Emisja Nowa Maja w ogrodzie będzie miała miejsce (premiera, powtórka):
Program TV na 22 lutego 2025 (Sobota)Opis (streszczenie): „Nowa Maja w ogrodzie” to program pełen inspiracji, nie tylko dla głodnych wiedzy ogrodników, ale i początkujących w tej dziedzinie. Piękne plenery w Polsce i Europie oraz ciekawe wywiady to propozycja dla tych, którzy być może jeszcze nie znaleźli swojej życiowej pasji. Prowadząca Maja Popielarska nawet zupełnego laika jest w stanie rozkochać w tematyce ogrodowej. To właśnie ona jak nikt inny potrafi opowiadać o roślinach w hipnotyzujący sposób. Razem z nią odwiedzimy między innymi fascynujący zespół pałacowo – ogrodowy w Warszawie, czyli Łazienki Królewskie. Będziemy gościć także u niezwykłych bohaterów w ich bajecznym ogrodzie w Trzęsaczu i wile innych inspirujących miejsc. Każdy będzie marzył, aby znaleźć się tu choć na jeden dzień. Ogród, który prezentujemy, znajduje się w Trzęsaczu, wsi pod Bydgoszczą. Jest położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie. Roztacza się stąd rozległy widok na pola, sady i królową naszych rzek, która tworzy tu malownicze zakola. Krajobraz jest wyjątkowy o każdej porze roku. Nasi gospodarze są znani w zielonej branży. Pan Tomasz zarządza polską firmą ogrodniczą o światowej renomie. Specjalizuje się w roślinach ozdobnych, zwłaszcza bylinach. Pani Barbara jest architektem krajobrazu i projektantką tutejszego ogrodu. Państwo Michalikowie mają czworo dzieci i mieszkają tu z najmłodszym synem – Antonim. Do Trzęsacza przenieśli się przed kilkunastu laty z podbydgoskiego Łochowa. Zdecydowali się na to miejsce, bo tu znajduje się firma, którą kieruje pan Tomasz. Na szczęście nie było to bardzo duże poświęcenie, choć pani Basia zaznacza, że w Łochowie miała blisko sklepy, szkołę, pocztę… a tu ma jedynie piękny widok. Ale nie żałuje przeprowadzki. W okolicy występują jary i osuwiska – właśnie od niestabilnych gruntów pochodzi nazwa Trzęsacz. Panuje tu specyficzny wilgotny mikroklimat z temperaturą o dwa-trzy stopnie wyższą niż w regionie, rzeka bowiem gromadzi i oddaje ciepło, a także wilgoć. Zimne powietrze spływa w dolinę, natomiast opadów jest mniej, gdyż chmury często zatrzymują się na linii Wisły. Na klimat ogrodu oddziałują też potężne drzewa. W pierwszych latach gospodarz miał ambicje, by sadzić ciekawe rośliny bez nawadniania, ale z czasem musiał się poddać. Zwykłe okrywowe gatunki dawały sobie radę, ale pod starodrzewem rarytasy nie chciały się utrzymać – podobnie zresztą jest z trawnikiem. Na teren firmy wjeżdżamy od północy. Wita nas ogród pokazowy o powierzchni około 0,5 ha, ze stawem pośrodku. Za szklarniami zaczyna się ogród prywatny, który ma blisko hektar. W jego cienistej części stoi dom gospodarzy, z którym sąsiaduje pergola i wgłębnik z miejscem wypoczynkowym. Na obrzeżach ulokowano pomieszczenia dla zwierząt, warzywnik oraz spichlerz. W południowej, słonecznej części działki mieści się ogródek kwiatowy.
/ Polska / 2019 / program ogrodniczyOpis (streszczenie): Maja Popielarska już od kilkunastu lat doradza widzom jak dbać o ogrody i przemierza cały kraj w poszukiwaniu najpiękniejszych zielonych przestrzeni. W jej programie znajdą coś dla siebie zarówno doświadczeni miłośnicy roślin jak i ogrodowi nowicjusze. U Mai nie zabraknie ciekawych porad, pięknych plenerów oraz wywiadów z ludźmi, którym udało się osiągnąć ogrodniczą perfekcję. Odwiedzamy Berlin, gdzie na terenach wypoczynkowych dzielnicy Marzahn można od kilkunastu lat oglądać pokazowe Ogrody Świata, które mogą być inspiracją do realizacji własnych przydomowych ogrodów. Jest tu między innymi największy w Europie Ogród Chiński, którego elementy dotarły wprost z Chin, także Ogród Orientalny czy Renesansowy. W tym roku dołączyły do nich wybitne realizacje Międzynarodowej Wystawy Sztuki Ogrodowej IGA, które zaskakują swoją odmiennością. Warto obejrzeć Ogród Australijski, Angielski oraz ultra nowoczesne założenia wodne. Teren zajmuje przeszło sto hektarów i łączy w sobie cechy zarówno parku krajobrazowego jak i ogrodów pokazowych.
/ Polska / 2017 / magazyn ogrodniczyOpis (streszczenie): W kolejnym sezonie „Nowej Mai w ogrodzie” nie zabraknie porad, ciekawych pomysłów oraz rozmów z prawdziwymi pasjonatami, miłośnikami natury i ekspertami. Wiosna budzi nas do życia! Podlasie pachnące lawendą, wiejskie siedliska, mały skansen, rosarium oraz ogród, gdzie odbywają się warsztaty edukacyjne - kamera HGTV ponownie zabierze widzów w przepiękne miejsca! W miejscowości Bukowna odwiedzimy muzyka, który w ogrodzie ze stawem, zbudował pomost w kształcie fortepianu. A w Gliwicach polsko-włoską rodzinę lekarzy, którzy swoją zieloną przestrzeń zaprojektowali w śródziemnomorskim stylu. Na Podkarpaciu zajrzymy do młodego miłośnika przyrody, który eksperymentuje z roślinami z cieplejszych stref klimatycznych. Zafascynowany jest palmami, kaktusami oraz fuksjami, które rosną u niego od lat. W Dębicy zaś poznamy właściciela, który wyczarował na rodzinnym polu ogród na piasku. Co udało mu się posadzić w skrajnych warunkach? To nie wszystko! Warszawski architekt krajobrazu oprowadzi widzów po magicznym ogrodzie, którego urządzanie zajęło mu ponad dwa lata. Na Leśnej Polanie Jesteśmy w toruńskim osiedlu domów jednorodzinnych otoczonym sosnowym borem. Na jego skraju położony jest elegancki, zadbany ogród. Właścicielka chciała mieć kontakt z przyrodą, dlatego wybrała zadrzewioną działkę z sosnami i brzozami. Część przed domem jest kolorowa i słoneczna, a tył domu cienisty z układem wodnym, tarasem i roślinami w pastelowych kolorach kwiatów. Ziemia jest piaszczysta i kwaśna, dlatego ogrodnicy dobrali odpowiednie dla tego podłoża gatunki roślin.
/ Polska / 2021 / program ogrodniczyEmisja Nowa Maja w ogrodzie miała miejsce:
Nowa Maja w ogrodzie można obejrzeć w programie stacji:
Emisje miały lub będą miały miejsce w: Discovery Life, HGTV, METRO, TVN24 BiS
Lista zwiera odnośniki do stron typów związanych z prezentowaną audycją:
Lista zawiera lata, w których powstawała audycja: