Emisja Rok w ogrodzie extra będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 3 lipca 2025 (Czwartek)Opis (streszczenie): Pan Paweł Jagodziński jest naukowcem na Akademii Medycznej w Poznaniu. Wytchnieniem od pracy na uczelni jest ogródek - niewielki, ale dający właścicielowi mnóstwo satysfakcji, będący wypadkową eksperymentów i oryginalnych pomysłów. Drzewa są mocno cięte, tak aby znalazło się pod nimi miejsce na inne rośliny. Dumą właściciela jest żywopłot z grabu, który co roku sam przycina. W tym niewielkim ogrodzie zastosowano też kilka rodzajów nawierzchni z różnych materiałów, co sprawia, że wydaje się on większy. Właściciel sam wykonał też linię kroplującą, która nawadnia rośliny.
Czas trwania: 10min. / 2025 / magazynOpis (streszczenie): Tym razem zaprosimy do ogrodu pani Moniki Pestki-Brzykowskiej, który znajduje się w pobliżu jeziora Lednickiego. Blisko 20 lat temu pani Monika uciekła z wielkiego miasta razem z mężem i wśród pól zaczęli tworzyć ogród. Wyzwaniem był wiatr, ale również wysoki poziom wód gruntowych. Zasadzili setki drzew i krzewów, w tym kilka ciekawych okazów. Z czasem powstał też gród warzywny na podwyższonych grządkach, małe oczka wodne oraz szklarnia.
Opis (streszczenie): Pasją Karola Podymy są kwitnące łąki. W związku z tym, że nadszedł najpiękniejszy okres dla nich, zajrzymy do kolorowego świata pana Karola. Wraz z właścicielem pochylimy się nad kilkoma wybranymi roślinami, które tworzą jego barwne królestwo. Opowiemy o znaczeniu łąk, ich wymaganiach oraz pielęgnacji. Właściciel podzieli się również swoimi doświadczeniami dotyczącymi wyboru miejsc odpowiednich dla kwietnych łąk.
Opis (streszczenie): Ogród Ewy Preiss jest niewielki. Jego centralnym punktem jest miejsce, w którym rośnie niezwykły krzew róży - kwitnie każdego lata od blisko wieku. Wizyta w tym ogrodzie jest pretekstem do rozważań na temat kolekcjonowania roślin i pasji zdobywania starych, sprawdzonych odmian dekoracyjnych i użytkowych.
Opis (streszczenie): Zaprosimy widzów do Wielkopolski, do ogrodu Katarzyny i Macieja Skowronków. Pierwsze nasadzenia miały miejsce dwanaście lat temu, były to drzewa owocowe oraz kilka iglaków i brzózek na tyłach ogrodu. Wszystkie aranżacje w ogrodzie są oryginalnymi pomysłami właścicieli, którzy sami też wszystko wykonali. Pani Katarzyna i pan Maciej lubią otaczać się przedmiotami z duszą zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Np. na płocie okalającym kompostownik wiszą stare narzędzia rolnicze należące kiedyś do dziadków właścicielki. Z jej rodzinnego domu są również okna, które wkomponowano w aranżację ogrodu. Mimo że właściciele pracują zawodowo, zawsze znajdują czas, siły i chęci, by dbać o ogród. To miejsce wypełnia im czas - lubią podziwiać jego piękno i patrzeć, jakie ich praca przynosi efekty.
Opis (streszczenie): Tym razem zapraszamy do matematycznego ogrodu Iwony i Michała Doleckich z Okszowa. Historia tego ogrodu zaczęła się w momencie przeprowadzki właścicieli i wybudowania własnego domu, a właściwie od oryginalnego prezentu teścia pani Iwony. Dostała bowiem pół samochodu różnorodnych roślin, które trzeba było posadzić. Było to dziewięć lat temu i do tej pory w ogrodzie rosną sprezentowane wówczas liliowce, hosty, przywrotniki. Właściciele są matematykami, co ewidentnie da się zauważyć w ogrodzie po układzie geometrycznym rabat, liczbie sadzonych roślin w danej odmianie, równych odstępach, porządku i harmonii panujących w tym ogrodzie.
Emisja Rok w ogrodzie extra miała miejsce:
Opis (streszczenie): Tym razem odwiedzimy bylinowy ogród pani Marty Nicewicz z Mrągowa. To miejsce wielu wyzwań, które właścicielka podejmuje od kilkunastu lat. Pierwsze z nich to zmieniający się klimat, który wymusza zastosowanie w ogrodzie nowych rozwiązań i dopasowanie się do długich okresów bezdeszczowych i upalnego lata. Kolejnym wyzwaniem jest gliniaste podłoże poprzecinane żyłami piasku - są tu więc obszary zachowujące wilgoć na dłużej i takie, na których się ona nie utrzymuje. Dlatego w 2023 roku właścicielka postanowiła pozbyć się dużego trawnika i wprowadziła nasadzenia bylinowo-trawiaste, które - w odróżnieniu od standardowej rabaty bylinowej - są ozdobą cały rok. Dobór roślin polegał na wykorzystaniu tych gatunków, które dotychczas radziły sobie dobrze w nieprzychylnych warunkach hydrologicznych. Wizyta w tym ogrodzie może być inspiracją dla widzów do zastosowania niektórych rozwiązań w swoich ogrodach.
Rok w ogrodzie extra można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: TVP1 HD, TVP3, TVP3 Białystok, TVP3 Bydgoszcz, TVP3 Gdańsk, TVP3 Gorzów Wlkp., TVP3 Katowice, TVP3 Kielce, TVP3 Kraków, TVP3 Łódź, TVP3 Lublin, TVP3 Olsztyn, TVP3 Opole, TVP3 Poznań, TVP3 Rzeszów, TVP3 Szczecin, TVP3 Warszawa, TVP3 Wrocław, TVP INFO, TVP Wilno