Emisja Przegląd ukraiński będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 20 kwietnia 2025 (Niedziela)Opis (streszczenie): Magazyn mniejszości ukraińskiej zamieszkującej województwo podlaskie.
Czas trwania: 12min. / 2025 / magazynEmisja Przegląd ukraiński miała miejsce:
Opis (streszczenie): Pradawny obrzęd wypiekania „busłowych łap” co roku kontynuują przedszkolaki z Przedszkola nr 9 „Leśna Polana” w Bielsku Podlaskim w ramach programu „Do tradycji”. Odwiedzimy ich zajęcia. W drugiej części programu przyjrzymy się planowi działalności Związku Ukraińców Podlasia na bieżący rok.
Czas trwania: 11min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Ukraińskie Słowo” jest skierowany do dzieci i młodzieży uczących się języka ukraińskiego w szkołach województwa podlaskiego. Celem konkursu jest popularyzacja twórczości ukraińskich poetów, rozwój umiejętności recytatorskich dzieci, zachęcenie ich do występów na scenie oraz pracy z ukraińskim tekstem poetyckim. Byliśmy na kolejnym konkursie, który tradycyjnie odbywa się w Bielsku Podlaskim. Jednym z obszarów działalności Podlaskiego Instytutu Naukowego jest działalność wydawnicza. Pierwszą publikacją Podlaskiego Instytutu Naukowego stała się Antologia ukraińskojęzycznego piśmiennictwa Podlasia „Krajina swojoho słowa” wydana w 2023 roku. W ubiegłym tygodniu antologia ta została udostępniona w wersji elektronicznej na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Naukowego i jest dostępna bezpłatnie. Autorem antologii jest ukraiński historyk z Podlasia, Jerzy Hawryluk, który dokonał wyboru tekstów, napisał wstęp historyczny oraz przygotował dodatki. Z autorem spotkamy się w drugiej części programu.
Czas trwania: 13min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego przyznawane są w celu wsparcia twórczości artystycznej oraz popularyzacji kultury. W tym roku otrzymali je m.in. działacze kultury realizujący projekty związane z tradycyjnym tkactwem i muzyką, w tym jej ukraińskojęzyczną częścią. Dziś spotkamy się z etnolożką Anną Olesiuk-Sawicką, która otrzymała stypendium na realizację programu „Kontynuacja tradycji tkackich mieszkańców wsi Reduty”, a także z Piotrem Maksimem – raperem, dziennikarzem muzycznym, pedagogiem i wydawcą, który zdobył stypendium na stworzenie utworu i nagranie teledysku do autorskiego projektu łączącego hip-hop z tradycyjną muzyką podlaską. Spotkamy się również z Julitą Charytoniuk, kulturoznawczynią, która otrzymała stypendium na realizację programu „Opowieści kobiet” – opracowanie kilku tradycyjnych pieśni z województwa podlaskiego
Opis (streszczenie): Instytut Naukowy jest stowarzyszeniem – pozarządową organizacją naukową, a także edukacyjną, kulturalną i oświatową, pełniącą rolę instytucji badawczej oraz placówki edukacyjnej i dydaktycznej dla społeczności ukraińskiej Podlasia. Jego siedziba znajduje się w Bielsku Podlaskim. Byliśmy na spotkaniu, podczas którego omawiano plan działania Podlaskiego Instytutu Naukowego na bieżący rok. Niebieski Mikrofon to prestiżowa nagroda muzyczna przyznawana przez Polskie Radio Białystok. Celem tej nagrody jest wspieranie muzycznych talentów z województwa podlaskiego, zarówno solistów, jak i zespołów muzycznych. Konkurs odbywa się co roku, a uczestnicy rywalizują w różnych kategoriach, takich jak debiut, promocja regionu czy najlepsze wykonanie. Zwycięzców wybiera jury oraz słuchacze, a finałowe koncerty odbywają się w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok. Spotkamy się z Maximem, który zwyciężył w kategoriach Promocja Regionu i Najlepsze Wykonanie. Otrzymał on te nagrody za piosenkę, którą wykonał razem z zespołem ukraińskiej pieśni ludowej Dobryna z Białegostoku
Opis (streszczenie): Na Podlasiu organizacja zajęć, podczas których dzieci poznają elementy tradycji ludowej i kultury, ma ogromne znaczenie. Zajęcia te często odbywają się zgodnie z kalendarzem obrzędowym tradycji ludowych, wśród których szczególne miejsce zajmują święta wielkanocne. Nierozerwalnym ich elementem są kraszanki i pisanki, które do dziś zdobią świąteczny stół. Z tradycją ludową i zwyczajem zdobienia jajek dzieci zapoznają się podczas organizowanych z tej okazji warsztatów. Takie zajęcia odbyły się w ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej nr 4 w Bielsku Podlaskim, gdzie funkcjonują oddzielne klasy, w których dzieci uczą się języka ukraińskiego, oraz w Szkole Podstawowej w Czeremsze, gdzie nauczanie języka ukraińskiego jako ojczystego prowadzone jest od 1996 roku. Dziś przyjrzymy się bliżej, jak przebiegły warsztaty w Czeremsze. W drugiej części spotkamy się z Agnieszką Parfieniuk, która podczas wspomnianych warsztatów przygotowywała materiał do cyklicznej audycji radiowej w języku ukraińskim „Ukraińskie Słowo”. Audycja ta od wielu lat realizowana jest w ramach projektu Związku Ukraińców Podlasia, a obecnie można jej słuchać w Internecie na kanale YouTube Związku Ukraińców Podlasia.
Opis (streszczenie): W programie zapraszamy na warsztaty organizowane w ramach wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Odbyły się one w Niepublicznej Szkole Podstawowej Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku, a okazją do ich przeprowadzenia były zapusty, poprzedzające Wielki Post. Uczestnikami warsztatów byli nauczyciele i uczniowie szkoły, a także ich rodzice oraz goście – uchodźcy z Ukrainy i Białorusi. W drugiej części programu pozostaniemy przy tematyce zapustów – odwiedzimy zabawę taneczną oraz koncert organizowany już od 33 lat pod hasłem „Wielkie Zapusty na Bogato”. Spotkamy się z ich organizatorem.
Opis (streszczenie): W celu zebrania funduszy na leczenie dwóch rannych bohaterów wojennych, którzy przechodzą leczenie w Polsce, odbył się koncert charytatywny w Miejskim Domu Kultury w Zambrowie. Wystąpił na nim zespół „Czeremszyna” z Czeremchy. Organizatorem koncertu była Fundacja „Otwarty Dialog” z Warszawy.
Opis (streszczenie): W programie zapraszamy do obejrzenia warsztatów poświęconych tradycyjnym melodiom tanecznym z okolic Bielska Podlaskiego, które niegdyś towarzyszyły spotkaniom lokalnej społeczności. Warsztaty odbyły się w Skansenie w Koźlikach. W drugiej części przeniesiemy się do Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, którą odwiedziliśmy pod koniec ubiegłego roku przy okazji III Przeglądu Piosenki Mniejszości Narodowych Podlasia „Śpiewajmy Razem”. Zainteresowaliśmy się nauczaniem języka ukraińskiego w tej szkole.
Opis (streszczenie): W sali Gminnego Ośrodka Kultury w Czyżach, w niedzielę 19 stycznia, odbyła się promocja nowej książki Jerzego Plewy pt. "Zbucz, Rakowicze". Książka ta jest kolejną monografią poświęconą wsiom gminy Czyże. Oprócz historycznej charakterystyki wsi, w książce opublikowane zostały archiwalne fotografie zebrane przez autora podczas poszukiwań w domowych archiwach.
Opis (streszczenie): Przedszkole nr 9 "Leśna Polana" oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Bielsku Podlaskim to największe placówki edukacyjne na Podlasiu, w których dzieci uczą się języka ukraińskiego jako ojczystego. Dzieci z Przedszkola nr 9 występują również w zespole "Soneczko", a uczniowie szkoły podstawowej uczestniczą w zajęciach Ukraińskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Ranok", działającego przy Bielskim Domu Kultury. To właśnie na koncercie kolęd, który odbył się ponad tydzień temu w Bielskim Domu Kultury, wystąpiły przedszkolaki oraz uczniowie uczący się języka ukraińskiego.
Czas trwania: 12min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Aktualnie na Podlasiu odbywają się liczne koncerty i przeglądy kolęd i szczedriwek (pieśni noworocznych). Jeden z takich koncertów tradycyjnie organizuje także środowisko Ukraińców Podlasia w Białymstoku. Organizatorem wydarzenia jest białostocki oddział Związku Ukraińców Podlasia, a uczestnikami są miejscowi wykonawcy oraz zaproszeni goście. Zapraszamy do obejrzenia, jak przebiegł ten koncert.
Czas trwania: 13min. / 2024 / magazynOpis (streszczenie): Do Galerii Arsenał Elektrownia w Białymstoku trafiły dwa drewniane budynki z ze skansenów w Białowieży i Koźlikach. Wśród obiektów przedstawiających tradycyjną drewnianą architekturę Podlasia rozbrzmiały w tym świątecznym czasie także tradycyjne ukraińskie kolędy. Zapraszamy do obejrzenia koncertu, który odbył się w Galerii Arsenał Elektrownia w Białymstoku.
Opis (streszczenie): Wspaniała przedświąteczna atmosfera, pełna sala i wiele tradycyjnych oraz współczesnych kolęd za - brzmiały w niedzielę, 15 grudnia, w Gminnym Ośrodku Kultury w Czeremsze, gdzie odbył się kon - cert kolęd. Wystąpiły na nim zespoły, które mają w swoim repertuarze ukraińskie kolędy: "Hiłoczka" z Czeremchy, "Rodyna" z Dubiażyna, "Jaryna" z Biel - ska, "Echo Puszczy" z Hajnówki, "Dumka" z Bielska oraz "Dobryna" z Białegostoku. Grudniowe konkurs i koncert zapoczątkowały na Podlasiu okres wykony - wania najpopularniejszego gatunku piosenek, czyli kolęd
Opis (streszczenie): Premiera spektaklu teatralnego „Timoszka” Heleny Aleksiejuk odbyła się 25 maja w świetlicy w Dubnie. Było to niezwykle ważne wydarzenie dla lokalnej społeczności oraz uczczenie pamięci malarza-prymitywisty Tymoteusza Muśko. Projekt „Timoszka znany i nieznany”, który został zrealizowany przez Bibliotekę Publiczną w Boćkach oraz Klub Seniora w Dubnie w ramach programu „Seniorzy w działaniu”, okazał się niezwykle udany. Przede wszystkim dzięki językowi, w którym zostało ode-grane to przedstawienie, czyli ukraińskiemu dialektowi wsi Dubno. Ten fakt nie przeszkodził w tym, aby pod koniec listopada spektakl został odegrany na scenie Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Białymstoku. Przed publicznością, którą stanowili pracownicy naukowi oraz studenci, wystąpili amatorscy aktorzy biorący udział w projekcie, mieszkańcy Dubna i okolic.
Opis (streszczenie): W minionym tygodniu w Białymstoku odbyła się IV Konferencja Naukowa "Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim" z okazji 20 - lecia Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. W ramach wydarzenia odbyły się panele dyskusyjne, sesje tematyczne oraz wystąpienia przedstawicieli środowisk naukowych, mniejszości narodowych, etnicznych i językowych oraz zaproszonych gości. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce oraz Związku Ukraińców Podlasia.
Opis (streszczenie): W sobotę 30 listopada w Białymstoku zakończyła się VIII Podlaska Ukraińska Konferencja Naukowa po - święcona tematowi "Prawosławie w historii Podlasia" z okazji 100 - lecia Autokefalii Prawosławnej Cerkwi w Polsce. Obrady konferencji odbyły się podczas pięciu sesji. Zapraszam do obejrzenia, jak przebiegło to wy - darzenie naukowe, zorganizowane przez Stowarzy - szenie "Podlaski Instytut Naukowy".
Opis (streszczenie): W programie będziemy na koncercie piosenki ukraińskiej. Oprócz dużych festiwali, takich jak "Podlaska Jesień" czy "Na Iwana, na Kupała" w Dubiczach Cerkiewnych, Związek Ukraińców Podlasia organizuje co roku kilka mniejszych koncertów w niewielkich podlaskich wsiach. W miniony weekend odbyły się koncerty w ramach cyklu "Festiwale ukraińskiej kultury i tradycji na Podlasiu". Wystąpili laureaci tegorocznego Konkursu Piosenki Ukraińskiej Z Podlaskiej Krynicy".
Przegląd ukraiński można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok