Emisja Notacje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 6 maja 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Andrzej Zydorowicz był jednym z najpopularniejszych i najlepszych polskich komentatorów sportowych. Opowiada o swoim życiu komentatora sportowego. To fascynująca opowieść o kulisach pracy tego wybitnego dziennikarza. Andrzej Zydorowicz - ur. w 1942 r. w Radomiu. Dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz samorządowy. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przez 28 lat był sprawozdawcą sportowym Telewizji Polskiej. Pracował jako komentator m.in. przy dziewięciu Igrzyskach Olimpijskich i ośmiu finałach Mistrzostw Świata w piłce nożnej.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Psycholożka i psychoterapeutka. Autorka tekstów i kompozytorka. Autorka wielu bestsellerowych, psychologicznych poradników, w których z pogodą i szczerością odpowiada na pytania tych, którzy szukają u niej pomocy i rady w różnych sytuacjach życiowych. W odcinku wspomina swój dom rodzinny, młodość, a także początki pracy zawodowej. Wspomina wybitnych nauczycieli polskich i zagranicznych, od których uczyła się treningu psychologicznego i prowadzenia psychoterapii. Z własnego doświadczenia wysnuwa także refleksje o tym, jak przeżywać swoje życie świadomie. Bo jak sama mówi: Życie trzeba szalenie cenić.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Aleksander Śnieżko - inżynier i poeta mieszkający na Wileńszczyźnie. Opowiada o życiu Polaków na Wileńszczyźnie zarówno w czasach Związku Radzieckiego jak i współcześnie. Mówi również o swojej twórczości poetyckiej, o rodzinie, nawiązuje m. in. do najtrudniejszych sytuacji w swoim życiu, gdy odmówił wstąpienia do partii komunistycznej.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Ewa Braun urodziła się w 1944 r. w Krakowie. Dekoratorka wnętrz, scenografka, profesor sztuki i wykładowca akademicki. Autorka książki "Dekorator wnętrz - współtwórca rzeczywistości filmowej". Absolwentka wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina, m.in: z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim czy Januszem Majewskim. Laureatka Oscara w 1994 r. za dekorację wnętrz do filmu "Lista Schindlera" Stevena Spielberga. Córka pisarza Andrzeja Brauna.
Czas trwania: 10min. / 2025 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jan Karpiel-Bułecka urodził się w 1956 r. w Zakopanem. Muzyk, tancerz i popularyzator folkloru góralskiego. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej. Absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej. Swoją drogę muzyczną zaczął w Regionalnym Zespole im. Klimka Bachledy w Zakopanem. Założyciel i prymista kapeli "Zakopiany", która została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga w 2000 r. i uznana za jedną z najwybitniejszych formacji kultywujących muzykę ludową Karpat. Artysta promował muzykę góralską podczas wielu koncertów w Polsce i za granicą, współpracując przy tej okazji z wybitnymi twórcami spoza kręgu muzyki ludowej, m.in. ze Zbigniewem Preisnerem czy Zbigniewem Namysłowskim.
Czas trwania: 11min. / 2025 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Ryszard Seruga ur. 1953 r. w Nowym Sączu. Kajakarz górski, kanadyjkarz, działacz sportowy, przedsiębiorca. Absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Jedenaście razy zdobył tytuł mistrza Polski, a w 1979 r. w Jonquiere został mistrzem świata. W swojej karierze sportowej reprezentował kluby: Dunajec Nowy Sącz, AZS Wrocław i Gerlach Drzewica. Na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972 r.) wystartował w konkurencji C - 2 slalom wspólnie z Janem Frączkiem. Polska osada zajęła 5.miejsce.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - mówi prof. Bolesław Orłowski. Polski historyk techniki, profesor nauk humanistycznych, były członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Autor ponad 30 książek oraz kilkuset artykułów w czasopismach, który od lat bada i propaguje polski wkład w rozwój światowej nauki i techniki. W odcinku opowiada, w czym tkwi fenomen polskości, na czym polega różnica między wynalazkiem a odkryciem oraz jak powstawał słownik "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę".
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Grażyna Kulawik urodziła się w 1954 r. w Chmielniku. Wokalistka Wolnej Grupy Bukowina. Absolwentka etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zadebiutowała w 1971 r. na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Odtąd, wraz z zespołem Wolna Grupa Bukowina, zaczęła występować na ogólnopolskich festiwalach i koncertach związanych z nurtem poezji śpiewanej. Zespół został wielokrotnie nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od ponad 52 lat z nieustannym powodzeniem koncertują w Polsce i za granicą, zdobywając coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy.
Czas trwania: 11min. / 2025 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Kruszewicz, ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim zoo. Dyrektor warszawskiego zoo (od 2009 roku), autor oraz tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania ornitolog. Były pracownik Instytutu Ekologii PAN w Dziekanowie Leśnym. Był redaktorem naczelnym pisma "Woliera", autor szesnastu książek i tłumacz ponad dwudziestu o tematyce przyrodniczej.
Czas trwania: 10min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dr n. med. Anna Wajszczuk - Religa (rocznik 1939). Lekarz i starszy wykładowca Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie pracowała do 2017 r. Stypendystka prestiżowych zagranicznych uczelni.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Michał Listkiewicz - piłkarski sędzia, prezes PZPN, działacz UEFA i FIFA, również dziennikarz i hungarysta z wykształcenia. W odcinku opowiada, jak zrodziła się miłość do piłki nożnej i jak przebiegała droga do międzynarodowej kariery. "Wszystko zaczęło się, gdy w wieku 10 lat pojawiłem się na stadionie piłkarskim; wcześniej moim marzeniem było być maszynistą kolejowym, zawsze kochałem podróże, pociągało mnie też aktorstwo" - opowiada. Wspomina również dom rodzinny oraz legendę piłki nożnej - Kazimierza Górskiego. Michał Listkiewicz jest obecnie wiceprezesem Fundacji im. Kazimierza Górskiego oraz prezesem Polskiego Związku Teqballu.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Muzyka musi mieć przesłanie, omijam piosenki, które mnie mają żadnego znaczenia dla ludzi mówi Marek Piekarczyk. Wokalista, autor tekstów. W odcinku wspomina swój dom rodzinny, młodość i karierę, która przebiegała w różny sposób bo zanim został legendarnym wokalistą zespołu TSA a formacja została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce był malarzem a nawet elektrykiem. W odcinku wspomina również współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni gdzie zagrał rolę Jezusa w rock - operze Jezus Christ Superstar.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jadwiga Rappe urodziła się w 1952 r. w Toruniu. Studia śpiewu rozpoczęła u Zofii Brgy, a następnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Jerzego Artysza, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Jest także absolwentką Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wykonując utwory operowe, oratoryjno - kantatowe oraz pieśni z różnych epok, od baroku do współczesności. Posiada również w repertuarze partie operowe w dziełach m.in. Piotra Czajkowskiego, Christopha Willibalda Glucka, Haendla, Pendereckiego, Amilcara Ponchiellego, Sergiusza Prokofiewa, Henry Purcella, Richarda Straussa, Karola Szymanowskiego, Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera. Jej wielkim sukcesem stała się rola Erdy w tetralogii "Pierścień Nibelunga" Wagnera, którą artystka kreowała w Deutsche Oper Berlin. Współpracowała z dyrygentami tej miary, co Nicolaus Harnoncourt, Marek Janowski, Bernard Haitink, sir Colin Davies, Seiji Ozawa, Leopold Hager, Helmut Rilling, Riccardo Chailly, Jezus Lopez - Cobos, Charles Dutoit, Aleksander Lazarev, Armin Jordan, Claus Tennstedt, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Lorin Maazel, Kazimierz Kord, Kent Nagano, sir Simon Rattle, Antoni Wit, Stanisław Skrowaczewski, Christopher von Dohnanyi, Antonio Guadagno, Aleksander Fiedosiejew, John Neschling. Dyskografia śpiewaczki obejmuje 52 pozycje. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Czas trwania: 11min. / 2020 / cykl dokumentalnyEmisja Notacje miała miejsce:
Opis (streszczenie): Anna Adamowicz ur. w 1958 r. w Hajdaniszkach w rejonie wileńskim. To bardzo popularna gawędziarka wileńska, przewodniczka turystyczna i nauczycielka. Ukończyła Wydział Polonistyki Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Wilnie, gdzie uzyskała dyplom nauczycielki j. polskiego i literatury oraz geografii. Była nauczycielką m. in. w szkole średniej w Bujwidzach i Pomaturalnej Szkole Rolniczej w Białej Wace koło Wilna. Od 1989 roku prowadzi koncerty i wydarzenia artystyczne m. in. Festyny Kultury Polskiej Wileńszczyzny "Kwiaty Polskie", kiermasze "Kaziuka", dożynki organizowane przez Centrum Kultury Polskiej. Często występuje jako Franukowa z gawędziarzem Dominikiem Kuziniewiczem. Widzowie znają ją z prowadzenia m. in. "Kaziuków Wileńskich" w Lidzbarku Warmińskim, Jarmarku Folkloru w Węgorzewie i Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. W roku 2000 odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Od 1968 r. do 1998 r. był żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego, gdzie zajmował stanowiska dowódczo-sztabowe od dowódcy plutonu do zastępcy Szefa Sztabu Generalnego włącznie. W swojej karierze zawodowej był m.in. dowódcą 8 pułku czołgów, dowódcą 5 Dywizji Pancernej, Szefem Sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i Dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1989 r. został mianowany generałem brygady, zaś w 1992 r. generałem dywizji. W 1998 r. na własną prośbę został zwolniony zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Jest współtwórcą i realizatorem idei budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Od 1991 r. Przewodniczący Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która finansowała jego budowę. Pomnik został odsłonięty w Warszawie 17 września 1995 r. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Wojskowej Federacji Sportu. W latach 19995 - 2005 był jej pierwszym prezesem. Jest także autorem wielu artykułów i opinii w zakresie Sztuki Wojennej i Strategii Militarnej oraz polskiego przemysłu obronnego. Pisze wiersze i fraszki.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest lekarz - onkolog Krystyna Rotkiewicz. Przez ponad 37 lat pracowała w przychodni Narodowego Instytutu Raka. Opowiada również o innej swojej działalności, której celem jest uhonorowanie wybitnych postaci Wileńszczyzny: Joanny Krypajtis, Bernarda Ładysza, prof. Kazimierza Pelczara i prof. Jana Żebrowskiego. Pani Krystyna aktywnie działa również w Polskim Stowarzyszeniu Medycznym na Litwie i Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei. Za swoją działalność została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Pilot rajdowy, promotor bezpiecznej jazdy. Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, mgr. inż. ogrodnictwa. Urodził się w Skierniewicach, gdzie mieszka aż do dzisiaj. Opowie m.in. o swojej karierze rajdowej, którą rozpoczął w 1973 r. od startów za kierownicą Syreny 104. W latach 1975 - 76 startował kilkukrotnie za kierownicą własnego Fiata 128 Sport. Pilotował m.in. Andrzeja Lubiaka, Pawła Przybylskiego, Andrzeja Kopera, Krzysztofa Hołowczyca, Leszka Kuzaja, Sebastiana Frycza, Macieja Lubiaka i Kajetana Kajetanowicza.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Marian Lichtman, perkusista, kompozytor, wokalista. Urodził się dwa lata po wojnie, 30 marca 1947 r. , na ul. Kamiennej w Łodzi w rodzinie żydowskiej. W 1963 r. wspólnie z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim współtworzył zespół Trubadurzy. Wspólnie wylansowali wiele przebojów m.in. "Znamy się tylko z widzenia", "Cóż wiemy o miłości", "Przyjedź mamo na przysięgę". Należy do grona czołowych polskich przedstawicieli tworzących utwory w stylu scat, charakteryzującym się dźwiękonaśladowczym sposobem śpiewania. W 1974 r. na pewien czas rozstał się z Trubadurami i zamieszkał w Kopenhadze.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): "Ten kościół został zbombardowany, zginęło wielu ludzi, a figura Chrystusa ocalała" - wspomina w odcinku Barbara Gancarczyk, która wraz z Teresą Potulicką - Łatyńską pomogła wynieść z płonącej katedry Krucyfiks Baryczkowski. Barbara Gancarczyk w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką w batalionie "Wigry". W odcinku wspomina służbę w szpitalu powstańczym przy ul. Mariańskiej oraz na Starym Mieście. Po upadku powstania trafiła do obozu Dulag 121 w Pruszkowie, a następnie do obozu pracy we Wrocławiu. Po wojnie pracowała jako architekt w Biurze Odbudowy Stolicy.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wspomnienia Józefy Łyczkowskiej, dziennikarki, nauczycielki, działaczki społecznej i poetki. Józefa Łyczkowska ur. w 1936 r. we wsi Rezy, 70 km od Wilna. Obecnie mieszka w Trokach na Litwie. Była dziennikarką w redakcjach gazet publikowanych na Litwie w językach polskim, litewskim i rosyjskim. Występowała w Zespole Pieśni i Tańca Troczanie i zespole Wilia. Należy do oddziału Związku Polaków Litwy w Trokach. Aktywnie działa w Akademii Trzeciego Wieku na Litwie. Autorka m. in. zbioru wierszy pt. Proza wierszem malowana.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyNotacje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: