Emisja Notacje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 maja 2025 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Muzyka musi mieć przesłanie, omijam piosenki, które mnie mają żadnego znaczenia dla ludzi mówi Marek Piekarczyk. Wokalista, autor tekstów. W odcinku wspomina swój dom rodzinny, młodość i karierę, która przebiegała w różny sposób bo zanim został legendarnym wokalistą zespołu TSA a formacja została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce był malarzem a nawet elektrykiem. W odcinku wspomina również współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni gdzie zagrał rolę Jezusa w rock - operze Jezus Christ Superstar.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jadwiga Rappe urodziła się w 1952 r. w Toruniu. Studia śpiewu rozpoczęła u Zofii Brgy, a następnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Jerzego Artysza, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Jest także absolwentką Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wykonując utwory operowe, oratoryjno - kantatowe oraz pieśni z różnych epok, od baroku do współczesności. Posiada również w repertuarze partie operowe w dziełach m.in. Piotra Czajkowskiego, Christopha Willibalda Glucka, Haendla, Pendereckiego, Amilcara Ponchiellego, Sergiusza Prokofiewa, Henry Purcella, Richarda Straussa, Karola Szymanowskiego, Giuseppe Verdiego, Richarda Wagnera. Jej wielkim sukcesem stała się rola Erdy w tetralogii "Pierścień Nibelunga" Wagnera, którą artystka kreowała w Deutsche Oper Berlin. Współpracowała z dyrygentami tej miary, co Nicolaus Harnoncourt, Marek Janowski, Bernard Haitink, sir Colin Davies, Seiji Ozawa, Leopold Hager, Helmut Rilling, Riccardo Chailly, Jezus Lopez - Cobos, Charles Dutoit, Aleksander Lazarev, Armin Jordan, Claus Tennstedt, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Lorin Maazel, Kazimierz Kord, Kent Nagano, sir Simon Rattle, Antoni Wit, Stanisław Skrowaczewski, Christopher von Dohnanyi, Antonio Guadagno, Aleksander Fiedosiejew, John Neschling. Dyskografia śpiewaczki obejmuje 52 pozycje. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Czas trwania: 11min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Krystyna Kofta urodziła się w 1942 roku w Poznaniu. Ukończyła liceum plastyczne, przez rok studiowała malarstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka powieści, opowiadań, felietonów, książek publicystycznych, dla dzieci i scenariuszy filmowych. Najbardziej osobista z jej książek, "Lewa, wspomnienie prawej", opisuje czas, kiedy chorowała na raka piersi. Maluje, rysuje, bloguje i pasjonuje się polityką. Feministka. Jest żoną profesora psychologii Mirosława Kofty.
Czas trwania: 11min. / 2025 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Adam Harasiewicz (rocznik 1932), pianista, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina, uczeń prof. Zbigniewa Drzewieckiego, zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 1955 roku. Koncertował na wszystkich kontynentach, grał z najznamienitszymi dyrygentami i orkiestrami. Dla firmy Philips nagrał prawie wszystkie utwory Chopina. Uczestniczy w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in. w Bolzano, Saragossiei w Konkursach Chopinowskich.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Władysław Dziunek Barański, kaskader filmowy i specjalista od efektów specjalnych. Wystąpił w ponad 400 filmach wybitnych twórców (Polański, Spielberg, Hoffman, Kawalerowicz). Urodził się w 1941 roku, w Chodorowie na Ukrainie.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterem odcinka jest Zygmunt Klonowski, polski przedsiębiorca mieszkający na Litwie, polityk, wydawca i właściciel "Kuriera Wileńskiego". Dzięki jego zaangażowaniu został uratowany jedyny dziennik w języku polskim ukazujący się poza Polską. Zygmunt Klonowski w latach 1980 - 1981 był wykładowcą w Wileńskim Kombinacie Transportowym. W 1987 r. założył wspólnie z ojcem i bratem spółkę UAB "Klion", której do dzisiaj jest dyrektorem. Wspierał renowacje zabytków i miejsc pamięci m. in. cmentarza na Rossie w Wilnie. Jest znanym działaczem mniejszości polskiej na Litwie. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bronisław Geremek ur. 1932 w Warszawie, zm. 2008 w Lubieniu k. Nowego Tomyśla. Historyk mediewista, wybitna postać opozycji demokratycznej z czasów PRL-u. Uczestnik Obrad Okrągłego Stołu, minister spraw zagranicznych RP, poseł na sejm i do Parlamentu Europejskiego. W programie wspomnienia o jego aktywności opozycyjnej.
Czas trwania: 11min. / 2008 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jeden z najsłynniejszych polskich kolarzy w historii - Ryszard Szurkowski (1946 - 2021) - opowiada o początkach swojej kariery kolarskiej. Kolarz szosowy, trener kadry narodowej, poseł RP, prezes Polskiego Związku Kolarskiego. Dwukrotnie został srebrnym medalistą olimpijskim, był mistrzem świata w kolarstwie szosowym, czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Dwanaście razy zdobył tytuł mistrza Polski.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Apoloniusz Rajwa urodził się w 1934 r. w Podgórzu. Geograf, przewodnik tatrzański i wysokogórski, taternik, speleolog i ratownik TOPR. Uczestnik wielu wypraw do jaskiń tatrzańskich oraz do najgłębszej jaskini świata Gouffre Berger. Były pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu. Jako przewodnik tatrzański poprowadził około 1600 wycieczek. Będąc dziennikarzem Tygodnika Podhalańskiego, opublikował 5000 tekstów o tematyce górskiej. Za całokształt działalności przewodnickiej i propagowanie kultury górskiej otrzymał Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Czas trwania: 10min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Monika Niemczyk - ur. w 1946 r. w Krakowie polska aktorka. Ukończyła liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a w 1970 r. została absolwentką PWST w Krakowie. Przed kamerą zadebiutowała w 1972 r. - zagrała zakonnicę w głośnym dziele Andrzeja Żuławskiego pt. "Diabeł", u boku Wojciecha Pszoniaka, Leszka Teleszyńskiego i Małgorzaty Braunek. Ma na koncie kilkadziesiąt świetnych kreacji w wielu znakomitych filmach, serialach i przedstawieniach teatralnych. Była muzą Krystiana Lupy. Do swych spektakli angażowali ją m.in.: Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Dejmek, Michał Borczuch czy Krzysztof Warlikowski.
Czas trwania: 10min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Krzysztof Ingarden - ur. w 1957 r. we Wrocławiu. Architekt i profesor nadzwyczajny, a od 2017 dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współzałożyciel i prezes biura Ingarden & Ew Architekci (wcześniej JET Atelier). Autor i współautor projektów budynków, takich jak: Centrum Kongresowe w Krakowie, Małopolski Ogród Sztuki, Pawilon "Wyspiański 2000", Pawilon Polski na EXPO 2005 w Aichi (Japonia), Szkoła Języka Japońskiego przy Muzeum Manggha, biblioteka Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie czy budynek Ambasady RP w Tokio. Za projekt Pawilonu Polskiego na wystawie EXPO 2005 Ingarden otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Od 2002 r. jest także Konsulem Honorowym Japonii w Krakowie.
Czas trwania: 10min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jestem wiernym Polakiem - tak mówi o sobie Roman Rotkiewicz mieszkający w Wilnie. Tancerz, choreograf, technik elektryk. ur. w 1947 r. w Wilnie. Przez 18 lat był tancerzem Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca Wilia. W latach 1994-2001 był dyrektorem tego zespołu. Pracował również w zakładzie Elfa w Wilnie produkującym silniki elektryczne i magnetofony. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz społeczności polskiej na Litwie i popularyzowanie polskiej kultury i historii.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Lekarz - ginekolg, absolwentka Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wileńskiego. Ponad 50 lat pracowała w szpitalu św. Jakuba w Wilnie. Przyjęła prawie 25 tysięcy porodów. Była kierownikiem oddziału, a później zastępcą dyrektora tego szpitala. Była współzałożycielką i członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie. Mama Hanny Strużanowskiej - Balsiene, Janina Strużanowska, założyła w Wilnie pierwszy po zakończeniu II wojny światowej teatr polski. Jej tata, Edmud Strużanowski, był oficerem Wojska Polskiego, żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej. Po śmierci w 1993 roku został mianowany generałem brygady. Hanna Strażanowska - Balsiene została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Czas trwania: 7min. / 2023 / cykl dokumentalnyEmisja Notacje miała miejsce:
Opis (streszczenie): Michał Listkiewicz - piłkarski sędzia, prezes PZPN, działacz UEFA i FIFA, również dziennikarz i hungarysta z wykształcenia. W odcinku opowiada, jak zrodziła się miłość do piłki nożnej i jak przebiegała droga do międzynarodowej kariery. "Wszystko zaczęło się, gdy w wieku 10 lat pojawiłem się na stadionie piłkarskim; wcześniej moim marzeniem było być maszynistą kolejowym, zawsze kochałem podróże, pociągało mnie też aktorstwo" - opowiada. Wspomina również dom rodzinny oraz legendę piłki nożnej - Kazimierza Górskiego. Michał Listkiewicz jest obecnie wiceprezesem Fundacji im. Kazimierza Górskiego oraz prezesem Polskiego Związku Teqballu.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Dr n. med. Anna Wajszczuk - Religa (rocznik 1939). Lekarz i starszy wykładowca Zakładu Fizjologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie pracowała do 2017 r. Stypendystka prestiżowych zagranicznych uczelni.
Czas trwania: 10min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Kruszewicz, ornitolog, podróżnik, założyciel i szef Azylu dla Ptaków w warszawskim zoo. Dyrektor warszawskiego zoo (od 2009 roku), autor oraz tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii. Z wykształcenia lekarz weterynarii, z zamiłowania ornitolog. Były pracownik Instytutu Ekologii PAN w Dziekanowie Leśnym. Był redaktorem naczelnym pisma "Woliera", autor szesnastu książek i tłumacz ponad dwudziestu o tematyce przyrodniczej.
Czas trwania: 10min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Stanisława Celińska - urodziła się w 1947 r. w Warszawie. Aktorka i wokalistka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Karierę aktorską zaczęła w 1968 r. Współpracowała z wieloma teatrami stołecznymi: Teatrem Współczesnym, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Rozmaitości. Była także aktorką Teatru Nowego w Poznaniu. Filmografia Stanisławy Celińskiej obejmuje wiele znaczących ról w produkcjach takich jak: "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Noce i dnie" (1977), "Alternatywy 4" (1983), "Spis cudzołożnic" (1995). Dwukrotna laureatka nagrody Orła za najlepsze drugoplanowe role kobiece w filmach "Pieniądze to nie wszystko" (2001) oraz "Joanna" (2010). Wielokrotna uczestniczka Przeglądów Piosenki Aktorskiej. W 2015 r. nagrała album "Atramentowa", a w 2018 r. płytę "Malinowa". Oba albumy zyskały status platynowej płyty.
Czas trwania: 10min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Grażyna Kulawik urodziła się w 1954 r. w Chmielniku. Wokalistka Wolnej Grupy Bukowina. Absolwentka etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zadebiutowała w 1971 r. na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Odtąd, wraz z zespołem Wolna Grupa Bukowina, zaczęła występować na ogólnopolskich festiwalach i koncertach związanych z nurtem poezji śpiewanej. Zespół został wielokrotnie nagrodzony m.in. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od ponad 52 lat z nieustannym powodzeniem koncertują w Polsce i za granicą, zdobywając coraz to nowe pokolenia wiernych słuchaczy.
Czas trwania: 11min. / 2025 / cykl dokumentalnyNotacje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: