W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Panna Nikt
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Panna Nikt miała miejsce:
Opis (streszczenie): Adaptacja głośnej powieści Tomka Tryzny, uznanej przez polską krytykę literacką za jeden z najważniejszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. Historia piętnastoletniej Marysi, która pod wpływem dwu koleżanek wyrzeka się swego kodeksu moralnego i ukształtowanych przez tradycję poglądów na życie, daje się rozmaicie interpretować. Można ją odczytywać zgodnie z wymową podtytułu ("tajemnicza podróż o dojrzewaniu") jako opowieść o bolesnej inicjacji w dorosłość lub potraktować w kategoriach filozoficznej powiastki o rozpadzie świata. Równie uprawione są interpretacje, których myślowym tworzywem będzie kontrast między naturą i kulturą, cywilizacją wiejską i miejską. Oniryczno-erotyczna warstwa "Panny Nikt" z pewnością zainspiruje freudystów, zaś wielowarstwowa narracja - zwolenników postmodernizmu. Andrzej Wajda poszedł jeszcze innym tropem. Jego adaptacja powieści Tryzny to przede wszystkim współczesny moralitet. W dziejach wchodzącej w dorosłość Marysi reżyser dostrzegł metaforę sytuacji duchowej współczesnego Polaka, który zafascynowany mirażami dobrobytu i obyczajowo-politycznej swobody zbyt pochopnie i niejako "hurtowo" rezygnuje z dotychczas pielęgnowanych wartości. Tymczasem Wajdowska "Panna Nikt" zdaje się przywoływać znane jeszcze w XIX wieku powiedzenie o zdejmowaniu kajdan razem z butami. Reżyser zdaje się za romantycznym poetą ostrzegać, że z "pawia narodów" łatwo stać się "papugą". Udziałem tej ostatniej jest śmieszność i wewnętrzna pustka, o czym tak boleśnie przekonała się Marysia. Film Wajdy to nie tylko kryptocharakterystyka stanu "duszy polskiej". To także świetnie zagrana i nowocześnie zrealizowana opowieść o pokusach młodości. To wreszcie pierwsza od wielu lat próba nawiązania przez reżysera autentycznego kontaktu z nastoletnim widzem. Wszak "każdy był kiedyś małą dziewczynką", jak mówił w wywiadzie twórca "Korczaka". Problem tylko w tym, czy uda się odkryć ją w sobie na nowo.Piętnastoletnia Marysia mieszka w starej wiejskiej chałupie wspólnie z ojcem, matką i licznym rodzeństwem. Kiedy jej rodzice dostają mieszkanie w bloku, dziewczynka przenosi się do miasta. Musi też zmienić szkołę. W nowej nie czuje się jednak dobrze. Jej widoczny na każdym kroku prowincjonalizm wywołuje nieustanne drwiny i szyderstwa kolegów. Uwagę Marysi szybko zwracają dwie dziewczynki. Pierwsza, Kasia Bogdańska, ma duszę artystki. Ponadprzeciętna inteligencja łączy się u niej z talentem kompozytorskim oraz cygańskim, buntowniczym stylem życia. Druga zaś, Ewa Bogdaj, imponuje nieśmiałej i zahukanej prowincjuszce niezwykłą urodą i modnymi, kosztownymi ubraniami. Przypadek sprawia, że Marysia zaprzyjaźnia się po kolei z obiema, co radykalnie zmienia jej życie i spojrzenie na świat.
Czas trwania: 98min. / 1996 / dramatOpis (streszczenie): Film według głośnej powieści Tomka Tryzny, wyd. po raz pierwszy w 1994 r, uznanej za jeden z najważniejszych debiutów lat dziewięćdziesiątych. Adaptacja reżysera Andrzej Wajda to współczesny moralitet. W dziejach wchodzącej w dorosłość Marysi reżyser dostrzegł metaforę sytuacji duchowej współczesnego Polaka, który zafascynowany mirażami dobrobytu i obyczajowo - politycznej swobody zbyt pochopnie rezygnuje z dotychczasowych wartości. Na MFF w Berlinie w 1997 Anna Wielgucka zdobyła Wyróżnienie Specjalne Jury za obiecującą rolę młodej aktorki 15 - letnia Marysia pochodzi z biednej rodziny. Przenosi się z rodzicami z osady do dużego miasta. Trafia do nowej szkoły, gdzie zaprzyjaźnia się z ekscentrycznymi koleżankami - manifestującą niezależność Kasią i niezwykłej urody Ewą. Nowe przyjaciółki pochodzą z bardzo dobrze sytuowanych rodzin i początkowo traktują Marysię z chłodną wyższością. Kasia jest utalentowana artystycznie, pisze własne kompozycje i wprowadza Marysię w świat sztuki i doznań, które wiejskiej dziewczynce były do tej pory obce. Marysia coraz bardziej oddala się od swojej konserwatywnej i religijnej rodziny. W chwili opamiętania zrywa z Kasią i wtedy jej miejsce zajmuje sprytna, cyniczna Ewa, która postanawia całkowicie zawładnąć duszą i ciałem koleżanki. Oferuje jej świat materialnego dostatku, pięknych strojów i szampańskich przyjęć. Marysia z Kopciuszka zmienia się w księżniczkę, ale bezwzględną i okrutną. Wie, że musi pójść albo za Kasią albo za Ewą. Tymczasem one dwie jednoczą się przeciwko "obcej" i szydząc z jej pochodzenia, obwołują Marysię "Panną Nikt". Dziewczyna wraca do domu, musi poszukać sobie innych wzorów.
Opis (streszczenie): (N) Adaptacja powieści Tomka Tryzny, uznanej przez krytykę literacką za jeden z najważniejszych debiutów lat 90. Historia 15 - letniej Marysi, która pod wpływem koleżanek wyrzeka się kodeksu moralnego i ukształtowanych przez tradycję poglądów.
Czas trwania: 98min. / Polska / 1996 / dramatOpis (streszczenie): (N) Adaptacja powieści Tomka Tryzny, uznanej przez polską krytykę literacką za jeden z najważniejszych debiutów lat 90. Historia 15 - letniej Marysi, która pod wpływem koleżanek wyrzeka się kodeksu moralnego i ukształtowanych przez tradycję poglądów na życie.
Opis (streszczenie): Adaptacja powieści Tomka Tryzny, uznanej przez polską krytykę literacką za jeden z najważniejszych debiutów lat 90. Historia 15 - letniej Marysi, która pod wpływem koleżanek wyrzeka się kodeksu moralnego i ukształtowanych przez tradycję poglądów na życie.
Panna Nikt można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP2 HD, TVP Kultura
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):