Emisja Notacje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 23 grudnia 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Kazimierz Piotr Zaleski (C. Pierre Zaleski; rocznik 1928), polski fizyk mieszkający we Francji, specjalista od spraw energii jądrowej, profesor uniwersytetów we Francji i USA. Syn Zygmunta Lubicz - Zaleskiego, historyka literatury, krytyka, poety i publicysty oraz Marii z domu Zdziarskiej, brat przedsiębiorcy Romana (Romaina) Zaleskiego. Urodzony w Paryżu, spędzał co roku wakacje letnie w Polsce w posiadłościach rodzinnych. Wybuch II wojny światowej w 1939 r. uniemożliwił mu powrót do Francji. W 1942 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej późniejszej Armii Krajowej, a po zdaniu tajnej matury do partyzantki (30. dywizja poleska). Do sierpnia 1944 jego oddział brał udział w ciężkich walkach. W 1944 r. uciekł z Majdanka, próbował się przedostać do walczącej Warszawy. Aresztowany przez NKWD koło Garwolina i przesłuchiwany. Przekazany polskim władzom komunistycznym, za przynależność do AK. Zwolniony warunkowo w lutym 1946 r. dostał się na Politechnikę Warszawską. Naukę kontynuował we Francji, studiował na Wydziale Nauk Ścisłych w Paryżu i w Instytucie Radu pod kierownictwem Ireny Joliot - Curie.
Czas trwania: 11min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Maria Iwaszkiewicz, córka Jarosława Iwaszkiewicza, długoletnia pracowniczka wydawnictwa Czytelnik, redaktorka książek ojca, autorka wspomnień, współautorka scenariuszy filmowych związanych z postacią Iwaszkiewicza. Rozmowa dotyczy wspomnień z domu rodzinnego Iwaszkiewiczów w Stawisku koło Podkowy Leśnej, a w szczególności świąt Bożego Narodzenia w różnych okresach historii. W domu w Stawisku rodzina spędziła przeszło 50 Wigilii, począwszy od lat dwudziestych i trzydziestych, przez lata okupacji, powstanie warszawskie, po okres PRL - u. Co się zmieniało, a co pozostawało niezmienne w atmosferze rodzinnego domu? Maria Iwaszkiewicz opowiada również o swoich relacjach z ojcem.
Czas trwania: 11min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Strzelecki (rocznik 1952), absolwent wydziałów aktorskiego i reżyserskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Wieloletni rektor tej uczelni. Profesor nauk teatralnych. Aktor filmowy, serialowy, a także prezenter telewizyjny. Twórca i współzałożyciel kabaretu Kur. Twórca i założyciel Teatru Rampa, którego przez 10 lat był redaktorem naczelnym i artystycznym. Wielokrotny reżyser festiwalowych koncertów i gal na przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na festiwalach: piosenki w Opolu, filmów fabularnych w Gdyni, na gwiazd w Gdańsku i Międzyzdrojach. Reżyser i współscenarzysta transmitowanego na cały świat koncertu z okazji Galowego Otwarcia Muzeum Żydów Polskich. Zmarł 17 lipca 2020 r.
Czas trwania: 9min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Urodzona 14 sierpnia 1921 r. w Lublinie, zmarła 14 lipca 2017 w USA, Julia Hartwig była poetką, eseistką i tłumaczką. Należała do Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN - Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, którego była wiceprezesem w latach 1990 - 1999. Od 2008 r. pełniła funkcję przewodniczącej jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO. Swoje wiersze i artykuły ogłaszała w pismach: "Odrodzenie", "Nowa Kultura", "Świat", "Nowe książki", "Poezja", "Tygodnik Powszechny", "Twórczość", "Kresy", "NaGłos", "Zeszyty Literackie", "Odra", "Więź", "Kwartalnik artystyczny". Jako tłumaczka przełożyła na język polski twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore i William Carlos Williams.
Czas trwania: 10min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wybitna aktorka teatralna i filmowa. W 1960 roku ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. Po ukończeniu studiów debiutowała w teatrze "Groteska" w Krakowie. W latach 1961 - 1968 należała do prowadzonego przez Jerzego Grotowskiego Teatru 13 Rzędów w Opolu, występowała również na scenach teatralnych Krakowa, Wrocławia i Warszawy. W sposób ekspresyjny gra role dramatyczne i tragiczne. W filmie występuje od 1960 roku.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Emilia Krakowska (rocznik 1940), aktorka filmowa, estradowa i teatralna. Swoją filmową karierę ugruntowała znaczącymi rolami w wielu serialach telewizyjnych. Należała do grupy aktorów, którzy nie bojkotowali sceny polskiej po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r. W 2013 roku została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej, przyznaną przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Leszek Długosz (rocznik 1941). W roku 1964 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rok później związał się z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie uchodził za jednego z największych artystów w zespole. Pierwszy tomik poezji - Lekcje rytmiki wydał w 1973 roku. Z Piwnicą rozstał się w r. 1978 i od tego czasu występował przeważnie samodzielnie. Przebywał na stypendium artystycznym we Francji ufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Wydał kilkanaście tomików poezji.Leszek Długosz zmarł 23 marca 2024 r.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyEmisja Notacje miała miejsce:
Opis (streszczenie): Alicja Majewska (rocznik 1948), piosenkarka, absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971 - 1974 była wokalistką zespołu Partita i występowała w warszawskim Teatrze na Targówku. W 1975 r. zdobyła nagrodę główną na festiwalu w Opolu, śpiewając utwór Jerzego Derfla i Ireneusza Iredyńskiego "Bywają takie dni". W 1980 r. zdobyła Grand Prix na festiwalu w Rostocku. Odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Emil Wesołowski - choreograf, pedagog i reżyser. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, którą ukończył w 1966 r. Początkowo zaangażował się do baletu Opery Poznańskiej, skąd w 1973 r. przeszedł wraz z Conradem Drzewieckim do Polskiego Teatru Tańca.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Józef Kwiatkowski, wieloletni prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Macierz Szkolna na Litwie. Urodził się w 1939 r. w Janiańcach koło Solecznik. Był nauczycielem, działaczem oświatowym, posłem Sejmu Republiki Litewskiej. Studiował w Instytucie Nauczycielskim w Nowej Wilejce, a później w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Leningradzie. Po studiach był kierownikiem wydziału wychowania fizycznego i sportu w Nowej Wilejce i w rejonie wileńskim. Był nauczycielem historii w szkole średniej w Niemenczynie, a następnie dyrektorem rejonowej szkoły wieczorowo - zaocznej dla dorosłych w tym mieście. Od 1985 r. pracował w Ministerstwie Oświaty Litewskiej SRR. W 1990 uczestniczył w założeniu Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Macierz Szkolna na Litwie. Przez wiele lat był radnym Wilna. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia RP.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Barbara Wrzesińska (rocznik 1938), aktorka. Występowała w Warszawie w teatrach: Współczesnym, Narodowym, Ateneum oraz w telewizyjnych kabaretach Olgi Lipińskiej. Bohaterka wyznaje, że potrzeba zostania aktorką narodziła się już we wczesnym dzieciństwie. Babcia zabierała ją na godzinki do kościoła. Podniosła atmosfera, która tam panowała, skojarzyła się z misterium teatralnym. Kiedy ojciec powiedział, że może zostać kimkolwiek zechce, oby tylko nie aktorką, odezwała się w niej przewrotna natura. Barbara Wrzesińska dostała się do PWST w Warszawie. Studia były wspaniałe. Na drugim roku zaproponowano jej jednak rolę tancerki w spektaklu Zaproszenie do zamku w Teatrze Współczesnym. Bohaterka zrezygnowała ze szkoły teatralnej i wcieliła się do Teatru Współczesnego. Tam uczyła się zawodu. Z czasem poznała Olgę Lipińską, która zaproponowała jej, by zagrała panią Basieńkę w kabarecie. Wcielała się więc w role tragiczne w teatrzei komiczne w kabarecie. Ale to sprawiało jej olbrzymią satysfakcję. Bo teatr daje szansę na reinkarnację za życia.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Iwo Białynicki - Birula, ur. 14 czerwca 1933 roku w Warszawie, polski fizyk teoretyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Studiował fizykę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się elektrodynamiką kwantową i teorią pola. Jest autorem kilku książek i ponad 140 artykułów naukowych. Był zwycięzcą pierwszej Olimpiady Fizycznej w Polsce.
Czas trwania: 10min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W programie wspomnienie stanu wojennego w Polsce. O tamtych trudnych czasach opowiada człowiek teatru, Gustaw Holoubek.
Czas trwania: 8min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Najważniejsza jest prawda- podkreśla w tym odcinku Notacji Zbigniew Balcewicz, polityk, dziennikarz, działacz polskiej mniejszości na Litwie. Opowiada o ważnych momentach swojego życia, w tym historycznych przemianach na Wileńszczyźnie w latach 90. XX wieku, gdy rozpadł się Związek Radziecki. Zbigniew Balcewicz to jeden z trzech polskich sygnatariuszy Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego. Za odzyskaniem przez Litwę niepodległości głosował w czasach Związku Radzieckiego 11 marca 1990 roku. W latach 1988 - 1995 był redaktorem naczelnym Czerwonego Sztandaru i Kuriera Wileńskiego.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wzruszająca opowieść słynnego kolarza Ryszarda Szurkowskiego o swojej karierze zarówno wielkich sukcesach, jak i trudnych chwilach podczas wyścigów. Odcinek jest jakby podsumowaniem życia znakomitego sportowca.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Janina Maria Paradowska - Zimowska (1942-2016), dziennikarka, publicystka, od 1991 r. publicystka tygodnika "Polityka", od 2003 r. publicystka radia Tok FM; laureatka nagrody Grand Press dla Dziennikarza Roku (2002) i Nagrody Kisiela (2011).
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dyrygent i prawnik Antoni Wit opowiada o najważniejszych momentach swego życia, w tym o wyborze zawodu dyrygenta. Mówi o swoich osiągnięciach, a także filozofii życiowej.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Zygmunt Konieczny (rocznik 1937). W Krakowie, gdzie się urodził, odebrał wykształcenie muzyczne, tu też mieszka i pracuje. Debiutował w końcu lat 50. ubiegłego stulecia w kabarecie "Piwnica pod Baranami". Skomponował wiele piosenek dla wykonawców Piwnicy, a zwłaszcza dla Ewy Demarczyk. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej, współpracuje z wieloma teatrami, dla których napisał kompozycje, zwłaszcza do sztuk Stanisława Wyspiańskiego, m.in. do "Wyzwolenia" i "Nocy Listopadowej" w Teatrze Starym w Krakowie. Jest również znanym twórcą muzyki filmowej. Napisał muzykę do filmów: "Dolina Issy", "Jańcio Wodnik", "Historia kina w Popielawach" oraz "Prymas". Jego kompozycje zostały wielokrotnie uhonorowane. Jest laureatem nagród na festiwalach w Opolu i Sopocie, Nagrody Miasta Krakowa, Złotych Lwów Gdańskich, Polskiej Nagrody Filmowej za muzykę do filmu Jana Jakuba Kolskiego i in. W 2012 roku w uznaniu zasług na polu kultury Zygmunt Konieczny został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Od 1968 r. do 1998 r. był żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego, gdzie zajmował stanowiska dowódczo-sztabowe od dowódcy plutonu do zastępcy Szefa Sztabu Generalnego włącznie. W swojej karierze zawodowej był m.in. dowódcą 8 pułku czołgów, dowódcą 5 Dywizji Pancernej, Szefem Sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i Dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1989 r. został mianowany generałem brygady, zaś w 1992 r. generałem dywizji. W 1998 r. na własną prośbę został zwolniony zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Jest współtwórcą i realizatorem idei budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Od 1991 r. Przewodniczący Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która finansowała jego budowę. Pomnik został odsłonięty w Warszawie 17 września 1995 r. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Wojskowej Federacji Sportu. W latach 19995 - 2005 był jej pierwszym prezesem. Jest także autorem wielu artykułów i opinii w zakresie Sztuki Wojennej i Strategii Militarnej oraz polskiego przemysłu obronnego. Pisze wiersze i fraszki.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jeden z najsłynniejszych polskich kolarzy w historii - Ryszard Szurkowski (1946 - 2021) - opowiada o początkach swojej kariery kolarskiej. Kolarz szosowy, trener kadry narodowej, poseł RP, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Dwukrotnie został srebrnym medalistą olimpijskim, był mistrzem świata w kolarstwie szosowym, czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Dwanaście razy zdobył tytuł mistrza Polski.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Danuta Walas Kobylińska to legendarna kapitan żeglugi wielkiej. Wspaniale opowiada o tym, jak musiała sobie poradzić w najtrudniejszych sytuacjach podczas morskich wypraw. Niektórzy niezbyt przychylnie reagowali na to, że kobieta kapitan wydawała rozkazy. Szczera opowieść o życiu kobiety kapitana na morzach świata. Danuta Kobylińska-Walas ps. Żaba - ur. w 1931 r. w Kozietułach. Pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej. Po studiach w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie, została kapitanem w 1962 r. i dowodziła m. in. statkami: MS Kopalnia Wujek, Kołobrzeg II, MS Bieszczady, MS Uniwersytet Toruński. W latach 1981-1986 była przedstawicielem Polskiej Żeglugi Morskiej przy Ambasadzie Polski w Tunezji. W latach 60. i 70. była jedyną kobieta kapitanem żeglugi wielkiej na świecie. Losy jej życia zostały opisane w książce Eugeniusza A. Daszkowskiego pt. "Pierwsza po Bogu. Kpt. ż.w. Danuta Kobylińska-Walas", wydanej w 1997 roku.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Dąbrowski - piosenkarz, kompozytor, perkusista, dziennikarz, kierowca rajdowy - opowiada jak został piosenkarzem i jednym z najbardziej znanych ludzi w Polsce. Opowiada również jak radził sobie z popularnością po zaśpiewaniu przeboju wszech czasów "Do zakochania jeden krok". Andrzej Dąbrowski (rocznik19380, urodzony w Wilnie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie, wykonawcawielu popularnych piosenek m. in.: wielkiego przeboju "Do zakochania jeden krok", "Zielono mi", "Szał by night". "Bywaj nam Mary Ann", "W ogrodzie wyobrażeń", Kołysanka na rozstanie". Trzykrotnie zdobył Grand Prix podczas festiwalupiosenki w Opolu (1970, 1972, 1974) i raz podczas festiwalu piosenki w Sopocie (1972). Uznawany za jednego z najlepszych polskich perkusistów jazzowych. Towarzyszył gwiazdom światowego jazzu na estradzie i w studiach nagrań. Od 1981 r. honorowy członek Związku Profesjonalnych Muzyków w Fort Worth w Teksasie. Wicemistrz Polski w rajdach samochodowych w 1957 r.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Notacje to cykl krótkich portretów najwybitniejszych Polaków: artystów, naukowców, polityków, bohaterów wojennych, świadków i twórców naszych dziejów. To niezwykłe archiwum portretów najwybitniejszych postaci z historii Polski.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Józef Wilkoń (rocznik 1930), ilustrator, malarz, historyk sztuki. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i dorosłych, które zostały wydane w kraju i za granicą. Bohaterowie jego prac to przede wszystkim zwierzęta i natura, choć ma w dorobku także ilustracje do "Pana Tadeusza" i "Don Kichota". Wystawiał swoje prace w wielu miejscach na świecie, m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu, w Oshima Museum w Japonii, a także w Seulu. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą oraz odznaczeń. Ma Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Piosenkarka Lucyna Owsińska. Śpiewać zaczęła w wieku 13 lat w łódzkim klubie "Klakson". Pierwszy sukces osiągnęła w 1970 r. zajmując drugie miejsce na VII Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze. W odcinku opowie m.in. o występach z grupą Pro Contra, a także o występach z Jackiem Lechem i Nową Grupą. W 1975 r. wokalistka wystąpiła na II Polskich Targach Estradowych, gdzie wykonała dwie piosenki: "Wracaj" i "Czy będzie ci ze mną dobrze". Rok później piosenkarka wystąpiła na koncercie "Premiery" podczas XIV KFPP w Opolu, gdzie z Krystyną Prońko i Jadwigą Strzelecką wykonała utwór "Tyle było już słów". Na początku lat 80. rozpoczęła samodzielną karierę.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Prof. Andrzej Zieliński - były minister kultury i dziedzictwa narodowego opowiada o swoich kontaktach i przyjaźni z Karolem Wojtyłą. To fascynująca opowieść świadka życia Karola Wojtyły. To opowieść o wspólnych wyprawach, spotkaniach.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Rodowity sopocianin, animator kultury, menager artystów. Współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. z Markiem Grechutą, Ewą Demarczyk i Ireną Jarocką, Jest impresariem kultowego zespołu KOMBI Sławomira Łosowskiego. Zanim jego życie zaczęło kręcić się wokół muzyki, zajmował się promocją sportu. W odcinku opowie o pracy menagera, o trasach koncertowych zespołu "Kombi" oraz o przyjaźni ze Sławomirem Łosowskim.
Czas trwania: 10min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wspomnienia kpt. Stanisław Poźniaka (ur. w 1928 r. na Wileńszczyźnie) - prezesa Klubu Weteranów AK na Wileńszczyźnie. Bohater opowiada m. in. o wybuchu II wojny światowej, wkroczeniu armii Związku Radzieckiego na teren Wileńszczyzny i najtrudniejszych sytuacjach w czasie wojny. To również opowieść o patriotyzmie, sensie życie i tym, co zdaniem bohatera jest najważniejsze we wzajemnych relacjach między ludźmi.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Emil Wesołowski - choreograf, pedagog i reżyser. W 1966 r. ukończył Szkołę Baletową w Poznaniu. Początkowo zaangażował się do baletu Opery Poznańskiej, skąd w 1973 r. przeszedł wraz z Conradem Drzewieckim dotworzonego przez choreografa Polskiego Teatru Tańca. W 1976 roku został pierwszym solistą tego zespołu. Był m.in. pierwszym wykonawcą roli Jazona w balecie "Medea" Teresy Kujawy i wielu partii w choreografiach Drzewieckiego. W tym czasie przygotowywał też pierwsze własne choreografie dla teatrów dramatycznych. Przez sezon kierował baletem Opery Wrocławskiej (1979 - 1980), później Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 1982 r. został kierownikiem baletu Teatru Wielkiego w Warszawie oraz solistą tego zespołu(partie en travesti Carabosse w "Śpiącej królewnie", Wdowa Simone w "Córce źle strzeżonej" i Przełożona w "Balu kadetów"). W 1985 r. zrezygnował z kierowania zespołem i skoncentrował się na choreografii. W latach 1995 - 2006 był ponownie dyrektorem baletu Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a od początku 2007 roku do jesieni roku 2008 - dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu. Obecnie etatowy choreograf Polskiego Baletu Narodowego. Wykładowca wydziału aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. W teatrach muzycznych i dramatycznych pracował z takimi reżyserami, jak: Laco Adamik, Kazimierz Dejmek, Mikołaj Grabowski, Jerzy Gruza, Jerzy Grzegorzewski, Adam Hanuszkiewicz, Bohdan Hussakowski, Krystyna Janda, Ryszard Peryt, Maciej Prus, Jrme Savary, Marek Weiss - Grzesiński, Krzysztof Zaleski i Krzysztof Zanussi; szczególnie owocna okazała się wieloletnia współpraca choreograficzna artysty z Januszem Wiśniewskim przy jego kolejnych autorskich przedstawieniach teatralnych i operowych. Przygotował choreografię i ruch sceniczny do ośmiu inscenizacji operowych Mariusza Trelińskiego w Warszawie, Poznaniu i Berlinie oraz do ich prezentacji w Waszyngtonie, Los Angeles, Tel Awiwie, Walencji, Sankt - Petersburgu i Wrocławiu. Juror krajowych i międzynarodowych konkursów baletowych. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużonego dla Kultury Polskiej i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Jest laureatem Nagrody ZAiKS - u za całokształt pracy artystycznej i honorowym obywatelem miasta Poznania.
Opis (streszczenie): Witold Sobociński, ur. w 1929 r. w Ozorkowie. Operator filmowy, wykładowca akademicki (w zakresie sztuki operatorskiej), zrealizował zdjęcia do ponad 50 filmów fabularnych. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 50. grał w zespole jazzowym Melomani. Współpracował m. in. z Andrzejem Wajdą i Romanem Polańskim. Zrealizował zdjęcia do filmów: "Wesele", "Ziemia obiecana", "Sanatorium pod klepsydrą", "Był jazz", "Piraci", "Frantic". W odcinku "Malarz ekranu" Witold Sobociński opowiada m. in. o wyborze drogi życiowej, filozofii życia i najtrudniejszych chwilach. Mówi o swoje wielkiej samotności, która dominuje w obecnym jego życiu i której nie potrafi zagłuszyć wspomnieniami i swoimi największymi dokonaniami. Opowiada o współpracy z Andrzejem Wajdą (m. in. przy filmie "Wesele"). Wspomina pracę na planie z Romanem Polańskim, którego uważa za swojego bliskiego przyjaciela.
Czas trwania: 10min. / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Urodzona w 1934 r. w Chiłowszczyźnie, dzisiejsza Białoruś. Po wojnie z rodzicami i rodzeństwem wróciła do Polski. W 1958 r. ukończyła studia w PWST im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutowała rok później na deskach Teatru Klasycznego.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieść o polskiej wsi kresowej. Stanisław Srokowski, pisarz, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, tłumacz, publicysta. Debiutował jako poeta i prozaik w 1958 roku w Opolu.
Czas trwania: 10min. / 2007 / cykl dokumentalnyNotacje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: