W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Misja skarb
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Misja skarb miała miejsce:
Opis (streszczenie): Modlin to jedna z najtrwalszych polskich twierdz. Jest bardzo dobrze zachowana. Ma również niezwykle interesującą historię, patrząc przez pryzmat toczonych w okolicy walk zbrojnych. Od czasów Napoleona do roku 1939 odbyło się tu wiele starć. Dawid, Kiler i Cichy zbadają to miejsce. Być może znajdą jakieś interesujące tropy prowadzące do odkrycia tajemnic twierdzy.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Dawid, Kiler i Cichy po raz kolejny odwiedzą przyczółek sandomierski – tym razem po to, by odnaleźć niemiecki czołg z czasów II wojny światowej. Nie są pozostawieni sami sobie. W sprawę angażuje się Janusz, właściciel Muzeum Oręża Ziemi Sandomierskiej. Wszyscy mają nadzieję, że ekipa powtórzy sukces z poszukiwań radzieckiego czołgu T34.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ekipa odwiedziła już okolice Baboszewa, małej miejscowości na Mazowszu. Poszukiwacze mieli tam odnaleźć amerykański bombowiec. Kiler doskonale orientuje w tym terenie, zna miejscową ludność i legendy. W tym odcinku śmiałkowie podejmują trop ukrytego nazistowskiego depozytu.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Na początku roku 1945 w Prusach Wschodnich doszło do zaciętych walk, które toczyły się również w powietrzu. Armia ZSRR, by raz na zawsze rozprawić się z wojskami niemieckimi, zgromadziła imponujące siły powietrze. Liczyły one kilka tysięcy samolotów. Niemcy mierzyły się z potężnym wrogiem, a w dodatku mieli problem z zaopatrzeniem swoich wojsk m.in. w części zamienne. Jedna z walk powietrznych miała miejsce nad Braniewem. Poszukiwacze postarają się odszukać szczątki rozbitego samolotu.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ekipa odwiedza ziemię świętokrzyską, gdzie ma odszukać działo artyleryjskie z czasów II wojny światowej. Dawid, Kiler i Cichy mierzyli się już z zadaniem odnajdywania ciężkiego sprzętu na przyczółku baranowskim, ale po raz pierwszy celem ich poszukiwań jest działo bojowe. W misję zaangażuje się również prawie stuletni świadek, którego zeznania i wskazówki mają doprowadzić ekipę do skarbu.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ekipa programu zostaje zaproszona przez archeologa do Zamościa, gdzie będzie musiała zbadać miejscową legendę. Głosi ona, że miasto ma rozbudowany system korytarzy podziemnych, o czym mają świadczyć m.in. wyrobiska kredowe. Dawid, Kiler i Cichy są zaciekawieni. Muszą przebadać obszerne tereny miasta.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Dawid, Kiler i Cichy na prośbę Stowarzyszenia Blechhammer 1944 poszukują tajemniczych elementów obrony przeciwlotniczej Luftwaffe. Są one pozostałościami po słynnej, intensywnej bitwie o paliwo w Kędzierzynie-Koźlu. Kampania lotnicza była elementem szerszej ofensywy bombowej Sił Powietrznych Armii USA przeciwko instalacjom produkcji paliw na terenie krajów okupowanych przez Niemcy.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): W tym odcinku poszukiwacze na zaproszenie zaprzyjaźnionego archeologa odwiedzają zamek w Uniejowie. Na temat tego obiektu krąży wiele interesujących legend. Ekipa przeszuka posiadłość pod kątem tych opowieści i pomoże w badaniach. Po tym, jak słynny zamek został zniszczony w XIV wieku, postanowiono go odbudować, jednakże w innym miejscu. Wcześniej prawdopodobnie stał po drugiej stronie rzeki – badacze spróbują potwierdzić tę legendę.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Dawid, Cichy i Kiler korzystają z zaproszenia właściciela Muzeum Oręża Ziemi Sandomierskiej. Na miejscu mają do zrealizowania niełatwe zadanie – muszą odnaleźć czołgi T34, z których korzystano w walkach podczas II wojny światowej. Jeden ze świadków twierdzi, że wie, gdzie znajdują się maszyny. Ekipa ma nadzieję, że nie jest to fałszywy trop.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): W tym odcinku ekipa zajmuje się ustalaniem, co stało się z depozytem broni Armii Krajowej. Przeszukuje zakątki starego, opuszczonego młyna, odkrywa historię oddziałów AK na terenie Opatowa i robi wywiad wśród okolicznych mieszkańców. Ich determinacja zazwyczaj zostaje nagrodzona, lecz nikt nie może mieć pewności, czy tak będzie i tym razem...
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): W tym odcinku ekipa podążać będzie śladami walk, które stoczyły Armia Poznań i Armia Pomorze w województwie mazowieckim niedaleko miejscowości Iłów. Dawid, Cichy i Kiler poznają historię pułkownika Ludwika Głowackiego, mistrza haubicy, który zasłynął, zmuszając do odwrotu cały niemiecki oddział sił pancernych. Ekipa przeszuka też miejsce, w którym niegdyś mieściła się kwatera dowodzenia Armii Pomorze i zbada starą stodołę, gdzie znajdują się elementy sztandaru legionu.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): W Kruszynie w sierpniu 1863 roku powstańcy styczniowi zmierzyli się z armią Imperium Rosyjskiego. Tam właśnie zlokalizowany jest Pałac Lubomirskich – dawna siedziba dowodzenia – opodal którego miała miejsce bitwa. Obecni właściciele majątku powołają poszukiwaczy do przebadania pałacu i jego okolic. Ekipę zainteresują też zeznania świadka, według których na pobliskim cmentarzu zakopane jest złoto powstańców styczniowych, uciekających przed wrogiem. Jeden z dziadków świadka próbował pomóc rebeliantowi po potyczce w 1864 roku. Ten zaś opowiedział mu historię całego zajścia. Ekipa udaje się na cmentarz z opowieści, jednak poszukiwania nie przynoszą zadowalających efektów.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Po zaznajomieniu się z relacją dziewięćdziesięcioletniego pana Albina, który na rozkaz wojsk niemieckich jako dziecko pomagał kopać drogę niedaleko miejscowości Iłów i obserwował, jak robotnicy natrafili na starożytne urny, ekipa postanawia sprawdzić to miejsce. Według doniesień starszego mężczyzny Niemcy zatrudnili do pracy archeologów, a następnie kazali zasypać urny w tym samym miejscu. Ekipie udaje się potwierdzić obecność nazistów w tym miejscu w1940 roku, jednak nie odnajduje urn. Kiler postanawia zrobić wywiad z kilkoma świadkami i natrafia na inspirującą opowieść na temat dawnych cmentarzy. Dzięki niej ekipa odkrywa groby wczesnomazowieckie i zakłada nowe stanowisko archeologiczne.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Dawid, Kiler i Cichy powracają w regiony Sandomiarza i namierzają człowieka, który był świadkiem potyczki między Niemcami i Rosjanami i jest w stanie wskazać jej lokalizację. Kiler i Cichy skupiają się na poszukiwaniach, a Dawid kontynuuje wywiad. Odwiedza kilku świadków i w końcu trafia na trop radzieckiego czołgu. Razem z ekipą bada sad, w którym według doniesień zniszczona została maszyna. Po przeciągających się poszukiwaniach wykopuje gąsienice i inne elementy.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Tym razem ekipa ma okazję posłuchać historii rozbitego samolotu z czasów II wojny światowej. Opowiada ją dziadek znajomego Kilera. Poszukiwacze próbują więc odnaleźć miejsce, w którym rozbiła się maszyna. W trakcie swojej misji przeszukują staw, rozmawiają ze świadkami tego zdarzenia i badają całkiem rozległy obszar pola. Kiedy udaje im się odnaleźć fragmenty maszyny, zawożą je do krakowskiego muzeum, gdzie znajduje się zrekonstruowany samolot, i porównują znalezione części do modelu.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Pałac w Gorzanowie to imponujący, piętnastowieczny kompleks zamkowy, o którym mówi się, że jest większy niż Wawel. Obecny właściciel pałacu chce go odrestaurować i prosi ekipę, aby zweryfikowali zapisaną w archiwach austriackiego miasta legendę o ukrytych kosztownościach. Według tej opowieści precjoza powinny być w podziemnym tunelu. Wraz z zaprzyjaźnionym archeologiem ekipa bada pałac i odnajduje coś, co pozwala uznać misję za udaną.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Na zlecenie rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej ekipa bada podwórko w miejscowości Brzezówka, gdzie – według doniesień – Niemcy zakopali jakiś towar. Wyniki tej misji okazują się jednak rozczarowujące. Drugie zadanie polega na przesłuchaniu świadka, który za młodu miał okazję zaobserwować, jak żołnierze ukrywają coś w lesie pod Strzyżowem. Dzięki tym informacjom poszukiwacze odnajdują zakodowane dokumenty AK. Przekazują je do IPN-u.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Ekipa podąża śladami Józefa Piłsudskiego. W tym odcinku wyruszy do regionu sandomierskiego, gdzie w 1915 roku doszło do ważnej bitwy pod Konarami z udziałem Legionów Polskich. Jako że z tych okolic pochodzi Dawid, to on pełni rolę przewodnika i pokieruje poszukiwaczy do świadków, którzy opowiedzą o kwaterze dowodzenia Józefa Piłsudskiego. Podczas badań załoga natrafia na gruzy średniowiecznego zamku oraz odnajduje parę artefaktów z czasów I wojny światowej.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2019 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Kiler, Mario i Prospektor odwiedzają Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Pracownicy placówki otrzymali bowiem od rolnika mieszkającego w okolicznej wsi zdjęcie fragmentu gąsienicy pojazdu opancerzonego, wykopanego na polu. Wydaje się, iż jest to pozostałość po samochodzie pancernym typu RSO lub SDKFz. Po otrzymaniu zgody na rozpoczęcie poszukiwań Mario i jego koledzy udają się na wskazane pole. Tam, po pokonaniu wielu trudności, wyciągają z ziemi koło, które prawdopodobnie pochodzi z innego jeszcze pojazdu – amerykańskiego half trucka. Ostatecznie ciężki sprzęt wykopuje liczne fragmenty podwozia i nadwozia.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Tym razem Mario, Kiler i Prospektor przyjeżdżają do miejscowości Krzepice, leżącej między Wieluniem a Częstochową. Na miejscu spotykają się z burmistrzem Krystianem Kotynią. Okazuje się, iż pragnie on otworzyć muzeum z eksponatami ze stojącego tu w okresie średniowiecza zamku. Najpierw poszukiwacze postanawiają jednak zweryfikować legendę o usytuowaniu na terenie miasta grobu pewnego generała. Pomaga im w tym kolega, Maciek, obsługujący georadar i sprzęt do badania elektrooporowego. Po pewnym czasie znajduje on w ziemi wiele ciekawych artefaktów związanych z zamkiem. Choć poszukiwacze nie trafiają na ślad grobu, nadal starają się odnaleźć zamkowe mury. Badania przynoszą zaskakujące rezultaty. Wbrew temu co sądzili archeolodzy, nie zachowały się fundamenty. Najwyraźniej twierdza została całkowicie rozebrana. Kontynuujący badania Mario i jego towarzysze natrafiają w końcu na fragment zamkowego muru. Okazuje się, że przy nim zachował się skarb – jagiellońskie denary.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Prospektor, Mario i Kiler zjawiają się w Sochaczewie. Spotykają się tam z dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Pawłem Rozdżestwieńskim. Gdy mężczyzna informuje ich, iż otrzymał informację o zakopanych w okolicy pozostałościach po niemieckim pojeździe pancernym, być może tzw. hetzerze, ruszają w teren. Niestety, miejsce okazuje się nieprzystępne. Są to lesiste tereny bagienne. Ponieważ wykrywacz ramowy wskazuje, że pod ziemią znajdują się większe metalowe elementy, na miejsce przyjeżdża koparka. Sytuacja się komplikuje, gdy maszyna natrafia na amunicję. Trzeba wezwać sapera, który będzie nadzorować prace. Ostatecznie zostaje znalezionych wiele elementów wysadzonego w powietrze pojazdu. Ppłk Ogrodniczuk, ekspert z Muzeum Wojska Polskiego, potwierdza, że są to części lekkiego niszczyciela czołgów zwanego hetzerem.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): W Wyszogrodzie Prospektor, Mario i Kiler spotykają się z dyrektorem Muzeum Wisły Zbigniewem Leszczyńskim. Mężczyzna streszcza im rozmowę z osobą pamiętającą czasy wojny, która jako dziecko widziała atak bombowy na polską kawalerię we wrześniu 1939 roku. Prosi o zbadanie tej historii i odszukanie pamiątek po polskich żołnierzach. We wskazanym miejscu poszukiwacze znajdują kilka artefaktów. Największą wartość mają dla nich nieśmiertelniki. Tymczasem Prospektor i jego koledzy dowiadują się, iż niedaleko stąd polscy żołnierze przeprawiali się przez Bzurę. W nurcie stracili armatę. Niestety, poziom wody jest zbyt wysoki, by udało się odszukać działo. Wkrótce jednak poszukiwacze spotykają mieszkańca wioski, który kieruje ich do pewnego gospodarstwa. Okazuje się, że ojciec żyjącego tam obecnie rolnika zakopał po wojnie armatę na swoim polu.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Tym razem bohaterowie programu, Prospektor, Kiler i Mario, udają się w regiony Ossolina, gdzie znajdują się ruiny zamku Hieronima Ossolińskiego. Źródła historyczne podają, iż miejscem pochówku szlachcica jest lokalny kościół w Goźlicach. Informacja ta jednak nigdy nie została oficjalnie potwierdzona. Celem poszukiwaczy staje się weryfikacja pogłosek mówiących o tym, że ciało Ossolińskiego zostało złożone w innym miejscu. Na teranie góry zamkowej w Ossolinie zostają przeprowadzone profesjonalne badania archeologiczne, które wykazują, iż podziemia zamku zostały zniszczone przez wybuch dynamitu podczas II wojny światowej. W kościele zaś udaje się zbadać trzy krypty.
Czas trwania: 43min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Tym razem poszukiwacze skarbów otrzymują zlecenie od dr. Grzegorza Gołębiewskiego. Mężczyzna prosi o odnalezienie bezcennych pamiątek po żołnierzach generała Hallera. Aby spełnić to życzenie, Prospektor, Kiler i Mario, wyruszają szlakiem Błękitnej Armii. W 1919 roku rozmieszczono jej oddziały w różnych miastach na terenie Mazowsza, między innymi w Płocku oraz jego okolicach. Badania poszukiwacze rozpoczynają od przeprowadzenia kwerendy w bibliotekach oraz archiwach wojskowych. Dzięki temu wiedzą, że w swoich poszukiwaniach muszą się skoncentrować na miejscowości Bodzanów. Tam Prospektor i jego współpracownicy udają się na teren dawnej osady młyńskiej, gdzie prawdopodobnie stacjonowali żołnierze. Świętują sukces, gdy udaje im się znaleźć guzik należący do żołnierza Błękitnej Armii. Dwa tygodnie później otrzymują anonimowy list, który naprowadza ich na trop pamiątek po żołnierzu armii Hallera ukrytych w piwnicach na terenie ruin starego młyna w Bodzanowie.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Tym razem Prospektor, Kiler i Mario zjawiają się w Czyżowie Szlacheckim. Znajduje się tam późnobarokowy pałac, który według podań stoi na ruinach średniowiecznego zamku. Badacze mają zamiar przyjrzeć się tej sprawie. Niestety, budowla poważnie ucierpiała podczas drugiej wojny światowej, kiedy to została zbombardowana. Mimo to poszukiwacze skarbów natrafiają na dwa tropy – odnajdują wejście pod górą pałacową od strony północnej oraz schowek nad kaplicą, wskazany przez świadka – ostatniego spadkobiercę pałacu. Po uzyskaniu pozwoleń Dawid, Kiler i Mario przez kilka dni sprawdzają te miejsca, a także badają teren dookoła budowli i pobliski staw. Ściągają także specjalistę, który przeprowadza badania georadarowe oraz elektrooporowe. Dzięki temu badacze natrafiają na nieznane pomieszczenie w piwnicach, ukrytą studnię i kilka artefaktów pochodzących ze średniowiecza i XVII wieku.
Czas trwania: 44min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyOpis (streszczenie): Bohaterowie programu "Misja Skarb" – Kiler, Mario i Prospektor, otrzymują zlecenie od pracującego w Sandomierzu konserwatora zabytków, dr. hab. Marka Florka. Prosi on o przeszukanie okolic miejscowości Brzezie, gdzie kiedyś znajdował się średniowieczny dwór. Po całym dniu badań Kiler i jego współpracownicy natrafiają na skarb. Są to monety: kilkaset miedzianych boratynek z XVII w., a także kilka sztuk szóstaków oraz ortów – srebrnych numizmatów z tego samego okresu. Dawid odnajduje nawet niezwykle rzadką złotą monetę – dukat holenderski z 1758 roku. Następnego dnia poszukiwacze wpadają na nowy trop. Dowiadują się, że po wojnie okoliczni mieszkańcy znaleźli tu trzy złote monety pochodzące prawdopodobnie z czasów rzymskich. Kontynuują badania.
Czas trwania: 42min. / Polska / 2017 / magazyn popularnonaukowyMisja skarb można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: FOKUS TV
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: