W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Polskie ślady
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Polskie ślady miała miejsce:
Opis (streszczenie): Program stanowi dokumentację wyprawy, której celem jest podążanie polskimi śladami. To cykl spotkań z naszymi rodakami, ludźmi związanymi z Polską oraz jej kulturą, którzy osiedlili się w państwach, przez które będzie przebiegać szlak.
Czas trwania: 25min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Program stanowi dokumentację wyprawy, której celem jest podążanie polskimi śladami - to cykl spotkań z naszymi rodakami, ludźmi związanymi z Polską oraz jej kulturą, którzy osiedlili się w państwach, przez które będzie przebiegać szlak, a także odkrywanie miejsc ważnych dla historii polskości. Niezwykła podróż samochodowa od najdalej wysuniętego miejsca w Europie kontynentalnej, Nordkapp, aż do Capetown w RPA, jest autorskim pomysłem podróżnika Krzysztofa Puternickiego, będącego zarazem prowadzącym audycję. W trakcie europejskiej części serii widzowie wraz z Krzysztofem odwiedzą Piotra, organizującego połowy w Skarsvag w Norwegii, poznają polską mniejszość w litewskich Ejszyszkach, zobaczą polskie wioski w rumuńskich Karpatach, przejadą przez Sukurcze, dawny majątek rodziny Pileckich, wezmą udział w patrolu polskich żołnierzy wchodzących w skład PKW KFOR w miejscowości Nove Solo czy zwiedzą siedzibę telewizji w Barcelonie, w której od wielu lat regularnie emitowany jest satyryczny program Polonia. Odc. 6 Polskie Ślady. Bałkany Z Rumunii Krzysiek rusza w stronę Kosowa. W Serbii spotka się z Ljubią Šljivićem, którego poznał na początku swojej podróży w drodze powrotnej z przylądka Nordkapp. Ljubia zabiera Krzyśka do swojego przyjaciela, fryzjera Jerry’ego. Kosowo jest nieuznawanym krajem przez Serbię, a także m.in. Rosję i Chiny. To kolejna granica, którą Krzysiek mija w poza unijnej Europie. Właśnie tutaj stacjonują żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR. Polacy od dziesięcioleci pomagają zaprowadzić pokój w wielu miejscach na świecie. Krzysiek ma możliwość uczestniczenia ćwiczeniach wojskowych. Część żołnierzy wciela się w rolę demonstrantów, pozostali mundurowi ćwiczą zadania, które w każdej chwili mogą wcielić w życie w terenie. W Prisztinie widać, że Kosovo to prawdziwa mozaika kultur, co spaja tych ludzi? Może hymn? Został wybrany w międzynarodowym konkursie 12 lat temu. Jednym z argumentów za jego wyborem był fakt, że nie odnosi się do żadnych grup etnicznych. O Kosowie, muzyce i świecie Krzysiek rozmawia z Mendim Menjijim, jedynym żyjącym europejskim autorem hymnu narodowego. Co ciekawsze panowie rozmawiają po polsku! Jak to możliwe, że Kosowianin mówi płynnie po polsku? Menjiji studiował w Krakowie, pod czujnym okiem i uchem Krzysztofa Pendereckiego. Przed Krzysztofem długa droga, bo następna na liście Polskich Śladów będzie Katalonia o której reszta Hiszpanów mówi pas dels polonesos - kraj Polaków. Dlaczego? Zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka Polskich Śladów.
Czas trwania: 25min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Odc. 5 Podróż po Bukowinie rozpoczynamy w miejscowości Kaczyka, w domu pani Krystyny Cehaniuc. Jest ona źródłemwiedzy o historii tego miejsca i Polaków tam żyjących. Co tam robią? Jak żyją? Jak od przeszło 200 lat udaje im się zadbać o język i kulturę Polski? Co myślą o kraju, z którego przyjechali kiedyś ich przodkowie? Pani Krystyna jest drogowskazem dla kolejnych wypraw Krzysztofa po okolicy. Zależy nam także na pokazaniu wyjątkowej przyrody Bukowiny, która olśniewa jesienią. Miejsca: Bukowina / Kaczyka i okolice
Czas trwania: 26min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Białoruś - o tym czwartym co do wielkości sąsiedzie Polski, największym państwie śródlądowym Europy wiemy stosunkowo bardzo mało. Nie jest to najbardziej popularna destynacja polskich turystów, choć mało jest tam miejsc, które w jakimś stopniu nie byłyby związane z polskością. Żyzna ziemia, w której wystarczy pogrzebać palcem, by odnaleźć jakiś ślad polskości. Mimo dekad terroru i propagandy sowieckiej oraz ćwierćwiecza regularnego autorytaryzmu, które za jeden z celów przyjęły sobie całkowite wyeliminowanie polskości, te ślady wciąż tam są. Z drugiej strony mało kto je eksploruje. To nie będzie przyjemna podróż. Na pewno będą nam towarzyszyć i śledzić każdy krok białoruskie służby specjalne. Miejsca: Mereczowszczyzna - dwór Kościuszki Sukurcze - miejsce po dworze Pileckiego Hawryłków - w poszukiwaniu polskich grobów.
Czas trwania: 23min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Odc. 2Przejazd Krzysztofa przez kraje bałtyckie od Estonii po Litwę pokazuje wyraźnie, że są to miejsca nasycone polskością. Polacy kojarzą się tu z przedsiębiorczością i nowymi technologiami. A Polacy w Ejszyszkach dobitnie pokazują swoją odrębność nie tylko wobec państwa litewskiego, ale i wobec Polski w jej dzisiejszych granicach. Przypominają, że oni nigdy z Polski nie wyjechali, to Polska znalazła się gdzie indziej, a oni są wciąż wierni swoim wartościom. Co to znaczy być Polakiem z Ejszyszek? Pierwszy raz wgryzamy się w ideę polskości członków diaspory. Krzysztof będzie rozmawiał z ludźmi w różnym wieku, ze szczególnym uwzględnieniem rówieśników i osób młodszych, co nada odcinkowi dynamiki, a interakcje Krzysztofa uczyni bardziej naturalnymi.
Czas trwania: 23min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Program stanowi dokumentację wyprawy, której celem jest podążanie polskimi śladami. To cykl spotkań z naszymi rodakami, ludźmi związanymi z Polską oraz jej kulturą, którzy osiedlili się w państwach, przez które będzie przebiegać szlak, a także odkrywanie miejsc ważnych dla historii polskości. Niezwykła podróż samochodowa od najdalej wysuniętego miejsca w Europie kontynentalnej, Nordkapp, aż do Capetown w RPA, jest autorskim pomysłem podróżnika Krzysztofa Puternickiego, który jest zarazem prowadzącym program. W trakcie europejskiej części serii widzowie wraz z Krzysztofem odwiedząPiotra, organizującego połowy w Skarsvag w Norwegii, poznają polską mniejszość w litewskich Ejszyszkach, zobaczą polskie wioski w rumuńskich Karpatach, przejadą przez Sukurcze, dawny majątek rodziny Pileckich, wezmą udział w patrolu polskich żołnierzy wchodzących w skład PKW KFOR w miejscowości Nove Solo czy zwiedzą siedzibę telewizji w Barcelonie, w której od wielu lat regularnie emitowany jest satyryczny program Polonia.
Czas trwania: 23min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Dynamicznie rozwijająca się i doskonale zintegrowana młoda Polonia w Maladze i okolicach. Wspomnienie polskich podróżników.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Podróż po Bukowinie rozpoczynamy w miejscowości Kaczyka, w domu pani Krystyny Cehaniuc. Jest ona źródłem wiedzy o historii tego miejsca i Polaków tam żyjących. Co tam robią? Jak żyją? Jak od przeszło 200 lat udaje im się zadbać o język?
Czas trwania: 23min. / Polska / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Program stanowi dokumentację wyprawy, której celem jest podążanie polskimi śladami. To cykl spotkań z naszymi rodakami, ludźmi związanymi z Polską oraz jej kulturą, którzy osiedlili się w innych państwach.
Czas trwania: 25min. / Polska / 2019 / reportażPolskie ślady można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Gdańsk, TVP Dokument, TVP Polonia, TVP Wilno
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):