Emisja Opowieści z duszą będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 21 lutego 2025 (Piątek) Program TV na 23 lutego 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Ludzie, wydarzenia, ciekawe inicjatywy związane z regionem województwa podlaskiego, zapomniane miejsca, intrygujące zagadki, "opowieści z duszą" - to propozycja cyklu reportaży. Chcielibyśmy docierać do zwykłych i niezwykłych mieszkańców województwa, którzy chcieliby podzielić się swoim życiem, wspomnieniami, marzeniami i planami. Reportaże z pozytywnym przesłaniem, że każdy człowiek ma swoją ciekawą, interesującą historię, w której jest bohaterem
Czas trwania: 20min. / 2025 / reportażEmisja Opowieści z duszą miała miejsce:
Opis (streszczenie): Pani Teresa Kurowska - Dąbrowska - rocznik 1931. Urodziła się w Tykocinie przez przypadek, a los związał ją i z tym miasteczkiem i z Białymstokiem. W reportażu przywoła swoją historię na tle wielkich wydarzeń, które pamięta i ludzi, po których zostało tylko wspomnienie. Opowie o swojej młodości, która przebiegła w czasach wojny, o tykocińskich sąsiadach, o rodzicach i czasach w PRL.
Opis (streszczenie): Dlaczego dusza mieszka za ręcznikiem? Bohaterem reportażu jest Wojciech Koronkiewicz - pisarz, poeta, dziennikarz, który był z Paryżu, Nowym Jorku i Warszawie, ale wrócił, bo najpiękniejsze jest Podlasie. I o tym Podlasiu i o ludziach tu mieszkających od kilku lat pisze książki.
Czas trwania: 20min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Dlaczego dusza mieszka za ręcznikiem? = tego dowiemy się w Opowieściach z duszą... Bohaterem reportażu jest Wojciech Koronkiewicz - pisarz, poeta, dziennikarz, który był z Paryżu, Nowym Jorku i Warszawie, ale wrócił, bo najpiękniejsze jest Podlasie. I o tym Podlasiu i o ludziach tu mieszkających od kilku lat pisze książki.
Opis (streszczenie): Nasz świat to nie tylko my Tak Twierdzi Wioletta Kuć z Fundacji Spe Salvi, która razem z Moniką Lewko działają, aby ludziom lepiej się żyło. Prowadzą kącik dla dzieci, pomoc seniorom, punkt informacyjno - poradniczy dla uchodźców, a przede wszystkim streetworking. Dzięki pracownikom fundacji Spe Salvi wiele osób dostaje pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, a także uśmiech skierowany do ludzi, którzy tego potrzebują.
Czas trwania: 20min. / 2025 / reportażOpis (streszczenie): Dymitr Grozdew - Bułgar z urodzenia, białostoczanin z zamiłowania. Urodził się w 1946 roku w Sofii. Ukończył Narodową Akademię Sztuki w Sofii oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Do Białegostoku przyjechał za miłością swego życia i osiedlił się na stałe. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, grafiką, plakatem, rysunkiem satyrycznym a także konserwacją malarstwa i starodruków. Jego dzieła były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i na świecie - w Europie, Azji, Ameryce Południowej (Brazylia i Kuba) i USA. W reportażu poznajemy artystę i jego dzieła, ale przede wszystkim wrażliwego człowieka.
Czas trwania: 20min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Krawaty Pana Prezydenta - co łączy krawaty, profesora Adama Dobrońskiego oraz prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego?Wiele lat temu prof. Adam Dobroński oprowadzał ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego podczas jego pierwszej wizyty w niepodległej Polsce. Z tego spotkania narodziła się ogromna przyjaźń, która zaowocowała wieloma publikacjami, książkami o panu Prezydencie oraz gabinetem prezydenta Kaczorowskiego w Białymstoku. Profesor Adam Dobroński opowie o przyjaźni z tak interesującym człowiekiem jakim był przedstawiciel emigracji londyńskiej, prezydent Ryszard Kaczorowski, o jego losach, wojnie, która przez Syberię doprowadziła go do Londynu. A także o wielkiej miłości Ryszarda i Karoliny, miłości, która była widoczna w każdym ich uśmiechu.
Czas trwania: 20min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Maskotki, integracja i pomoc Co te pojęcia łączy?W 2022 roku, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, do Białegostoku przyjechało wiele matek z dziećmi. Uciekły przed okrucieństwem wojny chroniąc swoje pociechy. Marta Stieszenko z koleżankami znalazła pomysł, żeby pomóc im się odstresować i zorganizowała warsztaty szydełkowania. Był to strzał w dziesiątkę, bo zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pomysł przyjął się i można było zorganizować integracyjne warsztaty, dzięki którym panie i dzieci z Polski i Ukrainy mają szansę na poznanie się i nawiązanie przyjaźni "przy szydełku". Podczas tych spotkań robione są zabaweczki, które później przekazywane są dzieciom w potrzebie - z w szpitalu, pogotowiu opiekuńczym czy ośrodkach wychowawczych.
Czas trwania: 18min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Karolina Kosała ma dość nietypowe hobby - a mianowicie pomaganie zwierzętom, zwłaszcza psom, choć i inne "biedy" przechodzą przez jej dom. Nie warto pytać ile ma psów w domu, bo to się bardzo szybko zmienia. W środku nocy jedzie ratować kota na drzewie, łapie bezdomne, wrzucone na mróz szczeniaki, biega za zagubionym psem, który nie ma chipa i trzeba odszukać jego właścicieli. Reportaż o ludziach z pasją, bo oprócz Karoliny także jej mąż jej pomaga w ratowaniu porzuconych stworzeń.
Czas trwania: 21min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Reportaż o Ludmile Bogalskiej, prezesce Stowarzyszenia Aktywni, które od wielu lat pomaga dorosłym ludziom z niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie prowadzi Ośrodki Dziennego Pobytu w Białymstoku i Sokółce oraz mieszkania wytchnieniowe oraz inne programy pomocowe. Reportaż opowiada o kobiecie, która realizuje swoją pasję - pomoc ludziom. W placówkach, które prowadzi Stowarzyszenie nie tylko przebywają osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale także mają szansę na naukę i pracę. A gdy wybuchła wojna w Ukrainie to pracę i pomoc znalazła uchodźczyni.
Czas trwania: 19min. / 2024 / reportażOpowieści z duszą można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok