Emisja Makłowicz w drodze będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 28 lipca 2025 (Poniedziałek) Program TV na 30 lipca 2025 (Środa)Opis (streszczenie): W pierwszych trzech odcinkach programu zobaczymy przede wszystkim Lwów, co nie znaczy, że skupiamy się jedynie na atrakcjach niegdysiejszej stolicy Galicji. Poza wspaniałościami historycznymi i kulinarnymi, które to miasto oferuje, zobaczymy też między innymi Brody, niegdyś najważniejsze żydowskie miasto Galicji, miejsce narodzin pisarza Josepha Rotha. Odwiedzimy również słynne uzdrowisko Truskawiec oraz Podhorce i zahaczymy o kraniec Karpat Wschodnich u podnóży Borysławia, słynnego kiedyś z bogatych źródeł ropy naftowej. We wszystkich odcinkach towarzyszyć nam będzie wielka obfitość jedzenia - od tradycyjnej wschodniogalicyjskiej kuchni ukraińskiej, kuchni huculskiej i tej wzorowanej na niegdysiejszych polskich tradycjach tych ziem po kuchnie gruzińską, bałkańską i fusion. Następne cztery odcinki zrealizowane są w Kazachstanie. Oprócz wybudowanej od podstaw futurystycznej stolicy, której nazwa niedawno zmieniona została z Astany na Nursułtan, będziemy też w nowoczesnym mieście Ałmaty oraz tradycyjnym Szymkencie przy granicy z Uzbekistanem. Poza nowoczesnością (a w Kazachstanie jej nie brakuje, ropy i pieniędzy z jej wydobycia również) zobaczymy też życie koczowników w stepie, pędzących przed sobą stada koni, owiec i wielbłądów, postaramy się również nakreślić precyzyjną kulinarną panoramę tego wielkiego kraju. Miasto Ałmaty, w czasach radzieckich znane jako Ałma Ata, nie jest już stolicą Kazachstanu. Nadal jednak pozostaje największą aglomeracją w kraju i nadal jest bajkowo położone u stóp wyniosłych gór Tien Szan. Zjeżdżając kolejką linową ze stacji narciarskiej do miasta, Robert Makłowicz odkrywa jego kulinarne wizytówki. Zielony Bazar kusi spożywczymi specjałami Azji Środkowej, ale też… koreańskimi – za sprawą przesiedlonych tu w latach czasach stalinowskich Koreańczyków z Dalekiego Wschodu. Pilaw zapiekany w cieście to danie w restauracji Navat, która nazywa się tak samo, jak miejscowy deser – krystalizowany sok z winogron. Przepis na baranią kułyrmę Robert podaje i realizuje osobiście przed kamerą.
/ Polska / 2019 / programOpis (streszczenie): Robert Makłowicz od lat przybliża Polakom tradycyjne specjały z całego świata. Uwielbiają go zarówno młodsi, jak i starsi widzowie, których oczarowuje swoimi historiami. „Makłowicz w drodze” zaprasza w kolejną kulinarną podróż! Robert Makłowicz o jedzeniu wie prawie wszystko. Już od 20 lat ukazuje związki kuchni z kulturą, odkrywa lokalne tradycje oraz miejscowe specjały. Ceniony dziennikarz w swoim programie przedstawia świat z zupełnie innej perspektywy. To właśnie dzięki niemu Polacy uczą się nowych smaków, mają szansę na spróbowanie fenomenalnych dań i poznanie fascynujących historii danego rejonu. Pierwszym przystankiem programu „Makłowicz w drodze” będzie Ukraina. Prowadzący zabierze widzów w samo serce Karpat – odwiedzi miejsca, które znajdują się z dala od turystycznych szlaków. Na jego drodze znajdą się historyczne miasta, takie jak: Mukaczewo, Użhorod czy Kołomyja. Prowadzący zdradzi tajemnice klasztornych serów, pokaże jak przygotować zupę rybną w kociołku, a także zaprezentuje typowe dla tego regionu danie – banusz. Wraz z widzami odwiedzi żywe muzeum instrumentów muzycznych i odkryje najmłodszy pomnik cesarza Franciszka Józefa. Co więcej, oprowadzi nas po mieście, z którego wywodzą się jego przodkowie. To nie wszystko! W nowych odcinkach programu „Makłowicz w drodze” uznany smakosz zabierze widzów również do Kambodży. „Mały Wiedeń wschodu” – spacer głównym deptakiem Czerniowiec udowadnia, że nie było to określenie na wyrost. Rozkwitłe w czasach Austro-Węgier miasto było wyjątkowym w skali europejskiej wielokulturowym skupiskiem Ukraińców, Niemców, Żydów, Rumunów, Polaków, Węgrów, Ormian, a nawet Turków. Do dzisiaj widać tu ślady tej mozaiki: kwartał żydowski, dawne łaźnie tureckie, wielojęzyczne nazwy miasta w bruku promenady, ulica polskiego burmistrza Kochanowskiego, czy tzw. domy narodowe: niemiecki, żydowski, rumuński, polski. Na wzgórzu nad miastem Robert przyrządza rumuńską z pochodzenia tokanicę, odkrywa najmłodszy pomnik cesarza Franciszka Józefa, degustuje lokalne dania obowiązkowe w tradycyjnej restauracji, rozmawia z byłym gubernatorem o Habsburgach, a z polskim księdzem o Polakach w dzisiejszych Czerniowcach.
/ Polska / 2018 / programOpis (streszczenie): Robert Makłowicz już od ponad 20 lat zwiedza różne zakątki świata, by pokazać lokalną kuchnię i związane z nią zwyczaje. Tym razem odwiedza Belgię, Chorwację i Norwegię. W programie odwiedza targi, producentów lokalnej żywności i trunków, a także godne polecenia lokale, w których spotykają się przede wszystkim miejscowi. Robert Makłowicz nie skupia się wyłącznie na kulinariach, ale także na najważniejszych jego zdaniem atrakcjach turystycznych, dlatego w programie zobaczymy również świątynie, zabytki oraz muzea. To propozycja zarówno dla miłośników jedzenia, jak i widzów ciekawych świata, lokalnych kultur i szeroko pojętej historii. Pierwszym bohaterem na historycznym szlaku Roberta Makłowicza po południowej Istrii jest Josip Broz Tito. Przywódca socjalistycznej Jugosławii wybrał na jedną ze swoich rezydencji Wyspy Briońskie. Przyjmował tam zagranicznych gości, którzy przywozili mu prezenty: żywe zwierzęta ze swoich krajów. Wiele z nich oraz pamiątki po marszałku można do dzisiaj obejrzeć w na wyspie Veli Brijun. Robert cofa się do czasów starożytnych i w pobliskiej Puli zwiedza amfiteatr rzymski z I wieku. Próbuje wykwintnych dań w restauracji Amfiteatar, a sam gotuje w porcie gulasz z makaronem fuži – przysmak oficerów marynarki wojennej Austro-Węgier, stacjonujących w tamtejszej bazie na początku XX wieku. Jednym z nich był Polak z Galicji, Bogumił Nowotny, któremu Robert poświęca osobny rozdział swoich opowieści. Listę historycznych spotkań zamykają James Joyce i… dinozaury.
/ Polska / 2019 / programOpis (streszczenie): „Makłowicz w drodze” to kolejna odsłona autorskiego, kulinarno-podróżniczego programu Roberta Makłowicza, który jako pierwszy w dziejach telewizji polskiej dwadzieścia lat temu zaproponował widzom zwiedzanie świata poprzez pryzmat kulinariów. Nowy cykl ma przede wszystkim ukazywać związki kuchni z kulturą i historią odwiedzanych regionów, odkrywać lokalne tradycje oraz miejscowe specjały i osadzać je w kontekście historii małych ojczyzn. Górujące nad Insbruckiem wzgórze Bergisel to świetny punkt widokowy na miasto, ale również miejsce historyczne. To tutaj chłopska armia pod wodzą Andreasa Hofera mężnie biła się w czasach napoleońskich za austriacki Tyrol. Robert zjeżdża do miasta, wspomina zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976, które się tu odbyły, zwiedza cesarski Hofburg i zagląda na brunch do restauracji z nowoczesną kuchnią. Gulasz z polentą czy Wiener Schnitzel to z kolei dania tradycyjne, których można spróbować w gospodzie działającej na starym mieście od 1536 roku. Własną sztukę kulinarną Robert prezentuje na przykładzie cielęcej wątróbki po tyrolsku.
/ Polska / 2017 / programEmisja Makłowicz w drodze miała miejsce:
Makłowicz w drodze można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Food Network, METRO, TVN Style
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: