Emisja Notacje będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 5 lipca 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): O pierwszym wszczepieniu implantu ślimakowego przywracającym słuch osobie głuchej, o obecnej sytuacji laryngologii i problemach osób głuchoniemych w Polsce opowiada prof. Henryk Skarżyński. Otochirurg, otolaryngolog, twórca Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. W odcinku wspomina także początki kariery medycznej. Prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w świecie wykonał w 2002 roku stworzoną przez siebie metodą PDCI operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie. Wdrażając w Polsce prawie wszystkie systemy wszczepialne poprawiające słuch stał się pionierem tych rozwiązań na świecie.
Czas trwania: 11min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Założyciel i rektor Uniwersytetu III Wieku w Wilnie, prof. Jerzy Kuźmo, wspomina dramatyczne wydarzenia w Wilnie w czasie II wojny światowej. Opowiada również o powstaniu wileńskiego Uniwersytetu III Wieku, jego działalności i bezinteresownej służbie dla innych.
Czas trwania: 10min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jerzy Kowalski (rocznik 1957) urodził się w Skierniewicach. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. W 2005 roku mianowany szefem Centralnego Biura Śledczego. Był pierwszym oficerem policji, który wdrażał metodę pracy operacyjnej nazwaną "praca pod przykryciem". Szkolił przykrywkowców i sam wielokrotnie brał udział w takich akcjach. Był policjantem, który przygotował, a następnie nadzorował największą akcję wymierzoną w tzw. grupę pruszkowską. Akcja o kryptonimie Enigma, doprowadziła do zatrzymania przestępców i rozbicia gangu.
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohaterką odcinka jest piosenkarka, wokalistka zespołu "Wanda i Banda" (dawniej "Banda i Wanda"). Urodziła się w Przywidzu na Kaszubach w... kancelarii szkolnej. Dzieciństwo spędziła w Elblągu. Po maturze rozpoczęła naukę na Wydziale Piosenkarskim w Studium Sztuki Estradowej, działającym przy Estradzie Poznańskiej. W 1979 r. w Poznaniu wspólnie ze słuchaczami tamtejszego Studia Sztuki Estradowej utworzyła grupę wokalną "Vist". W 1981 r. zespół przekształcił się w grupę "Skandal", a następnie w "Lombard". W 1982 r. po odejściu z grupy Lombard, założyła zespół "Banda i Wanda". Debiutancki album, zatytułowany "Banda i Wanda", został wydany w 1984 r. Zawierał takie przeboje jak "Hi - Fi" czy "Nie będę Julią". Rok później ukazała się płyta "Mamy czas", a zespół nagrał dziewięć piosenek do popularnego serialu "Siedem życzeń". W 1986 r. Kwietniewska rozwiązała zespół i pod koniec lat 80. rozpoczęła solową karierę. W 2000 r. zespół się reaktywował i nadal regularnie koncertuje.
Czas trwania: 12min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Zbrożek urodził się w Sokołowie Podlaskim. W latach 70 - tych przeprowadził się do Warszawy. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, ale z powodu poważnej choroby płuc przerwał studia. W roku 1981 na zaproszenie znajomych wyjechał do Meksyku. Tam zastał go stan wojenny, żeby przetrwać, chwytał się różnych zajęć. Tak trafił do filmu, gdzie sprawdził się jako fotodubler, dubler - kaskader i aktor drugiego planu. Był fotodublerem Maxa von Sydowa. Pracował z Burtem Lancasterem, Gregory Peckiem, Paulem Newmanem, Arnoldem Schwarzenegerem, Benicio del Toro, Tedem Dansonem, Timothy Daltonem, Jane Fondą. Całą tę historię opisał w swojej książce "Latynoska euforia z Hollywoodem w tle".
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Elżbieta Kępińska (rocznik 1937), absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w legendarnym przedstawieniu "Smak miodu" Shelagh Delaney w reżyserii Konrada Swinarskiego. W teatrze Ateneum w Warszawie jej pierwsza rola w spektaklu "Dwoje na huśtawce" (1961) w reżyserii Andrzeja Wajdy stała się wydarzeniem. Grała także w filmach, m.in. w "Samsonie" (1961) Andrzeja Wajdy i przedstawieniach Teatru Telewizji - najpopularniejsza jej rola to Franka w "Dziewczętach z Nowolipek" w reżyserii Stanisława Wohla. Otrzymała Srebrny Medal Zasłużony kulturze Gloria Artis i Wielki Splendor - główną nagrodę Teatru Polskiego Radia.
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Filmowa opowieść o słynnym aktorze, dziennikarzu radiowym i gawędziarzu wileńskim Dominiku Kuziniewiczu (rocznik 1956). Znany jest m. in. z prowadzenia wielu koncertów i imprez artystycznych w Polsce i na Wileńszczyźnie. Występował również przed Polakami mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Znany jest również jako Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek. W 2023 r. obchodzi 55-lecie pracy scenicznej. Często występuje z Franukową, czyli Anną Adamowicz, tworząc legendarny wileński duet. Prowadził audycje polskie w Radiu Litewskim. Był autorem programów radiowych w Radiu Znad Wilii i w Polskim Radiu Olsztyn. Przez wiele lat był konferansjerem Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. Od lat prowadzi słynną imprezę Kaziuki Wilniuki w Polsce i na Wileńszczyźnie. Honorowy obywatel Lidzbarka Warmińskiego.
Czas trwania: 12min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Maciej Dejczer - ur. w 1953 r. w Gdańsku. Polski scenarzysta i reżyser filmowy. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jeszcze w trakcie studiów został uhonorowany nagrodą na Festiwalu Szkół Filmowych w Monachium (za etiudę pt. "Chłopcy"). Kilka lat później, na tym samym festiwalu, nagrodzono jego produkcję pt. "Dzieci śmieci". Był asystentem Krzysztofa Kieślowskiego przy filmie "Bez końca". Jego debiut fabularny ("300 mil do nieba") uznano w 1989 r. za najlepszy młody film europejski i wyróżniono go m.in. Nagrodą Młodej Publiczności na MFF w Cannes oraz nagrodą za debiut na FPFF w Gdyni. Maciej Dejczer zrealizował także wiele spektakli dla Teatru Telewizji, m.in.: "Roberto Zucco", "Pielgrzymi" czy "Wampir".
Czas trwania: 11min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Matul (rocznik 1947), absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalizacją teatrologiczną. W Polskim Radiu od 1972 roku. Najpierw jako lektor i spiker. Następnie jako dziennikarz w Programie I współtworzył i prowadził najpopularniejsze audycje: Sygnały Dnia, Lato z Radiem i Cztery Pory Roku. Był m. in. autorem i gospodarzem cykli: Pora na herbatę, Aleja Gwiazd, Spotkania z Mistrzem i Rozdroża Kultury. Laureat Złotego Mikrofonu i Chryzostoma Paska, wielu nagród radiowych i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Odznaczony Medalem Gloria Artis.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Marek Dzienkiewicz urodził się w 1951 r. w Warszawie. Ukończył Wydział Malarstwa warszawskiej ASP, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Od 1989 r. prowadził pracownię tkaniny na Wydziale Malarstwa w macierzystej uczelni, a w 2014 r. uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jego malarstwo to abstrakcja figur i form. Swoje prace komponuje z modułów wywodzących się z figur geometrycznych. W latach 80 - tych przeszedł od malarstwa i tkaniny do obiektu i rzeźby. Używał nietypowych materiałów takich jak korek, klepka dębowa czy tekturowe rurki. Konstrukcje jego obrazów tworzą ściśle geometryczny podział płaszczyzny, z którego emanuje emocja i muzyczność koloru. Posługując się orfistycznymi, purystycznymi, strukturalnymi oraz symultanicznymi środkami wyrazu, tworzy obrazy liryczne i wieloznaczne. Wziął udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą, a także w Muzeum Narodowym oraz w kolekcji Galerii Studio w Warszawie. Laureat Złotej Odznaki ZPAP.
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jadwiga Rappe (rocznik 1952), śpiewaczka i pedagog, profesor doktor habilitowany sztuk muzycznych. Studia śpiewu rozpoczęła u Zofii Bregy, a następnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Jerzego Artysza, które ukończyła z najwyższym wyróżnieniem. Ponadto jest absolwentką Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Występowała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, wykonując utwory operowe, oratoryjno - kantatowe oraz pieśni z różnych epok, od baroku do współczesności.
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Marek Krawczyk (rocznik 1946), studiował na Wydziale Lekarskim warszawskiej Akademii Medycznej. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1975, a tytuł profesora zwyczajnego w 1999 roku. Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej, jeden z pionierów transplantacji wątroby w Polsce, inicjator nowych technik operacyjnych. W 2019 roku jako czwarty Polak w historii został członkiem honorowym Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich.
Czas trwania: 10min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Jadwiga Szymańska urodziła się w 1928 r. w Leningradzie. Przeżyła blokadę tego miasta. W latach 1942 - 46 przebywała na Syberii. Jej tragiczne wspomnienia z czasów wojny, także przeżytych wówczas świąt Bożego Narodzenia, są niezapomnianym świadectwem losów Polaków w tamtych latach. Obecnie Jadwiga Szymańska mieszka w Petersburgu, aktywnie działa przy parafii św. Katarzyny przy Newskim Prospekcie.
Czas trwania: 13min. / 2009 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Hanna Bakuła (rocznik 1950), malarka i pisarka. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1981 roku zamieszkała na Manhattanie, gdzie tworzyła do 1989 roku. Dostała prestiżowe stypendium IREX, z rekomendacji Fundacji Guggenheima. Projektowała kostiumy i scenografię do spektakli off - Broadway, nagrodzone przez New York Timesa. Jest laureatką Festiwalu Malarzy Słowiańskich w Nowy Jorku. W 1990 wróciła do Warszawy i rozpoczęła współpracę z Playboyem, do którego pisała felietony przez 17 lat. W 1996 roku zaprojektowała kostiumy do opery Carmen, w warszawskiej Operze Narodowej. Wydała 22 książki. Wiele z nich jest bestsellerami. W 1997 r. powstała Fundacja Hanny Bakuły, a przy niej Klub Kobiet. Przez 14 lat organizowała Plenery Malarsko - muzyczne dla dzieci z Domów Dziecka i Festiwale Muzyki Franciszka Schuberta. Jest soft - feministką popierającą kobiety i ich działania.
Czas trwania: 12min. / 2020 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Krzysztof Musiał urodził się w 1949 r. w Wejherowie. Absolwent Wydziału Komunikacji na Politechnice Warszawskiej. W 1973 roku był tłumaczem polskiej misji wojskowej w Wietnamie. Ukończył renomowaną szkołę biznesu INSEAD w Fontainebleau, gdzie w 1979 roku otrzymał dyplom MBA. Pracował jako manager w Anglii, USA i Niemczech. W latach 1990 - 2001 kierował założoną przez siebie firmą komputerową ABC Data w Warszawie, która stała się liderem na krajowym rynku IT. Stworzył kolekcję dzieł malarstwa polskiego i rzeźby, która była pokazywana w najważniejszych muzeach w kraju. Finansował w Polsce i za granicą różne przedsięwzięcia artystyczne, pomagał uzdolnionej artystycznie młodzieży. Od kilkunastu lat zbiera także sztukę indonezyjską, malarstwo, rzeźbę oraz tkaniny z wyspy Bali.
Czas trwania: 11min. / 2020 / cykl dokumentalnyEmisja Notacje miała miejsce:
Opis (streszczenie): Urodzona 05.07.1927 r. w Warszawie. Uczennica warszawskiej Prywatnej Szkoły Żeńskiej im. Cecylii Plater-Zyberkówny. W czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką. Po wojnie ukończyła anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracowała w redakcji angielskiej Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik". Po wprowadzeniu stanu wojennego działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Tłumaczka utworów takich twórców, jak: J. Austen, W. Faulkner czy Ch. Dickens. Jej mężem był prof. Witold Trzeciakowski - były żołnierz AK i powstaniec warszawski, ekonomista oraz senator I kadencji.
Czas trwania: 11min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Pągowski urodził się w 1953 roku w Warszawie. Artysta grafik, autor plakatów. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Jest autorem wielu plakatów zapowiadających filmy, sztuki teatralne, konkursy i festiwale. Jego autorskim dziełem jest również projekt gwiazdy z łódzkiej Alei Gwiazd. Tworzył plakaty dla wybitnych polskich filmowców, m.in. Krzysztofa Kieślowskiego - "Krótki film o zabijaniu" czy Stanisława Barei - "Miś".
Czas trwania: 11min. / 2024 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Małgorzata Braunek (1947 - 2014), aktorka filmowa i teatralna. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, Wydział Aktorski. Zagrała w ponad 20 filmach, m.in. w "Polowaniu na muchy" w reżyseriiAndrzeja Wajdy, "Potopie" Jerzego Hoffmana oraz w serialu telewizyjnym "Lalka" Ryszarda Bera. W latach 80. na ponad dwadzieścia lat zerwała z aktorstwem. Była współautorką książki "Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko".
Czas trwania: 12min. / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bohater odcinka pt. "Romantyczna Wileńszczyzna" jest absolwentem Wileńskiego Państwowego Instytutu Pedagogicznego. Pracował w prasie wileńskiej ukazującej się w j. polskim: w "Czerwonym Sztandarze", "Kurierze Wileńskim", "Naszej Gazecie" i dwutygodniku "Znad Wilii". Obecnie jest kustoszem w Muzeum im. Wł. Syrokomli w Borejkowszczyźnie koło Wilna. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.
Czas trwania: 11min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Artysta wszechstronny - zajmował się rzeźbą, rysunkiem oraz malarstwem. Autor około 400 portretów rysunkowych, malarskich i rzeźbiarskich. Wziął udział w ponad 20 wystawach indywidualnych oraz około 80 zbiorowych, w kraju i za granicą. Przez ponad 50 lat związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, uczeń Mariana Koniecznego. Dzięki jego inicjatywie powstała Galeria Rzeźby prezentująca dzieła wielu pokoleń artystów. Bogusz Salwiński to twórca pełen pasji, zaangażowany w wiele przedsięwzięć, podejmujący nieustannie nowe wyzwania, autorytet w dziedzinie sztuki. Bogusz Salwiński jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix i Złotego Lauru na Warszawskich Ogólnopolskich Konfrontacjach Rzeźbiarskich Zachęta 1989, Złotego Lauru za Mistrzostwo w Sztuce, Złotej Odznaki Miasta Krakowa.
Czas trwania: 10min. / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wspomnienia pani Danuty Kobylińskiej - Walas, pierwszej w Polsce kobiety kapitana żeglugi wielkiej. Urodziła się w 1931 roku w Warszawie. Dzieciństwo spędziła w majątku Kozietuły. W latach 1949 - 1951 studiowała w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie. Została kapitanem w 1962 r. i dowodziła m. in. takimi statkami jak: MS Kopalnia Wujek, Kołobrzeg II, MS Toruń, MS Bieszczady, MS Powstaniec Wielkopolski, MS Budowlany, MS Uniwersytet Toruński, MS Jarosław, MS Malbork. W latach 60. i 70. była jedyna kobietą kapitanem żeglugi wielkiej na świecie. Jej losy zostały opisane w książce "Pierwsza po Bogu".
Czas trwania: 12min. / 2011 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Danuta Walas Kobylińska to legendarna kapitan żeglugi wielkiej. Wspaniale opowiada o tym, jak musiała sobie poradzić w najtrudniejszych sytuacjach podczas morskich wypraw. Niektórzy niezbyt przychylnie reagowali na to, że kobieta kapitan wydawała rozkazy. Szczera opowieść o życiu kobiety kapitana na morzach świata. Danuta Kobylińska-Walas ps. Żaba - ur. w 1931 r. w Kozietułach. Pierwsza w Polsce kobieta kapitan żeglugi wielkiej. Po studiach w Państwowej Szkole Morskiej w Szczecinie, została kapitanem w 1962 r. i dowodziła m. in. statkami: MS Kopalnia Wujek, Kołobrzeg II, MS Bieszczady, MS Uniwersytet Toruński. W latach 1981-1986 była przedstawicielem Polskiej Żeglugi Morskiej przy Ambasadzie Polski w Tunezji. W latach 60. i 70. była jedyną kobieta kapitanem żeglugi wielkiej na świecie. Losy jej życia zostały opisane w książce Eugeniusza A. Daszkowskiego pt. "Pierwsza po Bogu. Kpt. ż.w. Danuta Kobylińska-Walas", wydanej w 1997 roku.
Czas trwania: 11min. / 2021 / cykl dokumentalnyNotacje można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: