich.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-10-30 19:05 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.9 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Reportażowy przewodnik po Lwowie śladami wybitnych Polaków. Odcinek 9 Tylko mi Lwowa żalW ostatnim odcinku cyklu reportaży - historia obrony Lwowa w listopadzie 1918 roku, a także losy Cmentarza Orląt.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-10-23 19:10 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.8/9 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): 9 - odcinkowy, reportażowy przewodnik po Lwowie śladami wybitnych Polaków.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
Reklama
2024-10-16 19:05 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 7/9 Logo TVP3 Białystok

Opis (streszczenie): Reportażowy przewodnik po Lwowie śladami wybitnych Polaków. Odcinek 7. "Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze"Popularne audycje Szczepcia i Tońcia, 5 - 6 milionów słuchaczy. Kawiarnia Szkocka, restauracja Atlas, Pan Edzio. Rozrywka przedwojennego Lwowa, a także fragmenty archiwalnych audycji powojennego Radia Lublin z nagraniami dawnych pracowników. Maria Pyż, redaktor naczelna Radia Lwów, opowiada o tych przedwojennych czasach i o budynku, który miałaokazję zwiedzać. O pracy współczesnego radia opowiadają redaktor naczelna i prezes stowarzyszenia, a także dziennikarz Artur Żak. Marian Orlikowski, konsul Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie, podsumowuje wszystko stwierdzeniem, że to tworzy atmosferę miasta i świadczy o jego duchu to odwołanie do przedwojennej świetnościLwowa. Rozrywka przedwojennego Lwowa to temat kolejnego odcinka serii reportaży.

Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-10-09 19:05 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.6/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-10-02 19:05 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.5/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-09-25 19:05 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.4/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-09-18 19:05 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.3/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-09-11 19:05 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.2/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-09-04 19:06 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.1/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-05-23 06:25 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 9/9 Logo TVP Historia
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-05-22 06:30 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 8/9 Logo TVP Historia
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2024-05-21 06:15 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 7/9 Logo TVP Historia
2024-05-20 06:25 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 6/9 Logo TVP Historia
2024-05-19 06:15 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 5/9 Logo TVP Historia
2024-05-18 06:00 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 4/9 Logo TVP Historia
2024-05-17 06:10 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 3/9 Logo TVP Historia
Reklama
2024-05-16 06:10 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - 2/9 Logo TVP Historia
2024-05-15 06:15 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 1/9 Logo TVP Historia
2023-12-23 11:25 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.8/9 Logo TVP3 Białystok
2023-12-21 17:39 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.8/9 Logo TVP3 Białystok
2023-12-16 11:24 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.7/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2023-12-14 17:37 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.7/9 Logo TVP3 Białystok
2023-12-09 11:25 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.6/9 Logo TVP3 Białystok
2023-12-07 17:41 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.6/9 Logo TVP3 Białystok
2023-12-02 11:21 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.5/9 Logo TVP3 Białystok
2023-11-30 17:40 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.5/9 Logo TVP3 Białystok
2023-11-25 11:28 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.4/9 Logo TVP3 Białystok
2023-11-23 17:37 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.4/9 Logo TVP3 Białystok
2023-11-18 11:26 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej-odc.3/9 Logo TVP3 Białystok
Czas trwania: 20min. / 2018 / cykl reportaży
2023-11-16 17:40 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej-odc.3/9 Logo TVP3 Białystok
2023-11-09 17:40 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.2/9 Logo TVP3 Białystok
Reklama
2023-11-02 17:38 Lwów-miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej-odc.1/9 Logo TVP3 Białystok
2023-09-02 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 9/9 Logo TVP3 Lublin
2023-08-26 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 9/9 Logo TVP3 Lublin
2023-08-19 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 9/9 Logo TVP3 Lublin
2023-08-12 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 8/9 Logo TVP3 Lublin
2023-08-05 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 7/9 Logo TVP3 Lublin
2023-07-29 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 6/9 Logo TVP3 Lublin
2023-07-22 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 5/9 Logo TVP3 Lublin
2023-07-15 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 4/9 Logo TVP3 Lublin
2023-07-08 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 3/9 Logo TVP3 Lublin
2023-07-01 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - 2/9 Logo TVP3 Lublin
2023-06-24 17:40 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 1/9 Logo TVP3 Lublin
2021-07-06 12:50 Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej - odc. 9/9 Logo TVP Historia

Opis (streszczenie): 9 - odcinkowy, reportażowy przewodnik po Lwowie śladami wybitnych Polaków. Odcinek 9 - Tylko mi Lwowa żal W ostatnim odcinku reportaży - historia obrony Lwowa w listopadzie 1918 roku, a także losy Cmentarza Orląt. Jazda samochodem. Tytuł odcinka. Muzyka. Dr Joanna Pacan - Świetlicka (przewodnik po Lwowie i muzykolog) opowiada o ulicach, które mijamy. Miękkie przejście montażowe na sekwencję ikonograficzną, w której Krzysztof Szymański (dziennikarz Kuriera Galicyjskiego) opowiada o przyczynach walk o Lwów, a także o jego przebiegu i skutkach. Kamera pokazuje fotografie młodych obrońców Lwowa, odezwy, plakaty i inne materiały ikonograficzne. Kamera pokazuje okolice Dworca Lwowskiego. Archiwalne fotografie ukazujące obronę Lwowa w 1918 roku przechodzą w ujęcia współczesne. Kamera pokazuje te rejony miasta, w których toczyły się największe walki, a także szkoły, które pełniły miejsca szpitali, a także ogrody, w których chowano zmarłych. Jazda samochodem - Joanna Pacan - Świetlicka dalej opowiada o Lwowie, jadąc samochodem. Samochód zatrzymuje się przed Cmentarzem Łyczakowskim. Sprzedawca Kuriera Galicyjskiego, turyści, polskie wycieczki. Kamera podąża za nimi na Cmentarzem Orląt. Janusz Balicki - prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie opowiada o dziejach Cmentarza Orląt i tych przedwojennych, o jego symbolice, ale głównie o tragedii tego miejsca po II wojnie światowej i jego odbudowie. Opowieść ilustrowana jest archiwalnymi filmami i fotografiami, m.in. znajdującymi się na wystawie na cmentarzu. Kapela Lwowska Fala śpiewa piosenkę o polskich orlętach. Materiał ilustrowany fotografiami tych, którzy zginęli w walkach o miasto w 1918 roku. Kontynuujemy jazdę samochodem razem z Joanną Pacan - Świetlicką. Następnie Andrzej Kudlicki opowiada o swojej fascynacji Lwowem i o tym, po co tu przyjeżdża i po co przywozi Polaków, a także o mieście, które buduje ludzi. Również Anna Gordijewska opowiada dlaczego została we Lwowie. Ujęcia ukazujące współczesny Lwów.

Czas trwania: 20min. / Polska / 2018 / cykl reportaży

Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej gdzie obejrzeć?

Lwów - miasto i ludzie Niepodległej Rzeczypospolitej można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Lublin, TVP Historia, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry