Emisja Na bitewnym szlaku będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 listopada 2024 (Piątek)Opis (streszczenie): 28 listopada 1627 roku w Zatoce Gdańskiej rozegrała się bitwa morska między polską flotą a eskadrą szwedzkich okrętów. Starcie to przeszło do historii jako bitwa pod Oliwą. Od lipca 1626 oku trwała inwazja Szwedów na teren Prus Królewskich i Książęcych. W kolejnych miesiącach najeźdźcy zajęli wiele ważnych miast - Frombork, Elbląg, Tczew czy Puck. Szwedzi rozpoczęli także blokadę morską Gdańska, pobierając od szyprów wysokie opłaty celne. Rajcy gdańscy odwołali się do króla Zygmunta III Wazy. W listopadzie 1627 roku zapadła decyzja o użyciu 10 okrętów w akcji bojowej przeciw blokadzie. Ze względu na ciężką chorobę admirała Wilhelma Appelmana, królewscy komisarze utworzyli kolektywne dowództwo, zaś funkcję admirała przekazali Arendtowi Dickmannowi. Do bitwy doszło kilka dni później, gdy pilnujące Zatoki Gdańskiej szwedzkie statki wykryły na redzie Gdańska okręty pod polską banderą. Konfrontację w ostatecznym rozrachunku wygrała flota Rzeczpospolitej. Radość z triumfu nie była jednak pełna, ponieważ już po zakończeniu bitwy zginął od zabłąkanej kuli admirał Dickmann. Zwycięska bitwa nie miała większego znaczenia dla ogólnej sytuacji militarnej, jednakże miała duże znaczenie moralne i propagandowe, udowadniając, że polska flota może pokonać szwedzką. Spowodowała czasowe odstąpienie Szwedów od blokady Gdańska. Zwycięstwo zostało rozpropagowane w Europie przez polski dwór królewski, wzmocniło też pozycję władzy królewskiej wśród mieszczaństwa gdańskiego. "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynEmisja Na bitewnym szlaku miała miejsce:
Opis (streszczenie): "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bitwa pod Racławicami, stoczona 4 kwietnia 1794 roku, była pierwszym i jednym z najbardziej znanych starć insurekcji kościuszkowskiej. Mimo niewielkiego znaczenia militarnego odegrała istotną rolę dla dalszego przebiegu powstania, wymiernie podnosząc morale Polaków. Przegrana wojna z Rosją w 1792 roku i drugi rozbiór Polski, który nastąpił niedługo później, pogrążyły Rzeczpospolitą w chaosie. Wybuch powstania w obronie niepodległości był tylko kwestią czasu. Dwa lata później pod wsią Racławice doszło do zbrojnego starcia wojsk polskich dowodzonych przez naczelnika Tadeusza Kościuszkę z armią rosyjską kierowaną przez majora Aleksandra Tormasowa. Bitwa, pomyślna dla Polaków, szybko stała się narodowym mitem. Udział chłopskich żołnierzy kosynierów z Wojciechem Bartosem z Rzędowic na czele, w XIX wieku urósł do ragi symbolu polskiej determinacji i ogromnej woli walki z rosyjskim zaborcą. Bitwą pod Racławicami dowodził Tadeusz Kościuszko. Właściwie Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko herbu Roch. Z wykształcenia inżynier, a w okresie insurekcji Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej. Kościuszko wyprzedzał swoje czasy, implementując na gruncie Rzeczypospolitej zagraniczne doświadczenia wojskowe. Był człowiekiem niezwykle tolerancyjnym, zabiegał o wolność i równość dla wszystkich. Uważał, że każdy jest równy, pomimo różnic materialnych, czy dostępu do edukacji. Walczył nie tylko o prawa polskich chłopów, ale także czarnoskórych niewolników w Stanach Zjednoczonych. Sprzeciwiał się zabijaniu Indian, był rzecznikiem praw Żydów. Prywatnie pasjonował się sztuką - malował obrazy, śpiewał, grał na fortepianie. Zapamiętano go jako wielkiego dowódcę, inżyniera, patriotę i męża stanu. Człowieka, który poświęcił życie i znaczny majątek, by walczyć o ideały wolności Początek insurekcji kościuszkowskiej okazał się triumfem. Zwycięstwo pod Racławicami, choć nie było spektakularne, napełniło Polaków nadzieją, że upadek Rzeczypospolitej można jeszcze powstrzymać. Nie udało się. Powstanie kościuszkowskie zakończyło się całkowitą klęską, a Rzeczpospolita wskutek trzeciego rozbioru ponownie zniknęła z mapy Europy. Bitwy, choć nie wszystkie wygrane, na przestrzeni wieków stały się symbolem polskiego bohaterstwa, dążenia do niepodległości, wiedzy i umiejętności taktycznych. W kolejnych odcinkach cyklu "Na bitewnym szlaku" Jacek Tokarczyk i prof. Przemysław Waingertner analizują ich przebieg i przypominają znaczenie w dziejach oręża polskiego "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.
Czas trwania: 23min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Jest jedną z najbardziej tajemniczych średniowiecznych bitew. Pojawiały się nawet wątpliwości, czy naprawdę miała miejsce. Wiemy o niej z kroniki niemieckiego biskupa Thietmara z Merseburga. Ojciec Thietmara, komes Zygfryd miał osobiście brać udział w tym starciu. Powodem ataku Hodona była prawdopodobnie ekspansja Mieszka I na Pomorze Zachodnie. Według kronikarza, Hodon i Mieszko I starli się ze sobą w miejscowości Cidini, którą historycy zidentyfikowali jako Cedynię. W bitwie górą byli najpierw Niemcy, którzy jednak po pewnym czasie musieli uznać wyższość Polaków. 24 czerwca 972 r. to przyjęta przez historyków data rozegrania batalii, jednocześnie najstarsza data dzienna w historii Polski. Spór finalnie miał rozstrzygnąć cesarz Otton I. Choć Mieszko I musiał oddać na cesarski dwór jako zakładnika pokoju swojego syna, późniejszego króla Polski, Bolesława Chrobrego, to Hodon do końca życia nie odważył się zaatakować Piastów. Niemal 10 wieków później, po II wojnie światowej, władze PRL wykorzystały zwycięską bitwę jako potwierdzenie polskich praw do Ziem Odzyskanych. "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): 27 września 1331 roku pod Płowcami starły się oddziały polskie i krzyżackie. W tej batalii Polacy udowodnili, że zakonników, którzy dwie dekady wcześniej zajęli Pomorze i nieustannie grabili Kujawy i Wielkopolskę, można pokonać. Na czele polskich wojsk mimo podeszłego wieku stanął król Władysław Łokietek. Nie podjął jednak początkowo otwartej walki lecz nękał Krzyżaków podjazdami, atakami z ukrycia i zasadzkami gdziekolwiek się dało. Do ostatecznej batalii doszło pod Płowcami. Mimo przewagi liczebnej rycerstwa zakonnego, podczas starcia strategia i męstwo oddziałów polskich oraz chęć odpłacenia najeźdźcy za szkody okazały się wystarczające do pokonania Krzyżaków. Przebieg bitwy utrwalił się dzięki przekazowi Jana Długosza. Czy kronikarz wiernie oddał jej przebieg? Co o bitwie mówią najnowsze odkrycia archeologów i historyków? Choć bitwa de facto nie została rozstrzygnięta, a straty po obu stronach były ogromne, to bardzo wzmocniła morale wojsk polskich i zrobiła ogromne wrażenie na XIV - wiecznym społeczeństwie polskim. Przeświadczenie o triumfie wojsk polskich podkreślał uroczysty wjazd Władysława Łokietka do Krakowa z wziętym do niewoli w bitwie komturem Henrykiem Reussem von Plauen i 40 innymi jeńcami. O tym, że bitwa była polskim sukcesem, świadczy też krzyżacka relacja z 1335 roku dla prokuratora krzyżackiego przy kurii papieskiej w Awinionie. Dzięki bitwie pod Płowcami została zahamowana kampania krzyżaków na ziemiach polskich, zakonnicy odstąpili też od marszu na Brześć. Dodatkowo bitwa zapobiegła również połączeniu się sił zakonu z armią Jana Luksemburczyka. Ich wspólne działanie mogłoby zagrozić dotychczasowym sukcesom w kwestii jednoczenia Królestwa Polskiego. "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.
Czas trwania: 22min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Została uznana za jedną z najważniejszych batalii w historii świata. Zwyczajowo jest nazywana Cudem nad Wisłą. Ale czy rzeczywiście był to cud? I czy tylko nad Wisłą? W dniach 12 - 25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło na przedpolach Warszawy bitwę, która powstrzymała inwazję bolszewików na Europę, a Polsce zagwarantowała niedawno odzyskaną Niepodległość. W 1920 roku bolszewicka nawała miała zalać całą Europę, ale zaczęła się i skończyła w Polsce. Jak udało nam się pokonać Stalina, który 20 lat musiał czekać na realizację swoich zbrodniczych planów? "Na bitewnym szlaku" to program przybliżający widzom w nowoczesny, dynamiczny i całościowy sposób spektakularne bitwy polskiego oręża. Nie samych triumfów i nie samych porażek. Bitew różnorodnych, tak jak i różnorodna jest polska historia. Tematami odcinków będą także mniej znane i rzadziej omawiane polskie działania militarne. Konwencja newsowego programu, eksperci, balistycy, stratedzy i historycy, pasjonujące detale przywracają klimat historycznych wydarzeń.
Czas trwania: 24min. / 2022 / magazynOpis (streszczenie): 28 XI 1627 r. w Zatoce Gdańskiej rozegrała się bitwa morska między polską flotą a eskadrą szwedzkich okrętów. Starcie przeszło do historii jako bitwa pod Oliwą. Od lipca 1626 r. trwała inwazja Szwedów na teren Prus Królewskich i Książęcych.
Czas trwania: 21min. / Polska / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bitwa pod Racławicami, stoczona 4 IV 1794 r. , była pierwszym i jednym z najbardziej znanych starć insurekcji kościuszkowskiej. Mimo niewielkiego znaczenia militarnego odegrała istotną rolę dla dalszego przebiegu powstania.
Czas trwania: 22min. / Polska / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Bitwa pod Cedynią, najbardziej tajemnicza z średniowiecznych bitew. Pojawiały się wątpliwości, czy naprawdę miała miejsce. Wiemy o niej z kroniki niemieckiego biskupa Thietmara z Merseburga. Jego ojciec miał osobiście brać w niej udział.
Czas trwania: 24min. / Polska / 2022 / magazynOpis (streszczenie): 27 IX 1331 r. pod Płowcami starły się oddziały polskie i krzyżackie. W tej batalii Polacy udowodnili, że zakonników, którzy dwie dekady wcześniej zajęli Pomorze i nieustannie grabili Kujawy i Wielkopolskę, można pokonać.
Czas trwania: 21min. / Polska / 2022 / magazynOpis (streszczenie): Uznana za jedną z najważniejszych batalii w historii świata, nazywana Cudem nad Wisłą. Czy rzeczywiście był to cud? 12 - 25 sierpnia 1920 r. WP stoczyło na przedpolach Warszawy bitwę, która powstrzymała inwazję bolszewików na Europę.
Czas trwania: 23min. / Polska / 2022 / magazynNa bitewnym szlaku można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP Historia