Emisja Prywatne życie zwierząt będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 24 stycznia 2025 (Piątek)Opis (streszczenie): Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań. W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam, ludziom: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo. W trzeciej serii cyklu odkrywamy kolejne tajemnice dzikiej natury i pokazujemy zjawiska budzące emocje, występujące w ludzkim i zwierzęcym świecie. Andrzej Kruszewicz jest przewodnikiem po świecie zwierząt. Podpatruje ich zachowania, interakcje między nimi i je komentuje. Obserwacje te prowadzi na zapleczu warszawskiego ogrodu zoologicznego, korzystając z pomocy opiekunów zwierząt, którzy mają z nimi bliski kontakt i dobre relacje. Miejscem obserwacji jest również dzika przyroda i widowiska przyrodnicze, takie jak: tokowiska cietrzewi czy batalionów, zalotne tańce żurawi, prezentacje męskiej sprawności podczas rykowiska jeleni czy bukowiska łosi, zabawy młodych zwierząt, relacje w stadzie żubrów czy dzików. Zaglądamy też w zakamarki: gęste krzaki, wysokie trawy, skraje oczek wodnych, gdzie podpatrujemy mniejsze życie, mało znane, a bardzo różnorodne i kolorowe. Punktem wyjścia jest wybrane zwierzę w zoo, z którym Andrzej lub opiekun mogą nawiązać bliższy kontakt i zaprezentować jego stany emocjonalne i ciekawe zachowania. Potem w odcinku wychodzimy w teren, gdzie przedstawiamy całą plejadę polskich gatunków, od owadów przez gady, płazy, ptaki i ssaki, tropiąc wśród nich zachowania będące naszym głównym tematem.
Czas trwania: 23min. / 2019 / reportażOpis (streszczenie): Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań. W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam ludziom: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo. Młodość i starość to szczególne okresy w życiu ludzi i zwierząt. Początek i schyłek życia ma swoje wady, ale też zalety. W starszym wieku jesteśmy mądrzejsi, przez różne doświadczenia zdobyliśmy wiedzę, z której możemy czerpać dla siebie korzyści. Mamy też więcej czasu na rozwijanie pasji, dobrą lekturę i odpoczynek. Wiele gatunków zwierząt szanuje starsze osobniki. Słonice i orki dobrze sprawdzają się w rolach babć.
Czas trwania: 22min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Znawca zwierzęcej natury - dr Andrzej Kruszewicz wprowadza widzów w intrygujący świat zwyczajów zwierząt. Robi to z przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań.
Czas trwania: 23min. / 2024 / reportażOpis (streszczenie): Tematem odcinka będą owady zapylacze. Trudno o pracowitsze zwierzęta niż pszczoły i inne zapylacze. Dzięki tym pożytecznym stworzeniom aż 70 procent roślin uprawianych przez człowieka wydaje plon. Na całym świecie drastycznie spada liczba zapylaczy. Jest to jeden z poważniejszych problemów .
Czas trwania: 21min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Tematem odcinka będą uciążliwe insekty i robaki. W otoczeniu człowieka żyje wiele owadów, które nam dokuczają i nas denerwują. Począwszy od krwiopijnych komarów, kleszczy, pcheł oraz mikroskopijnych roztoczy - insektów mogących zaszkodzić człowiekowi, skończywszy na mszycach i ślimakach - stworzeniach, które szkodzą naszym roślinom.
Czas trwania: 23min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Tematem odcinka będą feromony - zapachy natury. Zapach w królestwie zwierząt ma kluczowe znaczenie, służy do komunikacji. Zapachy są swoistą wizytówką, którą zwierzęta zostawiają, czy to podczas godów, czy też oznaczając swój rewir i terytorium.
Czas trwania: 23min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Tematem odcinka będzie sierść. Różnorodność okrywy włosowej w świecie zwierząt jest ogromna. Mamy gruboskórne słonie, nosorożce czy hipopotamy, które praktycznie pozbawione są sierści oraz zwierzęta obdarzone bogato włosiem, np. leniwce, lamy, niedźwiedzie, irbisy, fretki czy takiny.
Czas trwania: 23min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): W dzisiejszym odcinku poznamy dziwaki ze świata bezkręgowców. Wyglądają jak stwory nie z tego świata i nie trzeba ich wcale szukać w kosmosie, bo żyją na naszej planecie, wystarczy tylko obejrzeć je pod mikroskopem.
Czas trwania: 21min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): W wydaniu specjalnym odwiedzimy Fundację Zwierzęta Eulali. W sercu Puszczy Piskiej Eulalia Wojnowicz stworzyła raj dla zwierząt po przejściach. Są wśród nich: konie, psy, koty, owce, kozy, osioł, muł, świnki wietnamskie oraz ptactwo domowe. Szczęśliwe zwierzęta odwdzięczają się opiekunce dużą dawką miłości. Eulalia wie, jak komunikować się z każdym ze swoich podopiecznych.
Czas trwania: 22min. / 2021 / reportażOpis (streszczenie): Zęby u słonia są wielkości cegły i ważą nawet 4 kg. Ciosy słonia są to przekształcone siekacze górne, choć potocznie nazywa się je kłami. Hipopotamy mają do 40 zębów. Niektóre z nich dorastają do 50 centymetrów długości. W naturze o stan hipopotamich zębów dbają ryby i ptaki, które czyszczą im paszczę. W zoo ich rolę przejmuje opiekun wyposażony w wielką szczotkę.
Czas trwania: 24min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań. W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo. Kameleon ma język dłuższy od swojego ciała. Gdy zwierzę spostrzeże owada, natychmiast wyrzuca język i chwyta nim ofiarę. Mrówkojad wsuwa swój imponujący język o długości nawet 75 cm do mrowiska lub termitiery i szybkimi ruchami wyciąga z korytarzy setki, a nawet tysiące owadów. Z długich i aktywnych, a w dodatku niebieskich języków słyną żyrafy.
Czas trwania: 21min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Większość zwierząt jest pokryta futrem, piórami, łuskami lub skorupami, ale niektóre mają kłujące kolce. Ciało jeżatki pokryte jest nawet 30 000 ostrymi kolcami. Jeżozwierz wykorzystuje swoją kolczastą osłonę do odpędzania drapieżników. Jeż to kłujący ssak pokryty kolcami, które wyciąga w pozycji wyprostowanej lub zmniejsza się w piłkę, aby jego wrażliwy brzuch był niewidoczny dla oczu drapieżników. Ryba rozdymka łyka zarówno powietrze, jak i wodę, aby napompować się w okrągłe i większe stworzenie. Wtedy jej ostre kolce na skórze stają się bardziej wyprostowane i widoczne.
Czas trwania: 21min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Toksyny, które składają się na jad zwierząt, kryją wiele zagadek. Drzewołaz - niepozorna, jaskrawo ubarwiona żabka wydziela neurotoksynę, która może spowodować śmierć ofiary. Kobra królewska, jeden z najniebezpieczniejszych węży świata, silną neurotoksynę gromadzi w swoich gruczołach jadowych. Jedna kropla jadu ślimaka stożka tekstylnego wystarczy do uśmiercenia 20 dorosłych osób.
Czas trwania: 22min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam, ludziom: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo. Nie tylko żołnierze potrafią się doskonale kamuflować. W sposób spektakularny robią to też zwierzęta. Kameleon zmienia kolor, aby stopić się ze swoim tłem. Ćmy udają kawałek drewna, a patyczaki do złudzenia przypominają patyki. Są owady wyglądające jak zielone lub brązowe liście. Jest im to potrzebne, aby zmylić drapieżnika i uratować swoje życie. Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań.
Czas trwania: 23min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Owady mają niezwykłe moce. Ich pancerz zewnętrzny, zbudowany z bardzo twardej chityny jest jak rycerska zbroja. Mrówki potrafią przynosić do swojego gniazda patyki dziesiątki razy cięższe od ich ciał. Dzielne jelonki rogacze walczą między sobą o samice za pomocą rogów przypominających poroże jelenia. Skorpion wyposażony w mocne kleszcze nie boi się stanąć do walki z dużo większym od siebie drapieżnikiem. Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań. W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam ludziom: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo.
Czas trwania: 21min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Torf i bujna bagienna roślinność, jak gigantyczna gąbka, magazynują ogromne ilości wody. Bioróżnorodność bagien jest bogata. Uważa się, że na bagnach żyje najwięcej gatunków zwierząt i roślin.Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań. W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam ludziom: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo.
Czas trwania: 21min. / 2022 / reportażOpis (streszczenie): Andrzej Kruszewicz dzieli się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat ciekawych zachowań zwierząt. Robi to z dużym poczuciem humoru i przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do ludzkich zachowań. W zwierzęcym świecie odnajdziemy znane nam: więzi rodzinne, zabieganie o względy tej jedynej, oszustwo i manipulacje, miłość i czułość, troskę i altruizm, hierarchię społeczną i próby obalenia władzy, pracowitość i lenistwo. Długość snu u poszczególnych gatunków zwierząt znacznie się różni: trwa od 2 do 22 godzin na dobę. Rekordzistą jest koala, który przesypia aż 22 z 24 godzin. Niektóre zwierzęta potrafią spać z otwartymi oczami i czasem na stojąco.
Czas trwania: 22min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Znawca zwierzęcej natury - dr Andrzej Kruszewicz wprowadza widzów w intrygujący świat zwyczajów zwierząt. Robi to z przymrużeniem oka, wyłapując zabawne podobieństwa do naszych, ludzkich zachowań. Prehistoryczne zwierzęta zawsze imponowały człowiekowi sprawnością i siłą, były podziwiane i czczone. Te najsilniejsze i największe były uważane za mitycznych przodków i pierwszych bogów. Około 540 milionów lat temu w wodzie zaczęły się rozwijać prehistoryczne zwierzęta roślinożerne i mięsożerne. Początkowo były to prymitywne istoty, organizmy, które skrywały się w muszlach i skorupach. Potem pojawiały się kolejno: kręgowce, ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.
Czas trwania: 22min. / 2023 / reportażOpis (streszczenie): Morza i oceany zajmują ponad 70 procent powierzchni Ziemi, a wiemy o nich mniej niż o sąsiednich planetach. Znajduje się w nich ponad 10 milionów nieznanych dotąd nauce gatunków. Ponieważ podwodne pojazdy badawcze z trudem docierają do oceanicznych głębin, to większość badań prowadzi się na płytkich wodach przybrzeżnych. To tak jakby cała nasza wiedza o organizmie człowieka ograniczała się do znajomości jego naskórka. Z oceanów powoli wydobywamy coraz bardziej zaskakujące tajemnice.
Czas trwania: 21min. / 2023 / reportażEmisja Prywatne życie zwierząt miała miejsce:
Prywatne życie zwierząt można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: ALFA TVP, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Kielce, TVP3 Szczecin, TVP HD, TVP Nauka, TVP Rozrywka
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: