Emisja Powrót do przeszłości będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 30 marca 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): "Jak z żurnala, czyli klient grymasi". PRL - owskie paradoksy, czyli o tym, jak towary modne i dobrej jakości produkowane w Polsce trafiały na eksport, głownie do krajów socjalistycznych, zaś do polskich sklepów wysyłano towary niższej kategorii: brzydkie, niemodne i kiepskie. "Ostatnie krzyki mody" Polacy mogli wówczas zobaczyć jedynie w żurnalach.
Czas trwania: 10min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Tadeusz Kantor, Henryk Tomaszewski, Adam Hanuszkiewicz chociaż poruszali się w innej przestrzeni twórczej to wszyscy trzej rozgłos zdobyli w czasach PRL - u. Byli gwiazdami w tamtym okresie. Rozsławiali Polskę i Polaków, poza granicami kraju. O nich właśnie i ich twórczych sukcesach, z których inspirację czerpią kolejne pokolenia, opowie program z cyklu Powrót do przeszłości.
Czas trwania: 10min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Historia radia. 11 sierpnia 1944 roku o godzinie 18.00 spiker Tadeusz Hawros z prowizorycznego studia w wagonie ustawionym na bocznicy lubelskiego dworca odezwał się tak: halo, halo, tu Polskie Radio Lublin i odczytał Manifest PKWN. W ten sposób powojenne radio zainaugurowało swój program. Już pół roku później przeniosło się do Warszawy, by w pierwszych powojennych miesiącach towarzyszyć mieszkańcom stolicy w jej odbudowie. Potem radio miało swoją siedzibę w kamienicy przy ul. Targowej 63. Pracował w nim wtedy wybitny kompozytor Władysław Szpilman. O tym okresie mówi się "radio w łazience". Skąd ta nazwa? - Dowiemy się w programie "Powrót do przeszłości".
Czas trwania: 9min. / 2014 / magazynEmisja Powrót do przeszłości miała miejsce:
Opis (streszczenie): Władza ludowa do edukacji przykładała wielką wagę. I nic dziwnego, bo szkoła była doskonałym miejscem indoktrynacji. Szkoła powinna wychowywać ludzi światłych, pracowitych i oddanych sprawie socjalizmu - takie hasło lansowali wszyscy kolejni PRL - owscy przywódcy. Aby sprawnie i skutecznie realizować hasła socjalistycznego wychowania młodzieży, PRL sama musiała wykształcić odpowiednie kadry. Raz, że wojna zdziesiątkowała nauczycielskie zastępy, dwa - PRL - owski nauczyciel miał już służyć innej, jedynie słusznej, sprawie. Nauczycieli gorączkowo edukowano, najchętniej w uniwersytetach marksizmu i leninizmu. Wydarzeniem, które miało zrewolucjonizować PRL - owską szkołę, była reforma oświatowa. Wzorem ZSRR, w 1973 roku, postanowiono, że nauka w szkole podstawowej trwać będzie nie 8, lecz 10 lat. Ostatecznie okazało się, że cała para poszła w gwizdek. Wprowadzenie dziesięciolatki odwołano. Oprotestowała go bowiem większość środowisk nauczycielskich, ponieważ system ten nie sprawdził się w innych krajach demokracji ludowej. Nie to było jednak powodem odstąpienia od tych planów, zabrakło, po prostu, funduszy.
Czas trwania: 9min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): W tym odcinku prezentujemy dziennikarskie śledztwo, które wykazało wszechobecne braki w sklepach: elektrycznym, radiowo - telewizyjnym i odzieżowym. Sprzedawcy dwoili się i troili, żeby klient był zadowolony, ale mało mogli zrobić, gdy w sklepach były pustki.
Czas trwania: 9min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Wybrakowany PRL. PRL jako epoka braku. Wszechobecnego braku. Półki świeciły pustkami, ewentualnie królował na nich ocet, a towar, jeśli się pojawił, to był wybrakowany.
Czas trwania: 10min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Płynęła piosenka przez PRL, znacząc swój ślad kolejnymi szlagierami, które nuciła cała Polska. Największy wysyp nastąpił w latach 60. Wtedy to z Zachodu przyszła do nas moda na rock and roll. Ponieważ ówczesnewładze reagowały na tę nazwę alergicznie, jako na muzykę zgniłego imperializmu, to w Polsce rock and roll nazwano big beatem. Błyskawiczne kariery w tamtych czasach zrobiły: Helena Majdaniec, Karin Stanek i zespół Filipinki. I to właśnie te wokalistki i ich największe przeboje staną się kanwą naszej opowieści o piosence lat 60.
Czas trwania: 10min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Telewizja, a właściwie radio z lufcikiem, jak ją nazywano, bardzo szybko zyskała rzesze fanów. W końcu mogli oni zobaczyć tych, których do tej pory tylko słyszeli. I zaraz potem ich pokochać. I choć nie każdy miał telewizor, to każdy miał chęć go oglądać. Mimo że lista korzyści, jakie niosła ze sobą telewizja, była długa, to dalej nie malała liczba fanów słuchowisk radiowych. Niebywałą popularnością cieszyły się słuchowiska radiowe takie jak Matysiakowie czy Jeziorany. Rywalizacja między radiem a telewizją w czasach PRL - u była zaciekła. Jej kulisy w programie "Powrót do przeszłości".
Czas trwania: 9min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Czasy się zmieniały, lata leciały, ale niezmiennie każdy nowy rok witano szampańską zabawą. Jak widać, zabawa nie jedno ma imię. Ale szaleć trzeba z głową i to najlepiej modnie uczesaną! A moda w PRL - też niejedno miała imię. Zajrzyjmy też do tych, którzy w sylwestra pracowali, by bawić mógł się ktoś.
Czas trwania: 9min. / 2014 / magazynOpis (streszczenie): Czasy się zmieniały, lata leciały, ale niezmiennie każdy nowy rok witano szampańską zabawą. Jak widać, zabawa nie jedno ma imię. Ale szaleć trzeba z głową i to najlepiej modnie uczesaną!A moda w PRL - też niejedno miała imię. Zajrzyjmy też do tych, którzy w sylwestra pracowali, by bawić mógł się ktoś.
Opis (streszczenie): Znaleźć sobie bogatego męża w czasach PRL to było coś. A jeśli ów luby legitymował się na dodatek zachodnim paszportem, to już można było mówić o prawdziwym szczęściu. Dlatego w latach 80. biura matrymonialne przeżywały oblężenie poszukujących swej drugiej połowy.
Czas trwania: 9min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): Byle do wakacji - wzdychamy coraz częściej, oczami wyobraźni widząc morskie fale i gorący piasek. Nie inaczej było w PRL - u. Gdy za oknem plucha, każdy odliczał dni do wyjazdu na wczasy, a gdy już na nie wyjechał...
Czas trwania: 9min. / 2015 / magazynOpis (streszczenie): W czasach PRL - u samochód mieli tylko nieliczni. I nie stali oni w korkach. Ruch odbywał się płynnie, ale kierowcy tak jak i dziś dzielili się na tych, co zachowują zdrowy rozsądek za kółkiem i na piratów drogowych. Dlatego rady i porady stróżów prawa były wskazane. Zwłaszcza jesienią. Zresztą milicjanciw tamtych czasach wychodzili do obywateli z różnymi inicjatywami. Jedną z nich była akcja pod wiele mówiącym tytułem "Na mnie możesz liczyć".
Czas trwania: 9min. / 2015 / magazynPowrót do przeszłości można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław