Przestrzeń pamięci godziny emisji w telewizji, obsada, kiedy leci i gdzie obejrzeć

Reklama

Przestrzeń pamięci w TV - najbliższe emisje

+ Obserwuj

W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Przestrzeń pamięci

Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.

Reklama
Strona zawiera informacje na temat godzin emisji (czyli kiedy leci) dla Przestrzeń pamięci. Jeżeli stacje telewizyjne planują w najbliższym czasie nadać audycję (premiera, powtórki) w sekcji najbliższe emisje umieszczone są informacje na temat jakiego dnia, o której godzinie oraz na jakiej antenie można obejrzeć program. W przypadku braku Przestrzeń pamięci w ramówkach jakiekogokolwiek kanału wyświetlona jest lista poprzednich emisji z ostatnich 30 dni. Brak informacji na temat poprzednich i przyszłych wyświetleń oznacza, że żadna z ponad 180 stacji obecnych w programie telewizyjnym naziemna.info, nie nadawała audycji i nie planuje tego w najbliższym czasie. Na stronie znajdują się informacje na temat tego kiedy będą powtórki lub kiedy będzie powtórka audycji Przestrzeń pamięci.

Poprzednie emisje Przestrzeń pamięci w telewizji

Emisja Przestrzeń pamięci miała miejsce:

2024-03-24 19:02 Przestrzeń pamięci - Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ IM. RODZINY ULMÓW W MARKOWEJ w publicznej świadomości znane jest przede wszystkim jako Muzeum Rodziny Ulmów lub jako Muzeum Polaków Ratujących Żydów. Muzeum upamiętnia Polaków, którzy z narażeniem życia nieśli w czasie okupacji niemieckiej pomoc Żydom. Jest to zachowanie w pamięci tych, którzy czuli, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje życie swoje za przyjaciół swoich. 24 marca 1944 roku Józef Ulma, jego żona Wiktoria, będąca w ciąży, i ich sześcioro dzieci zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Ich winą - według oprawców - było udzielenie pomocy Żydom. Oni też zostali rozstrzelani. W Markowej Żydzi ukrywani byli jeszcze w kilku innych domach W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezjiprzemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Największą pasją Józefa Ulmy była fotografowanie. Dokumentował nie tylko swoją rodzinę, ale też życie swoich sąsiadów, uroczystości kościelne, występy chóru, dożynki, przedstawienia teatralne. Zachowało się około osiemset zdjęć wykonanych przez Józefa Ulmę. Jest tu także fotografia, na której widać kilkanaście ciemnych plamek. To krople krwi ofiar mordu dokonanego w domu Ulmów 24 marca 1944 r. Zdjęcie zabrała mieszkanka Markowej i przechowała. Dziś jest jednym z najcenniejszych eksponatów w markowskim Muzeum.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn
2024-02-04 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Rezerwat Archeologiczny Genius loci na Ostrowie Tumskim łączy tradycję z nowoczesną technologią, a historię pokazuje z perspektywy badań naukowych. Najciekawszy obiekt Muzeum znajduje się sześć metrów pod ziemią. To potężnych rozmiarów wał grodu poznańskiego. To dzieło inżynieryjne wzniesione z dębów ściętych ponad 1000 lat temu i w doskonalezachowanej formie przetrwałe do naszych czasów. Tu skrywa się jedyny znany świadek chrztu - belka konstrukcyjna ścięta wiosną 966 roku! Rezerwat zapewnia bezpośredni kontakt zwiedzających z historycznymi pamiątkami początków państwa polskiego, są one najważniejszymi skarbami i bohaterami tego miejsca. Wystawa rezerwatu połączona jest z ekspozycją plenerową rozsianą na przestrzeni Ostrowa Tumskiego i tworzącą plenerowe muzeum śladów przeszłości wyspy katedralnej w miejscach, gdzie dokonywano tu spektakularnych odkryć.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn
Reklama
2024-01-21 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Cykl dokumentalny prezentujący najciekawsze muzea w Polsce. Prowadzący Marcin Wikło zaprasza do rozmów osoby związane z ich historią oraz muzealników odpowiedzialnych za obecne ekspozycje i wystawy. W premierowym odcinku przybliżona zostanie historia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jego siedziba to willa Milusin według projektu Kaziemierza Skórewicza. Gdy Józef Piłsudski zrezygnował w 1923 r. z pełnienia funkcji państwowych, dom w Sulejówku stał się miejscem jego wytchnienia po trzydziestu latach intensywnej działalności i pracy nad budową niepodległej Polski. W 2000 roku Urząd Miasta Sulejówkaprzekazał Willę Milusin Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, a 10 listopada 2008 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowegozawarł z Fundacją umowę dotyczącą utworzenia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Oficjalną inaugurację jego siedziby połączono z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920. Jego zbiory pochodzą z okresu od Powstania Styczniowego do śmierci Józefa Piłsudskiego, wraz ze współczesnymi świadectwami pamięci o nim. Oprócz obiektów związanych bezpośrednio z Naczelnikiem Państwa są też te, dokumentujące losy Polaków i ziem polskich pod zaborami na przełomie XIX i XX wieku oraz walkę narodu o niepodległość i czyn zbrojny Legionów Polskich. Gośćmi programu będą Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego, architekt, współautor projektu Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i pierwszy dyrektor placówki, oraz prof. Grzegorz Nowik, historyk, obecny zastępca dyrektora.

Czas trwania: 26min. / 2022 / magazyn
2024-01-14 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Cykl dokumentalny prezentujący najciekawsze muzea w Polsce. Prowadzący Marcin Wikło zaprasza do rozmów osoby związane z ich historią oraz muzealników odpowiadających za obecne ekspozycje i wystawy. Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to wyjątkowa ekspozycja, którą przygotowano na wysokości 26 metrów. Znajduje się ona w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przybliża historię św. Jana Pawła II i błogosławionego prymasa Stefana Wyszyńskiego na tle stulecia, w którym żyli. Muzeum podzielono na 9 segmentów. Pierwszym jest WSPÓLNOTA. Kolejne, to: DOM, KRAKÓW, BĘDZIESZ MIŁOWAŁ, MAMO, ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ, POKÓJ ŁEZ, URBI ET ORBI i DEKALOG, Są one związane z kluczowymi momentami życia Papieża Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Obejmują okres od 1901 roku, czyli roku urodzin Stefana Wyszyńskiego do 2005 roku, a więc śmierci Jana Pawła II. Prowadzący program Marcin Wikło na temat Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego rozmawia z jego dyrektorem Piotrem Dmitrowiczem oraz dr Mileną Kindziuk, autorką książek o Papieżu - Polaku i Prymasie Tysiąclecia.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn
2024-01-11 18:03 Przestrzeń pamięci - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Przewodnik po najciekawszych muzeach. Scenariusz składa się z dwóch części: jedna to osobista podróż po muzeum prowadzącego, druga to informacyjnie pokazana działalność muzeum. Obie części wzajemnie się przeplatają.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn
2024-01-07 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce to na mapie muzealnej nowa placówka. Została uroczyście otwarta 1 marca 2022 roku w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Ostrołęckie muzeum pokazuje historię ludzi, którzy po latach walki z niemieckim okupantem postanowili nadal walczyć o Wolną Polskę, tym razem z nowym, sowieckim agresorem.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn
2023-12-31 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Mazowieckie w Płocku Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 24min. / 2023 / magazyn
2023-12-24 11:30 Przestrzeń pamięci - Zamek Królewski w Warszawie Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Historia Zamku Królewskiego w Warszawie to zapis historii Polski. Świadectwo jej wzlotów, ale i chwil tragicznych. To także miejsce, które odrodziło się z popiołów i pisze swoją historię. Nad Zamkiem góruje Wieża Zegarowa, nazywana też Zygmuntowską. Pierwszy zegar pojawił się na wieży w 1622 roku, za panowania Zygmunta III Wazy, króla, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Zegar - podobnie jak cały Zamek i Warszawa - ucierpiał podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku. Ale już w następnym roku został odbudowany. Otoczony opieką warszawskich zegarmistrzów odmierzał czas. Także wtedy, kiedy Polska straciła niepodległość. Wybijał także godzinę wolności. Wieżę zegarową i zegar zniszczono 17 września 1939 roku, podczasjednego z największych niemieckich bombardowań stolicy. Wskazówki zegara zatrzymały się na godzinie 11.15 i tak zostało do czasu powstania warszawskiego. Po wojnie, kiedy przystąpiono do odbudowy zamku w 1971 roku, zdecydowano, że trzeba zbudować nowy zegar. 19 lipca 1974 roku, o godzinie 11.15 puszczono w ruch wskazówki zegara.

Czas trwania: 22min. / 2022 / magazyn
Reklama
2023-12-14 17:35 Przestrzeń pamięci - Muzeum Dom Rodziny Pileckich Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Muzeum Dom Rodziny Pileckich utworzone staraniem miejscowego samorządu przy współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest pierwszą placówką muzealną poświęconą Rodzinie Pileckich i Ostrowskich. Mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej (z domu Ostrowskiej), żony Witolda Pileckiego. Podstawowym celem działalności Muzeum Dom Rodziny Pileckich jest przedstawienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego, zachowanie i opieka nad materialnym i niematerialnym dziedzictwem związanym z jego życiem i działalnością, w tym upowszechnianie reprezentowanych przez niego wartości i tradycji idei niepodległościowej Rzeczypospolitej. Kolejnym celem działaniaMuzeumjest dokumentowanie i upowszechnianie dziejów Ziemi Ostrowskiej i Północno - Wschodniego Mazowsza, w tym opieka nad zabytkami nieruchomymi Ostrowi Mazowieckiej.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn
2023-12-10 11:30 Przestrzeń pamięci - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Łódź pod koniec XIX wieku była największym ośrodkiem przemysłu włókienniczego na ziemiach polskich. Pomysł stworzenia muzeum, które dokumentowałoby dokonania łódzkiego włókniarstwa, pojawił się zaraz po II wojnie światowej. W 1952 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstał Dział Tkactwa, a że jego zbiory się rozrastały, trzy lata później przeniesiony został do Białej Fabryki Ludwika Greyera, która jest jednym z najciekawszych zabytków architektury przemysłowej w Polsce. W 1960 roku powstało już samodzielne muzeum, które od 2013 roku funkcjonuje pod nazwą Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Czas trwania: 26min. / 2023 / magazyn
2023-12-08 09:01 Przestrzeń pamięci - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie powstało w latach 50. XX wieku. Od 2005 roku ma nową siedzibę w Centrum Olimpijskim na stołecznym Żoliborzu. Muzeum zostało włączone przez MKOl do elitarnego grona 22 placówek działających w Olympic Museums Network.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn
2023-12-07 17:35 Przestrzeń pamięci - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Logo TVP3 Warszawa
2023-12-04 17:35 Przestrzeń pamięci - Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Przewodnik po najciekawszych muzeach. W jednej części osobista podróż prowadzącego po muzeum, w drugiej pokazana działalność danego muzeum. Obie części wzajemnie się przeplatają.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn
2023-12-04 08:50 Przestrzeń pamięci - Muzeum Śląskie w Katowicach Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Przewodnik po najciekawszych muzeach.

Czas trwania: 27min. / 2022 / magazyn
2023-12-03 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Pałac w Kozłówce to zespół pałacowo - parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, która leży w północnej części województwa lubelskiego, Obecnie pałac jest siedzibą Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Zespół pałacowo - parkowy jest wpisany na listę pomników historii. Pałac zbudowano w latach 1736 - 1742. Wnętrza zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku, są doskonale utrzymane, posiadają wysoki stopień autentyzmu, bardzo rzadki w Polsce i bardzo rzadki w Europie.

Czas trwania: 25min. / 2023 / magazyn
2023-12-02 17:33 Przestrzeń pamięci - Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powstało 1 kwietnia 2011 roku na bazie kolekcji lotniczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (od 2018 roku Lotnicza Akademia Wojskowa) w Dęblinie. Organizatorem muzeum jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 sierpnia 2011 roku. Najważniejszym jego zadaniem jest, obok gromadzenia i ochrony zabytków kultury narodowej związanych z dziejami oręża polskiego w odniesieniu do sił powietrznych, właściwe ich utrzymywanie oraz udostępnianie do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych, tak aby służyły nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej historii wojskowości.

Czas trwania: 28min. / 2023 / magazyn
2023-11-30 17:35 Przestrzeń pamięci - Zamek Królewski w Warszawie Logo TVP3 Warszawa
Reklama
2023-11-30 09:01 Przestrzeń pamięci - Muzeum Katyńskie w Warszawie Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): W zbrodni katyńskiej wymordowano dziewiętnastu WP. Ośmiu w Charkowie, siedmiu w Kijowie - Bykowni, trzech w Katyniui jednego kontradmirała również w Katyniu. Na wystawie stałej Muzeum Katyńskiego, wśród niemal 7 tys. artefaktów, można obejrzeć złoty zegarek, odznaki pamiątkowe i Ordery Virtuti Militari. Bardzo rzadkie są przedmioty, które pozwalają ustalić ich właściciela. Złoty zegarek kieszonkowy został wyprodukowany przez szwajcarską firmę Audemars Frres. Polscy archeolodzy odnaleźli go na głębokości 150175 cm w grobie oznaczonym numerem 52/95 w Piatichatkach pod Charkowem. W dole tym znajdowało się 48 ludzkich szkieletów. Zegarek leżał przez 55 lat przy szczątkach polskich oficerów. Na górnym wieczku koperty zawiera dedykację: Kochanemu D - cy ppor. Stanisławowi Sitkowi w dniu Imienin wdzięczni żandarmi, BOBRUJSK 8. V. 20 r. Dzięki owemu grawerunkowi dowiedzieliśmy się, że prezent należał do ppłk. żand. służby stałej Stanisława Sitka, urodzonego w 1890 r. w Warszawie. Przez niemal dziesięć lat poprzedzających wojnę Sitek pełnił funkcję komendanta Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu. We wrześniu 1939 r. objął stanowisko szefa żandarmerii Samodzielnej Grupy Operacyjnej Polesie. Więziony w Starobielsku, a następnie w Ostaszkowie, został zamordowany w Kalininie (dziś: Twerze) wiosną 1940 r.

Czas trwania: 24min. / 2022 / magazyn
2023-11-29 09:21 Przestrzeń pamięci - Centrum pieniądza NBP Logo TVP3 Warszawa
Czas trwania: 28min. / 2022 / magazyn
2023-11-27 17:35 Przestrzeń pamięci - Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej Logo TVP3 Warszawa
2023-11-26 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Historii Polski Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Muzeum Historii Polski tworzy pomost między przeszłością a teraźniejszością. Fundamentem działań MHP jest tradycja wolności, historia parlamentaryzmu, ruchów obywatelskich, wytrwałej walki o niepodległość. Mieści się w tym fenomen republiki szlacheckiej, mieszczą się powstania narodowe, dzieje Solidarności oraz dwukrotna odbudowa niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku. Przedstawiając kluczowe wątki dziejów polskiego państwa i narodu, Muzeum Historii Polski pogłębia spojrzenie na polską historię, wzmacnia i docenia rolę pamięci we współczesnym świecie. Wyjątkowo ważna jest w tym kontekście wspólnota polskich dziejów z historią tych narodów, które współtworzyły dawną Rzeczpospolitą.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn
2023-11-24 08:02 Przestrzeń pamięci - Zamek Królewski w Warszawie Logo TVP3 Warszawa
2023-11-19 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Winiary, usytuowane w północno - wschodniej części Warki, na nadpilickiej skarpie, pachną winem i historią. To miejsce niezwykłe, które koniecznie trzeba odwiedzić. W otoczeniu starych drzew zabytkowego parku stoi biały klasycystyczny pałacyk. Jego historia sięga początków XVII wieku. Przez ponad trzysta lat dom ten zmieniał często właścicieli, tętnił życiem, był świadkiem historii i ludzkich przeżyć. W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziejznanego mieszkańca tego domu Kazimierza Pułaskiego, polsko - amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce kultywuje pamięć i chroni materialne dziedzictwo po polsko - amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA, oraz chroni materialne i duchowe dziedzictwo kulturowe ziemi grójeckiej i Warki.

Czas trwania: 23min. / 2023 / magazyn
2023-11-16 17:35 Przestrzeń pamięci - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Logo TVP3 Warszawa
2023-11-12 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Dom Rodziny Pileckich Logo TVP3 Szczecin
2023-11-11 19:15 Przestrzeń pamięci 29 - Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Muzeum Regionalne w Stalowej Woli często jest określane jako placówka muzealna reprezentująca dokonania przemysłowe, społeczne i przede wszystkim kulturowe dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Inicjatywa powołania takiego muzeum narodziła się w pierwszej połowie lat 90. dwudziestego wieku. W 1997 roku zapadła decyzja o jego powołaniu i jeszcze w tym samym roku nowej placówce udało się przeprowadzić pierwsze wystawy. W 2002 roku Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało siedzibę w Zamku Lubomirskich. Dzisiaj to jedna z najważniejszych placówek kulturalnych wschodniej Polski, a szczególnie regionu nadsańskiego. To także bardzo ważna placówka dokumentująca dokonania gospodarcze Polski i Polaków na przestrzeni ostatnich stu lat.

Czas trwania: 26min. / 2023 / magazyn
2023-11-10 17:01 Przestrzeń pamięci - Muzeum Historii Polski Logo TVP3 Warszawa
2023-11-05 11:31 Przestrzeń pamięci - Muzeum Królewskie na Wawelu Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Zamek Królewski i katedra na Wawelu wznoszą się na wapiennym wzgórzu ponad zakolem Wisły. Miejsce z czasem zabudowano. Obwarowane zostało fortyfikacjami. Dziś jest to jeden z najsłynniejszych zabytków zarówno polskich, jak i europejskich. Przed wybuchem II wojny światowej podjęto decyzję, aby w razie ataku Niemiec wywieźć z Polski najcenniejsze zbiory wawelskie. 3 września 1939 roku rozpoczęła się dramatyczna ewakuacja. Droga wiodła na wschód przez tereny toczącej wojny, dalej przez Rumunię, Francję, Wielką Brytanię do Kanady, gdzie drogocenny ładunek dotarł 12 lipca 1940 roku. Opiekę nad transportem sprawowali Stanisław Świerz - Zalewski, kustosz zbiorów wawelskich, oraz Józef Krzywda - Polkowski, również pracownik Wawelu. Władze kanadyjskie zapewniły arrasom bezpieczny i odpowiedni magazyn w Ottawie. Jednak kiedy po 1945 roku zaistniała obawa, że komunistyczne władze Polski wystąpią po ich odbiór, miejsca przechowania były w tajemnicy kilkakrotnie zmieniane. Rządowi RP na uchodźstwie chodziło o to, aby uniemożliwić powrót gobelinów do będącej w strefie wpływów ZSRR Polski. 25 lutego 1948 roku arrasy przejął premier prowincji Quebec, Maurice Duplessis, zdecydowany antykomunista i umieścił je w podległym mu Muzeum prowincji Quebec, na długie lata chroniąc, jak oznajmił, przed zagrabieniem przez Stalina. Dopiero po jego śmierci w 1959 roku starania o odzyskanie zbioru przyniosły pozytywny rezultat. Dokument odbioru podpisała w Quebecu polska delegacja z prof. Jerzym Szablowskim, dyrektorem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu na czele 31 grudnia 1960 roku. Skarby wawelskie wyładowano w porcie w Gdyni ze statku MS Krynica 16 stycznia 1961 roku.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn
Reklama
2023-11-04 19:34 Przestrzeń pamięci - Muzeum Dom Rodziny Pileckich Logo TVP3 Warszawa
2023-11-03 17:02 Przestrzeń pamięci - Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku Logo TVP3 Warszawa

Opis (streszczenie): Syberia to nie tylko nazwa geograficzna. To także doświadczenie cierpienia wielu pokoleń Polaków, które głęboko wrosło w naszą historię. To miejsce zsyłki. Jako pierwsi na Syberię trafili jeńcy wojenni wzięci do niewoli podczas wojen Stefana Batorego z Iwanem IV Groźnym, prowadzonych z Moskwą na początku XVII wieku. Na Syberię zostało zesłanych co najmniej pięć tysięcy konfederatów barskich. Ich los podzielili później uczestnicy insurekcji kościuszkowskiej. Na Sybir władze carskie pognały około półtora tysiąca uczestników powstania listopadowego. Zsyłka była metodą karania "polskich buntowników". Taki los spotkał około 40 tys. pojmanych powstańców styczniowych, a później uczestników rewolucji 1905 roku i wszystkich, którzy aż do wybuchu wielkiej wojny w 1914 roku walczyli o odzyskanie niepodległości i wyrwanie spod dominacji rosyjskiej. Związek Sowiecki traktował Syberię jako miejsce pozbycia się politycznych przeciwników. Zanim jednak tak się stało, czerpał korzyści z niewolniczej pracy osadzonych tu więźniów. Tu wywożono Polaków w ramach tzw. "operacji polskiej" przeprowadzonej w Związku Sowieckim w latach 1937 - 1938. Tu trafiali też obywatele polscy po agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, w czterech deportacjach, a także po zakończeniu II wojny światowej. To tym pokoleniom Polaków dedykowane jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn
2023-10-29 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Znakomita większość najsławniejszych europejskich uniwersytetów ma średniowieczny rodowód. Najstarszy powstał w Bolonii. Za datę jego powstania przyjmuje się rok 1088. Swoje przywileje otrzymał zaś w roku 1155 z rąk cesarza Fryderyka I Barbarossy. Po nim pojawiły się uniwersytety w Paryżu, Oksfordzie i Cambridge. To na nich wzorowały się późniejsze uczelnie, jak chociażby te, które powstawały w XIV wieku w Europie środkowej. Jako pierwszy ukonstytuował się tu w 1348 roku dzięki fundacji Karola IV, uniwersytet praski. Potrzebę posiadania uniwersytetu widział także Kazimierz Wielki. Już w 1364 roku założył Uniwersytet w Krakowie. Po śmierci króla "ta nauk przemożna perła, która miała wydawać męże dojrzałością rady znakomite, ozdobą cnót świetne i w różnych umiejętnościach biegłe" upadła. Dzieła odnowy podjęła się królowa Jadwiga. Niestety, nie doczekała wznowienia Uniwersytetu. W testamencie poczyniła zapis na rzecz jego odnowienia. Pozwolił on jej małżonkowi, Władysławowi Jagielle, na dokończenie dzieła. 26 lipca 1400 roku biskup Piotr Wysz wygłosił na krakowskiej alma mater inaugurujący wykładz prawa kanonicznego. Dwa dni wcześniej rozpoczęły się wpisy studentów. Pierwszy na honorowej liście wpisał się król Władysław Jagiełło.

Czas trwania: 24min. / 2022 / magazyn
2023-10-27 17:36 Przestrzeń pamięci - Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej Logo TVP3 Warszawa
2023-10-22 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Katyńskie w Warszawie Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 27min. / 2022 / magazyn
2023-10-15 11:29 Przestrzeń pamięci - Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki powstało niedługo po jego męczeńskiej śmierci. W salach dolnego kościoła założył je ówczesny proboszcz, ksiądz prałat Teofil Bogucki. Znajdowały się tam pamiątki po księdzu Jerzym, których wiele pozostało na terenie parafii. W 2004 roku, staraniem kolejnego proboszcza, księdza Zygmunta Malackiego, muzeum otrzymało nowoczesną, multimedialną formę. W dziewięciu salach muzealnych znajduje się kilka tysięcy eksponatów, w tym przedmiotyosobiste księdza Jerzego, przedmioty związane z jego męczeńską śmiercią, zdjęcia, prezentacje filmowe i dźwiękowe.

Czas trwania: 30min. / 2022 / magazyn
2023-10-08 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum budownictwa ludowego w Sanoku Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce, założone po drugiej wojnie światowej, w 1958 roku. Położone jest na terenie Białej Góry, części dzielnicy Wójtostwo na prawym brzegu Sanu, u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko - Turczańskich. Park etnograficzny zajmuje powierzchnię 38 hektarów. Po przekroczeniu bramy skansenu wchodzimy do części nazwanej Galicyjskim Rynkiem. Wszystkie obiekty są rozmieszczone wokół brukowanego placu. W dalszej części znajdują się rozrzucone na pagórkowatym terenie wiejskie chaty, budynki gospodarcze, budynki użyteczności publicznej (szkoła, zajazd), kapliczki, wiatrak itd. Większość budowli jest w pełni wyposażona. W jednej z chat urządzono stałą wystawę ikon. Zgromadzono tu 220 ikon, które powstawały na terenie polskich Karpat od XV do XX wieku. Są tu także drewniane obiekty sakralne. Na terenie MBL jest również część poświęcona wydobyciu ropy naftowej, m.in. szyby naftowe i lokomobile.

Czas trwania: 27min. / 2022 / magazyn
2023-10-01 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Logo TVP3 Szczecin
2023-09-24 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Logo TVP3 Szczecin
2023-09-22 09:20 Przestrzeń pamięci - Zamek Królewski w Warszawie Logo TVP Wilno
2023-09-17 17:27 Przestrzeń pamięci - Centrum pieniądza NBP Logo TVP3 Warszawa
2023-09-17 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Przewodnik po najciekawszych muzeach. Scenariusz składa się z dwóch części: jedna to osobista podróż po muzeum prowadzącego, druga - reklamowo i informacyjnie pokazana działalność muzeum. Obie części wzajemnie się przeplatają.

Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn
2023-09-15 17:35 Przestrzeń pamięci - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Logo TVP3 Warszawa
2023-09-10 11:30 Przestrzeń pamięci - Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu Logo TVP3 Szczecin

Opis (streszczenie): Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu zostało założone w 1909 z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych jako Muzeum Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Uroczyste otwarcie pierwszej ekspozycji miało miejsce 10 kwietnia 1910 roku. Zalążkiem zbiorów była kolekcja prywatna Kazimierza i Tadeusza Osińskich oraz liczne dary społeczeństwa. W 1921, po przystąpieniu do Związku Muzeów Historyczno - Artystycznych w Poznaniu, przyjęło nazwę Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, reaktywowaną w 1984. W latach międzywojennych placówka borykała się z problemami finansowymi i lokalowymi, kilkakrotnie zmieniając siedzibę. W 1945 Muzeum przejęło zbiory Ukraińskiego Muzeum "Strywihor". Po II wojnie światowej, w 1946 placówka otrzymała również budynek po biskupstwie greckokatolickim przy pl. Czackiego 3. W roku 2008 zakończono budowę nowego budynku dla Narodowego Muzeum Ziemi Przemyskiej w miejscu, gdzie kilkadziesiąt lat temu znajdowały się zabudowania żydowskie. Nowy gmach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zaprojektowany przez firmę KKM Kozień Architekci był jednym z polskich kandydatów do Nagrody im. Miesa van der Rohe 2009, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego co dwa lata przez Fundację Miesa van der Rohe i Komisję Europejską najlepszym europejskimrealizacjom.

Czas trwania: 23min. / 2022 / magazyn
2023-09-09 17:31 Przestrzeń pamięci - Muzeum Pałac w Wilanowie Logo TVP3 Warszawa
Czas trwania: 26min. / 2023 / magazyn
2023-09-08 17:36 Przestrzeń pamięci - Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie Logo TVP3 Warszawa
2023-09-03 11:31 Przestrzeń pamięci - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Logo TVP3 Szczecin
2023-09-01 09:32 Przestrzeń pamięci - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Logo TVP3 Warszawa
2023-08-30 18:15 Przestrzeń pamięci - Rezerwat Archeologiczny Genius Loci na Ostrowie Tumskim Logo TVP Kultura
Czas trwania: 25min. / 2022 / magazyn
2023-08-30 09:29 Przestrzeń pamięci - Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Logo TVP3 Warszawa
2023-08-27 11:31 Przestrzeń pamięci 24 - Centrum pieniądza NBP Logo TVP3 Szczecin
Czas trwania: 28min. / 2022 / magazyn
2023-08-26 21:25 Przestrzeń pamięci - Zamek Królewski w Warszawie Logo TVP Wilno

Przestrzeń pamięci gdzie obejrzeć?

Przestrzeń pamięci można obejrzeć w programie stacji:

Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP Kultura, TVP Wilno

Lata produkcji

Lista zawiera lata, w których powstawała audycja:

Reklama
© 2016-2024 - PROGRAM TV - przewodnik telewizyjny naziemna.info
Serwis działa na serwerach dhosting
Do góry