W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Paszporty Wolności
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Paszporty Wolności miała miejsce:
Opis (streszczenie): Paszporty Wolności to inicjatywa Telewizji Polskiej, realizowana przy wsparciu: Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia "Godność" oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Celem projektu jest przywrócenie pamięci nieznanym lub zapomnianym bohaterom walki z komunizmem i podziemia niepodległościowego lat 80. W tegorocznej edycji Paszportów Wolności wychodzimy poza granice kraju, wśród uhonorowanych będą ci, którzy zmuszeni byli opuścić Polskę i na emigracji pozostali do dzisiaj. Realizując ten projekt, chcemy odnaleźć zasłużonych działaczy antykomunistycznego podziemia działających w latach 80. , którzy z różnych powodów pozostali w cieniu, a walczyli o wolną Polskę. Istotna jest też pamięć o tych, którzy odeszli w zapomnieniu.
Czas trwania: 50min. / 2023 / widowiskoOpis (streszczenie): KONCERT PASZPORTY WOLNOŚCI 2023 Paszporty Wolności to inicjatywa Telewizji Polskiej, realizowana przy wsparciu: Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia "Godność" oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Celem projektu jest przywrócenie pamięci nieznanym lub zapomnianym bohaterom walki z komunizmem i podziemia niepodległościowego lat 80. W tegorocznej edycji Paszportów Wolności wychodzimy poza granice kraju, wśród uhonorowanych będą ci, którzy zmuszeni byli opuścić Polskę i na emigracji pozostali do dzisiaj. Realizując ten projekt, chcemy odnaleźć zasłużonych działaczy antykomunistycznego podziemia działających w latach 80. , którzy z różnych powodów pozostali w cieniu, a walczyli o wolną Polskę. Istotna jest też pamięć o tych, którzy odeszli w zapomnieniu. Nagłośnienie ich zasług, przedstawienie prawdy historycznej i ich poświęcenie dla sprawy jest zasadniczym celem koncertu Paszporty Wolności 2023.
Opis (streszczenie): Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Zygmunt Goliński urodził się w 1941 r. w Gąsawach Plebańskich koło Radomia. Od września 1980 r. należał do NSZZ "Solidarność" (był m.in. współzałożycielem związku w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich Korab w Ustce oraz członkiem Zarządu Regionu Słupskiego). Aresztowany w styczniu 1982 r. , a potem skazany na 4, 5 roku więzienia - wolność odzyskał w lipcu 1984 r. Trzy lata później zdecydował się na emigrację do USA, gdzie zaangażował się w działalność polonijną (np. w latach 1987 - 1993 był współpracownikiem organizacji Freedom for Poland, a w latach 1988 - 1995 Ruchu Społeczno - Politycznego Pomost. Inicjator i współzałożyciel Koła "Solidarności" w Chicago.
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kazimierz Michalczyk urodził się w 1951 r. w Gliwicach. Od września 1980 r. należał do NSZZ "Solidarność" (był m.in. wiceprzewodniczącym komitetu zakładowego w Bazie Sprzętu i Transportu Kombinatu Budowlano - Montażowego Przemysłu Węglowego "Famont" w Gliwicach). Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w działalność podziemną (m.in. był członkiem Drugiego Garnituru Gliwickiej Delegatury Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko - Dąbrowskiego). W listopadzie 1982 r. został na miesiąc internowany. W połowie 1983 r. wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie był członkiem organizacji Wolność, Demokracja, Solidarność i Towarzystwa Solidarność. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Adam Solarski urodził się w 1954 r. w Radomiu. Był członkiem NSZZ "Solidarność" (m.in. przewodniczącym Komisji Zakładowej przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Radomiu) oraz Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Radomiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego - w grudniu 1981 r. - internowano go na pięć miesięcy. W styczniu 1984 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Na emigracji wspierał podziemną "Solidarność" w Radomiu (m.in. w 1988 r. przekazał na jej potrzeby nadajnik radiowy).
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Andrzej Kołodziej urodził się w 1959 r. w Zagórzu k. Sanoka. W latach 1978 - 1980 działał w Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i w Wolnych Związkach Zawodowych Wybrzeża. W sierpniu 1980 r. zorganizował strajk w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, został też przewodniczącym komitetu strajkowego w stoczni oraz wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku. Cztery lata później wszedł w skład krajowego Komitetu Wykonawczego Solidarności Walczącej, a od listopada 1987 r. pełnił funkcję jego przewodniczącego. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2016)
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Radosław Huget urodził się w 1960 r. w Krakowie. Od 1979 r. angażował się w działalność Konfederacji Polski Niepodległej, był drukarzem i kolporterem ulotek i pism KPN. Od początku lat 80. był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania w Krakowie. Należy też do grona pomysłodawców i współtwórców (w kwietniu 1985 r.) Ruchu Wolność i Pokój. W tym okresie współorganizował również manifestacje i akcje ulotkowe na terenie Krakowa. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Józef Lebenbaum (rocznik 1930). We wrześniu 1968 r. wyemigrował do Szwecji. Od 1976 r. zaangażował się w pomoc dla środowisk opozycyjnych w Polsce (organizował zbiórki pieniędzy dla Komitetu Obrony Robotników). W 1983 r. był jednym z inicjatorów utworzenia Konferencji Organizacji Wspierających Solidarność (CSSO). Współpracował z Biurem Koordynacyjnym NSZZ "Solidarność" w Brukseli w zakresie przemytu do kraju wydawnictw oraz sprzętu drukarskiego. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2007 r.).
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Sławomir Czarlewski urodził się w 1955 r. w Gdańsku. Od lat 70. był zaangażowany w antykomunistyczne protesty. Po powstaniu NSZZ "Solidarność" prowadził szkolenia na temat organizacji demokratycznych wyborów w komisjach zakładowych związku. W listopadzie 1981 r. został wysłany przez związek do Genewy - stan wojenny zastał go we Francji, gdzie w grudniu 1981 r. został współorganizatorem Komitetu Koordynacyjnego NSZZ "Solidarność" w tym kraju. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.) i Krzyżem Wolności i Solidarności (2022 r.).
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wizytówki osób, które są zapomnianymi twarzami Solidarności. Piotr Paweł Świder urodził się w1960 r. w Krakowie. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz współpracownikiem Konfederacji Polski Niepodległej w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w podziemną działalność KPN. Internowany na miesiąc w październiku 1982 r. Dwa lata później został sygnatariuszem deklaracji Inicjatywy Obywatelskiej w Obronie Praw Człowieka "Przeciw Przemocy" w Krakowie. W 1985 r. zaangażował się w działalność Ruchu "Wolność i Pokój". W 1986 r. wyemigrował do Francji. Odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności (2018 r.).
Czas trwania: 1min. / 2023 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Cykl reportaży o zapomnianych postaciach "Solidarności", mało znanych działaczach opozycji niepodległościowej.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Konrad Zbrożek (rocznik 1963), studiował na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od 1985 r. był członkiem Grup Oporu Solidarni, uczestniczył w akcjach ulotkowych - w stolicy przeprowadził dziesiątki takich akcji.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wiesław Bieliński (rocznik 1960), studiował na UW na Wydziale Prawa i Administracji. Współpracę z KSS KOR rozpoczął jako uczeń liceum. Internowany w Ośrodku Odosobnienia w Warszawie - Białołęce.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Bolesław Jabłoński (rocznik 1937), absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W okresie 1982 - 1989 r. był działaczem Grup Oporu Solidarni, współorganizował działalność wydawniczą GOS. Brał czynny udział w akcjach ulotkowych.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Kazimierz Julian Kaczor. Urodzony 9 II 1941 r. w Krakowie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - Wydział Lalkarski (1964 r.) i Wydział Aktorski (1965 r.). Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Wojciech Skowron (rocznik 1955), absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W Solidarności od września 1980 r. , jako członek, a potem już wiceprzewodniczący KZ. Był redaktorem naczelnym podziemnego pisma AIT.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Stanisław Fudakowski (rocznik 1948), absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej im Lenina. Do Solidarności wstąpił we wrześniu 1980 r. Został także wiceprzewodniczącym KZ.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Czesław Nowak (rocznik 1938), w latach 1960 - 1980 był członkiem ZZ Marynarzy i Portowców oraz wiceprzewodniczącym Rady Zakładowej ZZ MiP (1972 r. 1976 r.). W listopadzie 1970 r. uczestniczył w strajku w PG, podobnie w sierpniu 1980 r.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Leszek Jaranowski (rocznik 1958), do Solidarności wstąpił we wrześniu 1980 r. , był jednym z członków Komitetu Założycielskiego, przewodniczącym Komisji Wydziałowej na Wydz. P - 1 WSK PZL, również członkiem KZ.
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Przemysław Miśkiewicz (rocznik 1962). Studiował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Wydziale Prawa i Administracji. W NZS od X 1980 r. Uczestniczył w strajku solidarnościowym UŚ ze studentami WSI w Radomiu (XI - XII 1981 r.).
Czas trwania: 15min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Zdzisław Złotkowski (rocznik 1940) w latach 1957 - 1982 pracował jako mechanik w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Uczestniczył w strajku w grudniu 1970 r. Współorganizował strajk w sierpniu 1980 r. , był członkiem KS, w Solidarności od 1980 r.
Czas trwania: 14min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Nieznani bohaterowie 'Solidarności". Kontynuacja cyklu z 2021 roku.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2022 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Tomasz Moszczak, ur. 11 IX 1948 r. w Sopocie.. W latach 1971 - 1983 był pracownikiem Stoczni Gdańskiej im. Lenina, na stanowisku montera maszyn i urządzeń. W sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku na terenie stoczni.
Czas trwania: 18min. / Polska / 2021 / cykl dokumentalnyPaszporty Wolności można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP Dokument, TVP Historia, TVP Polonia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: