Emisja Rok w ogrodzie extra będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 26 lipca 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): Ogród Ewy Preiss jest niewielki. Jego centralnym punktem jest miejsce, w którym rośnie niezwykły krzew róży - kwitnie każdego lata od blisko wieku. Wizyta w tym ogrodzie jest pretekstem do rozważań na temat kolekcjonowania roślin i pasji zdobywania starych, sprawdzonych odmian dekoracyjnych i użytkowych.
Czas trwania: 10min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Alicja Klucznik lubi swój prywatny ogródek. Niewielki, położony w kompleksie działek. Ma jednak ciekawą pasję, bo po pracy przy własnych roślinach wcale nie kończy prac ogrodowych, lecz przenosi się na ogólnodostępne kwietniki, które zakłada i społecznie się nimi opiekuje. Poświęcenie własnemu hobby i chęć zrobienia czegoś pięknego oraz pożytecznego dla innych, również dla środowiska, ma nie tylko swoje blaski, lecz również cienie. Porozmawiamy o nich, prezentując ogrodowy dorobek bohaterki programu.
Opis (streszczenie): Tym razem zapraszamy do matematycznego ogrodu Iwony i Michała Doleckich z Okszowa. Historia tego ogrodu zaczęła się w momencie przeprowadzki właścicieli i wybudowania własnego domu, a właściwie od oryginalnego prezentu teścia pani Iwony. Dostała bowiem pół samochodu różnorodnych roślin, które trzeba było posadzić. Było to dziewięć lat temu i do tej pory w ogrodzie rosną sprezentowane wówczas liliowce, hosty, przywrotniki. Właściciele są matematykami, co ewidentnie da się zauważyć w ogrodzie po układzie geometrycznym rabat, liczbie sadzonych roślin w danej odmianie, równych odstępach, porządku i harmonii panujących w tym ogrodzie.
Opis (streszczenie): Zaprosimy widzów do Wielkopolski, do ogrodu Katarzyny i Macieja Skowronków. Pierwsze nasadzenia miały miejsce dwanaście lat temu, były to drzewa owocowe oraz kilka iglaków i brzózek na tyłach ogrodu. Wszystkie aranżacje w ogrodzie są oryginalnymi pomysłami właścicieli, sami też wszystko wykonali. Pani Katarzyna i pan Maciej lubią otaczać się przedmiotami z duszą zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Np. na płocie okalającym kompostownik wiszą stare narzędzia rolnicze należące kiedyś do dziadków właścicielki. Z jej rodzinnego domu, starego zabytkowego gościńca, są również okna, które wkomponowano w aranżację ogrodu. Mimo że właściciele pracują zawodowo, zawsze znajdują czas, siły i chęci, by dbać o ogród. To miejsce wypełnia im czas - lubią podziwiać jego piękno i patrzeć, jakie ich praca przynosi efekty.
Opis (streszczenie): Tym razem zabierzemy widzów w okolice Chełma, do Dębowego Lasu, gdzie swój ogród tworzą państwo Anna i Sławomir Buczko. Kilkanaście lat temu nabyli działkę i zaczęli od wykarczowania dzikich drzew i krzaków. Pani Ania to artystyczna dusza. Uwielbia różne rośliny - najbardziej te kwitnące, w stylu rustykalnym. W kolekcji ma już ok. 100 hostów i kilkadziesiąt liliowców. W wolnych chwilach maluje obrazy i wystawia na różnych wystawach. Często sięga po motywy zaczerpnięte z natury, maluje pejzaże, przyrodę, architekturę i bardzo często tę z własnego ogrodu.
Opis (streszczenie): Ogród pana Romana Polaka z Białki w województwie małopolskim właściwie składa się z kilku mniejszych ogrodów. Każdy zakątek inspirowany jest inną częścią świata - często to wynik podróży pana Romana. Jeden z nich to bajecznie kolorowa część marokańska - obszerny dziedziniec osłonięty jest z dwóch stron ścianami przyległych budynków, utrzymanymi w marokańskim stylu, z trzeciej gustownym, stylizowanym ogrodzeniem, a z czwartej, łączącej go z ogrodem głównym, dużą, niezwykle klimatyczną altaną. Wszystko tonie w egzotycznej roślinności - palmach, oleandrach, bananowcach czy kaktusach. Po drugiej stronie znajduje się ogród kaskadowy, którego centralnym elementem jest duży zbiornik z kolejną oryginalną altaną. Za płotkiem urządzony jest ogród zbliżony do tradycyjnych polskich ogrodów swobodnych, ale za to zawierający w sobie uroczy, japoński zakątek.
Opis (streszczenie): Ogród Magdaleny Pajor nie wyróżnia się doborem wyjątkowych roślin, nie szokuje architekturą. Jednak dla właścicielki, która zbudowała go samodzielnie, każdego dnia pielęgnuje, podlewa w czasie suszy, przycina, chroni przed chorobami i szkodnikami, jest miejscem wyjątkowym. Słuchając, jak opowiada historie powstania oczka wodnego albo jak własnoręcznie sadziła kolejne drzewa, krzewy i byliny, a potem odpoczywając w altanie z pięknym widokiem, nabiera się ochoty, żeby poważnie zająć się własnym ogrodem. Podobno najlepsi i najbardziej oddani swojej pasji ogrodnicy, wcale nie mają ogrodniczego wykształcenia, ale najlepiej zarażają innych swoim hobby.
Emisja Rok w ogrodzie extra miała miejsce:
Rok w ogrodzie extra można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP INFO, TVP Wilno