W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Prasa donosi
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Prasa donosi miała miejsce:
Opis (streszczenie): W międzywojennej Polsce mieszkali nie tylko Polacy. W granicach odrodzonej Rzeczpospolitej zamieszkiwali też Litwini, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i wiele innych mniejszych grup narodowych.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Najważniejszą postacią w prasie II Rzeczpospolitej był marszałek Józef Piłsudski i to on będzie głównym bohaterem kolejnego odcinka cyklu "Prasa donosi".
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Odzyskanie przez Polskę niepodległości zaowocowało pojawieniem się wielu tytułów prasowych. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy, kto i o czym pisał oraz co w największym stopniu przyciągało uwagę czytelników.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): "Prasa donosi" to cykl krótkich programów filmowych. Ich celem jest przedstawienie II Rzeczpospolitej z perspektywy codziennej prasy, która ukazywała się w Polsce, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Tematem odcinka są przestępstwa kryminalne w międzywojniu. Gazeta Łódzka, Kurjer, Echo, Kurjer Llwowski: Żelaznym łomem zabił kolegę, który mu odbił dziewczynę. Niewidomy otruł własna żonę. Tragiczne losy kobiety, która poślubiła kalekę. Dosypał arszeniku do herbaty. Porwał dziecko, bo żona chciała z nim się rozwieść. 16 l - atka zabiła nożem 83 - letnią kobietę! Historie kryminalne w codziennych gazetach, sposób relacjonowania - podawanie pełnych nazwisk, adresów ofiar i sprawców, szczegółowe opisywanie przebiegu zbrodni. Komentarz historyka - dlaczego przedwojenne gazety tak szczegółowo opisywały historie kryminalne? Czy był to sposób na przyciągnięcie czytelnika? Skąd popyt na sensację? Jak przed wojną były chronione dane osobowe?
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Historia Polskiego Radia rozpoczyna się w 1925 roku. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy, jak rozwijała się radiofonia i jaka była rola radia w tamtym czasie.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): W nowo odrodzonej Polsce w okresie międzywojennym nastąpił rozwój motoryzacji. W kolejnym odcinku z cyklu "Prasa donosi" opowiemy o tym, kto w tamtych czasach mógł sobie pozwolić na zakup auta, jakie zagrożenia czyhały na użytkowników samochodów i jak wyglądała sieć dróg, po których mogły się one poruszać.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): W 1919 roku Józef Piłsudski podpisał dekret o powszechnym dostępie do edukacji. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy, jak w międzywojennej Polsce rozwiązywano problem analfabetyzmu.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Odzyskanie przez Polskę niepodległości zaowocowało pojawieniem się wielu tytułów prasowych. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy, kto i o czym pisał oraz co w największymstopniu przyciągało uwagę czytelników.
Opis (streszczenie): W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy nastroje w ostatnich tygodniach pokoju w 1939 roku oraz jak dziennikarze relacjonowali kampanię wrześniową.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Historia Polskiego Radia rozpoczyna się w 1925 roku. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi"przypomnimy, jak rozwijała się radiofonia i jaka była rola radia w tamtym czasie.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Rząd 1918. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" opowiemy o pierwszych dniach odrodzonego Państwa Polskiego i o powołaniu pierwszego rządu RP.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Reprezentacja Polski w piłce nożnej debiutowała dopiero po zakończeniu wojny polsko - bolszewickiej. Każde miasto miało swoje drużyny ligowe. Piłka nożna szybko podbiła serca Polaków. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy pierwsze mecze polskiej reprezentacji oraz ich głównych bohaterów.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): W okresie międzywojnia pracownicy otrzymali dwutygodniowy, płatny urlop. W Polsce pojawiły się nowe kurorty, a państwo dopłacało do rozwoju turystyki. W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi"zajmiemy się wypoczynkiem w II RP.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Partie polityczne w II RP. "Głos Poranny" ukazujący się w Łodzi w okresie międzywojennym, naliczył w Polsce 108 istniejących partii politycznych. O tym czyje interesy reprezentowały i jaki miały realny wpływ na sytuację w Polsce, opowiemy w kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi".
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): II Rzeczpospolita zaczęła otaczać opieką dzieci. Pojawiły się kolonie, półkolonie czy wyjazdy lecznicze. Powstała instytucja rodzin zastępczych. O tych kwestiach opowiemy w kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi".
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Tematem kolejnego odcinka są ubezpieczenia społeczne. Przypomnimy organizację służby zdrowia, wprowadzenie rent i emerytur, omówimy też reformę ubezpieczeń społecznych z 1933 roku i jaki był realny dostęp obywateli do opieki medycznej.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): Tematem odcinka jest Święto Konstytucji 3 Maja. Przypomnimy relacje prasowe z obchodów Święta 3 Maja w okresie dwudziestolecia międzywojennego i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego uchwalone w 1919 roku było tak ważne dla II RP.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): "Prasa donosi" to cykl krótkich programów filmowych. Ich celem jest przedstawienie II Rzeczpospolitej z perspektywy codziennej prasy, która ukazywała się w Polsce, w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Tematem odcinka jest sytuacja i prawa pracownicze w okresie międzywojennym. Ilustrowana Republika, Łódź, 4 marca 1926 donosi: Budowa kanalizacji zacznie się od konferencji - na konferencji tej zostaną ustalone warunki pracy i płacy robotników zatrudnionych przy budowie kanalizacji. Zdenerwowany przemysłowiec podarł protokół inspektora pracy i został za to skazany na 3 dni aresztu. Inspektor pracy, uważając to za obrazę, skierował sprawę do sądu i sąd pokoju skazał przemysłowca na 3 dni aresztu. Restauratorzy nie godzą się na kompromis, trwając uparcie przy swoich postulatach. Inspektor pracy uznał słuszność stanowiska kelnerów. Strajk kelnerów dotyczył wysokości procentu wypłacanego przez restauratorów. Majstrowie podpisalideklarację, że mogą być wydaleni bez wymówienia. Ci, którzy nie podpisali tej deklaracji, zostali zwolnieni z widzewskiej Manufaktury. Nawet ci z 40 - letnim stażem. Komentarz historyka: prawo pracy, prawa pracownika - jak rozwiązywano te problemy w latach 20.?
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku serii "Prasa donosi" przypomnimy jeden z najgłośniejszych procesów dwudziestolecia międzywojennego - proces Gorgonowej. Do tej pory budzi on zainteresowanie historyków i dziennikarzy.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): W okresie międzywojennym brak mieszkań najbardziej odczuwany był w dynamicznie rozwijających się miastach. W kolejnym odcinku serii "Prasa donosi" opowiemy, jak rząd i samorządy starały się rozwiązać ten problem.
Czas trwania: 5min. / 2021 / felietonOpis (streszczenie): W kolejnym odcinku cyklu "Prasa donosi" przypomnimy przyczyny i przebieg zamachu majowego, powiemy, jakie konsekwencje przyniosły w tej kwestii decyzje marszałka Józefa Piłsudskiego.
Czas trwania: 6min. / 2021 / felietonPrasa donosi można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Szczecin, TVP Historia