W najbliższym czasie nie ma w telewizji żadnych emisji: Reportaż na deser
Uwaga! Informacje na temat poprzednich emisji znajdują się niżej na stronie.
Emisja Reportaż na deser miała miejsce:
Opis (streszczenie): Brodacze ze Sławatycz wpisani ministerialną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski. To bardzo oryginalny zwyczaj kolędniczy w Polsce. Został doceniony dzięki staraniom Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Sztuka tworzenia komiksu nie jest łatwa. Na zajęciach młodzież uczy się od podstaw. Na początek nauka rysunku, tworzenia proporcji postaci, nauka nadawania cech charakterystycznych i wyrażania emocji rysunkowych bohaterów. Trochę o teorii komiksu, o komiksie na świecie i różnych typach komiksu. Kolejnym krokiem jest kompozycja kadru, co powinno się w nim zawrzeć, jak dopasować tekst, dymki. Potem składanie całego komiksu. W czasie spotkań warsztatowych powstają krótkie historie komiksowe. Tak wyglądają zajęcia w DDK Węgli w Lublinie.
Czas trwania: 8min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bartosz Jędrasik od kilu lat tworzy broń białą - szable, noże oraz biżuterię. Zanim zaczął broń wytwarzać ponad dwa lata zajęło mu przygotowanie teoretyczne. Wszystko jest wykonywane ręcznie, z najdrobniejszymi detalami. Używa także oryginalnych materiałów, takich jakie były używane np. w średniowieczu. Skóry sprowadza z całego świata - skóra płaszczki, rekina czy węża. Używa także oryginalnego drewna do rękojeści typu czarny dąb. Warsztat urządził w garażu, a kuźnię na podwórku u rodziców.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Założeniem programu jest pokazanie nieznanego powszechnie elementu krajobrazu, jakim są młyny wodne. Na rzeką Bystrą, która płynie przez gminę Nałęczów, Wąwolnica takich młynow było ponad 20. Dziś zaledwie kilka z nich nadal żyje. W jednym jest muzeum minerałów (z zachowanymi elementami zaplecza młynarskiego), w innym rodzaj Izby Pamięci. Jeszcze gdzieś indziej powstała kwatera agroturystyczna. Różne działania zmierzające do przywrócenia im należnego miejsca podejmuje LOT Kraina Lessowych Wąwozów. Program byłby też swojego rodzaju propozycją na odkrywanie okolic Nałęczowa.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Od zawsze głos żurawi sygnalizuje nieunikniony koniec lata. Początek września to czas kiedy te piękne, dostojne ptaki gromadzą się na poleskich bagnach przed jesiennymi odlotami.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tymek to 9 - letni, autystyczny chłopiec. Nie mówi ale za to potrafi pięknie śpiewać i tak chce komunikować się ze światem. Jego marzeniem jest nagrać teledysk. Teraz historia wyjątkowego chłopca, którego świat zmienił się dzięki muzyce. Tymek zaczął więcej mówić, rozwinął się, gdy zaczął pracować z Panem Krzysztofem Dadejem, sukces osiągany na scenie bardzo go wzmacnia i pozwala pokonywać kolejne trudności. Jeszcze rok temu nikt nie wierzył, że Tymek będzie showmenem a mikrofon w ręce będzie działa jak magiczna różdżka, która słabo mówiącego chłopca zamienia w utalentowanego piosenkarza. To historia napisana dźwiękami które leczą i są nadzieja na to że chłopiec kiedyś będzie samodzielny.
Czas trwania: 8min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Tomek Kaczor to czujny obserwator świata. Zatrzymuje w kadrze ruchome chwile, ludzi, wydarzenia. Nieprzygotowany na sukces, jaki odniósł w związku ze zdjęciem Przebudzenie. Skromny, podglądający rzeczywistość i filtrujący ją przez swoją wrażliwość. Nie lubi wielkiego świata. Woli mikroklimaty. Fotografuje ludzi i pejzaże. Działam w Towarzystwie Krajoznawczym. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, prasą i wydawnictwami. Ukończył Instytutu Kultury Polskiej UW, studiował w Warszawskiej Akademii Fotografii. W reportażu opowiada o swojej pasji i życiu. I o pasji życia.
Czas trwania: 8min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W latach 60 - tych Stanisław Strzyżyński zbudował swój dom na ul. Prusa, który w projekcie zawierał małą galerię sztuki, pracownię artystyczną i miejsce do wychowywania swoich dzieci. Zadbał także o duży ogród, gęsto porośnięty drzewami, kwiatami, którego spokojna atmosfera sprzyjała mu w tworzeniu dzieł sztuki. W swoim dorobku artystycznym Stanisław Strzyżyński zorganizował 24 wystawy indywidualne, brał udział w ponad 150. wystawach zbiorowych. Jest autorem 17. pomników
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Mongolski Bankhar to rasa, która należy do jednej z najstarszych psich ras na świecie, a wywodzi się z Buriacji i Mongolii. To niezwykle piękna i wierna rasa psów stróżujących. Kiedyś pilnowały mongolskich stad i prawie każda koczownicza rodzina miała takiego psa. Dawały sobie świetnie radę z wilkami. Niestety groziło im wyginięcie, bowiem futro, które pozwala wytrzymać mrozy nawet do minus 40 stopni Celsjusza okazało się - zwłaszcza w latach 60 - tych ich przekleństwem. Bankhary były odławiane na futra.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Kiedyś była obiektem westchnień, tematem muzycznych przebojów i kolorowych pism. Przez lata nieco pogardliwie nazywano ją również Wiejskim Sprzętem Kaskaderskim, choć to właśnie ona zmotoryzowała kraj.
Czas trwania: 8min. / 2019 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego A Paulo w Łukowie kręcą wraz z młodzieżą amatorskie filmy. To ich pasja i przełożone sióstr nie mają do tego zastrzeżeń.
Czas trwania: 9min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Posiadaczami jego zegarków byli papieże, monarchowie, politycy, artyści, naukowcy. Znaleźli się wśród nich m.in.: car Mikołaj II, Józef Stalin, Albert Einstein, Maria Skłodowska Curie, Ryszard Wagner, Pablo Picasso, Elton John.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W reportażu zaprezentujemy sylwetkę młodego pianisty Daniela Rożka, w kontekście jego fascynacji Fryderykiem Chopinem. O pasji do muzyki, o swoim utalentowanym wychowanku i jego zainteresowaniach oraz o lubelskich wątkach życiorysu Chopina opowie prof. Teresa Księska - Falger oraz sam Daniel, prezentując także swoje umiejętności instrumentalne.
Czas trwania: 9min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Jest najmłodszym kierowcą wyścigowym w historii województwa lubelskiego i jednym z najmłodszych w kraju. 16 - letni Szymon Ładniak z Lublina ma już na swoim koncie wiele sukcesów, a teraz przygotowuje sie do nowego sezonu.
Czas trwania: 8min. / 2020 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Kopalnia fosforytów w Annopolu to wielka, nieznana atrakcja turystyczna Lubelszczyzny.
Czas trwania: 8min. / 2021 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W zamojskiej Alei Sław, począwszy od 2008 roku, upamiętniono wiele wybitnych osobowości świata kultury i nauki. Ostatnio odsłoniętą - piętnastą tablicę w Alei poświęcono Róży i Janowi Zamoyskim. Róża nazywana była przez lokalną społeczność aniołem dobroci, bo wczasie II wojny, wraz z mężem poświęciła się ratowaniu ludzi. Jan, już po wojnie, działał w założonym w Warszawie Towarzystwie Przyjaciół Zamościa. Jego staraniem Zamość znalazł się na liście światowego dziedzictwa Unesco.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Michał Trantau to dziennikarz telewizyjny, który w ciągu kilku ostatnich lat zgubił ponad 50 kg! Otyłość była już nie do zaakceptowania, a stan zdrowia daleki od stabilnego. Postanowił zmienić styl życia i nawyki żywieniowe. Dziś jest twarzą TVP3 Lublin i namawia wszystkich do zdrowego trybu życia.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Zespół Obrzędowy Kowalanki powstał na bazie Koła Gospodyń Wiejskich Kowala, które swoją działalność prowadzi od 1964 roku. Zespół istnieje obecnie w ponad 20 osobowych składzie, a przewodniczącą jest Jadwiga Brzoza, która prowadzi to koło od kilkudziesięciu lat.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Młodzieżowy chóru Akademos z Lublina zdobył 1 miejsce w prestiżowym konkursie New York International Music Festiwal, który odbył się w Carnegie Hall
Czas trwania: 9min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Bohaterem reportażu jest Aleksander Nawrocki, były dyrektor Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej w Kanadzie oraz NASA (jako jedyny w historii Polak). Został także profesorem na politechnice w Montrealu, trenerem astronautów i kierownikiem kontroli lotów w Houston. Współautor języka programowania Java. Biznesmen posiadający wiele firm. Z Lubelszczyzną związany jest poprzez prowadzenie fundacji robotyki i zespołu z Kraśnika Spice Gears.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Muzeum im. Józefa Czechowicza w Lublinie wystartowało z nowym projektem "Czechowicz od kuchni". Poruszana jest tematyka zarówno życia i twórczości Czechowicza, jak też wydarzeń, zwyczajów i upodobań kulinarnych ówczesnej lubelskiej bohemy.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): POZA TEATREM Ponad 120 portretów, 10 kompozycji, nowatorska aranżacja. W Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL na Starym Mieście w Lublinie Leszek Mądzik autorsko oprowadza po jubileuszowej wystawie. Opowiada o 35 latach wystaw, o tym, jak galeria uzupełnia teatr i o operze Mozarta we Lwowie, nad którą właśnie pracuje.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): W Domu Kultury LSM, gdzie działa kino Grażyna, powstała idea uruchomienia muzeum kinematografii. Poszukiwane są wszelkie eksponaty związane z kinem: stare plakaty, zdjęcia, czasopisma filmowe, bilety kinowe sprzed lat. Można je przekazać do muzeum nieodpłatnie i wzbogacić kolekcję.
Czas trwania: 8min. / 2022 / cykl reportażyOpis (streszczenie): Dzień bez plecaka zaczyna opanowywać nasze szkoły. To zabawa, w której uczniowie przychodzą do szkoły przynosząc jak zwykle książki i zeszyty, ale nie mogą używać plecaków. Trzeba pogłówkować i wykazać się inwencją. W ruch idą szuflady, klatki dla zwierząt, blachy do ciast, taczki i koszyki. Organizowane są konkursy na najzabawniejsze "nosidło" na szkolne przybory, które może zastąpić plecak. Liczy się zabawa i integracja.
Czas trwania: 7min. / 2022 / cykl reportażyReportaż na deser można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP3 Białystok, TVP3 Olsztyn
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: