Emisja Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem Bułecką będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 10 maja 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Podhalańscy górale to wyjątkowa społeczność. Pielęgnująca tradycje, kultywująca obrzędy i zwyczaje swoich ojców, ale przede wszystkim społeczeństwo mocno związane z naturą. To ona wyznacza rytm życia, pracy i codziennych aktywności. To fascynujący mariaż wzajemnego przenikania i szacunku do tatrzańskiej przyrody, Esencja zjawiska zwanego góralszczyzną. Pierwsza seria programu, skupiła się na jednym z najbardziej charakterystycznych elementów góralskiej kultury - typowej podhalańskiej architekturze. Wpisanej w krajobraz, pełnej fascynujących historii, tworzonej przez wyjątkowe osobowości. W drugiej serii, chcielibyśmy przybliżyć ludzi i ich życie w pełnej symbiozie z naturą. Pokazać z pozoru zwykłe dni z góralskiej codzienności - pracę i obowiązki (np. wypas owiec, spływy z drewnem czy specyfikę kowalstwa artystycznego) ale także pokoleniowość i silne tradycje rodzinne, pełne wyjątkowych obrzędów, reguł i zwyczajów - od kuchni po arkana podhalańskiego rzemiosła. Strój góralski to esencja tradycji, zasad i stylu ozdób. Nie każdy potrafi je wg tradycji zrobić i udekorować od zera. Do tego potrzeba lokalnych specjalistów jakim jest rodzina Dańko - Andrzej, szyjący góralskie, tradycyjne portki tzw. bukowe i Bogusia która dzięki manualnemu talentowi te portki przyozdabia haftami oraz mały Antek, który od pierwszego roku życia "paraduje" w ręcznie szytych ubraniach. Z Andrzejem Sebastian wykona lampasy na portach, z Bogusią spróbuje nauczyć się haftu, a z całą muzykującą rodziną spędzi kilka dni z ich życia rodzinnego.
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazynOpis (streszczenie): Chałupa Gąsieniców Sobczaków to idealny przykład podhalańskiej architektury. Jednoizbowa chałupa została zbudowana w okolicach 1830 r. przez Joachima Gąsienicę Sobczaka a rozbudowana kilkanaście lat później przez jego syna Jana. To klasyczny system tradycyjnej góralskiej chaty przedsionek, izba biała i izba czarna. Sebastian Karpiel Bułecka opowie o przeznaczeniu i detalach konstrukcyjno - dekoratorskich obu izb. Dom Gąsieniców - Sobczaków, czyli dom pradziadów Sebastiana był inspiracją architektoniczną do zaprojektowania przez Sebastiana domu dla swojej mamy w Kościelisku. W tej konstrukcji klasycznej rozwiązania góralskie mieszają się z nowoczesnymi elementami.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynEmisja Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem Bułecką miała miejsce:
Opis (streszczenie): Zakopane, jeszcze pod koniec XVII w. było małą wsią. Mieszkało tu 43 górali i góralek. W 1890 roku Zygmunt Gnatowski, bogaty ziemianin z Ukrainy i kolekcjoner podhalańskiej sztuki ludowej poprosił Stanisława Witkiewicza o stworzenie projektu niewielkiego domku letniskowego w Zakopanem. Witkiewicz namówił inwestora na zmianę koncepcji i zaprojektował większy obiekt. Tak oto powstała Willa Koliba reprezentacyjny przykład stylu witkiewiczowskiego.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Sebastian odwiedza miejsca, które należą do najważniejszych zabytków Zakopanego. Kościół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, zwany po prostu Starym Kościółkiem powstał w połowie XIX w. i do dziś zachwyca swoim klimatem. Odwiedzając stary kościółek w Zakopanem nie można ominąć cmentarza, który znajduje się tuż obok. Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, zwany cmentarzem zasłużonych. Nieodłącznym elementem architektury sakralnej są witraże, te najpiękniejsze podziwiać można w Kaplicy Na Jaszczurówce, która jest zdaniem Sebastiana - jednym z najpiękniejszych drewnianych kościołów w całym kraju. Gościem specjalnym w tym odcinku będzie Halina Opalińska witrażystka.
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazynMagiczne Podhale z Sebastianem Karpielem Bułecką można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP HD, TVP Rozrywka
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):