W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Naturalnie Lubelskie sezon III
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Opis (streszczenie): Obowiązkiem każdego turysty w województwie lubelskim jest odwiedzenie Poleskiego Parku Narodowego na przełomie sierpnia i września. To tam wczesnym rankiem można obserwować odloty żurawi - jeden z cudów lubelskiej natury. I od tego zaczniemy naszą wycieczkę, a później ruszymy dalej na wschód do Włodawy, do miasta trzech kultur: chrześcijańskiej, prawosławnej i judaistycznej. Po krótkim miejskim spacerze, pojedziemy do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego, gdzie będziemy mogli kontynuować przechadzkę, ale już w pięknych okolicznościach przyrody. Odpoczynek zaplanujemy w aktywny sposób nad uwielbianym przez turystów jeziorem Białym. Po drodze spróbujemy tarciuchów i kreplachów, które wpisane są w tradycje kulinarne Polesia.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Nałęczów - to jedno z dwóch uzdrowisk na Lubelszczyźnie i niezwykle ciekawe miasteczko z piękną historią oraz ciekawą architekturą. Wyruszymy do miasteczka ukochanego przez Bolesława Prusa, żeby zobaczyć Park Zdrojowy po rewitalizacji. Sprawdzimy jakie właściwości ma woda z uzdrowiskowej pijalni, ale także ruszymy śladem autora "Lalki", który przyjeżdżał do Nałęczowa przez 28 sezonów z rzędu. Na spacer wybierzemy się wzdłuż rzeki Bystrej i odwiedzimy pobliski Wojciechów, który słynie tradycji kowalskich i każdego roku odbywają się tam warsztaty i spotkania kowali z całej Polski. Zajrzymy także do modrzewiowego kościoła św. Teodora, który stojąc na uboczu nie rzuca się w oczy, ale robi niesamowite wrażenie.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Na kolejną wycieczkę wybierzemy się na Południowe Podlasie do parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Zobaczymy najpiękniejszą panoramę Bugu województwie lubelskim, na trójstyku województw lubelskiego, mazowieckiego i podlaskiego w Gnojnie będziemy napawać się pięknym widokiem z góry, a z dołu kajakiem popłyniemy w głąb naszego regionu. Spływy kajakowe po Bugu cały czas przyciągają miłośników najdzikszej rzeki w Europie. Z kolei w drugą stronę ruszymy rowerem po Nadbużańskim Szlaku Rowerowym, to najdłuższy szlak rowerowy w województwie lubelskim, a przejechać go można wypożyczając rower chociażby w Janowie Podlaskim. Wracając zatrzymamy się w Leśnej Podlaskiej gdzie zobaczymy Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej, a nasz pobyt zakończymy nad jeziorkami w Międzyrzecu Podlaskim. W międzyczasie zatrzymamy się na regionalny posiłek i w naszym menu będą parowańce, ale także kartacze czy babka ziemniaczana.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Małopolski Przełom Wisły urzeka swoją dzikością, naturalnością, ale także architekturą. Jego duża część jest objęta ochroną w ramach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, który będziemy odkrywać w bardzo aktywny sposób. Jeden z piękniejszych panoramicznych widoków ze Skarpy Dobrskiej ukazuje nam ujście Chodelki do Wisły, a my zobaczymy je z bliska z perspektywy kajaka. Spływy kajakowe Chodelką do Wisły to jedna z atrakcji turystycznych parku, który kryje w sobie wiele przyrodniczych ciekawostek. Niezwykłą atrakcją geoturystyczną są z pewnością wąwozy lessowe, my będziemy je odkrywać na biegowo, razem z uczestnikami biegu Szlak Trafi, który od 10 lat na początku sierpnia odbywa się na okolicznych terenach. Odpoczniemy nad Wisłą uzupełniając spalone kalorie i rozkoszując się regionalną kuchnią, ale w nowoczesnej odsłonie. Spróbujemy i dowiemy się nieco więcej o krokiecie karczmiskim, zobaczymy inną wersję lubelskiego gryczaka i posmakujemy babcinych sodziaków. Na koniec odwiedzimy Wąwolnicę, która często traktowana jest przez turystów "przejazdem", podróżując z Nałęczowa do Kazimierza, rzadko się tutaj zatrzymują.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Lasy Parczewskie - to cel naszej kolejnej wyprawy. Rozległy kompleks leśny wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie". Tereny objęte są ochroną w ramach Poleskiego Parku Narodowego oraz Parku Krajobrazowego "Pojezierze Łęczyńskie". Ruszymy Szlakiem Jagiellońskim, który prowadził z Krakowa przez Lublin do Wilna. Przespacerujemy się po urokliwej, idealnej na rodzinne spacery, ścieżce Bobrówka. W rezerwacie przyrody "Lasy Parczewskie" poszukamy pomnikowych 160 - letnich sosen, które pamiętają czasy powstania styczniowego. Wracając zajrzymy do Ostrowa Lubelskiego i spróbujemy miejscowych lodów oraz bezy, które wpisane są na listę produktów tradycyjnych.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Naszą kolejną wycieczkę rozpoczniemy tam, gdzie zaczyna się Roztocze, ale nie ruszymy na południe, abędziemy odkrywać ziemię kraśnicką, wzdłuż i wszerz, poruszając się po nowo otwartym szlaku rowerowym Greenways, który został przygotowany przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej. Zaczniemy w Szastarce, ale będziemy także w Dzierzkowicach czy Urzędowie, a zakończymy w Annopolu nad Wisłą. Po drodze zatrzymamy się w okolicznych wąwozach lessowych, zobaczymy ponad 400 - letni pomnik przyrody, którym jest dąb Marcel, odpoczniemy u świętej Otylii w Urzędowie, a nieopodal w miejscowym siedlisku spróbujemy lokalnej kuchni - sprawdzimy czym się różni piróg urzędowski odbiłgorajskiego.
Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku wybierzemy się do Józefowa nad Wisłą i będziemy odkrywać Wrzelowiecki Park
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynNaturalnie Lubelskie sezon III można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław