W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Miasteczko
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Miasteczko miała miejsce:
Opis (streszczenie): Debiutancki film jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów z "czarnych dokumentów" nakręcony na prowincji. Scenariusz do niego napisała późniejsza wybitna dokumentalistka Krystyna Gryczełowska. Ten z pozoru liryczno - nostalgiczny dokument o małym miasteczku, które podupada, wyludnia się jak tysiące innych na Kielecczyźnie, skrywał w istocie śmiałą krytykę ówczesnego systemu prawnego i ekonomicznego. "W tym mieście w każdym prawie domu mieszkają ludzie, którzy piszą w ankietach: karany sądownie".
Czas trwania: 10min. / 1956 / film dokumentalnyOpis (streszczenie): W cyklu przedstawiającym miasteczka - dziś Szczebrzeszyn, rozsławiony przez wiersz Jana Brzechwy. Szczebrzeszyn powstał w XIV wieku, rozpostarty jest na niezwykłym wzgórzu, gdzie nie ma żadnej prostej ulicy. Urokliwe miejsce, pełne pomników chrząszcza - z czego właśnie słynie Szczebrzeszyn i nie tylko...
Czas trwania: 13min. / 2020Opis (streszczenie): Odc. 3 FrampolZałożone w 1736 r. przez Marka Butlera miasto otrzymało nazwę Franopole na cześć Franciszki, żony założyciela. Nieznany urbanista zatrudniony do wytyczenia działek i ulic zrealizował tu renesansową koncepcję miasta idealnego. Powstało założenie na planie kwadratu, z symetrycznie umieszczonym kwadratowym rynkiem i dwoma ciągami zabudowy, rozdzielonymi ulicami stodolnymi, równoległymi do pierzei rynku. Z naroży rynku i ze środków jego czterech boków wychodziły ulice tworzące z ulicami stodolnymi wzór podobny do kwadratowej pajęczyny.
Czas trwania: 13min. / 2020Opis (streszczenie): Przedstawienie 80 km trasy krajoznawczej na granicy województwa podkarpackiego, pokazującej i będącej wstępem do odwiedzin najpiękniejszych części Lubelszczyzny. Odcinek pokazuje walory krajoznawcze i kulturowe Rejonu Lubyczy. To prosty przepis na jednodniową wycieczkę krajoznawczą. W odcinku pojawią się rozmowy z kustoszem, pracownikiem MOK i historykiem.
Czas trwania: 13min. / 2020Opis (streszczenie): Ideą programu jest doświadczanie przez bohatera związanego z Lubelszczyzną uroków tego rejonu Polski, poprzez odwiedzanie, smakowanie, uczestnictwo w życiu. Bohater - dociekliwy podróżnik amator, używając ogólnodostępnych narzędzi takich jak: aplikacja mobilna, przewodnik, sonda uliczna, rozmowa z mieszkańcami, lokalnym twórcą - poznaje nieznaną Lubelszczyznę, tworząc jednocześnie alternatywną mapę atrakcji. Każdy odcinek zaczyna się w innym mieście Lubelszczyzny, z którego rozpoczyna eksplorację danej części regionu - pieszo, komunikacją miejską, kolejami regionalnymi, rowerem, hulajnogą. Program realizowany w formie dynamicznej, podkreślającej wizualne i turystyczne walory regionu.
Czas trwania: 13min. / 2020Opis (streszczenie): Rawa Mazowiecka otrzymała prawa miejskie w 1321 r. , ale pierwsza parafia luterańska w tym mieście powstała dopiero na początku XIX w. Wtedy na ziemiach polskich miał miejsce intensywny ruch osadniczy związany z rozwojem handlu i przemysłu.
Czas trwania: 20min. / Polska / 2022 / reportażOpis (streszczenie): W tym odcinku opowiemy o Kocku. To jedno z najstarszych miasteczek w województwie lubelskim.
Czas trwania: 12min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): W tym odcinku poznamy Sławatycze nad Bugiem.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): Tarnogród - miasta położone na wzgórzu do którego prowadzą cztery bramy i cztery świątynie, w Tarnogrodzie również znajduje się osobliwe muzeum nożyczek, a co roku staje się stolica sejmików wiejskich Tarnogród to również ekologiczna stolica lubelszczyzny a tradycje toczenia oleju sięgają XVIII w
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): Józefów w powiecie biłgorajskim. Józefów biłgorajski. Cała historia rozpoczyna się w samym centrum Józefowa tuż przy fontannie, potem wędrujemy śladami rzeźb i historii, snując opowieść o mieście. Odwiedzamy rzeźbiarza Jana Pastuszaka, przedstawiciela kamieniarstwa józefowskiego. Podziwiamy kamieniołom, poznajemy rowerowy szlak po Józefowie. Zwiedzanie kończymy przy przepięknym zalewie.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): W cyklu Miasteczka - Szczebrzeszyn, rozsławiony przez wiersz Jana Brzechwy. Szczebrzeszyn powstał w XIV wieku, rozpostarty jest na niezwykłym wzgórzu, gdzie nie ma żadnej prostej ulicy. Urokliwe miejsce, pełne pomników chrząszcza - z czego właśnie słynie Szczebrzeszyn i nie tylko...
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): odc. Niezwykły Urzędów - początki tego miasteczka sięgają początków XIV wieku. Do jego rozwoju przyczyniło się m.in. położenie na Szlaku Jagiellońskim. Ideą cyklu mini dokumentów jest przedstawienie 10 najmniejszych miast Lubelszczyzny, przez pryzmat relacje bohatera turysty i bohatera autochtona opowiadającego o danej lokalizacji.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): Ideą programu jest doświadczanie przez bohatera związanego z Lubelszczyzna uroków tego rejonu Polski, poprzez odwiedzanie, smakowanie, uczestnictwo życiu. Motywem przewodnim jest bohater - dociekliwy podróżnik amator, który używając ogólnodostępnych narzędzi tj. aplikacja mobilna, przewodnik, sonda uliczna, rozmowa mieszkańcami, lokalnym twórcą - poznaje nieznaną Lubelszczyznę, tworząc jednocześnie alternatywną mapę atrakcji. Każdy odcinek zaczyna się w innym mieście Lubelszczyzny z którego rozpoczyna eksplorację danej części regionu - pieszo, komunikacją miejską, kolejami regionalnymi, rowerem hulajnogą etc. Program realizowany w formie dynamicznej, podkreślającej wizualne i turystyczne walory regionu
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): Opowieść o urokliwym Janowcu nad Wisłą. Ideą cyklu mini dokumentów jest przedstawienie 10 najmniejszych miast Lubelszczyzny, przez pryzmat relacje bohatera turysty i bohatera autochtona opowiadającego o danej lokalizacji, historii, kulturze.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): Przedstawienie 80 km trasy krajoznawczej na granicy województwa podkarpackiego pokazującej i będącej wstępem do odwiedzin najpiękniejszych części Lubelszczyzny. Odcinek pokazuje walory krajoznawcze i kulturowe Rejonu Lubyczy. To prosty przepis na jednodniową wycieczkę krajoznawczą. W odcinku pojawią się rozmowy z kustoszem, pracownikiem MOK i historykiem.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Opis (streszczenie): Odc. 3 Frampol Założone w 1736 r. przez Marka Butlera miasto otrzymało nazwę Franopole na cześć Franciszki, żony założyciela. Nieznany urbanista zatrudniony do wytyczenia działek i ulic zrealizował tu renesansową koncepcję miasta idealnego. Powstało założenie na planie kwadratu, z symetrycznie umieszczonym kwadratowym rynkiem i dwoma ciągami zabudowy, rozdzielonymi ulicami stodolnymi, równoległymi do pierzei rynku. Z naroży rynku i ze środków jego czterech boków wychodziły ulice tworzące z ulicami stodolnymi wzór podobny do kwadratowej pajęczyny.
Czas trwania: 13min. / Polska / 2020Miasteczko można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP2 HD, TVP3 Białystok, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Olsztyn, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: