Emisja Makłowicz w drodze będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 25 kwietnia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): W pierwszych trzech odcinkach programu zobaczymy przede wszystkim Lwów, co nie znaczy, że skupiamy się jedynie na atrakcjach niegdysiejszej stolicy Galicji. Poza wspaniałościami historycznymi i kulinarnymi, które to miasto oferuje, zobaczymy też między innymi Brody, niegdyś najważniejsze żydowskie miasto Galicji, miejsce narodzin pisarza Josepha Rotha. Odwiedzimy również słynne uzdrowisko Truskawiec oraz Podhorce i zahaczymy o kraniec Karpat Wschodnich u podnóży Borysławia, słynnego kiedyś z bogatych źródeł ropy naftowej. We wszystkich odcinkach towarzyszyć nam będzie wielka obfitość jedzenia - od tradycyjnej wschodniogalicyjskiej kuchni ukraińskiej, kuchni huculskiej i tej wzorowanej na niegdysiejszych polskich tradycjach tych ziem po kuchnie gruzińską, bałkańską i fusion. Następne cztery odcinki zrealizowane są w Kazachstanie. Oprócz wybudowanej od podstaw futurystycznej stolicy, której nazwa niedawno zmieniona została z Astany na Nursułtan, będziemy też w nowoczesnym mieście Ałmaty oraz tradycyjnym Szymkencie przy granicy z Uzbekistanem. Poza nowoczesnością (a w Kazachstanie jej nie brakuje, ropy i pieniędzy z jej wydobycia również) zobaczymy też życie koczowników w stepie, pędzących przed sobą stada koni, owiec i wielbłądów, postaramy się również nakreślić precyzyjną kulinarną panoramę tego wielkiego kraju. Po śniadaniu w hotelu Robert wyrusza na wyprawę, której celem jest jeden z przyrodniczych cudów Kazachstanu – Kanion Szaryński. W drodze podziwia rozległe krajobrazy i posila się baranimi szaszłykami pieczonymi na wiejskim ruszcie. Po terenowym rajdzie przez kanion rzeki Szaryn świetnie smakuje domowego wyrobu kumys z kobylego mleka, sprzedawany w przydrożnej jurcie. Oglądamy popisy jazdy konnej w wykonaniu kazachskich dżygitów. Poznajemy tradycyjne dania z koniny i baraniny: besparmak i syrne. Na stole pojawiają się też świeże pstrągi i baranina po tałgarsku. Robert wspina się nad wysokogórskie jezioro, żeby przyrządzić tam klasyczny pilaw – tylko dla orłów!
/ Polska / 2019 / programOpis (streszczenie): Robert Makłowicz już od ponad 20 lat zwiedza różne zakątki świata, by pokazać lokalną kuchnię i związane z nią zwyczaje. Tym razem odwiedza Belgię, Chorwację i Norwegię. W programie odwiedza targi, producentów lokalnej żywności i trunków, a także godne polecenia lokale, w których spotykają się przede wszystkim miejscowi. Robert Makłowicz nie skupia się wyłącznie na kulinariach, ale także na najważniejszych jego zdaniem atrakcjach turystycznych, dlatego w programie zobaczymy również świątynie, zabytki oraz muzea. To propozycja zarówno dla miłośników jedzenia, jak i widzów ciekawych świata, lokalnych kultur i szeroko pojętej historii. Gandawa i Antwerpia. Ozdobą Gandawy i jej pierwszym ważnym budynkiem jest zamek hrabiów flandryjskich Gravensteen, który góruje nad starym miastem. Robert wyjaśnia zagadkę jego formy i zagłębia się w gąszcz ulic, mostów i kanałów, przy których stoją okazałe domy cechowe, świadectwo dawnej potęgi Gandawy, miasta tkaczy i kupców. Miejscową słodką specjalność „cuberdon” można kupić na ulicznych straganach, musztardę w sklepie przypominającym aptekę, jałowcówkę genever w barze, a prawie wszystkie inne lokalne produkty spożywcze w dawnej hali mięsnej Vleeshuis. Antwerpia wita nas klopsikami w sosie z cykorii i porów, które Robert gotuje nad brzegiem Skaldy. Następnie prowadzi nas pod ratusz, na zjawiskowy dworzec kolejowy, do słynnej dzielnicy diamentów i do domu Rubensa.
/ Polska / 2019 / programOpis (streszczenie): „Makłowicz w drodze” to kolejna odsłona autorskiego, kulinarno-podróżniczego programu Roberta Makłowicza, który jako pierwszy w dziejach telewizji polskiej dwadzieścia lat temu zaproponował widzom zwiedzanie świata poprzez pryzmat kulinariów. Nowy cykl ma przede wszystkim ukazywać związki kuchni z kulturą i historią odwiedzanych regionów, odkrywać lokalne tradycje oraz miejscowe specjały i osadzać je w kontekście historii małych ojczyzn. Górujące nad Insbruckiem wzgórze Bergisel to świetny punkt widokowy na miasto, ale również miejsce historyczne. To tutaj chłopska armia pod wodzą Andreasa Hofera mężnie biła się w czasach napoleońskich za austriacki Tyrol. Robert zjeżdża do miasta, wspomina zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976, które się tu odbyły, zwiedza cesarski Hofburg i zagląda na brunch do restauracji z nowoczesną kuchnią. Gulasz z polentą czy Wiener Schnitzel to z kolei dania tradycyjne, których można spróbować w gospodzie działającej na starym mieście od 1536 roku. Własną sztukę kulinarną Robert prezentuje na przykładzie cielęcej wątróbki po tyrolsku.
/ Polska / 2017 / programOpis (streszczenie): Robert Makłowicz od lat przybliża Polakom tradycyjne specjały z całego świata. Uwielbiają go zarówno młodsi, jak i starsi widzowie, których oczarowuje swoimi historiami. „Makłowicz w drodze” zaprasza w kolejną kulinarną podróż! Robert Makłowicz o jedzeniu wie prawie wszystko. Już od 20 lat ukazuje związki kuchni z kulturą, odkrywa lokalne tradycje oraz miejscowe specjały. Ceniony dziennikarz w swoim programie przedstawia świat z zupełnie innej perspektywy. To właśnie dzięki niemu Polacy uczą się nowych smaków, mają szansę na spróbowanie fenomenalnych dań i poznanie fascynujących historii danego rejonu. Pierwszym przystankiem programu „Makłowicz w drodze” będzie Ukraina. Prowadzący zabierze widzów w samo serce Karpat – odwiedzi miejsca, które znajdują się z dala od turystycznych szlaków. Na jego drodze znajdą się historyczne miasta, takie jak: Mukaczewo, Użhorod czy Kołomyja. Prowadzący zdradzi tajemnice klasztornych serów, pokaże jak przygotować zupę rybną w kociołku, a także zaprezentuje typowe dla tego regionu danie – banusz. Wraz z widzami odwiedzi żywe muzeum instrumentów muzycznych i odkryje najmłodszy pomnik cesarza Franciszka Józefa. Co więcej, oprowadzi nas po mieście, z którego wywodzą się jego przodkowie. To nie wszystko! W nowych odcinkach programu „Makłowicz w drodze” uznany smakosz zabierze widzów również do Kambodży. Południowe zbocza Karpat schodzące wprost na Wielką Nizinę Węgierską – ten majestatyczny widok definiujący Zakarpacie najlepiej podziwiać z zamku Palanok. Dawna twierdza książąt siedmiogrodzkich usadowiła się pod miastem Mukaczewo, przez tysiąc lat znanym jako Munkács. Otoczony węgierskimi tradycjami Robert Makłowicz robi zakupy na miejskim targu i gotuje na głównym placu Mukaczewa „paprikás csirke” czyli paprykarz z kurczaka. Następnie rusza w Karpaty, podziwia wodospad Szypot i próbuje miejscowych szaszłyków. Ich różnorodność, nieznana w Polsce, to ślad dawnej przynależności Ukrainy do ZSRR, którego kuchnię wzbogacały narody kaukaskie, szaszłykowi arcymistrzowie. Degustacja w restauracji Bogracz nie może się obejść bez tytułowego kociołka i innych zakarpackich przysmaków.
/ Polska / 2018 / programEmisja Makłowicz w drodze miała miejsce:
Makłowicz w drodze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Food Network, METRO
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: