W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Rachunek sumienia
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Rachunek sumienia miała miejsce:
Opis (streszczenie): Fragmenty sztuki "Ziarno zroszone krwią" w reż. Kazimierza Kutza oraz dyskusja na temat decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Świadkiem wydarzeń jest Jan Nowak - Jeziorański, który ma własne wspomnienia i poglądy na powstanie warszawskie. Relacje i spory historyków Normana Davisa i Jana Ciechanowskiego, powstańca i żołnierza AK, który miał wtedy 14 lat, potraktowane zostały jak elementy narracji. Inne głosy weteranów są świadectwem nastrojów panujących w szeregach AK tuż przed wybuchem powstania. Materiały archiwalne, filmowe i fotograficzne, są uzupełnieniem wspomnień.
Czas trwania: 50min. / 2004 / cykl dokumentalnyOpis (streszczenie): Fragmenty sztuki "Ziarno zroszone krwią" w reż. Kazimierza Kutza oraz dyskusja na temat decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego. Świadkiem wydarzeń jest Jan Nowak - Jeziorański, który ma własne wspomnienia i poglądy na Powstanie Warszawskie. Relacje i spory historyków Normana Davisa i Jana Ciechanowskiego, powstańca i żołnierza AK, który miał wtedy 14 lat, potraktowane zostały jak elementy narracji. Inne głosy weteranów są świadectwem nastrojów panujących w szeregach AK tuż przed wybuchem powstania. Materiały archiwalne, filmowe i fotograficzne, są uzupełnieniem wspomnień.
Opis (streszczenie): Mroczna średniowieczna opowieść w znakomitej obsadzie. Rok 1380. Trupa wędrownych aktorów podąża w kierunku włości lorda Roberta de Guise. Ten rządzi miastem i okolicami w sposób bezwzględny. Tuż przed przybyciem do miasta do grupy aktorów przyłącza się młody Nicolas. Mężczyzna jeszcze niedawno był księdzem, lecz natura wzięła górę — romans z młodą mężatką zmusił Nicolasa do ucieczki. Szef trupy, charyzmatyczny Martin, jego siostra Sarah oraz reszta aktorów z pewnymi oporami, ale jednak daje kredyt zaufania Nicolasowi. W mieście rządzonym przez lorda de Guise odbywa się właśnie pokazowy proces morderczyni młodego chłopaka. Martin wpada na pomysł, aby wystawić o tym sztukę. To odmieni życie miasta na zawsze. Moralitet to gatunek dramatyczny charakterystyczny dla okresu średniowiecza. Uciekał się do uniwersalnych, najczęściej religijnych historii, ukazując człowieka miotanego siłami Dobra i Zła. Osadzając akcję swojego filmu w 1380 roku, reżyser Paul McGuigan zdaje się świadomie nawiązywać do schematów moralitetu. Opowieść o okrutnych zabójstwach dzieci łączy kryminalną intrygę i klimat mrocznego thrillera z rozważaniami ogólniejszej natury. Rachunek sumienia to podróż do wnętrza ludzkiej duszy, stawianie pytań o sens wiary i człowieczeństwa, alegoria władzy i przemocy. Intrygującą historię, będącą adaptacją książki Barry'ego Unswortha, przeniesiono na ekran perfekcyjnie. Wyraźnie widać typową dla kina europejskiego dbałość o detale, klimat filmu, a także często spotykaną niejednoznaczność gatunkową. Zdjęcia Petera Sovy przenoszą w czasy średniowiecza, a wykorzystanie zwolnionych zdjęć czy nietypowych ustawień kamery buduje sugestywną atmosferę filmu. Aktorstwo to również najwyższa półka — wyraziste kreacje Paula Bettany’ego i Willema Dafoe oraz drugoplanowe Giny McKee i Briana Coxa nie pozostawiają co do tego wątpliwości. Kino ze znakiem jakości.
Czas trwania: 106min. / Hiszpania, Wielka Brytania / 2003 / dramat kryminalnyRachunek sumienia można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Ale kino+, Film Cafe, TVP Historia
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zwiera odnośniki do stron osób związanych z produkcją (aktorzy, reżyser):
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: