Emisja Notacje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 15 kwietnia 2025 (Wtorek) Program TV na 17 kwietnia 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Wspomnienia Józefy Łyczkowskiej, dziennikarki, nauczycielki, działaczki społecznej i poetki. Józefa Łyczkowska ur. w 1936 r. we wsi Rezy, 70 km od Wilna. Obecnie mieszka w Trokach na Litwie. Była dziennikarką w redakcjach gazet publikowanych na Litwie w językach polskim, litewskim i rosyjskim. Występowała w Zespole Pieśni i Tańca Troczanie i zespole Wilia. Należy do oddziału Związku Polaków Litwy w Trokach. Aktywnie działa w Akademii Trzeciego Wieku na Litwie. Autorka m. in. zbioru wierszy pt. Proza wierszem malowana.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "Ten kościół został zbombardowany, zginęło wielu ludzi, a figura Chrystusa ocalała" - wspomina w odcinku Barbara Gancarczyk, która wraz z Teresą Potulicką - Łatyńską pomogła wynieść z płonącej katedry Krucyfiks Baryczkowski. Barbara Gancarczyk w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w batalionie "Wigry". W odcinku wspomina służbę w szpitalu powstańczym przy ul. Mariańskiej oraz na Starym Mieście. Po upadku powstania trafiła do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie do obozu pracy we Wrocławiu. Po wojnie pracowała jako architekt w Biurze Odbudowy Stolicy.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Marian Lichtman, perkusista, kompozytor, wokalista. Urodził się dwa lata po wojnie, 30 marca 1947 r. , na ul. Kamiennej w Łodzi w rodzinie żydowskiej. W 1963 r. wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim współtworzył zespół Trubadurzy. Wspólnie wylansowali wiele przebojów m.in. "Znamy się tylko z widzenia", "Cóż wiemy o miłości", "Przyjedź mamo na przysięgę". Należy do grona czołowych polskich przedstawicieli tworzących utwory w stylu scat, charakteryzującym się dźwiękonaśladowczym sposobem śpiewania. W 1974 r. na pewien czas rozstał się z Trubadurami i zamieszkał w Kopenhadze.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest lekarz - onkolog Krystyna Rotkiewicz. Przez ponad 37 lat pracowała w przychodni Narodowego Instytutu Raka. Opowiada również o innej swojej działalności, której celem jest uhonorowanie wybitnych postaci Wileńszczyzny: Joanny Krypajtis, Bernarda Ładysza, prof. Kazimierza Pelczara i prof. Jana Żebrowskiego. Pani Krystyna aktywnie działa również w Polskim Stowarzyszeniu Medycznym na Litwie i Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei. Za swoją działalność została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Anna Adamowicz ur. w 1958 r. w Hajdaniszkach w rejonie wileńskim. To bardzo popularna gawędziarka wileńska, przewodniczka turystyczna i nauczycielka. Ukończyła Wydział Polonistyki Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Wilnie, gdzie uzyskała dyplom nauczycielki j. polskiego i literatury oraz geografii. Była nauczycielką m. in. w szkole średniej w Bujwidzach i Pomaturalnej Szkole Rolniczej w Białej Wace koło Wilna. Od 1989 roku prowadzi koncerty i wydarzenia artystyczne m. in. Festyny Kultury Polskiej Wileńszczyzny "Kwiaty Polskie", kiermasze "Kaziuka", dożynki organizowane przez Centrum Kultury Polskiej. Często występuje jako Franukowa z gawędziarzem Dominikiem Kuziniewiczem. Widzowie znają ją z prowadzenia m. in. "Kaziuków Wileńskich" w Lidzbarku Warmińskim, Jarmarku Folkloru w Węgorzewie i Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. W roku 2000 odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Od 1968 r. do 1998 r. był żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego, gdzie zajmował stanowiska dowódczo-sztabowe od dowódcy plutonu do zastępcy Szefa Sztabu Generalnego włącznie. W swojej karierze zawodowej był m.in. dowódcą 8 pułku czołgów, dowódcą 5 Dywizji Pancernej, Szefem Sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i Dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1989 r. został mianowany generałem brygady, zaś w 1992 r. generałem dywizji. W 1998 r. na własną prośbę został zwolniony zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Jest współtwórcą i realizatorem idei budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Od 1991 r. Przewodniczący Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która finansowała jego budowę. Pomnik został odsłonięty w Warszawie 17 września 1995 r. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Wojskowej Federacji Sportu. W latach 19995 - 2005 był jej pierwszym prezesem. Jest także autorem wielu artykułów i opinii w zakresie Sztuki Wojennej i Strategii Militarnej oraz polskiego przemysłu obronnego. Pisze wiersze i fraszki.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Zydorowicz był jednym z najpopularniejszych i najlepszych polskich komentatorów sportowych. Opowiada o swoim życiu komentatora sportowego. To fascynująca opowieść o kulisach pracy tego wybitnego dziennikarza. Andrzej Zydorowicz - ur. w 1942 r. w Radomiu. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz samorządowy. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez 28 lat był sprawozdawcą sportowym Telewizji Polskiej. Pracował jako komentator m.in. przy dziewięciu Igrzyskach Olimpijskich i ośmiu finałach Mistrzostw Świata w piłce nożnej.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyEmisja Notacje miała miejsce:
Opis (streszczenie): Aleksandra Ziółkowska-Boehm, urodzona w 1949 r. w Łodzi. Pisarka mieszkająca od 1990 r. w Stanach Zjednoczonych. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, następnie uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1972-1974 była asystentką i sekretarką Melchiora Wańkowicza. To jej pisarz zadedykował tom "Karafki La Fontaine’a" i zapisał w testamencie swoje archiwum. Stypendystka m.in.: Institute of International Education, Fulbright (Waszyngton, D. C. , 1985) czy Fundacji Kościuszkowskiej (Nowy Jork, 1990). Pisze książki w języku polskim i angielskim.
Opis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Józef Kwiatkowski, wieloletni prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Macierz Szkolna na Litwie. Urodził się w 1939 r. w Janiańcach koło Solecznik. Był nauczycielem, działaczem oświatowym, posłem Sejmu Republiki Litewskiej. Studiował w Instytucie Nauczycielskim w Nowej Wilejce, a później w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Leningradzie. Po studiach był kierownikiem wydziału wychowania fizycznego i sportu w Nowej Wilejce i w rejonie wileńskim. Był nauczycielem historii w szkole średniej w Niemenczynie, a następnie dyrektorem rejonowej szkoły wieczorowo - zaocznej dla dorosłych w tym mieście. Od 1985 r. pracował w Ministerstwie Oświaty Litewskiej SRR. W 1990 uczestniczył w założeniu Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Macierz Szkolna na Litwie. Przez wiele lat był radnym Wilna. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia RP.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): O poszukiwaniu swojego miejsca w życiu, przeciwnościach losu, powołaniu do życia zakonnego i miłości do gór opowiada s. Jolanta Glapka, prezes fundacji Pasja Życia. W odcinku wspomina również spotkanie z Matką Teresą, z którą pracowała w Indiach zanim wstąpiła do zakonu. S. Jolanta Glapka swoje powołanie do życia konsekrowanego łączy z zawodem psychologa. To z jej inicjatywy udało się wybudować centrum pomocy w Legionowie dla osób uzależnionych.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wspomnienia Jana Madziary (ur. w 1932 r.), którego ojciec został w 1939 r. aresztowany przez NKWD, uwięziony w Starobielsku i rozstrzelany w Charkowie. Jan Madziara jest inżynierem i prawnikiem, a także członkiem Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu.
Czas trwania: 12min. / 2010 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Czesław Lang, jeden z najbardziej znanych polskich kolarzy, a także twórca i dyrektor wyścigu Tour de Pologne. Opowiada o filozofii swojego życia. Wspomina wspaniałe postacie, które spotkał w życiu m. in. Ryszarda Szurkowskiego.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Polska bohemistka, dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej. W stanie wojennym usunięta z pracy w Polskim Radiu, współpracowała z drugim obiegiem wydawniczym oraz podziemnym radiem Solidarność. Tłumaczyła wiersze i teksty piosenek Karela Kryla oraz literaturę czeską, głównie związaną ze środowiskiem opozycyjnym (m.in. Vaclava Havla). Z klasyki czeskiej literatury dwudziestowiecznej przełożyła "Grę na serio" Richarda Weinera. Jest autorką powieści kryminalnej "Portret pamięciowy" i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji "Hrabia" nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu "Metro", za co w 1992 roku nominowana została do amerykańskiej nagrody Tony Award. W roku 2005 "Dialog" opublikował jej sztukę "Strajk", pierwszy - i jak dotąd jedyny - musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku. W 2007 roku wydała opartą na faktach powieść "Wojtek z armii Andersa", opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, a mianowicie o Wojtku - syryjskim niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa - od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii. "Wojtek z armii Andersa" doczekał się 2 wydań. Córka rysownika Gwidona Miklaszewskiego.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Opowieść o życiu i działalności Mirosława Szejbaka - prezesa Polskiego Teatru Wilnie. Mirosław Szejbak opowiada o znaczeniu tego teatru dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, a także o jego działalności. Z Teatrem Polski w Wilnie związany jest od 1978 roku. To bardzo ważna instytucja kultury dla Polaków mieszkających na Litwie. Polski Teatr w Wilnie powstał w 1965 roku (jako Polski Zespół Teatralny przy Wileńskim Pałacu Kultury Kolejarzy). W 1990 r. zespół tego teatru został uhonorowany przez ministra kultury i sztuki RP odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Od początku istnienia Polskiego Teatru w Wilnie zostało wystawionych ponad 3 tysiące przedstawień. Polski Teatr w Wilnie zapraszany jest do wielu krajów. Gościł m. in. na Łotwie, Ukrainie, w Estonii i Armenii. Bohater odcinka Mirosław Szejbak jest doktorem nauk matematycznych. Ukończył Wydział Matematyki Uniwersytetu Wileńskiego. W latach 1986 - 1991 był nauczycielem akademickim na tym uniwersytecie. Był również adiunktem na Wydziale Ekonomiczno - Informatycznym Uniwersytetu w Białymstoku (w filii w Wilnie). Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy. Został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi RP.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kazimierz Szałata - filozof, etyk, absolwent Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studiował także w Paryżu, Genewie i Fryburgu. Wykładowca warszawskich uniwersytetów: Medycznego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadził zajęcia z filozofii w kilku seminariach duchownych oraz uczelniach prywatnych. Wygłaszał wykłady w Paryżu, Lourdes, Chartres, w Genewie, Fryburgu i wielu innych miejscach. Założyciel Fundacji Polskiej Raoula Follereau, organizator akcji charytatywnych w kraju i za granicą. Za swoją działalność został wyróżniony we Francji Nagrodą Akademii Francuskiej i w Polsce nagrodą Sapere Aude.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Fascynująca opowieść o życiu na Wileńszczyźnie Ludmiły Siekackiej, polonistki, pedagoga, przewodniczki po Wilnie. Urodziła się w 1947 r. w Wilnie. Tu ukończyła Wydział Języka Polskiego i Historii Instytutu Pedagogicznego. Po zakończeniu nauki pracowała w bibliotece Akademii Nauki Litwy. A później, przez 10 lat, w Katedrze Języka Polskiego i Literatury Instytutu Pedagogicznego w stolicy Litwy. Prowadziła tam zajęcia ze studentami. Następnie uczyła języka polskiego i historii w Szkole Średniej nr 11 w Wilnie (obecnie Liceum im. A. Mickiewicza) i prowadziła kursy języka polskiego dla dorosłych mieszkańców Litwy. Uczyła również polskiego kleryków w Seminarium Duchownym w Kownie. Współautorka dwóch podręczników dla szkół polskich na Litwie, odznaczona m. in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem Zasługi.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Profesor Mieczysław Mąkosza (rocznik 1934) zyskał światowe uznanie dzięki pionierskim badaniom. Opracował i wprowadził do chemii organicznej katalizę przeniesienia międzyfazowego - szeroko stosowaną w laboratoriach i przemyśle chemicznym. Odkrył reakcję nukleofilowego podstawienia wodoru. Karierę naukową związał z Wydziałem Chemii na Politechnice Warszawskiej oraz Instytutem Chemii Organicznej PAN. Jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Akademii Europejskiej i Niemieckiej Akademii Nauk Leopoldina. Otrzymał 7 doktoratów honoris causa uczelni w Polsce, Francji, Rosji i USA.
Czas trwania: 10min. / 2016 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wspomnienia Pawła Giedroycia (ur. w 1941 r.), historyka, nauczyciela, przewodnika grup turystycznych. Bohater opowiada m.in. o sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie po zakończeniu II wojny światowej, a także o pięknie wielokulturowego Wilna.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jacek Wojciech Gmoch urodził się 13 stycznia 1939 r. w Pruszkowie. Polski piłkarz, trener i działacz sportowy. Współautor koncepcji drogi poprawy polskiej piłki nożnej na arenie międzynarodowej we współpracy z Wojciechem Skoczkiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stanisławem Więckowskim absolwentem Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Jacek Gmoch był trenerem reprezentacji Polski w piłce nożnej z latach 1976 - 1978. Podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Argentynie w 1978 r. jego drużyna zdobyła piąte miejsce. W latach 1971 - 1974 współpracował z ówczesnych trenerem reprezentacji Polski, Kazimierzem Górskim.
Czas trwania: 10min. / 2012 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Barański, reżyser filmowy, scenarzysta. Uważany za oryginalnego i odrębnego twórcę, często podejmuje w swoich filmach problematykę polskiej prowincji, obrazów uderzających w tony liryczne, ale też z odcieniami refleksyjnymi i filozoficznymi, czasem pojawiają się w nich wątki autobiograficzne. W niektórych filmach sięga Barański do poetyki absurdu. Wśród najbardziej znanych jego filmów są: "Nad rzeką, której nie ma", "Dwa księżyce", "Kramarz", "Kawalerskie życie na obczyźnie", "Parę osób, mały czas".
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyNotacje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: