Okrasa łamie przepisy godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Okrasa łamie przepisy w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj
Przycisk Zapisz przy transmisji pozwala na szybkie dodanie wydarzenia do kalendarza: iCalendar, Google Calendar, Outlook.

Emisja Okrasa łamie przepisy będzie miała miejsce (premiera, powtórka):

Program TV na 13 lipca 2025 (Niedziela)
17:10 Zakończone  Okrasa łamie przepisy - Szybki grill Logo TVP HD
Program TV na 14 lipca 2025 (Poniedziałek)
07:10 Okrasa łamie przepisy - Wieprzowina PQS Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza na dania z wieprzowiny. Ten gatunek mięsa jest bardzo cenionyw polskiej kuchni. W Europie Zachodniej większość spożywanej wieprzowiny to mięso certyfikowane. A jak jest w Polsce? I czy taka wieprzowina jest rzeczywiście lepsza? Karol Okrasa odpowie na te pytania, przygotowując dwie potrawy. Wcześniej jednak odwiedzi doświadczonego hodowcę trzody chlewnej na Mazowszu.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
Reklama
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Zapomniany lędźwian Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa pokaże widzom potrawy z lędźwianu. Pod tą zapomnianą nazwą kryje się dawna odmiana grochu, chętnie spożywanego przez naszych przodków. Lędźwian siewny (Lathyrus sativus) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i znany był już w starożytnym Egipcie, Cesarstwie Rzymskim oraz w krajach Dalekiego Wschodu. W Polsce cechy botaniczne lędźwianu siewnego zostały opisane w końcu XVII wieku przez księdza Jan Krzysztofa Kluka z Ciechanowca, wybitnego polskiego przyrodnika, autora wielu prac, które stanowiły przełom w ówczesnych polskich naukach przyrodniczych i rolniczych. Ksiądz Kluk odznaczony był za działalność naukową przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Lędźwian znany też jest jako groch płaski, groch biały, soczewica podlaska lub ruska. Prawdopodobnie przywędrował do nas w XVII wieku na Podlasie, Polesie i ziemie dzisiejszej Białorusi i Ukrainy za sprawą Tatarów, którzy osiadali na tamtych terenach. Lędźwian spokojnie można uprawiać na ubogich i piaszczystych glebach. To jego ogromna zaleta. Stąd zresztą nazywany jest grochem ubogich. Teraz powoli wraca na stoły i do naszego programu. Jako pierwszą potrawę z lędźwianu kucharz przedstawi zupę w stylu grochówki z dodatkiem aromatycznych kawałków łososia. Druga to kotlety mielone z lędźwianem z buraczkami i chrzanem. A trzecia to smażone placuszki drożdżowe z nadzieniem z lędźwianu.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
11:15 Dla niesłyszących - Okrasa łamie przepisy - Niezwykłe kluski z serem Logo TVP2 HD

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zabiera widzów do krainy swego dzieciństwa w powiecie garwolińskim. Wówczas na każdym skrawku łąki wypasano krowy, a nawet na całe lato przewożono te zwierzęta na wiślane zielone wyspy. Karol doskonale pamięta smak nie tylko świeżego mleka zraz po udoju, ale także domowego twarogu, masła czy gęstej śmietany. Szczęśliwie, okoliczna mleczarnia do dziś produkuje taki twaróg tradycyjnymi metodami, w klasycznym kształcie, w dodatku pakowany jak niegdyś w pergamin. I ten właśnie twaróg będzie pretekstem do przypomnienia dania przygotowywanego przez babcię Karola. A były to gorące kluski ze skwarkami posypane chłodnym, kwaskowatym i aromatycznym twarogiem. Skoro Włosi do swoich makaronów szczodrze sypią parmezan, to czemu my Polacy nie mielibyśmy do naszych klusek dodawać swojskiego, rodzimego twarogu. Kucharz przygotuje pradawne kluski prażuchy z twarogiem podane z kapustą kraszoną kwaśną gęstą śmietaną, knedle z sera z owocami w maślanej glazurze z naturalnym jogurtem oraz wędzone kopytka z twarogiem.

Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Spotkanie z kuchnią łowicką. Karol Okrasa odwiedza położone w sąsiedztwie Nieborowa Bednary. Kuchnia tego regionu swoją wyjątkowość zawdzięcza także historii. Ziemie Księstwa Łowickiego początkowo należały do biskupów gnieźnieńskich, a w XIX stuleciu nadane zostały przez cara Aleksandra wielkiemu księciu Konstantemu i jego żonie księżnej łowickiej Joannie Grudzińskiej. Miejscowi chłopi, zwani księżakami, dość szybko zostali zwolnieni z pańszczyzny, płacili tylko ustalony czynsz, co wpłynęło na ich większą niż w innych rejonach Polski zamożność. Miejscowa kuchnia była oparta na maśle, śmietanie, twarogu, ziemniakach i wieprzowinie. Atrakcją tego odcinka będzie wizyta w zagrodzie bednarza, gdzie do dziś wytwarza się tradycyjną metodą beczki, faski i inne kuchenne naczynia drewniane. Karol Okrasa przygotuje trzy dania. Pierwsza propozycja to ukręcone w 150 - letniej maszynie lody ze świeżych truskawek, bazylii i zielonego pieprzu. Druga potrawa: szare kluski ziemniaczane podane z rodzajem wegetariańskiej okrasy wykonanej z kwaśnej śmietany. Trzecim daniem są pieczone w kociołku i wędzone w dymie ziemniaki podane z własnoręcznie ubitym w drewnianej kierzance masłem, ze szczypiorkiem i czosnkiem.

Czas trwania: 25min. / 2016 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Warszawa
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Szczecin
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Rzeszów
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Poznań
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Opole
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Olsztyn
Reklama
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Łódź
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Lublin
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Kraków
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Kielce
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Katowice
Czas trwania: 25min. / 2025 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Gdańsk
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Bydgoszcz
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3 Białystok
12:00 Okrasa łamie przepisy - Smak gryczanego ciasta Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa wyruszy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, w pobliże miejscowości Żarki. Wśród znawców kuchni regionalnej niezwykle ceniony jest tutejszy chleb tatarczuch, wypiekany z mąki gryczanej zwanej też tatarczaną. Tradycja wypieku tego pieczywa przekazywana jest w tych okolicach z pokolenia na pokolenie. Tatarczuch sprzedawany był od zawsze na wszelkiego rodzaju targach czy odpustach. Ten ciemny, lekko słodkawy chleb swą barwę i smak zawdzięcza właśnie mące gryczanej. Gryka, zwana też hreczką, pochodzi z Azji. Ponoć była uprawiana w rejonie Indii już 4 tysiące lat temu. Około XIV wieku pojawiła się na stołach Europejczyków, przywożona ze wschodu przez najeźdźców tatarskich i mongolskich, stąd też jedna z jej nazw - tatarka. Przyrządzana z gryki kasza ma wyrazisty smak, jest pełnowartościowa, bogata w cenne składniki i witaminy, a przy tym bezglutenowa, co czyni ją ważnym składnikiem w diecie osób cierpiących na celiakię. Najpopularniejszym produktem z gryki jest oczywiście kasza, ale coraz częściej na naszych stołach pojawiają się gryczane makarony czy różne rodzaje pieczywa. Aby wzbogacić paletę potraw z gryki, Karol przygotuje kilka ciekawych potraw. Pierwszą propozycją będzie zupa z kaszą gryczaną z selerem, marchewką i pieczarkami. Jako drugą zobaczymy placki z kaszy gryczanej i smażonych warzyw, podane ze smażoną na chrupiąco makrelą. A na koniec Karol pokaże, jak zrobić pyszne tosty z chleba gryczanego z serowym beszamelem, z zapieczonym serem, szynką i grzybami.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia łowicka w Bednarach Logo TVP3
17:10 Okrasa łamie przepisy - Nowy polski kociołek Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na dania z kociołka. W dzisiejszych czasach, gdy obiad jest podzielony na dania, takie jak zupa, drugie, deser, często jakaś przystawka, trudno nam sobie wyobrazić posiłki naszych przodków, które wyglądały zupełnie inaczej. Nikt nie bawił się w gotowanie zupy, kartofli, smażenie mięsa czy przyrządzenie sałatki, wszystko w osobnych naczyniach. Z wyjątkiem świątecznych okazji, nawet na dworach możnych, a cóż dopiero w chłopskiej chacie, codzienne potrawy przygotowywano w jednym naczyniu, czyli mówiąc wprost warzono je w jednym kotle. Słowem w dawnej Polsce królowały raczej dania jednogarnkowe. W zależności od zamożności domu były one bardzo proste lub bardziej wymyślne, bogate w zamorskie składniki i korzenie. Do dziś w kuchni niemieckiej znane są takie potrawy typu eintopf, ale przecież w podobny sposób jadano także w naszym kraju. Do tej tradycji warto wracać, bo uwarzenie sobie całego obiadu w jednym kociołku jest na pewno bardziej oszczędne, a jednocześnie rezultat takiego gotowania może być bardzo interesujący i smakowity. Karol przygotuje trzy dania: 1/ przyrządzone w kociołku na ogniu skrzydełka drobiowe; 2/ gęsta zupa rybna wzbogacona wędzonym pstrągiem; 3/ zębacz zapiekany z fasolką szparagową.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Wieprzowina PQS Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Po raz kolejny Karol Okrasa zaprasza na dania z wieprzowiny. To gatunek mięsa od zawsze w polskiej kuchni bardzo ceniony. Ale nie będzie to zwykła wieprzowina, będzie to mięso produkowane w systemie PQS. Dlaczego jest ono lepsze? Karol Okrasa przedstawito widzom.

Reklama
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki z krzycy Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na potrawy z mąki z krzycy. Mało kto zna tę nazwę, a oznacza ona jedną z najstarszych genetycznie, nieuszlachetnioną jeszcze formą żyta ozimego. Krzyca była rozpowszechniona na teranie całych Karpat i wiąże się z gospodarką żarową, czyli wypalaniem lasu bądź stepu pod uprawę zboża. Prymitywny system nawożenia popiołem spalonych na miejscu roślin, jak też ręczna obróbka ziemi czy zbiór plonów przy użyciu sierpa były odwiecznymi metodami uprawy krzycy. To archaiczne żyto znane jest też pod gwarowymi określeniami, takimi jak ikrzyca czy skrzyca. Dziś krzyca jest już niemal całkowicie zapomniana, jednak dawniej używano to żyto do produkcji mąki i wypieku delikatnego w smaku pieczywa. Obecnie kłosy krzycy rosną na niewielkich leśnych lub górskich polach i są wykorzystywane jako pasza dla lokalnej zwierzyny. Mimo że roślina ta była w XIX wieku zbożem powszechnie uprawianym w Europie Środkowej, dzisiaj w naszym kraju uprawiają ją jedynie leśne koła łowieckie. Co ciekawe, poza przeznaczeniem paszowym, ziarno tej rośliny doskonale nadaje się do produkcji mąki i wypieku zdrowego pieczywa, które zachowuje świeżość na długo. Krzyca ma wiele odmian, z których najbardziej popularna nosi nazwę żyta świętojańskiego, bo sieje się to zboże w dzień św. Jana. Na szczęście, mąka z krzycy bywa już dostępna, choć zapewne nie wszędzie. Co Karol przygotuje z mąki z krzycy? 1/ Podpłomyki z krzycy, pieczone na blasze, podane z masłem cebulowym; 2/ Placki ze słoniną i boczkiem, podane z paprykową salsą; 3/ Placuszki z mąki, ziemniaków i ryby podane z filetem z grenadiera panierowanym w mące z krzycy i chrzanowym majonezem.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 15 lipca 2025 (Wtorek)
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na kulinarną wyprawę do Wisły. Położona w górach Beskidu Śląskiego urokliwa miejscowość od lat przyciąga licznych turystów z całej Polski. Wisła to także rodzinne miasto, bliskiego sercom wszystkich polskich kibiców, Adama Małysza. Karol uda się na miejsce gotowania wyciągiem krzesełkowym, ulokowanym w sąsiedztwie skoczni narciarskiej i z góry przyjrzy się, co ciekawego można spotkać w Wiśle na talerzu. Znajdziemy tam owcze sery, których tradycja wytwarzania sięga przełomu XVI i XVII wieku. Pstrągi, wyhodowane w wodach Wisły, która w tamtym rejonie jest małą górską rzeczką. Ale i potrawy wykwintne - wprost ze stołu prezydenta. Jednym z najważniejszych obiektów w Wiśle jest Zamek Rezydencja Prezydentów Rzeczpospolitej. Karol przygotuje trzy dania inspirowane regionalnymi produktami. Pierwszą potrawą będzie pieczona na grillu łata wołowa podana z sałatką z bobu i wędzonym serkiem owczym. Druga propozycja to pstrąg z sałatką z kaszy gryczanej, owczego bundzu i jarmużu. A trzecia, to polędwica wołowa prezydenta Mościckiego, z sałatką z pomidorów i górskichjeżyn.

Czas trwania: 25min. / 2016 / magazyn kulinarny
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Warszawa
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Szczecin
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Rzeszów
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Poznań
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Opole
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Olsztyn
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Lublin
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Kraków
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
Reklama
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Katowice
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Bydgoszcz
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Białystok
06:30 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3
07:10 Okrasa łamie przepisy - Wieprzowina PQS Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki z krzycy Logo TVP Rozrywka
12:00 Okrasa łamie przepisy - Bieszczadzkie dzikie zioła Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zabiera widzów w Bieszczady, w dolinę Rabego. W kamienistym korycie Rabiańskiego Potoku rozłoży swoje stanowisko i przygotuje kilka ciekawych potraw, wzbogaconych smakiem dziko rosnących bieszczadzkich ziół. Te zioła dostarczy kucharzowi znajomy leśnik, Marcin Scelina, jeden z najlepszych znawców bieszczadzkich roślin. Od lat Bieszczady są ulubionym miejscem dla tych wszystkich, którzy kochają bezludne, leśne zakątki, biwakowanie na dziko czy własnoręczne przygotowanie posiłków w kociołku wiszącym nad ogniskiem. Oczywistym dodatkiem do takich potraw, opartych na przyniesionych w plecaku produktach, są leśne owoce czy grzyby. Karol pokaże, że również dziko rosnące zioła, dostępne na wyciągnięcie ręki, doskonale zastąpią kupione w sklepie przyprawy. Doprawienie przygotowanego nad żywym ogniem dania barszczem zwyczajnym, niezwykle powszechną w Bieszczadach miętą długolistną czy lebiodką zwaną też dzikim oregano, sprawi, że każda potrawa nabierze niezwykłego smaku i aromatu. A cóż ciekawego przygotuje kucharz w ognisku rozpalonym nad kamienistą, bieszczadzką rzeczką?1/ Zupa gulaszowa na gęsi wzbogacona aromatem barszczu zwyczajnego; 2/ Pieczone na patyku nad ogniem pstrągi podane ze smażonymi grzybami aromatyzowanymi lebiodką; 3/ Grzanka ze słodką pastą z twarogu i mięty długolistnej i słodkimi, bieszczadzkimi jeżynami.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Smak czarnej porzeczki Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa wyrusza na jedną z plantacji czarnej porzeczki położoną na malowniczych wzgórzach Roztocza, w pobliżu Zamościa. Czarna porzeczka to jeden z najbardziej niedocenianych polskich owoców. Spożywamy ją zazwyczaj w postaci soków lub dżemów. A przecież owoce te są świetnym źródłem witaminy C, dostarczają też pewnych ilości witamin z grupy B, beta-karotenu, witaminy E, wapnia, żelaza, potasu i magnezu. W owocach czarnej porzeczki znajdziemy także związki biologicznie czynne o działaniu antyoksydacyjnym, które ważne są w profilaktyce antynowotworowej. W ostatnich latach wielką karierę zrobił termin superfood, co po polsku oznacza superżywność. W skrócie chodzi o naturalne produkty, szczególnie bogate w składniki odżywcze, uważane za niezwykle korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego zamiast sięgać po jagody goji czy acai, komosę ryżową, amarantusa, nasiona chia, zamorskie awokado, lepiej zainteresować się naszą polską czarną porzeczką. A Karol pokaże, jak wykorzystać ją do przyrządzenia niezwykłych dań mięsnych i rybnych, a nie tylko do deserów. Propozycje dań: 1/ Kebab z jagnięciny podany w chlebku pita wraz z ciepłą surówką z czerwonej kapusty i czarnej porzeczki; 2/ Pulpety z karpia i sandacza z kiszoną kapustą oraz miodowym sosem z czarnej porzeczki; 3/ Chrupiący sandacz z ziemniaczkami w maśle z curry i zimnym sosem z czarnej porzeczki z orientalnymi przyprawami.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia śląska Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprasza na spotkanie z kuchnią śląską. Jakie są najbardziej charakterystyczne potrawy, co najbardziej sobie ceniąna stołach mieszkańcy tego regionu Polski? Niesłychanie typowe dla kuchni śląskiej są zupy wodzionka czy żur. Daniem odświętnym była rolada. Znane są też karminadle, czyli nic innego jak kotlety mielone. Z warzyw Ślązacy uwielbiają najbardziej modrą kapustę, którą przyrządza się tutaj na słodko - kwaśno z jabłkiem.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Żury i zakwasy Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprosi widzów na opowieść o żurach i zakwasach. Kim był wynalazca pieczenia chleba przygotowanego na zakwasie, zapewne nigdy się nie dowiemy. Na pewno takie pieczywo wypiekano już w starożytności. Było ono dużo smaczniejsze niż wypiekane wcześniej płaskie podpłomyki z nieukwaszonej mąki. Zakwas na chleb powstaje z połączenia mąki i wody, w wyniku działania dzikich drożdży i bakterii. Sprawia on, że podczas pieczenia chleb pięknie rośnie, a upieczony ma lepszy smak, aromat i właściwości odżywcze. Starannie przechowywany zakwas może zachować swoje właściwości przez wiele lat. Prawdopodobnie właśnie zakwas chlebowy był punktem wyjścia do stworzenia zup na bazie ukiszonej mąki, znanych w Polsce jako żury. Przygotowywane na bazie mąki żytniej lub pszennej mogły być zarówno postne jak i świąteczne. W tej drugiej wersji łączono je z wywarami mięsnymi i kawałkami mięsiwa czy kiełbasy. Żury popularne są również na Białorusi, Słowacji, w Czechach. Łemkowie przygotowywali z ukiszonej mąki owsianej swoją kiesełycię, czyli żur owsiany. Zupy na bazie ukiszonej mąki to bardzo charakterystyczna potrawy wschodniej Słowiańszczyzny. W tym odcinku Karol spotka się z kolegą, który przygotowuje różne żurki i zakwasy na bazie różnych rodzajów mąki z niezwykłymi dodatkami. Na bazie jego żurków i zakwasów nasz kucharz przygotuje trzy potrawy. 1/ Zupa rybna na bazie żuru z mąki żytniej i zamarynowanego dorsza. 2/ Smażony dorsz w sosie na bazie zakwasu z kiszonych buraków czerwonych. 3/ Smażone w głębokim oleju chrupiące kawałki kaczki, z dodatkiem cebuli i zielonego groszku, podane w sosie na bazie żurku z mąki żytniej i zakwasu z buraków.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 16 lipca 2025 (Środa)
07:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Królewska kuchnia myśliwska. Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Karol Okrasa odwiedza Nadleśnictwo Niepołomice położone nieopodal Krakowa. To miejsce niezwykle mocno związane z historią Polski. Puszcza Niepołomicka była ulubionym miejscem polowań wielu polskich królów. Polował tu już Kazimierz Wielki, Zygmunt Stary, Stefan Batory, August II Mocny czy Stanisław August Poniatowski. Król Władysław Jagiełło tak lubił tu przebywać, że w wybudowanym specjalnie dla niego dworku myśliwskim spędzał ponoć więcej czasu niż na Wawelu. A słynne polowanie urządzone przez Zygmunta Starego trwale zmieniło bieg dziejów naszego kraju. Bo sprowadzony specjalnie na tę okazję z Litwy wielki niedźwiedź, rozjuszony przez goniące psy, zaatakował będącą w ciąży królową Bonę, która w wyniku wypadku poroniła dziecko płci męskiej. Jedyny syn Zygmunta Starego i Bony zmarł bezpotomnie i dynastia Jagiellonów wygasła. Ale nie tylko historia przyciągnęła naszego kucharza w to niezwykłe miejsce, lecz także to, co mogło trafiać na królewskie talerze. Jak wiadomo, zazwyczaj polowania kończą się poczęstunkiem, w dzisiejszych czasach to na ogół jest to bigos. O tym, co jadali polujący tu polscy królowie, wiadomo niewiele. Ale na pewno nie mogło zabraknąć dziczyzny. Dlatego Karol przygotuje trzy potrawy z aromatycznej dziczyzny, inspirowane dawną, królewską kuchnią polską. Pierwszą propozycją będą krótko smażone steki z sarniego combra podane z salsą z truskawek. Drugą będzie tatar z marynowanej w soli i cukrze polędwicy z jelenia. A trzecią comber z jelenia, marynowany w popiele, podany na ziołowej grzance.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
07:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia śląska Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Żury i zakwasy Logo TVP Rozrywka
Reklama
12:00 Okrasa łamie przepisy - Jabłka ze starego sadu Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa wyrusza do starego sadu jabłkowego we wsi Antolka położonej w malowniczej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Dziś nowoczesne sady jabłkowe to szpalery równiutkich jabłonek, umożliwiających łatwą, zmechanizowana uprawę i zbiór owoców. Odmian też nie jest zbyt wiele, zaledwie kilka, wszystko po to, by konsument na półce sklepowej znalazł równo wybarwione jabłuszka, wszystkie w podobnym rozmiarze. Dawne sady wyglądały zupełnie inaczej. Sadzono wiele odmian jabłek, bo chodziło o to, by jedne owocowały wcześniej, inne później, bo głównym problemem było przechowanie owoców w stanie świeżym. Obecnie ten problem rozwiązują nowoczesne przechowalnie, gdzie w zmodyfikowanej atmosferze i niskiej temperaturze jabłka zachowują świeżość aż do następnego lata. Stare sady dziczeją, a dawne odmiany jabłek opadają i marnują się, bo nikt ich nie zbiera. Karol pokaże, że jabłka ze starego sadu, choć nie mają pięknego wyglądu, to ich smak i aromat jest niezwykły. Warto sięgać po takie zapomniane czy niechciane owoce, tworząc z nich niezwykłe potrawy. Propozycje dań: 1/ Zupa ze starych jabłek aromatyzowana mlekiem kokosowym, przyprawiona chrupiącym boczkiem i natką pietruszki; 2/ Łosoś pacyficzny marynowany w sfermentowanych jabłkach; 3/ Szarlotka z kruszonką i pestkami słonecznika pod wędzoną nad ogniskiem bezą.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Mazurskie sałatki ziemniaczane Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprosi widzów na Mazury, aby pokazać mniej znaną mazurską specjalność. Może nie tylko mazurską, bo potrawa ta występuje w różnych miejscach, na tych terenach, gdzie przez wieki ludność polska sąsiadowała z niemiecką, czyli na Mazurach, na Śląsku, na Opolszczyźnie czy w Wielkopolsce. Chodzi o sałatki ziemniaczane. A Kartoffelsalat, czyli sałatka ziemniaczana, to jedna ze sztandarowych potraw kuchni niemieckiej. Obecnie na Opolszczyźnie, gdzie żywioł polski również mieszał się z niemieckim, na "Listę produktów tradycyjnych" Ministerstwa Rolnictwa wpisana jest sałatka ziemniaczana, nazywana szałotem śląskim lub szałotem kartoflanym z boczkiem wędzonym. Ale sałatki ziemniaczane występowały także w polskiej kuchni. Jeden z pierwszych przepisów pojawił się w lwowskiej książce "Potrawy z kartofli" Jana Milikowskiego z 1842 roku. Przepis na "Sałatę z kartofli ze śledziami" podała też Lucyna Ćwierczakiewiczowa w swojej książce kucharskiej "365 obiadów" z II połowy XIX stulecia. Tak więc w mazurskich Starych Jabłonkach, które jeszcze przed II wojną światową nosiły nazwę Alt Jablonken, Karol zademonstruje mazurskie sałatki ziemniaczane. Pierwszą propozycją będzie sałatka z wędzonych ziemniaków z wędzoną, mazurską sielawą. Drugą będzie sałatka z fioletowych ziemniaków z marynowanym pstrągiem łososiowym. A trzecią będzie ziemniaczana sałatka z chrupiącym boczkiem, cebulą, ogórkiem konserwowym i delikatnym udźcem wołowym w pikantnym sosie.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia wielkopolska - kefir Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Prawie każdy Polak wie, że jogurt czy kefir to smaczne i zdrowe napoje mleczne. Ale już nie każdy potrafi wykorzystać te wspaniałe produkty do przygotowania pysznych dań. Dlatego w tym programie pokażemy jak wykorzystać kefir, jogurt i maślankę, a gotować będziemy w Wielkopolsce, bo właśnie tam w drugiej połowie XIX wiekupowstały pierwsze na ziemiach polskich spółdzielnie mleczarskie. Pierwszą potrawą będzie tradycyjna postna zupa wielkopolska - polewka. Następnie Karol pokaże jak przyrządzić kurczaka marynowanego w jogurcie z aromatycznymi przyprawami, takimi jak curry, kolendra, ostra papryczka czy kardamon. Trzecią potrawą będzie zupa krem z porów podana z wędzonym twarogiem.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy omlety Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o omletach. Ponoć omlety jadali już starożytni Persowie i Rzymianie. Samo słowo omlet pochodzi od francuskiego omelette i znane było już od połowy XVI wieku. Słynna książka "La cuisiniere bourgeoise", czyli Kucharka mieszczańska z 1746 roku zawiera wiele przepisów na omlet. Jej polskie tłumaczenie Wojciecha Wielądki pod nazwą "Kucharz doskonały", także podaje przepis na omlet, ale jeszcze pod francuską nazwą. Legenda głosi, że wielką miłośniczką omletów była królowa Marysieńka, żona króla Jana III Sobieskiego i córka francuskiego markiza. W XIX wieku autor pierwszych polskich bestselerów kulinarnych, Jan Szyttler zostawił po sobie liczne przepisy na omlet, w tym nawet na omlet ze śledziami. Dziś omlet, choć z prostych składników, może być za sprawą wykonania i wykwintnych dodatków daniem niezwykle wytwornym. Dobry omlet wymaga ręki mistrza. Dziś omlety są potrawami popularnymi nie tylko we Francji, ale i na całym świecie od Hiszpanii i Włoch poczynając, na Iranie, Indiach i Japonii kończąc. Propozycje Karola: 1/ piankowy omlet grzybek z konfiturą z wędzonych jabłek; 2/ omlet, we francuskim stylu, nadziany farszem z pieczonego karmazyna i podsmażonych warzyw i podany z ostrym sosem; 3/ omlet z kompozycją z warzyw w orientalnym stylu i podany z sosem z awokado.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 17 lipca 2025 (Czwartek)
07:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia wielkopolska - kefir Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Trzy omlety Logo TVP Rozrywka
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Wrocław
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Warszawa
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Szczecin
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Rzeszów
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Poznań
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Opole
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Olsztyn
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Lublin
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Kraków
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Katowice
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Bydgoszcz
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3 Białystok
12:00 Okrasa łamie przepisy - Miód pachnący lasem Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy do Nadleśnictwa Brynek w województwie śląskim. Choć na terenie Nadleśnictwa znajdują się duże miasta śląskiej aglomeracji, takie jak choćby Bytom czy Tarnowskie Góry, kojarzące się raczej z krajobrazem przemysłowym, lasy tutejszego Nadleśnictwa zaskakują bogactwem i urodą. Karol rozłoży swoje stanowisko nad malowniczym wodnym zbiornikiem retencyjnym. W pobliżu swoją leśną pasiekę ma pan Stefan Sznajder, emerytowany leśnik, który po 40 latach pracy nie może żyć bez lasu i prowadzi tutaj nową, leśną działalność. W swojej pasiece nie tylko produkuje pyszne, leśne miody, ale również edukuje młodzież i turystów, opowiadając o historii leśnego bartnictwa. Pan Stefan przekaże Karolowi swój leśny miód ze spadzi iglastej. Miód ten posłuży naszemu kucharzowi do przygotowania potraw. W przerwie pomiędzy gotowaniem Karol dzięki uprzejmości leśników obejrzy ćwiczenia gaszenia pożaru lasu z użyciem śmigłowca. Wśród potraw zobaczymy gulasz z białej kiełbasy i chorizo z dzika z młodą kapustą i kluseczkami śląskimi, pieczone buraki z twarogiem z dresingiem z leśnego miodu oraz hamburgera z dziczyzny z miodową salsą i grzybkami.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - W Wiśle na talerzu Logo TVP3
17:10 Okrasa łamie przepisy - Bieszczadzkie dzikie zioła Logo TVP HD
18:40 Okrasa łamie przepisy - Steki z polskiej wołowiny Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprasza na przepyszne steki. Ale nie będą to stekiz wołowiny argentyńskiej, francuskiej czy szkockiej. Okazuje się, że w Polsce mamy wyśmienite mięso wołowe. Nie wiemy tylko, że ono istnieje, nie znamy również sposobówna przygotowanie soczystych steków. Gdzie można takie mięso znaleźć i jak je przyrządzić? Pierwszą potrawą będzie stek z polędwicy wołowej podany z grzankami i sosem z marynowanych ogórków. Druga potrawa to T - bone i stek bavette. Trzecią zaś będą duszone policzki wołowe.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Polskie wersje światowej klasyki. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Karol Okrasa kontynuuje poszukiwania polskiego smaku. A kiedy już ten smak odnajduje, ze smakiem i pożytkiem dla konserwatywnej polskiej widowni, próbuje go przełamać. Bo wbrew powszechnym wyobrażeniom polska kuchnia to nie tylko pierogi i schabowy. Mamy wielowiekową tradycje podawania ryb, szczególnie słodkowodnych, a polskie mięsa i wędliny biją jakością większość europejskiej produkcji. Od 1989 roku w najdalszych zakątkach Polski wytwarza się smakowite produkty warte zaprezentowania szerokiej widowni. Cudze chwalicie, swego nie znacie!Tym razem Karol Okrasa zaprosi widzów na zabawę kulinarną, w której pokaże, jak spolszczyć klasyczne dania światowej kuchni ulicznej, czyli tzw. streetfood’u. Polacy coraz częściej podróżują po świecie i wielu bywalców najodleglejszych zakątków na pewno zetknęło się z tak popularnymi daniami, serwowanymi przez uliczne jadłodajnie jak chińskie bułeczki gotowane na parze bao, wietnamską zupę pho czy sławne belgijskie frytki z majonezem. Choć dziś kuchnia uliczna kojarzy nam się przede wszystkim z egzotycznymi miastami świata, to przecież w dawnej Polsce chętnie pożywiano się na ulicy. XVIII - wieczni podróżnicy barwnie opisują możliwości posilenia się w Warszawie pod gołym niebem, czego dowodem jest piękna rycina Jana Piotra Norblina przedstawiająca kobietę sprzedającą flaki pod kolumną Zygmunta. W orientalnych, ulicznych daniach odszukać możemy wiele podobieństw do rodzimej kuchni. Bo czyż bułeczka bao nie przypomina choć trochę poznańskiej buchty na parze z kaczką i modrą kapustą. A czy wietnamska zupa pho nie jest kuzynką naszego niedzielnego rosołu? Bawiąc się różnicami i podobieństwami dań światowej klasyki kuchni ulicznej i sztandarowymi pozycjami polskiej kuchni regionalnej nasz kucharz przygotuje ciekawe potrawy. Pierwszą propozycją Karola będzie drożdżowa bułeczka na parze podsmażona i podana z aromatyczną sałatką z mięsa z rosołu z pikantnym sosem. Druga to doprawiony orientalnie rosół z uda kurczaka, kaczki i ogona wołowego podany z makaronem z szczypiorkowego naleśnika. A trzecia to frytki z podlaskiej babki ziemniaczanej podane z cebulką, serem i jogurtowym sosem. Jak będą wyglądać takie potrawy? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 18 lipca 2025 (Piątek)
06:55 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Królewska kuchnia myśliwska. Logo TVP Wilno
07:10 Okrasa łamie przepisy - Steki z polskiej wołowiny Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Polskie wersje światowej klasyki. Logo TVP Rozrywka
11:35 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kwiaty i zioła na talerzu. Logo TVP1 HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyrusza do Kostrzycy obok Karpacza, gdzie znajduje się Leśny Bank Genów. To jednostka Lasów Państwowych zajmująca się gromadzeniem nasion najcenniejszych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych z terenu całego kraju. Głównym zadaniem zbioru jest zabezpieczenie na wypadek kataklizmów, takich jak pożar, choroby czy ataki szkodników. Wówczas, mając odpowiednio przygotowane nasiona, można odtworzyć na przykład zniszczone a cenne drzewostany. Oprócz kolekcji nasion utworzono tu nowoczesny bank DNA oraz tkanek roślin, a także herbarium. Stojąc na straży zachowania bioróżnorodności, zgromadzono tu między innymi zasoby genetyczne ponad stu roślin z terenu Puszczy Białowieskiej. Znajduje się tu również ogólnodostępne Arboretum, gdzie na 15 hektarach gruntu rośnie ponad 5000 okazów ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin. A co szczególnie zainteresowało naszego kucharza - mają tu także sporą ilość ziół i roślin jadalnych, w tym roślin z jadalnymi kwiatami. Nasi przodkowie posiadali dużą wiedzę o tym, jakie dziko rosnące rośliny nadają się zjedzenia, jaki mają smak i właściwości lecznicze. Na nasz talerz trafiają jednak tylko te zioła, które możemy nabyć w sklepie. A warto sięgnąć po te dawniej znane, a dziś zapomniane. Dlatego Karol przygotuje trzy potrawy z dodatkiem jadalnych kwiatów i roślin. Jako pierwszą potrawę zobaczymy kalafiora i kurki w sosie z mleka kokosowego z dodatkiem kwiatów nagietka i chabru. Druga propozycja to gulasz z boczku i fasoli z dodatkiem cząbru górskiego i ziela lubczyku. A trzecia to cienkie placki drożdżowe z cebulą, zapieczone z mięsem z łopatki sarniej, a podane na sposób meksykańskich tacos.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna i karp na dziko Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa uda się do Nadleśnictwa Rudy Raciborskie w województwie śląskim. Budynek Nadleśnictwa sąsiaduje z przepięknym, ponad 700-letnim zespołem dawnego opactwa cysterskiego. A cystersi byli pionierami w hodowli karpia w naszym kraju, co wiąże się z jednym z tematów tego odcinka. Karol rozpocznie gotowanie w malowniczym uroczysku Hubertus, gdzie przygotuje potrawy z dziczyzny. Następnie wraz z leśnikiem, panem Romanem Suskim, uda się do rezerwatu Łężczok. Jego nazwa pochodzi od staropolskiego słowa łęg oznaczającego tereny podmokłe. Można tu podziwiać ponad połowę gatunków ptaków żyjących w Polsce. Ciekawostką jest fakt, że Lasy Państwowe prowadzą tu hodowlę karpi, które w pierwszej kolejności służą jako pokarm dla bytujących tu ptaków. A ludzie muszą się zadowolić tym, co zostanie z ptasiego stołu. Na zakończenie Karol obejrzy też miejsca, które w 1993 roku spustoszył olbrzymi, bodaj największy w tej części Europy, pożar lasów, a w 2017 także niszczycielski huragan. Obecnie miejsca te są rekultywowane przez leśników. Wśród potraw zobaczymy tatara z jelenia z marynowanymi grzybkami, leśny gulasz z sarny z młodą kapustą oraz karpia na dziko w sosie z czosnku niedźwiedziego.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Miód pachnący lasem Logo TVP HD
18:40 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia drwala Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza na gotowanie dla prawdziwych mężczyzn. Będzie to kuchnia energetyczna, sycąca, a jednocześnie pełna smaku. Czy drwale, dla których Karol będzie gotował zaakceptują zaproponowane przez niego jadło? Najpierw serwuje kanapkę drwala z pieczoną karkówką, sosem z pieczonej papryki i ogórków z dodatkiem sałaty rukoli. Druga propozycja to pieczone w kociołku na ognisku ziemniaki z kapustą, boczkiem, kiełbasą i cebulą. Trzecią potrawą będą duszone udka kurczaka z grzybami.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Nowy sezon grillowy. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na rozpoczęcie nowego sezonu grillowego. Jakie są pierwsze oznaki wiosny w naszym kraju? Jedni zapewne stwierdzą, że wiosnę zwiastuje powrót bocianów po zimowej przerwie. Inni, że pojawienie się świeżej, zielonej trawy na zalanych jeszcze wodą łąkach albo młodziutkie pączki na gałązkach. Ale dla wszystkich smakoszy sygnałem, że wiosna naprawdę już przyszła jest rozchodzący się zapach pieczonego na grillu mięsiwa. Jak Polska długa i szeroka, kiedy tylko promienie wiosennego słońca ogrzeją nasz kraj, na działkach, na polach biwakowych pojawiają się grille. Po długiej jesieni i zimie zgłodniali grillowych przysmaków rodacy rozpalają ogień, a karkówka, kiełbasa, kaszanka trafiają na ruszt. I tak będzie tym razem u Karola, choć jak zwykle przepisy na grillowe smakowitości zostaną złamane. Proponowane potrawy: 1/ karkówka wieprzowa upieczona na drewnianym rożnie na wzór popularnego kebabu, a do tego sos z pieczonej papryki i bakłażana; 2/ pieczone na ruszcie placuszki z ziemniaków z boczkiem, poddane z sałatką z wędzonej makreli; 3/grillowane na metalowej szpadzie szaszłyki z mielonego mięsa, podane z sałatką z cebuli i świeżej kolendry.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 19 lipca 2025 (Sobota)
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol wyruszy do położonej pomiędzy Warszawą a Łodzią Puszczy Bolimowskiej, stanowiącej niegdyś wraz z Puszczą Kampinoską i Jaktorowską jeden olbrzymi kompleks lasów królewskich. Tam polowali książęta mazowieccy, tam też, jeszcze w XVII wieku, zarejestrowano niezwykłe, obecnie prawie zapomniane tury. Dziś Puszcza Bolimowska to prawie 10 tysięcy hektarów obszarów leśnych, znacznie mniej znanych warszawiakom niż Puszcza Kampinoska - idealne miejsce na spotkanie z polską, tradycyjną kuchnią myśliwską. Karol przygotuje trzy dania z dziczyzną w roli głównej. Pierwszą propozycją będzie gulasz z łopatki z dzika, duszony z kapustą i ziemniakami. Drugie danie to zrazy z sarny, z boczkiem i słoniną, podane z kaszą z owsa. Trzecia odsłona to pieczone tosty z marynowanym w mleku schabem z dzika, z grzybami i jajkiem.

Czas trwania: 25min. / 2016 / magazyn kulinarny
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Warszawa
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Szczecin
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Rzeszów
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Poznań
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Opole
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Olsztyn
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Lublin
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Kraków
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Katowice
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Bydgoszcz
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Białystok
06:30 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3
07:15 Okrasa łamie przepisy - Banany zamiast ziemniaków Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zabawi siebie i widzów opowieścią o alternatywnej historii polskiej kuchni. Co łączy pospolitego polskiego ziemniaka i egzotycznego banana? Obydwa te produkty pochodzą z Ameryki Południowej. Gdybyśmy cofnęli się w czasie o 250 lat, to Karol stojąc z ziemniakiem w ręku pośród mazowieckich chałup, wyglądałby równie egzotycznie jak dziś trzymając banana. Ziemniak przybył do nas z Peru (jeszcze w XIX wieku w Wielkopolsce mówiono perki) z Ameryki Południowej. I choć przywieziono go do Europy w XVI wieku, potrzebował aż 300 lat, aby trafić na europejskie, w tym polskie stoły. Pierwsze przepisy na potrawy z ziemniakami w Europie pojawiają się dopiero na początku XIX wieku. A co by było, gdyby klimat był u nas cieplejszy lub banany nie wymagały aż tak dużo ciepła do wegetacji? Czy wówczas zamiast ziemniaków jedlibyśmy banany? I jak wówczas wyglądałyby klasyczne dania polskiej kuchni, w których dziś występują ziemniaki? Karol przygotuje znane z kuchni polskiej ziemniaczane potrawy, w których zamiast kartofli użyje bananów. Będzie więc gulasz wołowy, babka bananowa z boczkiem i placki bananowe na wzór placków ziemniaczanych.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
07:35 Okrasa łamie przepisy - Miód pachnący lasem Logo TVP Kobieta
07:50 Okrasa łamie przepisy - Sosy ze świeżych ziół Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów do szklarni pełnej ziół i pokaże jak przygotować z nich świeże sosy. Dla dzisiejszego widza sos zwłaszcza ze świeżej bazylii, znany jako pesto, kojarzy się przede wszystkim z kuchnią włoską. Ale jeśli sięgniemy do starych przepisów kuchni polskiej, to już w XVI wieku znajdziemy wiele receptur na sosy czy salsy, wówczas nazywane szałsze, zrobione właśnie ze świeżych ziół i młodych pędów roślin. Tworzyli je wybitni polscy uczeni tego okresu, botanicy, tacy jak Falimirz czy Syreniusz, a nawet najsławniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik, który był także medykiem, co nie było niczym niezwykłym w czasach renesansu. A sosy ze świeżych ziół mają same zalety, doskonale pasują do potraw ciepłych i zimnych, zachowują pełny aromat ziół oraz wszystkie walory smakowe i odżywczo - lecznicze. Bo wiele świeżych ziół nie tylko doskonale smakuje, ale i leczy. Wykorzystując zioła Karol przygotuje swoje propozycje: Trzy dania: 1/ sałatka ze świeżego dorsza z sosem ze świeżej kolendry i jabłkiem, 2/ ryba pieczona w boczku z salsą z orzechów i mięty, 3/ pierś kurczaka z sosem ze świeżej bazylii z pierożkami ze szpinaku i czerwonej fasoli.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Niezwykłe kluski z serem Logo TVP Kobieta
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
14:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Leśne paszteciki szczecińskie Logo TVP1 HD
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
15:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Leśna kuchnia śląska. Logo TVP Polonia

Opis (streszczenie): Karol Okrasa zaprasza widzów do Nadleśnictwa Rybnik na terenie Górnego Śląska. Przeciętnemu Polakowi ten rejon kojarzy się z pejzażem mocno przemysłowym, dymiącymi kominami, szybami górniczymi czy wielkimi hałdami. Ale na Górnym Śląsku znajdują się też piękne kompleksy leśne. W jedno z takich miejsc zaprowadzi naszego kucharza miejscowa leśniczka. Porośnięte ponad stuletnimi bukami głębokie jary bardziej przypominają dzikie bieszczadzkie zakątki. Aż trudno sobie wyobrazić, że niedaleko rozciąga się wielka śląska aglomeracja. Ta sceneria zainspiruje Karola do przygotowania kilku potraw inspirowanych z jednej strony kuchnią śląską, z drugiej bazujących na produktach z lasów. A co jest symbolem śląskiego niedzielnego obiadu? Oczywiście takie sztandarowe pozycje jak śląska rolada, przypominając mieszkańcom innych regionów Polski zraza zawijanego. Na śląskim obiedzie nie może też zabraknąć śląskich klusek czy modrej kapusty. I te smakołyki regionalnej kuchni pojawią się w programie, oczywiście w zmienionej przez Karola, bazującej na leśnych smakach formie. Pierwszą propozycją Karola będzie rolada z sarniego combra z ogórkiem i boczkiem. Druga to marynowana czerwona kapusta z leśnymi owocami. A trzecia to kluski, prawie jak śląskie, ale z leśnego topinamburu.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Wiosenne sałatki z grilla Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Karol Okrasa kontynuuje poszukiwania polskiego smaku. A kiedy już ten smak odnajduje, ze smakiem i pożytkiem dla konserwatywnej polskiej widowni, próbuje go przełamać. Bo wbrew powszechnym wyobrażeniom polska kuchnia to nie tylko pierogi i schabowy. Mamy wielowiekową tradycję podawania ryb, szczególnie słodkowodnych, a polskie mięsa i wędliny biją jakością większość europejskiej produkcji. Od 1989 roku w najdalszych zakątkach Polski wytwarza się smakowite produkty warte zaprezentowania szerokiej widowni. Cudze chwalicie, swego nie znacie! W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa przygotuje dla widzów wiosennego grilla. Kiedy zbliża się długi majowy weekend, cała Polska wyciąga z piwnic i garaży zakurzone grille, a potem rusza tłumnie na zieloną trawkę. Mówi się, że grillowanie stało się naszym sportem narodowym. W okresie wiosenno - letnim z wielu działkowych czy przydomowych ogródków, miejsc biwakowych nad jeziorami, a często, choć to zakazane, nawet z balkonów mieszkań dochodzą zapachy pieczonej karkówki, kaszanki czy kiełbasy. Można powiedzieć, że Polacy zapałali prawdziwą miłością do skwierczącego na ruszcie mięsiwa. Dlaczego nasi rodacy tak lubią grillować? Powodów jest kilka. Po pierwsze, daje to możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, co więcej, często służy jako pretekst do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Po drugie, pokochaliśmy smak przypieczonego na węglu drzewnym jedzenia. Grill jest także dla nas symbolem przemian związanych ze stylem życia po 1989 roku. Traktujemy go jako zdobycz cywilizacyjną i formę celebrowania wolnego czasu. I choć sprzęt do grillowania zaczął pojawiać się u nas niespełna 30 lat temu, najczęściej w formie niezgrabnego urządzenia z trzema nogami i dużej misy, to dzisiejsze pokolenie już nie pamięta czasów "sprzed grilla". Ale tradycyjne karkówki czy kaszanki przestają nam wystarczać. Zwłaszcza osoby dbające o linię nie chcą już smakowitej, lecz ociekającej tłuszczykiem kiełbasy. Wolą coś bardziej zdrowego, chcą z grilla więcej warzyw, ryb czy lekkich mięs. I właśnie dla takich osób nasz kucharz przygotuje trzy kolorowe, pełne różnorodnych grillowanych warzyw sałatki. Pierwszą propozycją Karola będzie sałatka z grillowanych pieczarek z salsą z czosnku niedźwiedziego i owczym twarogiem. Druga to sałatka z grillowanych szparagów z wędzonym łososiem, podana z na pieczonych na grillu plackach ziemniaczanych. A trzecia to sałatka z grillowanych ziemniaczków z sosem z pieczonych na grillu warzyw i szaszłyczkami z marynowanego na orientalny sposób kurczaka. Jak będą wyglądać takie potrawy? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2025 / magazyn kulinarny
Program TV na 20 lipca 2025 (Niedziela)
07:15 Okrasa łamie przepisy - Sosy ze świeżych ziół Logo TVP Rozrywka
07:50 Okrasa łamie przepisy - Pieczarki na trzy sposoby Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): Tym razem, Karol Okrasa zaprosi na opowieść o pieczarkach. Starsi widzowie pamiętają, jak w czasach PRL - u często zajadali się ówczesnymi hot - dogami. Taki ciepły hot - dog zmarzniętemu człekowi wydawał się boski. Ale cóż to był za hot - dog? Otóż wówczas mięso, a więc i parówki, były na kartki. Zatem zaradni Polacy, można nawet powiedzieć poprzednicy Karola w łamaniu przepisów wymyślili polskiego hot - doga, który był nadziany farszem z pieczarek. Bo pieczarki nie były na kartki w przeciwieństwie do parówek. Tzw. prywaciarze, czyli rolnicy w starych stodołach i szopach produkowali pieczarki na przekór systemowi, który tymczasem walczył na odcinku braków w zaopatrzeniu pracującej ludności miast i wsi w mięso oraz jego przetwory. Innym daniem z tego czasu, które królowało w stołówkach szkolnych czy pracowniczych, był kotlet z ziemniaka (zamiast z mięsa) z sosem pieczarkowym. Serwowano też często pieczarki a la flaczki. Dziś warto do pieczarek wracać. Okazało się bowiem, że pieczarki zawierają sporo witamin i składników mineralnych. Nie są zatem tak bezwartościowe, jak sądzono do niedawna. Karol zaprezentuje trzy propozycje potraw z pieczarek. Na początek flaczki z pieczarek i boczniaków, potem będzie pasztet z pieczarek, soczewicy i kapusty, a na koniec kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Z żuławskiego mleka Logo TVP Kobieta
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna i karp na dziko Logo TVP HD
Program TV na 21 lipca 2025 (Poniedziałek)
07:10 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia drwala Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Nowy sezon grillowy. Logo TVP Rozrywka
11:15 Dla niesłyszących - Okrasa łamie przepisy - Z żuławskiego mleka Logo TVP2 HD
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Wrocław
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Warszawa
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol wyruszy do położonej pomiędzy Warszawą a Łodzią Puszczy Bolimowskiej, stanowiącej niegdyś wraz z Puszczą Kampinoską i Jaktorowską jeden olbrzymi kompleks lasów królewskich. Tam polowali książętamazowieccy, tam też, jeszcze w XVII wieku, zarejestrowano niezwykłe, obecnie prawie zapomniane tury. Dziś Puszcza Bolimowska to prawie 10 tysięcy hektarów obszarów leśnych, znacznie mniej znanych warszawiakom niż Puszcza Kampinoska - idealne miejsce na spotkanie z polską, tradycyjną kuchnią myśliwską. Karol przygotuje trzy dania z dziczyzną w roli głównej. Pierwszą propozycją będzie gulasz z łopatki z dzika, duszony z kapustą i ziemniakami. Drugie danie to zrazy z sarny, z boczkiem i słoniną, podane z kaszą z owsa. Trzecia odsłonato pieczone tosty z marynowanym w mleku schabem z dzika, z grzybami i jajkiem.

12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Rzeszów
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Poznań
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Opole
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Olsztyn
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Lublin
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Kraków
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Katowice
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Bydgoszcz
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3 Białystok
12:00 Okrasa łamie przepisy - Smak lawendy Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na gotowanie z aromatem lawendy. Jej plantacje znajdziemy przede wszystkim na południu Francji, choć coraz częściej uprawiana jest w Polsce, zarówno w ogrodach, jak i w balkonowych doniczkach. Jej pięknie fioletowe kwiaty kojarzą się nam z charakterystycznym, bardzo mocnym perfumowanym zapachem. Karol pokazuje, że kwiaty lawendy to nie tylko surowiec do produkcji olejków perfumeryjnych czy zielarskich naparów. Lawendę można też stosować kulinarnie wykorzystując jej kwiaty, mocno pachnące, z intensywnym gorzkawym, aromatycznym smakiem, przypominającym nieco rozmaryn. I to nie tylko jako dodatek do napojów, koktajli i herbat, ale także do dań mięsnych rybnych, deserów. Karol Okrasa przygotuje trzy różne potrawy aromatyzowane lawendą. 1/ Karkówka wieprzowa w lawendowym sosie z serowym puree; 2/ Serowo - ziemniaczane placki z wędzoną rybą, lawendą; 3/ Placek z jabłkami i lawendowym cukrem.

Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna w puszczy Bolimowskiej Logo TVP3
17:10 Okrasa łamie przepisy - Na jagody Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyruszy do Pułtuska nad Narwią w województwie mazowieckim. W dawnym zamku biskupów płockich, malowniczo położonym na wysokim brzegu rzeki, obecnie będącym Domem Polonii, spotka się z miejscowym szefem kuchni specjalizującym się w dawnej kuchni polskiej. Razem obejrzą zamkową wędzarnię, gdzie wędzi się na zimno wędliny z dziczyzny. Jedno z dań Karol przygotuje na łódce na Narwi, skąd widoczna będzie panorama na zamek w Pułtusku, jak i na piękną Puszczę Białą po drugiej stronie rzeki. Następnie uda się do wspomnianej puszczy na spotkanie z leśniczym, panem Adamem Gadomskim. Razem z dziećmi udadzą się na zbiór jagód w urokliwym, dębowym lesie. Z pozyskanych jagód oraz innych owoców lasu, a także dziczyzny, Karol przygotuje potrawę, którą poczęstuje dzieci. Nie obędzie się bez elementów edukacji, takich jak ważna kwestia mycia zebranych jagód czy zakup dziczyzny wyłącznie u sprawdzonych dostawców. Wśród propozycji Karola zobaczymy potrawę z wędlinami z dziczyzny oraz potrawy z owocami leśnymi, przede wszystkim jagodami.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Na połów stynki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza na gotowanie w zimowych warunkach na lodzie. Na Mazurach w Mikołajkach wspólnie z rybakami z miejscowego gospodarstwa rybackiego udaje się na połów stynki spod lodu. Kiedy rybacy będą łowić, Karol Okrasa przygotuje im kilka potraw. Czy potrawy z ryb przygotowane przez niego zyskają uznanie wśród rybaków?Ponieważ połów stynki trwa kilka godzin Karol Okrasa rozkłada swoje stanowisko, aby dla ciężko pracujących na mrozie rybaków przyrządzić gorącą zupę z lina. Następnie Karol Okrasa przyrządza stynki smażone, podanena chrupiących grzankach z zielonym sosem z natki pietruszki, sałatką z czerwonej cebuli i sosem ze świeżych pomidorów. Trzecim serwowanym daniem są smażone stynki w lekkich zalewach octowych.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki ziemniaczane. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza widzów na opowieść o plackach ziemniaczanych. Czy placki ziemniaczane to nasz rodzimy wynalazek? Ponoć tak, choć same ziemniaki przybyły z Peru do Europy w XVI wieku, ale na stoły trafiły dużo później. Pierwsze przepisy z użyciem ziemniaków pochodzą w Polsce z końca XVIII wieku. Pisali o kartoflach księża, dziejopis Jędrzej Kitowicz i botanik Jan Krzysztof Kluk. Ziemniakom kilka wersów poświęcił nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz w 1819 roku: A kartofla, w głąb warstwę przekopawszy skrzepłą, Na łonie wielkiej matki potrzebne ma ciepło i owoc z tysiącznego dająca porostu, Wygłodzonych oraczów zachowa od postu. W wydanej we Lwowie w 1842 roku książce Nowy, wyborny i najtańszy kucharz, czyli sposób sporządzania najsmaczniejszych potraw z kartofli, znajdziemy wiele pomysłów na dania z ziemniaka, takich jak rozliczne sałatki z ziemniaków, dodatki z ziemniaków do mięs, różne ziemniaczane ciasta, leguminy, wypieki, kasze i makarony, wyrabianą z ziemniaków wódkę, piwo, wino, a nawet kawę, mydło i świece. Są też placki. Choć my Polacy uważamy placki za naszą narodową specjalność, to znają je także Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Austriacy, Niemcy czy Węgrzy. Ci ostatni najchętniej w towarzystwie węgierskiego gulaszu. Szwajcarzy swoje rösti przyrządzają bez jaj i mąki, ale z boczkiem i cebulką. Placki z ziemniaków Latkes, to tradycyjne danie kuchni żydowskiej, podawane na święto światła, czyli Chanukę. Polacy placki ziemniaczane najczęściej jadają ze na słodko ze śmietaną i cukrem lub na słono z cebulą, z sosem gulaszowym, z serem, ze skwarkami. A jak doprawi swoje placki ziemniaczane Karol i jakie przyszykuje do nich dodatki? Proponowane dania: 1/ ziołowe placki ziemniaczane z tatarem z pstrąga łososiowego; 2/ placki z ugotowanych i przetartych ziemniaków i kiszonej kapusty z zapieczonym serem; 3/ ziemniaczane placki na słodko z dodatkiem aromatycznego twarożku i domowej konfitury.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 22 lipca 2025 (Wtorek)
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Karol Okrasa wyruszy do położonej niedaleko Szczytna wsi Wawrochy. Odwiedzi tam prowadzone przez pewne małżeństwo gospodarstwo ekologiczne, należące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Dzięki takim inicjatywom dzieci mają szansę zapoznać się z tradycyjnymi sposobami uprawy roli, z dawnym życiem na wsi czy też hodowlą zwierząt. Odwiedzająca gospodarstwo młodzież uczy się doić krowy, zbiera jaja w kurniku, uprawia warzywa w przydomowym warzywniku, a nawet wypieka chleb. Właścicielka gospodarstwa, pani Ela, stosuje wyłącznie ekologicznie metody uprawy, to znaczy bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Karol zaprasza widzów na dania z perliczki. Mięso tego gatunku drobiu jest dziś w Polsce nieco zapomniane, było zawsze cenione w staropolskiej kuchni. Pierwszą potrawą będą piersi perliczki w sosie z leśnych grzybów, z pieczonymi na blasze plackami. Druga propozycja to duszone w oleju nogi perliczki z kluskami z owsa, twarogiem i konfiturą z pomidorów. A trzecia, to perliczka z młodymi warzywami, pieczona w całości w piecu ziemnym.

Czas trwania: 25min. / 2016 / magazyn kulinarny
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Warszawa
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Szczecin
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Rzeszów

Opis (streszczenie): Karol Okrasa wyruszy do położonej niedaleko Szczytna wsi Wawrochy. Odwiedzi tam prowadzone przez pewnemałżeństwo gospodarstwo ekologiczne, należące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Dzięki takiminicjatywom dzieci mają szansę zapoznać się z tradycyjnymi sposobami uprawy roli, z dawnym życiem na wsiczy też hodowlą zwierząt. Odwiedzająca gospodarstwo młodzież uczy się doić krowy, zbiera jaja w kurniku, uprawia warzywa w przydomowym warzywniku, a nawet wypieka chleb. Właścicielka gospodarstwa, pani Ela, stosuje wyłącznie ekologicznie metody uprawy, to znaczy bez nawozówsztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. Karol zaprasza widzów na dania z perliczki. Mięso tego gatunku drobiu jest dziś w Polsce nieco zapomniane, było zawsze cenione w staropolskiej kuchni. Pierwszą potrawą będą piersi perliczki w sosie z leśnych grzybów, z pieczonymi na blasze plackami. Druga propozycja to duszone w oleju nogi perliczki z kluskami z owsa, twarogiem i konfiturą z pomidorów. A trzecia, to perliczka z młodymi warzywami, pieczona w całości w piecu ziemnym.

06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Poznań
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Opole
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Olsztyn
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Lublin
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Kraków
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Katowice
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
06:30 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Bydgoszcz
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Białystok
06:30 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3
07:10 Okrasa łamie przepisy - Na połów stynki Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Placki ziemniaczane. Logo TVP Rozrywka
12:00 Okrasa łamie przepisy - Konfitura z zielonych orzechów Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa zaprezentuje widzom niezwykły i bardzo rzadki przysmak - konfiturę z zielonych orzechów. Przyrządza się ją z niedojrzałych jeszcze, zielonych orzechów włoskich właśnie na przełomie czerwca i lipca. Stare przepisy mówią, że potrzeba nawet ośmiu dni by taką konfiturę przygotować. A potem długo trzeba ją macerować, nawet do kilku lat. O tym wszystkim opowie Karolowi jeden z najlepszych w kraju ekspertów od nalewek i konfitur. Jego babcia słynęła z najlepszych w okolicy konfitur z zielonych orzechów. Stosowała je zarówno do mięs jak i deserów. A do jakich potraw taką konfiturę użyje nasz kucharz? Przygotowane dania: 1/Comberki jagnięce w salsie z rukoli i konfitury z zielonych orzechów; 2/Lody z kawą zbożową wzbogaconą orzechową konfiturą; 3/Placki z ziemniaków i sera z orzechową konfiturą, usmażone w lecącym balonie.

Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Kurki na trzy sposoby Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa wyrusza do Nadleśnictwa Olsztynek, a konkretnie do leśniczówki w miejscowości Napromek. Leśnictwo jest położone w samym sercu Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich. Wokół rozciągają się przepiękne lasy leżące na niezwykle urozmaiconym terenie pełnym jarów, wąwozów, wzgórz, pośród których króluje Dylewska Góra, najwyższe wzniesienie nie tylko Wzgórz Dylewskich, lecz także całej północno - wschodniej Polski. Ale tym, co najbardziej zainteresowało Karola są dwie sprawy. Po pierwsze pojawienie się dużej ilości kurek w lasach. Te grzyby są bardzo cenione przez naszego kucharza. Drugą miejscową atrakcją jest Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Trafiają tu zwierzęta ranne lub chore. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale opiekuje się również ptakami. Funkcjonowanie Ośrodka polega na przyjmowaniu zwierząt wymagających pomocy, udzieleniu im opieki weterynaryjnej, przetrzymywaniu ich do uzyskania pełnej samodzielności, a na koniec wypuszczeniu do środowiska naturalnego. O działaniu ośrodka opowie Karolowi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie pan Adam Pietrzak. Karol przygotuje trzy potrawy z wykorzystaniem świeżo zebranych kurek: 1/ Grzanki z kurkami i pomidorami na przystawkę; 2/ Zupa z kurek i leśnego topinamburu; 3/ Ziemniaczane kluski z kurkowym sosem.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Pieczenie dzika Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza na potrawy z mięsa dzika. Dlaczego warto jeść mięso z dzika, czy potrawy z dziczyzny są smaczne i łatwe w przygotowaniu, jak najlepiej doprawić dzika i z czym najlepiej go podać? Pierwszą potrawą z mięsa dzika będzie kiełbasa przyrządzona na dwa sposoby. Druga potrawa to kotlet hamburski z mięsa dzika podany z kapustą. Trzecią potrawą będzie pieczona łopatka dzika.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kozienickie przysmaki. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa wyrusza w okolice Puszczy Kozienickiej. Kuchnia tego rejonu Mazowsza jest znacznie mniej znana niż kuchnia podlaska, śląska czy mazurska. Najstarsze drukowane relacje o pożywieniu lokalnej ludności pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i są zawarte między innymi w opracowaniach ks. Józefa Gackiego czy Oskara Kolberga. Dieta dawnych mieszkańców tych ziem oparta była na gospodarce rolniczo-hodowlanej oraz na naturalnych zasobach łąk i lasów. Wśród roślin uprawnych zdecydowanie przeważały zboża, które w postaci kaszy i mąki trafiały na stoły mieszkańców. Z warzyw uprawiano głównie rzepę, buraki, marchew, pietruszkę, cebulę. Wyjątkowo dużo spożywano kapusty, którą kiszono w wielkich dębowych kłodach lub beczkach zwanych śledziówkami. Do kiszenia kapusty, często w całych główkach, dodawano liście wiśniowe, leśne jabłka lub gruszki. Z kiszonych liści kapusty przygotowywano także gołąbki, faszerowane kaszą jaglaną. W każdej zagrodzie chłopskiej nie mogło także zabraknąć chleba. Wypiekany był na zakwasie z mąki żytniej razowej lub z mąki mieszanej zwanej spółką. Pieczono go na liściach chrzanu lub kapusty w chlebowych piecach opalanych drewnem. Zbieranie grzybów, jagód czy dziko rosnących roślin na obszarze puszczy było powszechnie praktykowane. W okresach głodu posiłki przyrządzano z dzikich roślin oraz z niedojrzałego ziarna zboża. Komosę białą zwaną lebiodką lub łopuchą, gotowano na zupę, którą zasypywano śrutą żytnią. Jako okrasy używano mleka. Zbierany szczaw wchodził w skład pożywienia codziennego tzw. barszczu. W okresach głodu sporządzano z niego kwaśne polewki zaprawione mlekiem lub mąką z dodatkiem posiekanych drobno ziemniaków. Oprócz szczawiu zbierano pokrzywę i powój polny zwany zajęczą kapustą. W trakcie swojej wędrówki Karol odwiedzi panią Justynę, która interesuje się lokalną kuchnią. Sama przygotowuje w domu wiele kozienickich przysmaków. Z niektórymi z nich podzieli się z naszym kucharzem. A co będzie w menu? 1/Zupa z rwokami czyli kluseczkami na bazie wiosennych ziół z jagnięciną; 2/ Parzybroda ze słodkiej kapusty z kiszonymi ziemniakami i sosem z rydzów, podana ze smażonym dorszem; 3/ Sójki kozienickie, czyli pieczone pierożki z farszem z kaszy jaglanej, kapusty, grzybów i serka koziego.

Czas trwania: 24min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 23 lipca 2025 (Środa)
07:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Leśna kuchnia śląska. Logo TVP Polonia
07:10 Okrasa łamie przepisy - Pieczenie dzika Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Kozienickie przysmaki. Logo TVP Rozrywka
12:00 Okrasa łamie przepisy - Mielone, ale rybne Logo TVP Kobieta
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Dziczyzna o egzotycznym smaku Logo TVP HD

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa uda się do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Mieści się on w malowniczym zamku, pierwotnie wczesnorenesansowej murowanej budowli, gruntownie przebudowanej w II połowie XIX w. przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską w stylu neorenesansowym. Zamek jest otoczony 158-hektarowym parkiem zaprojektowanym przez działającego tu przez ponad 40 lat ogrodnika Adama Kubaszewskiego. W parku jest wiele okazów rzadkich i egzotycznych drzew. Od lat 70. XX wieku zespół znajduje się pod zarządem Lasów Państwowych. Powstało tu między innymi Muzeum Leśnictwa, w którym można obejrzeć mundur polskiego leśnika z początku XIX wieku. Po obiekcie oprowadza Karola dyrektor ośrodka, p. Ewa Jedlikowska. Kucharza szczególnie zainteresują obiekty związane z kulinariami, takie jak powstałe w końcu XIX wieku specjalne szklarnie do uprawy egzotycznych owoców i warzyw. Uprawiano tu ananasy, winogrona, karczochy, rośnie też okazały kasztan jadalny. I choć dziś nie wszystkie z dawniej uprawianych roślin egzotycznych odnajdziemy w Gołuchowie, to pamięć o nich nie zanikła. I tę tradycję przypomni Karol, przygotowując swoje propozycje obok historycznej Ananasarni. Kucharz przygotuje potrawy z dziczyzny z dodatkiem egzotycznych składników, jakie być może gościły tu przed laty na arystokratycznych przyjęciach. Nie zabraknie zrazów z dzika w sosie z ananasa z wytrawną ananasową konfiturą. Będą też inne dania z dziczyzny z egzotycznymi dodatkami.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Jaja inaczej czyli sękacz Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza na potrawy z jaj. Można z nich przygotować najprostsze w kuchni potrawy, jak jaja na twardo czy jajecznicę. Ale można też wyczarować niezwykle wyrafinowane dzieła sztuki kulinarnej. Co niezwykłego można przygotować z prostego jajka? Karol Okrasa postanowił pokazać widzom jak produkuje się sękacza - najbardziej charakterystyczny produkt z jaj na Podlasiu. Drugą potrawą będzie pieczony na desce łosoś, podany z berneńskim sosem z żółtek i estragonu. Trzecie danie to glazurowana w krupniku wątróbka z suszonymi śliwkami, cebulą i czosnkiem. Będzie dodatkiem do sękacza.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Specjały ze Wzgórz Dylewskich. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku Karol Okrasa wyruszy na Wzgórza Dylewskie. Te malownicze wzniesienia morenowe, leżące na terenie Pojezierza Chełmińsko - Dobrzyńskiego, są pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Oprócz bujnych lasów, urokliwych szlaków można tu także spotkać ciekawe przysmaki regionalne. Jednych z nich jest szynka dojrzewająca pani Dagmary. Karol zna szynkę z licznych konkursów na najlepszy produkt regionalny. Pani Dagmara otrzymała za nią wiele nagród, doceniło ją także Ministerstwo Rolnictwa wpisując ten wyrób na listę tradycyjnych produktów. W programie opowiemy skąd wzięła się tradycja wytwarzania takiej szynki, czym się różni od sławnych na cały świat szynek parmeńskich czy iberyjskich oraz z jakimi wyzwaniami mierzą się dziś w Polsce wytwórcy takich produktów. Oczywiście nasz kucharz przygotuje kilka propozycji z wykorzystaniem regionalnej szynki dojrzewającej. 1/chłodnik z pomidorów z salsą ogórkową i okrasą z szynki dojrzewającej; 2/ glazurowane morele ze szpinakiem, kozim twarogiem i szynką dojrzewającą; 3/ sos boloński z mielonej wieprzowiny i dojrzewającej szynki podany z podpieczoną dynią.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 24 lipca 2025 (Czwartek)
07:10 Okrasa łamie przepisy - Jaja inaczej czyli sękacz Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Specjały ze Wzgórz Dylewskich. Logo TVP Rozrywka
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Wrocław
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Warszawa
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Szczecin
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Rzeszów
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Poznań
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Opole
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Olsztyn
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Łódź
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Lublin
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Kraków
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Kielce
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Katowice
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Gorzów Wlkp.
12:00 Okrasa łamie przepisy Logo TVP3 Gdańsk
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3 Białystok
12:00 Okrasa łamie przepisy - Lubelskie cebularze Logo TVP Kobieta
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Perliczka na trzy sposoby Logo TVP3
17:10 Okrasa łamie przepisy - Smak leśnego karpia Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa odwiedzi Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych w Niemodlinie na Opolszczyźnie. Tradycje hodowli ryb w okolicach Niemodlina sięgają XVI wieku. Duże znaczenie w tych okolicach miała gospodarka stawowa, czemu sprzyjały warunki naturalne, duża powierzchnia gruntów podmokłych i stosunkowo łagodny klimat. Już w 1534 roku urbarz, czyli księga zawierająca spis inwentarzowy majątku, wymienia następujące, istniejące do dzisiaj stawy: Wołowice, Magnusowski, Maciejowy, Tasznica, Grzędowski. Na początku XVII wieku w dobrach niemodlińskich odławiano rocznie ponad 300 kop karpi. Zachowały się dane z 1647 roku o liczbie sprzedanych ryb. Sprzedano wówczas 130 kop i jeden mendel karpi, 21 kop i 3 mendle szczupaków oraz 50 kop ryb różnych. Dochód z ich sprzedaży wyniósł 1221 talarów. W następnych latach nastąpił dalszy wzrost. Największym odbiorcą ryb w pierwszej połowie XVIII wieku byli kupcy z Brzegu i Wrocławia, ważnymi odbiorcami byli również nyscy kapucyni. Transport ryb z dóbr niemodlińskich do Wrocławia odbywał się Odrą. W obecnej chwili Gospodarstwo Rybackie Niemodlin należy do Lasów Państwowych i prowadzi działalność na obszarze 961, 23 ha położonych na terenieNadleśnictw Opole, Tułowice oraz Rudy Raciborskie. Podstawą działalności jest chów i hodowla karpia. O stawach niemodlińskich i hodowli karpia opowie Karolowi dyrektor placówki, pan Waldemar Wójtowicz. Wśród propozycji Karola są ryby z niemodlińskich stawów. Oczywiście królować będzie karp doprawiony leśnymi dodatkami. Kucharz pokaże m.in., jak przyrządzić delikatnego karpia w grzybowej galaretce.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Smaki Czesława Miłosza Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza na potrawy z kaczki. A gotować będzie w miejscu szczególnym. To dwór w Krasnogrudzie, gdzie Czesław Miłosz spędzał wakacje w dzieciństwie i w latach młodości. Do dziś zachowały się tu przepisy na jego ulubione dania. Jakie potrawy cenił najbardziej przyszły noblista? Pierwszą potrawą będzie marynowana w wiśniówce i sianie pierś kaczki, podana z kaszą gryczaną z grzybami i serem oraz sosem z pieczonych buraków. Kolejną potrawą będą świeżo złowione okonie nadziane na patyk i upieczone nad ogniskiem. Trzecia potrawa zaś to uda kacze, najpierw smażone na złoto, a następnie duszone z boczkiem, cebulą, czosnkiem, jabłkami, suszonymi śliwkami oraz kiszoną i słodką kapustą.

Czas trwania: 24min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Niecodzienna kukurydza. Logo TVP Rozrywka
Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 25 lipca 2025 (Piątek)
07:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Leśna kuchnia śląska. Logo TVP Wilno
07:10 Okrasa łamie przepisy - Smaki Czesława Miłosza Logo TVP Rozrywka
07:45 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Niecodzienna kukurydza. Logo TVP Rozrywka
11:35 Okrasa łamie przepisy - Gotowanie na dziko Logo TVP1 HD
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
12:00 Okrasa łamie przepisy - Zapomniane potrawy Lubelszczyzny Logo TVP Kobieta
Czas trwania: 25min. / 2020 / magazyn kulinarny
17:10 Okrasa łamie przepisy - Talerz bieszczadzkiego leśnika Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa zaprasza widzów do Nadleśnictwa Baligród położonego w tak lubianych przez turystów Bieszczadach. W okresie przedwojennym tutejsze lasy należały do prywatnych właścicieli. Był to jednocześnie teren bardzo zaludniony i lasów było znacznie mniej niż obecnie. Samo Nadleśnictwo Baligród utworzone zostało już w 1944 roku, po wyzwoleniu Baligrodu i okolic przez Armię Czerwoną. W trakcie walk z UPA w latach 1945-1948 wszelka działalność gospodarcza na tych terenach była niemożliwa. Tereny Bieszczad, pozbawione mieszkańców, szybko zarastały lasami. I choć dziś wydaje nam się, że to lasy pierwotne, to trzeba pamiętać, iż większość obecnych terenów leśnych to dawne ziemie rolnicze. Ale dziś wspaniałe bieszczadzkie lasy są ostoją największych polskich zwierząt, takich jak największy drapieżnik - niedźwiedź i największy polski ssak kopytny - żubr. Po Lasach Nadleśnictwa Baligród oprowadzi Karola leśnik, pan Kazimierz Nóżka, znany miłośnikom zwierząt, autor niezwykłych filmów pokazujących życie niedźwiedzi i żubrów. W rewanżu za wycieczkę i opowieści Karol przygotuje ulubione potrawy leśnika, wedle własnych, oczywiście złamanych, przepisów. Wśród propozycji dań znalazły się: bieszczadzkie pierogi z kaszą gryczaną, miętą oraz tajemnicze stolniki.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
18:40 Okrasa łamie przepisy - Twaróg z Hajnówki Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa zaprasza na dania z twarogiem. Okazją do przedstawieniai złamania kolejnych przepisów będzie wyprawa do Hajnówki na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, gdzie w lokalnej Spółdzielni mleczarskiej produkuje się doskonałe twarogi tradycyjną metodą. Jakie potrawy można wyczarować z twarogu? Pierwszą potrawą będą pierogi z serem, ale także kaszą gryczaną i miętą. Drugie danie to zapiekanka z mielonej jagnięciny, z kaszą gryczaną, serem dojrzewającym, warzywami, sosem grzybowym, posypana pokruszonym twarogiem. A trzecia potrawa to pieczony halibut z selerem podany na sałatce z kaszy gryczanej, świeżegoogórka i twarogu.

Czas trwania: 25min. / 2013 / magazyn kulinarny
19:15 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Festiwal ziemniaka. Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W swojej kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa wyrusza do skansenu w Muzeum Wsi Radomskiej. Co roku, podobnie jak w innych miejscach kraju, odbywa się tu festiwal ziemniaka połączony z konkursem kulinarnym na regionalne potrawy z tego niegdyś zamorskiego, a dziś najbardziej swojskiego warzywa. Biorą w nim udział liczne koła gospodyń wiejskich z bliższej i dalszej okolicy. Karol bywa częstym gościem na tej imprezie, uczestnicząc w pracach jury. Autorki najciekawszych dań od czasu do czasu goszczą w naszym programie. Tym razem zobaczymy panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze wsi Skłoby. Poczęstują one Karola własnoręcznie przygotowanymi, wielokrotnie nagradzanymi przysmakami. Będą to "gulby", czyli wydrążone ziemniaki z farszem z cebuli i boczku, zapieczone następnie w ognisku. Danie to ponoć jadali w czasie wojny partyzanci działający w okolicach ich miejscowości. Inną ciekawostką będzie "porka" - rodzaj prażuchy, czyli ziemniaków uprażonych z mąką, podanej na trzy sposoby: z okrasą, z prażoną śmietaną oraz na słodko z konfiturą z jagód. Panie zaprezentują te potrawy widzom i Karolowi. Oczywiście nasz kucharz przygotuje swoje autorskie potrawy z ziemniaka. Propozycje Karola Okrasy: 1/ Kluski ziemniaczane aromatyzowane popiołem z siana podane z szybkim pesto z orzechów i rukoli; 2/ Duszone w cebuli uda kurczaka, zapieczone z młodymi ziemniaczkami i serem; 3/ Zupa kartoflana z maślanką i salsą z pieczonej papryki.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn kulinarny
Program TV na 26 lipca 2025 (Sobota)
06:30 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia wiślańsko cieszyńska Logo TVP3 Wrocław

Opis (streszczenie): Kolejna wyprawa kulinarna Karola Okrasy zaprowadzi widzów w piękne góry Beskidu Śląskiego - rejon wspaniałych tras turystycznych, bogatej historii i równie ciekawej kuchni. Terenem tym do XVII wieku władali książęta cieszyńscy z dynastii Piastów, następnie Habsburgowie, a od końca XVIII wieku Śląsk cieszyński był częścią monarchii austro - węgierskiej, a nie Prus, jak reszta Śląska. Fakt ten znalazł swoje odbicie w lokalnej kuchni. W regionalnej karczmie w Wiśle Karol spotka się z panią Heleną Legierską i jej czteropokoleniową rodziną. Poznamy przysmaki takie jak żebroczka, czyli miejscowa odmiana babki ziemniaczanej, kapuśnica - zupa z soku z kiszonej kapusty, śmietany i grzybów, poleśnik - zapiekane na liściu kapusty ziemniaki ze śmietaną oraz placki szkubane, czyli rodzaj placków ziemniaczanych. Zainspirowany i pobudzony do działania Karol, stworzy swoje własne, autorskie dania. W menu znajdzie się gulasz z szynki wieprzowej przygotowany w kociołku, w pikantnym sosie z boczkiem, dyniąi groszkiem. Druga propozycja to pieczone na blasze placki z ziemniaków i kiszonej kapusty. A trzecia to placki ziemniaczane zapiekane w naczyniu z kiszoną kapustą i kwaśną śmietaną. Jak będą wyglądać takie dania? Zobaczymy w programie.

Czas trwania: 25min. / 2016 / magazyn kulinarny
06:30 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia wiślańsko cieszyńska Logo TVP3 Warszawa
06:30 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia wiślańsko cieszyńska Logo TVP3 Szczecin
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) oraz obsady (kto występuje) dla Okrasa łamie przepisy. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Okrasa łamie przepisy w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Okrasa łamie przepisy.

Poprzednie emisje Okrasa łamie przepisy w telewizji

Emisja Okrasa łamie przepisy miała miejsce:

2025-07-13 17:10 Okrasa łamie przepisy - Szybki grill Logo TVP HD

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa wyruszy nad piękną, wciąż dziką rzekę Biebrzę i pokaże widzom, jak przygotować szybkie potrawy z grilla. Jak powszechnie wiadomo, po pierwszym weekendzie maja, jak Polska długa i szeroka, rodacy rozstawiają swoje stanowiska na działkach, w miejscach biwakowania. Zewsząd dobiega zapach żarzącego się węgla drzewnego oraz aromaty karkówki, kaszanki czy podpieczonej kiełbasy. Co ciekawe, jeszcze w czasach późnego PRL - u, czyli stosunkowo niedawno, grillowanie było w naszym kraju przyjemnością prawie nieznaną. Ale minęło nieco ponad trzydzieści lat i poczuliśmy się mistrzami świata w tej dziedzinie. Oczywiście najbardziej smakowite dania grillowe, zbyt często jadane, w końcu się znudzą. Istnieje zatem silna potrzeba, aby ofertę grillową od czasu do czasu odświeżyć ciekawymi nowinkami. To zadanie dla Karola, który rozbije namiot nad brzegiem Biebrzy i pokaże widzom nową porcję grillowych przysmaków. Przy czym założenie jest takie, aby ryba czy mięso, które trafią na ruszt, nie spędziły tam dłużej niż jedną minutę. Pierwszą propozycją szybkiego grillowania będzie szaszłyk z marynowanej polędwicy wołowej z pieczoną sałatą rzymską. Po zimnej nocy w namiocie Karol pokaże, jak przygotować na śniadanie smakowitą kanapkę z grillowaną wołowiną, pesto oraz konfiturą z cebuli i musztardy. A na koniec zobaczymy grillowane kawałki łososia owinięte boczkiem i podane z salsą ze słonecznika i grillowanej papryki.

2025-07-13 12:00 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia na liściach winogron Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): Tym razem Karol Okrasa rusza do pewnej winnicy w województwie lubelskim, położonej na południowym zboczu jednego ze wzgórz Roztocza. Ostatnio w naszym kraju powstało wiele winnic, które nawiązują do historycznego, polskiego dziedzictwa w tym zakresie. Bo choć winnice kojarzą nam się bardziej ze słoneczną Italią, Francją czy Hiszpanią, to także nad Wisłą przez wieki uprawiano winorośl. Winne krzewy przybyły do naszego kraju wraz z chrześcijaństwem, bo wino było niezbędne w liturgii, a import gotowego wina drogi i najeżony niebezpieczeństwami. Już od wczesnego średniowiecza pojawiają się zapiski o istnieniu winnic na naszych terenach. Ale tym razem Karol nie skupi się na, co wydawałoby się oczywistym, użyciu wina do gotowania, ale na kulinarnym spożytkowaniu liści winogron. Bo choć na przykład gołąbki zawinięte w winne liście kojarzą się nam z kuchnią turecką czy grecką, to istnieją dowody, że także staropolscy kucharze chętnie po nie sięgali. I dlatego w tym odcinku nasz kucharz pokaże, jak można wykorzystać liście, ocet czy rodzynki z polskich winogron do stworzenia niezwykłych potraw. Proponowane dania: 1/ kotlety mielone z orzeszkami w kiszonych liściach winogron i szaszłyk z marynowanej polędwicy wołowej z pieczoną sałatą rzymską; 2/smażony pstrąg z sosem na bazie winogronowej konfitury z proziakami pieczonymi na świeżych liściach winogron; 3/kurczak w warzywnym sosie z polskimi rodzynkami i orientalnymi przyprawami, podany na kiszonych liściach winorośli.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn kulinarny
2025-07-13 07:50 Okrasa łamie przepisy - Banany zamiast ziemniaków Logo TVP Rozrywka
2025-07-13 07:15 Okrasa łamie przepisy - Kaczka nie tylko z jabłkami Logo TVP Rozrywka

Opis (streszczenie): W kolejnej wyprawie kulinarnej Karol Okrasa odwiedzi swojego kolegę, jednego z czołowych polskich szefów kuchni na Mazurach. Jest on znany ze swej tradycyjnej polskiej kaczki pieczonej z jabłkami, która słynie z chrupiącej skórki i kruchego, soczystego mięsa. Szef zdradzi widzom swoje sekrety, jak taką kaczkę przyrządzić. Karol zaś pokaże, jak łamiąc tradycyjne przepisy, przygotować niezwykłą roladę z kaczki czy inspirowany staropolskim przepisem z XVII wieku bigosek z kaczki. A właśnie w sezonie zimowym warto sięgać po bogate w aromaty i smaki mięso wodnego drobiu, zwłaszcza że nadal kaczego mięsa spożywamy prawie sześć razy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. Karol wraz z kolegą zaprezentują trzy propozycje. Pierwszą będzie tradycyjna polska kaczka pieczona z jabłkami. Druga to wspomniana rolada z kaczki z kaszą i suszonymi pomidorami. A trzecia to bigosek, czyli drobne kawałki mięsa kaczego doprawione orientalnymi przyprawami z kolorową sałatką.

Czas trwania: 25min. / 2019 / magazyn kulinarny
2025-07-12 17:10 Okrasa łamie przepisy - Inspiracje dubajską czekoladą Logo TVP HD
Czas trwania: 25min. / 2025 / magazyn kulinarny
2025-07-12 15:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Królewska kuchnia myśliwska. Logo TVP Polonia
2025-07-12 14:25 Okrasa łamie przepisy - Kuchnia polska. Leśna kuchnia śląska. Logo TVP1 HD
2025-07-12 12:00 Okrasa łamie przepisy - Mazurskie sałatki ziemniaczane Logo TVP Kobieta
2025-07-12 07:50 Okrasa łamie przepisy - Kaczka nie tylko z jabłkami Logo TVP Rozrywka
2025-07-12 07:35 Okrasa łamie przepisy - Własnoręcznie przygotowane konserwy Logo TVP Kobieta

Opis (streszczenie): W tym odcinku Karol Okrasa pokaże widzom, jak własnoręcznie przygotować konserwy. Z problemem przechowania żywności ludzkość borykała się od tysiącleci. Metody takie jak suszenie, wędzenie, fermentacja, dodatek octu, soli czy cukru były stosowane od wieków. Innym problemem było zaopatrzenie każdej armii, która - jak mawiał Napoleon: maszeruje na żołądkach swoich żołnierzy. I właśnie w czasach wojen napoleońskich pewien francuski cukiernik, Nicolas Appert, zauważył, że podgrzewane w zamkniętych butelkach syropy i owoce długo zachowują przydatność do spożycia. Pół wieku później to zjawisko wyjaśnił Ludwik Pasteur, który odkrył, że za psucie się jedzenia odpowiedzialne są mikroorganizmy, które giną w wyniku podgrzania. W tym samym czasie w Anglii opatentowano metalowy pojemnik do żywności i tak wynalazek cukiernika Apperta zawojował świat. Dziś służy nie tylko armiom całego świata, ale nam wszystkim. Wszelakiego typu konserwy dostaniemy w każdym sklepie. A czy można je sobie przygotować samemu w warunkach domowych? Oczywiście, wie to każda mama i babcia przygotowująca słoiki dla młodych ruszających do miast za pracą czy nauką. Na początek Karol pokaże, że konserwy nie muszą być wykonane z gorszych surowców - jak się sądzi powszechnie. Najlepszym tego przykładem będzie potrawka z perliczki zakonserwowana w słoiku. Druga propozycja to karkówka wieprzowa z kapustą, którą Karol umieści surową w słoiku i podda tylko procesowi pasteryzacji. Takie potrawy można spokojnie przechowywać i cieszyć się ich smakiem po miesiącach czy latach.

Czas trwania: 24min. / 2021 / magazyn kulinarny

Okrasa łamie przepisy gdzie obejrzeć?

Okrasa łamie przepisy można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP HD, TVP Kobieta, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Wilno

Typy audycji

Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:

Obsada (osoby)

Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):

Reklama
© 2016-2025 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry