Emisja Przegląd ukraiński będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 grudnia 2024 (Niedziela)Opis (streszczenie): Premiera spektaklu teatralnego „Timoszka” Heleny Aleksiejuk odbyła się 25 maja w świetlicy w Dubnie. Było to niezwykle ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności oraz uczczenie pamięci malarza-prymitywisty Tymoteusza Muśko. Projekt „Timoszka znany i nieznany”, który został zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną w Boćkach oraz Klub Seniora w Dubnie w ramach programu „Seniorzy w działaniu”, okazał się niezwykle udany. Przede wszystkim dzięki językowi, w którym zostało ode-grane to przedstawienie, czyli ukraińskiemu dialektowi wsi Dubno. Ten fakt nie przeszkodził w tym, aby pod koniec listopada spektakl został odegrany na scenie Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Białymstoku. Przed publicznością, którą stanowili pracownicy naukowi oraz studenci, wystąpili amatorscy aktorzy biorący udział w projekcie, mieszkańcy Dubna i okolic.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynEmisja Przegląd ukraiński miała miejsce:
Opis (streszczenie): W minionym tygodniu w Białymstoku odbyła się IV Konferencja Naukowa "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim" z okazji 20 - lecia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W ramach wydarzenia odbyły się panele dyskusyjne, sesje tematyczne oraz wystąpienia przedstawicieli środowisk naukowych, mniejszości narodowych, etnicznych i językowych oraz zaproszonych gości. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce oraz Związku Ukraińców Podlasia.
Opis (streszczenie): W sobotę 30 listopada w Białymstoku zakończyła się VIII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa po - święcona tematowi "Prawosławie w historii Podlasia" z okazji 100 - lecia Autokefalii Prawosławnej Cerkwi w Polsce. Obrady konferencji odbyły się podczas pięciu sesji. Zapraszam do obejrzenia, jak przebiegło to wy - darzenie naukowe, zorganizowane przez Stowarzy - szenie "Podlaski Instytut Naukowy".
Czas trwania: 12min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie będziemy na koncercie piosenki ukraińskiej. Oprócz dużych festiwali, takich jak "Podlaska Jesień" czy "Na Iwana, na Kupała" w Dubiczach Cerkiewnych, Związek Ukraińców Podlasia organizuje co roku kilka mniejszych koncertów w niewielkich podlaskich wsiach. W miniony weekend odbyły się koncerty w ramach cyklu "Festiwale ukraińskiej kultury i tradycji na Podlasiu". Wystąpili laureaci tegorocznego Konkursu Piosenki Ukraińskiej Z Podlaskiej Krynicy".
Opis (streszczenie): Ważną rolę w popularyzacji nauczania języka ukraińskiego jako ojczystego w szkołach i przedszkolach na Podlasiu odgrywają przedstawienia teatrów lalkowych organizowane z okazji Festiwalu Kultury Ukraińskiej "Podlaska Jesień". W tym roku dzieci miały okazję zetknąć się z językiem ukraińskim podczas spektaklu w wykonaniu Akademickiego Teatru Lalek z Równego w Ukrainie. W drugiej części programu opowiemy o wystawie plakatów "Mój głos" autorstwa Oleny Sarżenko w galerii Hajnowskiego Domu Kultury.
Opis (streszczenie): W ramach 33. Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu - "Podlaska Jesień 2024" - uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim wzięli udział w Dniu Kultury Ukraińskiej, który odbył się 18 października w sali widowiskowej Bielskiego Domu Kultury. Przedstawimy relację z Dnia Kultury Ukraińskiej.
Opis (streszczenie): Festiwal Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Podlaska Jesień" to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez społeczność ukraińską Podlasia. Głównym organizatorem jest Związek Ukraińców Podlasia. Dziś zapraszamy do obejrzenia, jak przebiegał główny koncert 33. Festiwalu Kultury Ukraińskiej na Podlasiu "Podlaska Jesień 2024" w Bielskim Domu Kultury.
Opis (streszczenie): Uroczystość wręczenia Podlaskiej Nagrody Naukowo - Literackiej za rok 2024 odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim. Celem Podlaskiej Nagrody Naukowo - Literackiej jest uhonorowanie i nagrodzenie osób, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu, zachowywaniu, badaniu i rozwoju kultury i języka ukraińskiego Podlasia. Nagroda została ustanowiona wiosną 2022 r. przez Podlaski Instytut Naukowy oraz Związek Ukraińców Podlasia. Do tej pory nagrodę otrzymało 8 osób. W tym roku nagroda została przyznana po raz trzeci
Opis (streszczenie): Centrum Dziedzictwa Europa Nostra w Krakowie wraz z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego realizuje pionierski projekt badawczy pt. "Niematerialne dziedzictwo kulturowe Ukraińców w Polsce: mapowanie i upowszechnianie". Rozmawialiśmy o tym projekcie podczas nagrywania podcastu w skansenie w Koźlikach nad Narwią. W drugiej części programu odwiedzimy Czeremchę - Wieś, gdzie odbywał się koncert charytatywny, w którym uczestniczyły m.in. zespoły wykonujące ukraiński folklor z Podlasia. Wśród nich znalazł się zespół Dobryna z Białegostoku, którego repertuar ma swoje korzenie w Czeremsze.
Opis (streszczenie): Ukraińskie Towarzystwo Historyczne w Polsce uhonorowało Ukraińskie Czasopismo Podlasia "Nad Bugiem i Narwią" medalem "Strażnik Pamięci". Opowiemy o tej nagrodzie w rozmowie z Jurzymm Gawrylukiem, redaktorem naczelnym "Nad Bugiem i Narwią". Stowarzyszenie "Dziedzictwo Podlasia" ma na celu promocję dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Podlasia. O działalności stowarzyszenia porozmawiamy przy okazji obchodów 20 - lecia.
Opis (streszczenie): W minioną niedzielę gościliśmy w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku, na koncercie, który był podsumowaniem projektu "Rosawa - łączy nas muzyka". „Rosawa” to zespół stworzony przez grupę entuzjastów. Kobiety w zespole to głównie ukraińskie uchodźczynie wojenne, ale są wśród nich są także obywatelki Polski. Mężczyźni to miejscowi z Podlasia, obywatele Polski o ukraińskich korzeniach. Łączy ich miłość do tradycji i muzyki.
Opis (streszczenie): Dziś w programie: - konferencja kapituły Podlaskiej Nagrody Naukowo - Literackiej, na której ogłoszono tegorocznych laureatów. Nagroda została ustanowiona w 2022 r. przez Podlaski Instytut Naukowy oraz Związek Ukraińców Podlasia - relacja z imprezy "Mielnicki Korowaj Weselny w Moszczonie Królewskiej".
Opis (streszczenie): Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku oraz Towarzystwo Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zorganizowały w Zagrodzie w Koźlikach Letnią Szkołę Tradycji „Meandry”. W programie wydarzenia znalazły się warsztaty tradycyjnego śpiewu ukraińskiego w trzech grupach oraz warsztaty tradycyjnego tańca ukraińskiego. Zapraszamy na koncert uczestników, którzy pracowali przez tydzień podczas warsztatów. Była to również okazja do rozmowy o celach tego wydarzenia.
Czas trwania: 11min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): W programie będziemy na warsztatach rękodzielniczych. O technikę wykonywania kryształowych pająków z papierowych słomek będziemy pytać podczas zajęć odbywających się w Zagrodzie w Koźlikach. Wśród ozdób choinkowych i wielkanocnych zdobiących dawniej pomieszczenia były pająki. Wykonywano je ze słomy, trzciny, grochu, bibuły, przędzy i kolorowego papieru. W drugiej części programu pozostaniemy w Zagrodzie w Koźlikach, aby wziąć udział w kolejnym wydarzeniu związanym z tradycyjną kulturą podlaskich Ukraińców. Weźmiemy udział w prezentacji fragmentów ceremonii ślubnej – wyjazdu panny młodej przed ślubem – w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Rodyna” z Dubiażyna.
Opis (streszczenie): W Wólce Nadbużnej odbyły się warsztaty zespołu "Hiłoczka" z Czeremchy. Tym razem wzięli w nich udział członkowie grupy tanecznej zespołu. Szczególne znaczenie dla rozwoju ruchu ukraińskiego na północnym Podlasiu w latach 80. miały rajdy "Pudlasze", zainicjowane przez studentów z Podlasia, którzy do ukraińskiej tożsamości dochodzili samodzielnie, uświadamiając sobie, że ich kultura i język są częścią ukraińskiej przestrzeni kulturowej. Teraz rajdy "Pudlasze" odbywają się w formie spływów kajakowych, głównie rzeką Narew i są organizowane przez pokolenie dzieci pierwszych organizatorów. Zapoznamy się z uczestnikami tegorocznego spływu.
Opis (streszczenie): Pod koniec lipca w Zagrodzie w Koźlikach nad Narwą odbyło się wydarzenie "Na Wołodymyra" organizowane z okazji święta księcia Włodzimierza Wielkiego, chrzciciela Rusi Kijowskiej. Tegoroczne wydarzenie odbyło się w ramach cyklu "Ukraińska Paleta Artystyczna 2024". Później można było wysłuchać wykładu Witalija Michalczuka, dyrektora Muzeum Ikon w Warszawie, który opowiedział o metropolicie Dionizym. Drugą częścią uroczystości był koncert zespołu "Hanok" z Łodzi wykonującego tradycyjne pieśni polifoniczne z Podlasia.
Opis (streszczenie): Ukraiński Dziecięco - Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny "Hiłoczka" z Czeremchy to jeden z najbardziej znanych na Podlasiu zespołów, które kontynuują tradycję śpiewaczą regionu, a zwłaszcza wsi z okolic Czeremchy. Tworzą go uczniowie i absolwenci Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Czeremsze uczestniczący w nauce języka ukraińskiego jako ojczystego. Zespół "Hiłoczka" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze pod patronatem Związku Ukraińców Podlasia. Zapraszamy na warsztaty z zespołu "Hiłoczka", które odbyły się w Wólce nad Bugiem.
Przegląd ukraiński można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok