Emisja Mała Moskwa będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 18 grudnia 2024 (Środa)Opis (streszczenie): Rok 1967. Pilot wojskowy, Rosjanin Jura (Dmitrij Uljanov), zostaje przeniesiony służbowo do Legnicy. Ten największy garnizon wojsk radzieckich w Europie Wschodniej nazywany jest "małą Moskwą". Mężczyźnie towarzyszy jego żona. Wiera (Swietłana Chodczenkowa) nie ukrywa swojej fascynacji polską kulturą. Tymczasem w mieście odbywają się obchody 50. rocznicy zwycięstwa Wielkiej Rewolucji Październikowej. Żona Jury wygrywa konkurs "Melodie przyjaźni", po brawurowym wykonaniu utworu Ewy Demarczyk "Grande valse brillante". Nagrodę wręcza jej porucznik Wojska Polskiego Michał Janicki (Lesław Żurek). Młody oficer zakochuje się w laureatce od pierwszego wejrzenia. Wiera początkowo broni się przed uczuciem, ale to okazuje się silniejsze. Romans pary rozwija się. Rok później przychodzi na świat ich córka. Wiera postanawia odejść od Jury, by poślubić ukochanego i oficjalnie wystąpić o polskie obywatelstwo. Reakcja władz jest natychmiastowa - kobieta otrzymuje rozkaz powrotu do ZSRR. Rosjanka decyduje się uciec z dzieckiem z garnizonu.
Czas trwania: 114min. / Polska / 2008 / fabularnyEmisja Mała Moskwa miała miejsce:
Opis (streszczenie): Kinowa wersja "Małej Moskwy" Waldemara Krzystka, nagrodzona w 2008 r. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film wyróżniono ponadto nagrodą za główną rolę kobiecą oraz dwiema specjalnymi nagrodami TVP. "Małej Moskwie" przypadło również aż 5 Polskich Nagród Filmowych - Orłów (m. in. za scenariusz, scenografię i kostiumy). Ten deszcz najbardziej prestiżowych wyróżnień polskiego przemysłu filmowego wzbudził różne reakcje i podzielił krytyków. Niektórzy z recenzentów uznali, że Waldemar Krzystek nakręcił patetyczny, staroświecki film, w którym narracja, prowadzenie kamery i kompozycja kadrów przywodzą na myśl kinowe wzorcesprzed kilku dekad. Zaś zwolennicy "Małej Moskwy" podkreślali, że to film dla ludzi, a nie krytyków, błyskotliwie zrealizowany ważny epicki obraz, pozytywny przykład kina historycznego o zakazanej miłości w epoce PRL - u, o zniewoleniu jednostki w systemie totalitarnym. Wojska radzieckie stacjonowały w Polsce prawie pół wieku: od końca II wojny aż do roku 1993. W Legnicy mieścił się najpotężniejszy w naszym kraju garnizon Armii Czerwonej. W latach 60. zakwaterowani tam żołnierze i cywile stanowili niemal połowę mieszkańców miasta, które nazywano wówczas właśnie Małą Moskwą. Sierpień 1968 roku, pierwsze dni agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Jurij Swietłow, radziecki pilot wojskowy, tuż przed kolejnym lotem bojowym nad Pragę widzi na lotnisku swoją żonę, młodą i śliczną Wierę. Gdy w nocy wraca do bazy, jeszcze na płycie lotniska dowiaduje się, że Wiera nie żyje. Jak głosi oficjalna wersja, popełniła samobójstwo. Trzydzieści lat później Jura jest znowu w Polsce, w Legnicy. Stoi na płycie tego samego wojskowego lotniska, teraz już opuszczonego i zrujnowanego. Idzie na grób żony, widzi też groby dawnych znajomych, ich dzieci. Do współczesnej Legnicy przyjeżdża również córka Wiery, też Wiera. Dziewczyna, równie piękna jak matka, nienawidzi jednak rodzicielki samobójczyni za to, że zostawiła ją samą na świecie krótko po jej urodzeniu się, a jeszcze bardziej za to, że przez jej romans ona jest... bękartem. Wiera pracuje w Niemczech, w rosyjskim koncernie gazowym. Wyniosła, elegancka, przyzwyczajona do luksusu źle się czuje w Polsce, nie lubi Polaków. W przeciwieństwie do Jurija, który ma z Legnicy także i dobre wspomnienia, ona myśli o tym miejscu i ludziach jak najgorzej. Swietłowowie przyjeżdżają do Legnicy w 1967 roku, wraz z kolejną grupą żołnierzy i oficerów. Zamieszkują w wydzielonymz miasta wysokim murem osiedlu wojskowym. Miesiąc później, w dniu 50. rocznicy Rewolucji Październikowej, Wiera wygrywa polsko - radziecki konkurs piosenkarski.. Wtedy też poznaje Michała Janickiego, młodego i przystojnego podporucznika Wojska Polskiego, który jako odpowiedzialny za sprawy kulturalno - oświatowe wręcza jej nagrodę. Zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Piękna Rosjanka początkowo broni się przed nim i kiełkującym uczuciem.
Czas trwania: 114min. / 2008 / dramatOpis (streszczenie): (AD) (N) Kinowa wersja "Małej Moskwy" Waldemara Krzystka, nagrodzona w 2008 r. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film wyróżniono ponadto nagrodą za główną rolę kobiecą oraz dwiema specjalnymi nagrodami TVP.
Czas trwania: 113min. / Polska / 2008 / dramatFilm Mała Moskwa z roku 2008.
Film Mała Moskwa można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, TVP1 HD, TVP HD, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Seriale, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: