Emisja Makłowicz w drodze będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 listopada 2024 (Sobota) Program TV na 24 listopada 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Robert Makłowicz od lat przybliża Polakom tradycyjne specjały z całego świata. Uwielbiają go zarówno młodsi, jak i starsi widzowie, których oczarowuje swoimi historiami. „Makłowicz w drodze” zaprasza w kolejną kulinarną podróż! Robert Makłowicz o jedzeniu wie prawie wszystko. Już od 20 lat ukazuje związki kuchni z kulturą, odkrywa lokalne tradycje oraz miejscowe specjały. Ceniony dziennikarz w swoim programie przedstawia świat z zupełnie innej perspektywy. To właśnie dzięki niemu Polacy uczą się nowych smaków, mają szansę na spróbowanie fenomenalnych dań i poznanie fascynujących historii danego rejonu. Pierwszym przystankiem programu „Makłowicz w drodze” będzie Ukraina. Prowadzący zabierze widzów w samo serce Karpat – odwiedzi miejsca, które znajdują się z dala od turystycznych szlaków. Na jego drodze znajdą się historyczne miasta, takie jak: Mukaczewo, Użhorod czy Kołomyja. Prowadzący zdradzi tajemnice klasztornych serów, pokaże jak przygotować zupę rybną w kociołku, a także zaprezentuje typowe dla tego regionu danie – banusz. Wraz z widzami odwiedzi żywe muzeum instrumentów muzycznych i odkryje najmłodszy pomnik cesarza Franciszka Józefa. Co więcej, oprowadzi nas po mieście, z którego wywodzą się jego przodkowie. To nie wszystko! W nowych odcinkach programu „Makłowicz w drodze” uznany smakosz zabierze widzów również do Kambodży. Te dwie graniczne rzeki wyznaczają trasę kolejnej podróży Roberta Makłowicza po ukraińskim Zakarpaciu. Sąsiadujący ze Słowacją Użhorod jest stolicą regionu. Szczyci się wspaniałym Zamkiem Komitackim z czasów węgierskich Andegawenów, w którym Robert odnajduję winiarnię i smaczny trop do wołowiny przyrządzanej po madziarsku. W skansenie pod zamkiem można zobaczyć autentyczne chaty m.in. Bojków i Hucułów, górskich ludów zamieszkujących dzisiejszą Ukrainę. Łączy je namiętność do mamałygi z bryndzą i skwarkami, znanej tu jako „banosz”. W mieście Czop nad Cisą, zgodnie brzmią nazwy „halászle” i „ribna juszka” oznaczające zupę rybną. Robert asystuje przy jej gotowaniu w towarzystwie ukraińsko-węgierskim. Odwiedza też miasta Berehowe, winiarskie Mużjewo i Chust oraz próbuje słynnych klasztornych serów z Rakoszyna.
/ Polska / programOpis (streszczenie): „Makłowicz w drodze” to kolejna odsłona autorskiego, kulinarno-podróżniczego programu Roberta Makłowicza, który jako pierwszy w dziejach telewizji polskiej dwadzieścia lat temu zaproponował widzom zwiedzanie świata poprzez pryzmat kulinariów. Nowy cykl ma przede wszystkim ukazywać związki kuchni z kulturą i historią odwiedzanych regionów, odkrywać lokalne tradycje oraz miejscowe specjały i osadzać je w kontekście historii małych ojczyzn. Górujące nad Insbruckiem wzgórze Bergisel to świetny punkt widokowy na miasto, ale również miejsce historyczne. To tutaj chłopska armia pod wodzą Andreasa Hofera mężnie biła się w czasach napoleońskich za austriacki Tyrol. Robert zjeżdża do miasta, wspomina zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976, które się tu odbyły, zwiedza cesarski Hofburg i zagląda na brunch do restauracji z nowoczesną kuchnią. Gulasz z polentą czy Wiener Schnitzel to z kolei dania tradycyjne, których można spróbować w gospodzie działającej na starym mieście od 1536 roku. Własną sztukę kulinarną Robert prezentuje na przykładzie cielęcej wątróbki po tyrolsku.
/ Polska / programOpis (streszczenie): Robert Makłowicz już od ponad 20 lat zwiedza różne zakątki świata, by pokazać lokalną kuchnię i związane z nią zwyczaje. Tym razem odwiedza Belgię, Chorwację i Norwegię. W programie odwiedza targi, producentów lokalnej żywności i trunków, a także godne polecenia lokale, w których spotykają się przede wszystkim miejscowi. Robert Makłowicz nie skupia się wyłącznie na kulinariach, ale także na najważniejszych jego zdaniem atrakcjach turystycznych, dlatego w programie zobaczymy również świątynie, zabytki oraz muzea. To propozycja zarówno dla miłośników jedzenia, jak i widzów ciekawych świata, lokalnych kultur i szeroko pojętej historii. Drugi co do wielkości fiord Norwegii udzielił nazwy całemu regionowi, słynącemu z pięknych widoków, wodospadów i owoców. Z tych ostatnich robi się doskonałe soki, słodkie przetwory oraz cydry. Robert Makłowicz podziwia kwitnące sady, bierze udział w degustacji cydrów w Utne i odwiedza kurną chatę Wikingów, którzy jabłecznika jeszcze nie znali, a raczyli się piwem I miodem pitnymi. Oglądamy wodospad Voringsfossen, górską rzekę Biorejo, która go tworzy i zaporę hydroelektrowni – ekologicznej, rzecz jasna. Robert gotuje nad fiordem troć z jabłkiem i sosem curry, próbuje krabów z bufetu owoców morza oraz wypieków z jabłkami z rodzinnej przetwórni w Steinst.
/ Polska / programOpis (streszczenie): W pierwszych trzech odcinkach programu zobaczymy przede wszystkim Lwów, co nie znaczy, że skupiamy się jedynie na atrakcjach niegdysiejszej stolicy Galicji. Poza wspaniałościami historycznymi i kulinarnymi, które to miasto oferuje, zobaczymy też między innymi Brody, niegdyś najważniejsze żydowskie miasto Galicji, miejsce narodzin pisarza Josepha Rotha. Odwiedzimy również słynne uzdrowisko Truskawiec oraz Podhorce i zahaczymy o kraniec Karpat Wschodnich u podnóży Borysławia, słynnego kiedyś z bogatych źródeł ropy naftowej. We wszystkich odcinkach towarzyszyć nam będzie wielka obfitość jedzenia - od tradycyjnej wschodniogalicyjskiej kuchni ukraińskiej, kuchni huculskiej i tej wzorowanej na niegdysiejszych polskich tradycjach tych ziem po kuchnie gruzińską, bałkańską i fusion. Następne cztery odcinki zrealizowane są w Kazachstanie. Oprócz wybudowanej od podstaw futurystycznej stolicy, której nazwa niedawno zmieniona została z Astany na Nursułtan, będziemy też w nowoczesnym mieście Ałmaty oraz tradycyjnym Szymkencie przy granicy z Uzbekistanem. Poza nowoczesnością (a w Kazachstanie jej nie brakuje, ropy i pieniędzy z jej wydobycia również) zobaczymy też życie koczowników w stepie, pędzących przed sobą stada koni, owiec i wielbłądów, postaramy się również nakreślić precyzyjną kulinarną panoramę tego wielkiego kraju. Schodząc z Kopca Unii Lubelskiej, górującego nad dawną stolicą austro-węgierskiej Galicji, Robert Makłowicz odnajduje wspaniałe atrakcje turystyczne i kulinarne na lwowskim rynku. Działająca w ratuszu kawiarnia Grand Cafe Leopolis jest godna arcyksięcia, bar nalewkowy, a Pijana Wiśnia budzi pozytywne skojarzenia. Historyczne kamienice w rynku pamiętają polskich królów, a jedną z młodszych zajmowała rodzina Baczewskich, dostarczająca gatunkowych spirytualiów na dwór cesarki. Wielokulturowa lwowska kuchnia oferuje m.in. wieprzowe żeberka, wareniki z ziemniakami, lemburgery, owoce Morza Czarnego i ormiański chłodnik tanow, który Robert przyrządza osobiście.
/ Polska / programEmisja Makłowicz w drodze miała miejsce:
Makłowicz w drodze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Food Network, METRO