Emisja Paciorki jednego różańca będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 2 grudnia 2024 (Poniedziałek)Opis (streszczenie): Trzecia - po "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie" - część słynnego tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza. "Paciorki jednego różańca" i kolejny śląski buntownik broniący podstawowych wartości. Jest rok 1979. W pejzaż kopalnianych szybów i małych kolorowych górniczych domków wkracza Nowe. Pośród socjalistycznych haseł o przewodniej sile narodu ogromne buldożery spychają w niebyt cały stary Śląsk - z jego kulturą, tradycją i modelem wielopokoleniowej, patriarchalnej rodziny. Za chwilę powstaną tu blokowiska. Emerytowany górnik odmawia opuszczenia domu przeznaczonego do rozbiórki. Film Kutza, który początkowo miał problemy z cenzurą, tuż po podpisaniu porozumień sierpniowych w 1980 r. nagrodzono Złotymi Lwami.
Czas trwania: 106min. / Polska / 1979 / fabularny, dramat obyczajowyEmisja Paciorki jednego różańca miała miejsce:
Opis (streszczenie): Ekranizacja noweli Albina Siekierskiego "Tego domu już nie ma". Osiedle starych domków górniczych ma zostać zburzone pod budowę nowych bloków. Część mieszkańców już się wyprowadziła do nowych mieszkań, inni są właśnie w trakcie przeprowadzki. Przed domkami płoną stare graty. Emerytowany górnik Habryka, żegnając się z sąsiadami, zapowiada, że nie opuści swego domu. Przydział na nowe mieszkanie drze. Żona chcąc nie chcąc popiera go, mieszkający razem z nimi młodszy, żonaty syn także rozumie upór ojca. Jednak synowa pod nieobecność męża wyprowadza się do bloku. Tymczasem zbliża się termin rozbiórki. U Habryki zjawia się jego starszy syn i próbuje go przekonać, że postępuje źle, przyjeżdża nawet dyrektor kopalni, w której pracuje młodszy syn. Jednak żaden z nich nie jest w stanie złamać uporu starego górnika. Któregoś dnia wnuczek Habryki wraca ze szkoły pobity, zabity zostaje także ulubiony królik górnika. Gdy przed domem zjawia się ekipa rozbiórkowa, Habryka ostrzega ich, że pod fundamenty podłożył miny, które zostały mu jeszcze z powstania. W kopalni tymczasem zapada decyzja, że należy naprawić krzywdę wyrządzoną Habryce - przodownikowi pracy i powstańcowi śląskiemu, który zasłużył na coś lepszego niż ciasne mieszkanie w bloku. Otrzymuje więc na własność willę w Katowicach. Przenosi się tam razem z żoną, ale w tym obcym, pustym domu oboje czują się źle. Habrykowa stara się jak może stworzyć choć namiastkę dawnego domu. Jednak mąż wkrótce umiera - jak stare drzewo, które usycha tuż po przesadzeniu. W roli Habryki wystąpił Aleksander Halotta, emerytowany górnik i pisarz amator. Film otrzymał Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1980 roku oraz Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Varach także w roku 1980.
Czas trwania: 107min. / 1979 / dramatOpis (streszczenie): (N) Ekranizacja noweli Albina Siekierskiego "Tego domu już nie ma". Osiedle starych domków górniczych ma być zburzone pod budowę nowych bloków. Część mieszkańców już się wyprowadziła. Emerytowany górnik Habryka nie chce opuścić swego domu.
Czas trwania: 107min. / Polska / 1979 / dramatFilm Paciorki jednego różańca z roku 1980.
Film Paciorki jednego różańca można obejrzeć w programie stacji:
Emisje filmu miały lub będą miały miejsce w: Kino Polska, Polsat Film, Super Polsat, TVP2 HD, TVP Historia, TVP Kobieta, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją: