Emisja Notacje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 stycznia 2025 (Wtorek)Opis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest lekarz - onkolog Krystyna Rotkiewicz. Przez ponad 37 lat pracowała w przychodni Narodowego Instytutu Raka. Opowiada również o innej swojej działalności, której celem jest uhonorowanie wybitnych postaci Wileńszczyzny: Joanny Krypajtis, Bernarda Ładysza, prof. Kazimierza Pelczara i prof. Jana Żebrowskiego. Pani Krystyna aktywnie działa również w Polskim Stowarzyszeniu Medycznym na Litwie i Stowarzyszeniu Lekarze Nadziei. Za swoją działalność została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Urodzona 31 stycznia 1934 r. Pseudonim Joanna Rawik przyjęła pod wpływem lektury Ericha Marii Remarque'a. Zdobyła znaczną popularność pod koniec lat 60. XX wieku, śpiewając niskim, charakterystycznym głosem. Współpracowała z wieloma zespołami (m.in. z grupą wokalno-instrumentalną Dzikusy), koncertowała w kraju i za granicą (m.in.: Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry, Jugosławia), nagrywała płyty i audycje radiowe, występowała w programie "Podwieczorek przy mikrofonie", w filmach telewizyjnych "Strachy" i "Żelazna obroża".
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Urodził się w 1939 r. w Kowalu. Zmarł 7 grudnia 2022 roku w Krzewencie. Był aktorem teatralnym i filmowym, pedagogiem, felietonistą. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a następnie w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Swoje wspomnienia poświęca dążeniu do wolności, które kieruje jego życiem. Dzieciństwo wspomina jako biedne i ponure. Pierwszy kontakt z teatrem miał w rodzinnym Kowalu, w remizie strażackiej. Opowiada także o teatrze pożarów czy pogrzebów. Bardzo wcześnie wyjechał z rodzinnego domu w poszukiwaniu chleba. Wspomina czasy szkolne, lata studenckie i pracę w Kopalni Bytom 8, profesora Meronowicza, który napisał mu list polecający do szkoły Teatralnej w Krakowie. Wyznaje również, ze nigdy nie chciał być aktorem, a rozstanie z intensywnym uprawianiem aktorstwa nie niesie w nim żadnych emocji.
Czas trwania: 12min. / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Mariusz Trautman (ur. 4 stycznia 1933 r. w Warszawie), profesor zwyczajny doktor habilitowany inżynier fizyki teoretycznej, członek rzeczywisty PAN, polski fizyk mający znaczący wkład do teorii grawitacji, a w szczególności do ogólnej teorii względności, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1978 - 80 był wiceprezesem PAN. Otrzymał Nagrodę Państwową I stopnia (1976) i Nagrodę Fundacji im. A. Jurzykowskiego (1984). Polskie Towarzystwo Fizyczne wyróżniło go Medalem im. Mariana Smoluchowskiego (1986). W 1984 r. został członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, a w roku 2000 - członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. W 2001 r. Uniwersytet Śląski w Opawie (Czechy) nadał mu tytuł doktora honoris causa. W 2003 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W roku 1960 wraz z Ivorem Robinsonem odkrył ważną rodzinę ścisłych rozwiązań równania Einsteina. Później pracował m. in. nad teorią Einsteina - Cartana.
Czas trwania: 10min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Franciszek Maśluszczak ur. w 1948 r. w Kotlicach koło Zamościa. Malarz, rysownik, grafik. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1974 r. uzyskał dyplom w pracowni grafiki pod kierunkiem prof. Juliana Pałki. Wykłada w katedrze Malarstwa i rysunku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Współpracował z wieloma czasopismami, m.in. Ty i Ja, Literaturą, Szpilkami, polityką, Tygodnikiem Literackim, Gazetą Wyborczą i Rzeczpospolitą. Ilustrował książki dla takich autorów jak Jeremi Przybora (Kabaret jeszcze Starszych panów), Ryszarda Schuberta (Panna Lilianka), Rena Marciniak (Ślub na gruzach Warszawy), Roald Dahl (Wielkomilud) oraz Ireneusza Iredyńskiego, Edwarda Stachury, Marka Nowakowskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kazimierz Kaczor (rocznik 1941), aktor teatralny i filmowy, prezenter telewizyjny, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. 20 grudnia 1959 r. zadebiutował na scenie teatru. Przez półtora roku studiował w Krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej. Pracował jako magazynier i dyspozytor w Krakowskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego, a następnie jako maszynista w Teatrze Lalki, Maski i Aktora "Groteska" w Krakowie. W latach 1996 - 2003 prowadził w TVP2 popularny teleturniej "Va Banque". Był sygnatariuszem petycji przeciwko represjom organów bezpieczeństwa wobec protestujących w Radomiu i Ursusie w 1976 roku. Jest bohaterem książki "Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi (Wydawnictwo SQN, Kraków, 2013), będącej wywiadem rzeką, jakiego udzielił dziennikarzowi Pawłowi Piotrowiczowi.
Czas trwania: 11min. / 2015 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Piosenkarka Lucyna Owsińska. Śpiewać zaczęła w wieku 13 lat w łódzkim klubie "Klakson". Pierwszy sukces osiągnęła w 1970 r. zajmując drugie miejsce na VII Przeglądzie Piosenkarzy i Zespołów Amatorskich w Jeleniej Górze. W odcinku opowie m.in. o występach z grupą Pro Contra, a także o występach z Jackiem Lechem i Nową Grupą. W 1975 r. wokalistka wystąpiła na II Polskich Targach Estradowych, gdzie wykonała dwie piosenki: "Wracaj" i "Czy będzie ci ze mną dobrze". Rok później piosenkarka wystąpiła na koncercie "Premiery" podczas XIV KFPP w Opolu, gdzie z Krystyną Prońko i Jadwigą Strzelecką wykonała utwór "Tyle było już słów". Na początku lat 80. rozpoczęła samodzielną karierę.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Magdalena Maria Fikus (ur. 13 maja 1936 r. w Krakowie), polska biolog, specjalizująca się w biochemii, biochemii kwasów nukleinowych, biofizyce komórki, inżynierii genetycznej. Propagatorka i popularyzatorka nauki w Polsce. Postanowieniem z 22 kwietnia 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo - badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz popularyzacji i rozwoju nauki w Polsce, odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. 21 października tego samego roku została Kanclerzem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski. Była żoną zmarłego w 1996 r. dziennikarza Dariusza Fikusa, redaktora naczelnego dziennika "Rzeczpospolita".
Czas trwania: 10min. / 2013 / cykl dokumentalnyEmisja Notacje miała miejsce:
Opis (streszczenie): Stanisław Brudny, ur. w 1930 r. w Pilznie. Aktor teatralny i filmowy. Często udzielający się też w dubbingu. W 1953 r. ukończył Studium aktorskie w Katowicach. Grał w filmach m.in. "Marcowe migdały", "Sztos", "Kochankowie mojej mamy", "Pokłosie". Aktor Teatru Studio w Warszawie.
Czas trwania: 10min. / 2013 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Urodził się w Gdańsku. Muzyk, kompozytor, instrumentalista, założyciel zespołu Akcenty przekształconego w Kombi, a obecnie Kombi Łosowski. Twórca rozpoznawalnego stylu i brzmienia zespołu. Kompozytor największych hitów zespołu takich jak: Słodkiego miłego życia, Kochać cię za późno, Za ciosem cios, Nietykalni, Przytul mnie, Taniec w słońcu i wielu innych. Drugą po muzyce największą pasją Sławomira Łosowskiego jest rysowanie.
Czas trwania: 10min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Muzyka musi mieć przesłanie, omijam piosenki, które mnie mają żadnego znaczenia dla ludzi mówi Marek Piekarczyk. Wokalista, autor tekstów. W odcinku wspomina swój dom rodzinny, młodość i karierę, która przebiegała w różny sposób bo zanim został legendarnym wokalistą zespołu TSA a formacja została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce był malarzem a nawet elektrykiem. W odcinku wspomina również współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni gdzie zagrał rolę Jezusa w rock - operze Jezus Christ Superstar.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Aktor i reżyser teatralny Krzysztof Kolberger (ur. się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku, zmarł 7 stycznia 2011 r. W 1972 r. ukończył warszawską PWST, debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Po okresie górnośląskim zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m. in. w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". Jako reżyser wystawił "Krakowiaków i górali", "Nędzę uszczęśliwioną", "Żołnierza królowej Madagaskaru" oraz "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków". W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przez Telewizję TVN przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci, w kwietniu 2005 r. Krzysztof Kolberger wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową. Był dwukrotnie operowany, co jak sam twierdził, w istotny sposób zmieniło jego podejście do życia i do wykonywanego zawodu.
Czas trwania: 10min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Elżbieta Dzikowska, jedna z najsłynniejszych polskich podróżniczek opowiada o swojej pasji, o podróżowaniu do różnych krajów świata. Wspomina również swoje podróże po Polsce. Opowieść przeplatają wątki biograficzne, m. in. dot. pierwszego i drugiego męża (Tony Halika). Elżbieta Dzikowska urodzona w 1937 r. w Międzyrzeczu Podlaskim. Podróżniczka, reżyser wielu filmów dokumentalnych, sinolog, historyk sztuki. Razem z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała ponad 300 filmów dokumentalnych o różnych krajach świata oraz prowadziła najpopularniejszy podróżniczy program telewizyjny pt. "Pieprz i wanilia". Autorka wielu książek, artykułów i audycji radiowych. Obecnie zajmuje się fotografią artystyczną.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Krzysztof Kolberger, aktor i reżyser, urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku. Ukończył warszawską PWST' debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Po okresie górnośląskim zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m. in. w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". Jako reżyser wystawił "Krakowiaków i górali", "Nędzę uszczęśliwioną", "Żołnierza królowej Madagaskaru" oraz "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków". W jego ocenie jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przez telewizję TVN przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005 r. Program został nagrany w 2009 r. Krzysztof Kolberger przez wiele lat zmagał się z chorobą nowotworową. Był dwukrotnie operowany, co - jak sam twierdzi - w istotny sposób zmieniło jego podejście do życia i wykonywanego zawodu, wpłynęło na podjęcie się przez niego także reżyserii. Aktor zmarł w 2011 roku.
Czas trwania: 9min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wojciech Fibak urodził się w 1952 r. w Poznaniu. Jeden z najlepszych tenisistów w historii świata, finalista ATP Masters w Huston w singlu i czterokrotny ćwierćfinalista turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, zwycięzca Australian Open i dwukrotny Mistrz Świata WCT w Kansas City w grze podwójnej. Wygrał 15 turniejów rangi ATP World Tour w singlu i 52 ATP w deblu. W swojej karierze wygrywał z takimi wybitnymi tenisistami jak: Bjorn Borg, Jimmy Connors, John McEnroe, Mats Wilander, Ilie Nastase, Stan Smith, Stefan Edberg, Guillermo Vilas, Artur Ashe, Manuel Orantes, Yannick Noah czy Vitas Gerulaitis. Wygrał ponad 520 meczów ATP w singlu i ponad 500 meczów ATP w deblu, czterokrotny finalista WCT Masters w Dallas w singlu, finalista w: Monte Carlo, Hamburgu, Toronto, Indianapolis, Buenos Aries itp. Deblowy nr 1 rankingu WTC i Grand Prix ATP. W latach90 był prezesem Polskiego Związku Tenisowego. Jako rezydent Monako od 1989 roku pełni tam funkcję konsula honorowego RP. Pierwszy właściciel niezależnej prasy w Polsce po 1989 roku. Znany kolekcjoner sztuki zwłaszcza malarstwa polskiego Ecole de Paris. Stworzył galerię sztuki współczesnej z siedzibą na Krakowski Przedmieściu w Warszawie.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wybitna aktorka teatralna i filmowa. W 1960 roku ukończyła Wydział Lalkarski PWST w Krakowie. Po ukończeniu studiów debiutowała w teatrze "Groteska" w Krakowie. W latach 1961 - 1968 należała do prowadzonego przez Jerzego Grotowskiego Teatru 13 Rzędów w Opolu, występowała również na scenach teatralnych Krakowa, Wrocławia i Warszawy. W sposób ekspresyjny gra role dramatyczne i tragiczne. W filmie występuje od 1960 roku.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Maria Iwaszkiewicz, córka Jarosława Iwaszkiewicza, długoletnia pracowniczka wydawnictwa Czytelnik, redaktorka książek ojca, autorka wspomnień, współautorka scenariuszy filmowych związanych z postacią Iwaszkiewicza. Rozmowa dotyczy wspomnień z domu rodzinnego Iwaszkiewiczów w Stawisku koło Podkowy Leśnej, a w szczególności świąt Bożego Narodzenia w różnych okresach historii. W domu w Stawisku rodzina spędziła przeszło 50 Wigilii, począwszy od lat dwudziestych i trzydziestych, przez lata okupacji, powstanie warszawskie, po okres PRL - u. Co się zmieniało, a co pozostawało niezmienne w atmosferze rodzinnego domu? Maria Iwaszkiewicz opowiada również o swoich relacjach z ojcem.
Czas trwania: 11min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Urodzona 14 sierpnia 1921 r. w Lublinie, zmarła 14 lipca 2017 w USA, Julia Hartwig była poetką, eseistką i tłumaczką. Należała do Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN - Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, którego była wiceprezesem w latach 1990 - 1999. Od 2008 r. pełniła funkcję przewodniczącej jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie literatury pięknej COGITO. Swoje wiersze i artykuły ogłaszała w pismach: "Odrodzenie", "Nowa Kultura", "Świat", "Nowe książki", "Poezja", "Tygodnik Powszechny", "Twórczość", "Kresy", "NaGłos", "Zeszyty Literackie", "Odra", "Więź", "Kwartalnik artystyczny". Jako tłumaczka przełożyła na język polski twórczość takich pisarzy, jak: Guillaume Apollinaire, Allen Ginsberg, Max Jacob, Blaise Cendrars, Pierre Reverdy, Marianne Moore i William Carlos Williams.
Czas trwania: 10min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Strzelecki (rocznik 1952), absolwent wydziałów aktorskiego i reżyserskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Wieloletni rektor tej uczelni. Profesor nauk teatralnych. Aktor filmowy, serialowy, a także prezenter telewizyjny. Twórca i współzałożyciel kabaretu Kur. Twórca i założyciel Teatru Rampa, którego przez 10 lat był redaktorem naczelnym i artystycznym. Wielokrotny reżyser festiwalowych koncertów i gal na przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na festiwalach: piosenki w Opolu, filmów fabularnych w Gdyni, na gwiazd w Gdańsku i Międzyzdrojach. Reżyser i współscenarzysta transmitowanego na cały świat koncertu z okazji Galowego Otwarcia Muzeum Żydów Polskich. Zmarł 17 lipca 2020 r.
Czas trwania: 9min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kazimierz Piotr Zaleski (C. Pierre Zaleski; rocznik 1928), polski fizyk mieszkający we Francji, specjalista od spraw energii jądrowej, profesor uniwersytetów we Francji i USA. Syn Zygmunta Lubicz - Zaleskiego, historyka literatury, krytyka, poety i publicysty oraz Marii z domu Zdziarskiej, brat przedsiębiorcy Romana (Romaina) Zaleskiego. Urodzony w Paryżu, spędzał co roku wakacje letnie w Polsce w posiadłościach rodzinnych. Wybuch II wojny światowej w 1939 r. uniemożliwił mu powrót do Francji. W 1942 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej późniejszej Armii Krajowej, a po zdaniu tajnej matury do partyzantki (30. dywizja poleska). Do sierpnia 1944 jego oddział brał udział w ciężkich walkach. W 1944 r. uciekł z Majdanka, próbował się przedostać do walczącej Warszawy. Aresztowany przez NKWD koło Garwolina i przesłuchiwany. Przekazany polskim władzom komunistycznym, za przynależność do AK. Zwolniony warunkowo w lutym 1946 r. dostał się na Politechnikę Warszawską. Naukę kontynuował we Francji, studiował na Wydziale Nauk Ścisłych w Paryżu i w Instytucie Radu pod kierownictwem Ireny Joliot - Curie.
Czas trwania: 11min. / 2019 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Alicja Majewska (rocznik 1948), piosenkarka, absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1971 - 1974 była wokalistką zespołu Partita i występowała w warszawskim Teatrze na Targówku. W 1975 r. zdobyła nagrodę główną na festiwalu w Opolu, śpiewając utwór Jerzego Derfla i Ireneusza Iredyńskiego "Bywają takie dni". W 1980 r. zdobyła Grand Prix na festiwalu w Rostocku. Odznaczona medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Emil Wesołowski - choreograf, pedagog i reżyser. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu, którą ukończył w 1966 r. Początkowo zaangażował się do baletu Opery Poznańskiej, skąd w 1973 r. przeszedł wraz z Conradem Drzewieckim do Polskiego Teatru Tańca.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Józef Kwiatkowski, wieloletni prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Macierz Szkolna na Litwie. Urodził się w 1939 r. w Janiańcach koło Solecznik. Był nauczycielem, działaczem oświatowym, posłem Sejmu Republiki Litewskiej. Studiował w Instytucie Nauczycielskim w Nowej Wilejce, a później w Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Leningradzie. Po studiach był kierownikiem wydziału wychowania fizycznego i sportu w Nowej Wilejce i w rejonie wileńskim. Był nauczycielem historii w szkole średniej w Niemenczynie, a następnie dyrektorem rejonowej szkoły wieczorowo - zaocznej dla dorosłych w tym mieście. Od 1985 r. pracował w Ministerstwie Oświaty Litewskiej SRR. W 1990 uczestniczył w założeniu Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich Macierz Szkolna na Litwie. Przez wiele lat był radnym Wilna. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia RP.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Barbara Wrzesińska (rocznik 1938), aktorka. Występowała w Warszawie w teatrach: Współczesnym, Narodowym, Ateneum oraz w telewizyjnych kabaretach Olgi Lipińskiej. Bohaterka wyznaje, że potrzeba zostania aktorką narodziła się już we wczesnym dzieciństwie. Babcia zabierała ją na godzinki do kościoła. Podniosła atmosfera, która tam panowała, skojarzyła się z misterium teatralnym. Kiedy ojciec powiedział, że może zostać kimkolwiek zechce, oby tylko nie aktorką, odezwała się w niej przewrotna natura. Barbara Wrzesińska dostała się do PWST w Warszawie. Studia były wspaniałe. Na drugim roku zaproponowano jej jednak rolę tancerki w spektaklu Zaproszenie do zamku w Teatrze Współczesnym. Bohaterka zrezygnowała ze szkoły teatralnej i wcieliła się do Teatru Współczesnego. Tam uczyła się zawodu. Z czasem poznała Olgę Lipińską, która zaproponowała jej, by zagrała panią Basieńkę w kabarecie. Wcielała się więc w role tragiczne w teatrzei komiczne w kabarecie. Ale to sprawiało jej olbrzymią satysfakcję. Bo teatr daje szansę na reinkarnację za życia.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Leszek Długosz (rocznik 1941). W roku 1964 ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rok później związał się z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, gdzie uchodził za jednego z największych artystów w zespole. Pierwszy tomik poezji - Lekcje rytmiki wydał w 1973 roku. Z Piwnicą rozstał się w r. 1978 i od tego czasu występuje przeważnie samodzielnie. Przebywał na stypendium artystycznym we Francjiufundowanym przez rząd francuski. Zaowocowało ono wydaniem płyty w całości w języku francuskim. Wydał kilkanaście tomików poezji.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Iwo Białynicki - Birula, ur. 14 czerwca 1933 roku w Warszawie, polski fizyk teoretyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk. Studiował fizykę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się elektrodynamiką kwantową i teorią pola. Jest autorem kilku książek i ponad 140 artykułów naukowych. Był zwycięzcą pierwszej Olimpiady Fizycznej w Polsce.
Czas trwania: 10min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): W programie wspomnienie stanu wojennego w Polsce. O tamtych trudnych czasach opowiada człowiek teatru, Gustaw Holoubek.
Czas trwania: 8min. / 2007 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Najważniejsza jest prawda- podkreśla w tym odcinku Notacji Zbigniew Balcewicz, polityk, dziennikarz, działacz polskiej mniejszości na Litwie. Opowiada o ważnych momentach swojego życia, w tym historycznych przemianach na Wileńszczyźnie w latach 90. XX wieku, gdy rozpadł się Związek Radziecki. Zbigniew Balcewicz to jeden z trzech polskich sygnatariuszy Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego. Za odzyskaniem przez Litwę niepodległości głosował w czasach Związku Radzieckiego 11 marca 1990 roku. W latach 1988 - 1995 był redaktorem naczelnym Czerwonego Sztandaru i Kuriera Wileńskiego.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wzruszająca opowieść słynnego kolarza Ryszarda Szurkowskiego o swojej karierze zarówno wielkich sukcesach, jak i trudnych chwilach podczas wyścigów. Odcinek jest jakby podsumowaniem życia znakomitego sportowca.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Janina Maria Paradowska - Zimowska (1942-2016), dziennikarka, publicystka, od 1991 r. publicystka tygodnika "Polityka", od 2003 r. publicystka radia Tok FM; laureatka nagrody Grand Press dla Dziennikarza Roku (2002) i Nagrody Kisiela (2011).
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dyrygent i prawnik Antoni Wit opowiada o najważniejszych momentach swego życia, w tym o wyborze zawodu dyrygenta. Mówi o swoich osiągnięciach, a także filozofii życiowej.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Od 1968 r. do 1998 r. był żołnierzem zawodowym Wojska Polskiego, gdzie zajmował stanowiska dowódczo-sztabowe od dowódcy plutonu do zastępcy Szefa Sztabu Generalnego włącznie. W swojej karierze zawodowej był m.in. dowódcą 8 pułku czołgów, dowódcą 5 Dywizji Pancernej, Szefem Sztabu Śląskiego Okręgu Wojskowego i Dowódcą Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W 1989 r. został mianowany generałem brygady, zaś w 1992 r. generałem dywizji. W 1998 r. na własną prośbę został zwolniony zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Jest współtwórcą i realizatorem idei budowy Pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Od 1991 r. Przewodniczący Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, która finansowała jego budowę. Pomnik został odsłonięty w Warszawie 17 września 1995 r. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Wojskowej Federacji Sportu. W latach 19995 - 2005 był jej pierwszym prezesem. Jest także autorem wielu artykułów i opinii w zakresie Sztuki Wojennej i Strategii Militarnej oraz polskiego przemysłu obronnego. Pisze wiersze i fraszki.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyNotacje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3 Białystok, TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Nauka, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: